RSPA 2017 Results - Finished Weeks

Updated September 20, 2017
RSPA 2017 Schedule      —      RSPA 2017 Standings & Divisions      —      RSPA Parks & Maps

Week 20: Sept 11-15

Updated Aug 30, 2017. Scores updated Sept 14, 2017.
Division MONDAY, September 11 - PLAYOFFS
Mon-1
Playoffs

6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Aug 21: Pho House-Mon eliminates 6th HCCD in two games. 4th Homeward Bound takes game 1 vs 1st Lance Romance. 2nd Wins Below Replacement still OFF with BYE.
Aug 28: 3rd Pho House-Mon eliminates 2nd Wins Below Replacement in two games. 3rd Pho House-Mon next vs winner 1st-4th. 1st Lance Romance wins game 2 to tie the series vs 4th Homeward Bound.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: Semi-Finals: 4th Homeward Bound wins a very close game 3 to eliminate 1st Lance Romance.
FINALS: 3rd Pho House-Mon wins game 1 vs 4th Homeward Bound.
Monday, Sept 18: FINALS: 3rd Pho House-Mon vs 4th Homeward Bound, game 2 & 3.
Mon-2
Playoffs

8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 1st Bats n Mitts takes a close game 1 vs 8th On Deck. 3rd Triple Threat takes game 1 vs 6th Wasted Talent.
5th Aceholes takes high-scoring game 1 vs 4th Reds. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats were OFF.
Aug 28: 4th Reds takes game two to tie the series vs 5th Aceholes. 1st Bats n Mitts takes another close game to eliminate 8th On Deck. 1st Bats n Mitts next vs winner 4th-5th. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats split two very close games. 6th Wasted Talent wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Triple Threat. 6th Wasted Talent next vs winner 2nd-7th.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: QF - 5th Aceholes wins a very close game 3 to eliminate 4th Reds. Semi-Finals: 5th Aceholes wins a very close game 1 vs 1st Bats n Mitts. QF - 7th Breaking Bats wins game 3 to eliminate 2nd Tap This. Semi-Finals: 6th Wasted Talent wins game 1 vs 7th Breaking Bats.
Monday, Sept 18: Semi-Finals: 5th Aceholes vs 1st Bats n Mitts. Semi-Finals: 6th Wasted Talent vs 7th Breaking Bats.
Mon-3
Playoffs

7 teams
7 teams, best of 3 game series, Playoffs start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 7th Special K's takes game 1 vs 2nd OPQ. 3rd We Are Winners takes a close game 1 vs 6th Shebeen Shebangers.
4th Black & Yellow vs 5th Woodbine Longshots split the first two games. 1st Reverse Apache Masters gets first round bye.
Aug 28: 4th Black and Yellow wins very close game 3 to eliminate 5th Woodbine Longshots, next vs 1st Reverse Apache Masters. 4th Black and Yellow wins game 1 vs 1st Reverse Apache Masters. 6th Shebeen Shebangers wins game 2 to tie the series vs 3rd We Are Winners. 7th Special K’s wins game 2 to eliminate 2nd Our Pitcher Quit. 7th Special K’s next vs winner 3rd-6th.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: 6th Shebeen Shebangers wins game 3 to eliminate 3rd We Are Winners. Semi-Finals: 6th Shebeen Shebangers wins game 1 vs 7th Special K’s. Semi-Finals: 1st Reverse Apache Masters wins game 2 & 3 to eliminate 4th Black and Yellow.
Monday, Sept 18: Semi-Finals: 6th Shebeen Shebangers vs 7th Special K’s, game 2 & 3.
1st Reverse Apache Masters OFF next in Finals vs winner 6th-7th.
Mon-4
Playoffs

6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 6th Bang Bang-Mon eliminates 3rd Piccolo Pals in 2 games.
4th Toronto Blue Yays vs 5th Roadrunners split the first two games. 1st TNT & 2nd Nakatomi All-Stars get bye
Aug 28: 6th Bang Bang-Mon takes game 1 vs 2nd Nakatomi All-Stars. 4th Toronto Blue Yays eliminates 5th Road Runners 2 games-1. 4th Toronto Blue Yays next vs 1st TNT. 1st TNT takes game one vs 4th Toronto Blue Yays.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: Semi-Finals: 2nd Nakatomi All-Stars wins game 2 to tie the series vs 6th Bang Bang-Mon.
Semi-Finals: 1st TNT wins game 2 to eliminate 4th Toronto Blue Yays. 1st TNT next in Finals vs winner 2nd-6th.
Monday, Sept 18: 6th Bang Bang-Mon vs 2nd Nakatomi All-Stars, game 3. 1st TNT next in Finals vs winner 2nd-6th.
Mon-R1
Playoffs

9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 8th Emcom Fewsters vs 9th TSC Showstoppers split two close games. 3rd Peel Dodgers takes a close game 1 vs 6th Etobicoke Rage. 5th Rebooters-Mon takes a close game 1 vs 4th Pass the Bunts. 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day OFF.
Aug 28: 4th Pass the Bunts wins game 2 to tie the series vs 5th Rebooters-Mon. 8th Emcom Fewsters wins game 3 to eliminate 9th TSC Showstoppers. 8th Emcom Fewsters next vs 1st Smokin’ Bats-Mon. 1st Smokin’ Bats-Mon wins gm 1 vs 8th Emcom Fewsters. 6th Etobicoke Rage wins game two to tie the series vs 3rd Peel Dodgers. 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day split the first two games.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: 4th Pass the Bunts wins game 3 to eliminate 5th Rebooters-Mon. 2nd Big Sticks wins game 3 to eliminate 7th Pay2Day. 2nd Big Sticks wins game 1 vs 3rd Peel Dodgers. 3rd Peel Dodgers wins a close game 3 to eliminate 6th Etobicoke Rage. 1st Smokin’ Bats-Mon vs 8th Emcom Fewsters RESCHEDULED.
Monday, Sept 18: QF - 1st Smokin’ Bats-Mon vs 8th Emcom Fewsters, game 2 & 3. 4th Pass the Bunts vs winner 1st-8th.
Semi-Finals: 2nd Big Sticks vs 3rd Peel Dodgers, game 2.
Mon-RL
Playoffs

6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 3rd Swingers eliminates 6th Tulo Window in two games. 3rd Swingers next vs 2nd Brew Jays-2.
5th Mitt Wreckers eliminates 4th Dusty Daryls in two games. 5th Mitt Wreckers next vs 1st Dutch Rudders.
Aug 28: 1st Dutch Rudders eliminates 5th Mitt Wreckers in two games straight. 1st Dutch Rudders next vs winner 2nd-3rd. 3rd Swingers takes game 1 vs 2nd Brew Jays-2.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: Semi-Finals: 3rd Swingers takes game 2 to eliminate 2nd Brew Jays-2. 3rd Swingers next vs 1st Dutch Rudders.
Monday, Sept 18: FINALS: 1st Dutch Rudders vs 3rd Swingers, game 1 & 2.
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Mon Sept 11  Dunton-1 6:30 2nd Nakatomi All-Stars W 6th Bang Bang-Mon L 13-7 BrianL
Mon-4 gm 2 Semi-Finals: 2nd Nakatomi All-Stars wins game 2 to tie the series vs 6th Bang Bang-Mon.
Mon Sept 11 Dunton-1 8:00 4th Homeward Bound (DH) W 1st Lance Romance (DH) L 17-16 BrianL
Mon-1 gm 3 Semi-Finals: 4th Homeward Bound wins a very close game 3 to eliminate 1st Lance Romance.
Mon Sept 11 Dunton-1 9:30 4th Homeward Bound (DH) L 3rd Pho House-Mon W 6-9 BrianL
Mon-1 gm 1 FINALS: 3rd Pho House-Mon wins game 1 vs 4th Homeward Bound.
Mon Sept 11 Dunton-3 6:30 5th Rebooters-Mon L 4th Pass the Bunts W 17-23 RobO
Mon-R1 gm 3 QF - 4th Pass the Bunts wins game 3 to eliminate 5th Rebooters-Mon. 4th Pass the Bunts next in SF vs 1st-8th.
Mon Sept 11 Dunton-3 8:00 2nd Brew Jays-2 (DH) L 3rd Swingers (DH) W 9-21 RobO
Mon-RL gm 3 Semi-Finals: 3rd Swingers takes game 2 to eliminate 2nd Brew Jays-2. 3rd Swingers next in Finals vs 1st Dutch Rudders.
Mon Sept 11 Dunton-4 6:30 6th Shebeen Shebangers (DH) W 3rd We Are Winners (DH) L 11-5 JimMcN
Mon-3 gm 3 QF - 6th Shebeen Shebangers wins game 3 to eliminate 3rd We Are Winners, next vs 7th Special K’s.
Mon Sept 11 Dunton-4 8:00 7th Special K’s L 6th Shebeen Shebangers (DH) W 7-19 JimMcN
Mon-3 gm 1 Semi-Finals: 6th Shebeen Shebangers wins game 1 vs 7th Special K’s.
Mon Sept 11 Dunton-4 9:30 1st TNT W 4th Toronto Blue Yays L 11-8 JimMcN
Mon-4 gm 2 Semi-Finals: 1st TNT wins game 2 to eliminate 4th Toronto Blue Yays. 1st TNT next in Finals vs winner 2nd-6th.
Mon Sept 11 River Grove #3 7:30 1st Reverse Apache (DH) W 4th Black and Yellow (DH) L 20-6 HenryP
Mon Sept 11 River Grove #3 9:00 4th Black and Yellow (DH) L 1st Reverse Apache (DH) W 6-9 HenryP
Mon-3 gm 3 Semi-Finals: 1st Reverse Apache Masters wins game 2 & 3 to eliminate 4th Black and Yellow, next in Finals vs winner 6th-7th.
Mon Sept 11 Brickyard-1 6:30 Not available Smokin Bats-Emcom Fewster games RESCHEDULED.
Mon Sept 11 Wildwood Park-1 6:30 7th Pay2Day (DH) L 2nd Big Sticks (DH) W 7-19 RichardP
Mon-R1 gm 3 QF - 2nd Big Sticks wins game 3 to eliminate 7th Pay2Day.
Mon Sept 11 Wildwood Park-1 8:00 1st Smokin’ Bats-Mon (DH) R/S 8th Emcom Fewsters (DH) Mon-R1 R/S RP xxx
Mon Sept 11 Wildwood Park-1 9:30 8th Emcom Fewsters (DH) R/S 1st Smokin’ Bats-Mon (DH) Mon-R1 R/S RP xxx
Mon-R1 gm 3 QF - 1st Smokin’ Bats-Mon wins game 1 vs 8th Emcom Fewsters. QF, game 2 & 3. RESCHEDULED
Mon Sept 11 Wildwood Park-2 6:30 6th Etobicoke Rage (DH) L 3rd Peel Dodgers (DH) W 6-8 TrevorF
Mon-R1 gm 3 QF - 3rd Peel Dodgers wins a close game 3 to eliminate 6th Etobicoke Rage.
Mon Sept 11 Wildwood Park-2 8:00 3rd Peel Dodgers (DH) L 2nd Big Sticks (DH) W 8-13 TrevorF
Mon-R1 gm 1 Semi-Finals: 2nd Big Sticks wins game 1 vs 3rd Peel Dodgers.
Mon Sept 11 West Deane-L 6:30 5th Aceholes (DH) W 4th Reds (DH) L 12-11 SteveCu
Mon-2 gm 3 QF - 5th Aceholes wins a very close game 3 to eliminate 4th Reds.
Mon Sept 11 West Deane-L 8:00 5th Aceholes (DH) W 1st Bats n Mitts L 13-12 SteveCu
Mon-2 gm 1 Semi-Finals: 5th Aceholes wins a very close game 1 vs 1st Bats n Mitts.
Mon Sept 11 Centennial-2 7:30 7th Breaking Bats (DH) W 2nd Tap This (DH) L 22-17 AndyB
Mon-2 gm 3 QF - 7th Breaking Bats wins game 3 to eliminate 2nd Tap This.
Mon Sept 11 Centennial-2 9:00 7th Breaking Bats (DH) L 6th Wasted Talent W 13-17 AndyB
Mon-2 gm 1 Semi-Finals: 6th Wasted Talent wins game 1 vs 7th Breaking Bats.
Monday Teams OFF/Not Playing: Mon-R1, 1st Dutch Rudders.
Division TUESDAY, September 12 - PLAYOFFS
Tue-1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Purple People Eaters eliminates 8th Inferno two games straight, next vs winner 4th-5th.
3rd Bambinos takes game 2 eliminates 6th McGlovins two games straight. 3rd Bambinos next vs winner 2nd-7th.
7th Ruff Riders wins game 2 vs 2nd Looseballs to tie series. 4th Assassins wins game 2 vs 5th Powchicawawahs to tie series.
Tuesday, August 29: 4th Assassins takes game 3 eliminates 5th Powchicawawahs. 4th Assassins next vs 1st Purple People Eaters. 1st Purple People Eaters takes game 1 vs 4th Assassins. 7th Ruff Riders wins game 3 to eliminate 2nd Looseballs-Tue. 7th Ruff Riders next vs 3rd Bambinos. 3rd Bambinos vs 7th Ruff Riders tie game 1.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 4th Assassins wins game 2 vs 1st Purple People Eaters.
7th Ruff Riders vs 3rd Bambinos have split two games and tied two games.
Tuesday, Sept 12: Semi-Finals: 3rd Bambinos wins a very close game 5 (yes, game 5 - two tied games, lights go out) to finally eliminate 7th Ruff Riders. Semi-Finals: 4th Assassins wins game 3 to eliminate 1st Purple People Eaters. FINALS: 3rd Bambinos wins game 1 vs 4th Assassins.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 3rd Bambinos vs 4th Assassins, game 2 & 3.
Tue-2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Insta-Slams takes game 3 eliminates 5th Punishers. 4th Insta-Slams next vs 8th Massive Hits.
8th Massive Hits takes game 3 eliminates 1st Arod in my Pujols. 8th Massive Hits next vs winner 4th Insta-Slams (winner 4th-5th).
3rd Bang Bang-Tue eliminates 6th Designated Drinkers-3 two games straight. 3rd Bang Bang-Tue next vs 2nd Pitch Slaps.
Tuesday, August 29: 3rd Bang Bang-Tue takes game 1 vs 2nd Pitch Slaps. 8th Massive Hits takes game 1 vs 4th Insta-Slams.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Pitch Slaps wins two close games 2 & 3 to eliminate 3rd Bang Bang-Tue.
8th Massive Hits wins game 2 eliminates 4th Insta-Slams. 8th Massive Hits next in FINALS vs 2nd Pitch Slaps.
Tuesday, Sept 12: FINALS - 2nd Pitch Slaps splits two games vs 8th Massive Hits.
Tuesday, Sept 19: FINALS - 2nd Pitch Slaps vs 8th Massive Hits, game 3.
Tue-3 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Legion of Doom wins a close game 2 vs 5th Eh Team-2 to tie the series 1-1.
1st Purple Cobras takes game 2 eliminates 8th Prestige two games straight. 1st Purple Cobras next vs winner 4th-5th.
2nd Lob Squad wins game 2 vs 7th Bats n Hoes to tie the series 1-1. 3rd Unathletics vs 6th Bandits split first two games.
Tuesday, August 29: 2nd Lob Squad takes very close game 3 eliminates 7th Bats n Hoes. 6th Bandits takes game 3 eliminates 3rd Unathletics. 6th Bandits next vs 2nd Lob Squad. 6th Bandits takes game 1 vs 2nd Lob Squad. 5th Eh Team-2 wins game 3 to eliminate 4th Legion of Doom. 5th Eh Team-2 next vs 1st Purple Cobras. 1st Purple Cobras wins game 1 vs 5th Eh Team-2.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS - 1st Purple Cobras wins game 2 eliminates 5th Eh Team-2.
6th Bandits wins close game 2 eliminates 2nd Lob Squad. 6th Bandits next in FINALS vs 1st Purple Cobras.
Tuesday, Sept 12: FINALS: 1st Purple Cobras vs 6th Bandits split first two games.
Tuesday, Sept 19: FINALS - 1st Purple Cobras vs 6th Bandits, game 3.
Tue-4 Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 4th Chicks n Dicks takes game 3 and eliminates 5th Rebooters-Tue, next vs 1st Balls to the Wall.
3rd Balls Deep vs 6th Smackin Pitches (requested OFF).
Tuesday, August 29: 6th Smackin Pitches wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Balls Deep, next vs 2nd Baseheads.
1st Balls to the Wall takes a very close game 1 vs 4th Chicks n Dicks. 2nd Baseheads still OFF with first round bye.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Baseheads splits first two games vs 6th Smackin Pitches.
1st Balls to the Wall wins game 2 eliminates 4th Chicks n Dicks. 1st Balls to the Wall next vs TBA.
Tuesday, Sept 12: Semi-Finals: 6th Smackin Pitches wins game 3 to eliminate 2nd Baseheads.
FINALS: 1st Balls to the Wall wins game 1 vs 6th Smackin Pitches.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 1st Balls to the Wall vs 6th Smackin Pitches, game 2 & 3.
Tue-R1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Eh Team (427) takes two very close games and eliminates 8th Loaded Bases, next vs winner 4th-5th.
2nd Sunwing Flyers wins game 2 vs 7th Pirates-Tue to tie the series 1-1. 3rd Prophix eliminates 6th Brew Crew two games straight.
5th Shake & Bake takes game 3 eliminates 4th Prompt Alerts two games-1. 5th Shake & Bake next vs winner 1st-8th.
Tuesday, August 29: 5th Shake & Bake wins game 1 vs 1st Eh Team.
2nd Sunwing Flyers eliminates 7th Pirates-Tue two games-1. 2nd Sunwing Flyers next vs 3rd Prophix.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Sunwing Flyers splits first two games vs 3rd Prophix.
5th Shake & Bake wins game 2 eliminates 1st Eh Team. 5th Shake & Bake next vs winner 2nd-3rd.
Tuesday, Sept 12: Semi-Finals: 3rd Prophix wins game 3 to eliminate 2nd Sunwing Flyers.
FINALS: 3rd Prophix wins game 1 vs 5th Shake & Bake.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 3rd Prophix vs 5th Shake & Bake, game 2 & 3.
Tue-RL Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 1st Schweddy Balls takes game 1 vs 4th G3T, leads 1-0.
3rd Smokin Bats-2 takes game 1 vs 2nd Hit Squad, leads 1-0.
Tuesday, August 29: 1st Schweddy Balls eliminates 4th G3T 2 games straight. 1st Schweddy Balls next vs 3rd Smokin Bats-2.
3rd Smokin Bats-2 wins close game 2 to eliminate 2nd Hit Squad. 3rd Smokin Bats-2 next vs 1st Schweddy Balls.
Tuesday, Sept 5: FINALS: 1st Schweddy Balls wins game 1 of the Finals vs 3rd Smokin Bats-2.
Tuesday, Sept 12: FINALS: 1st Schweddy Balls beats 3rd Smokin Bats-2 to win the Tue-RL division!
Tue-R2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 1st Designated Drinkers-2 wins close game 2 vs 8th Casharoos to tie the series 1-1. 2nd Batters with Benefits wins game 2 vs 7th Caught Looking to tie the series 1-1. 6th Bird Sluggers eliminates 3rd Culinary Crushers two games straight.
4th Bench Warmers takes game 2 eliminates 5th Humdingers two games straight.
Tuesday, August 29: 8th Casharoos wins close game 3 to eliminate 1st Designated Drinkers-2,s next vs 4th Bench Warmers.
2nd Batters with Benefits wins very close game 3 eliminates 7th Caught Looking, next vs 6th Bird Sluggers.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Batters with Benefits splits first two games vs 6th Bird Sluggers.
4th Bench Warmers wins very close game 1 vs 8th Casharoos.
Tuesday, Sept 12: SEMI-FINALS: 2nd Batters with Benefits wins game 3 to eliminate 6th Bird Sluggers, next vs 8th Casharoos.
SEMI-FINALS: 8th Casharoos wins game 2 & 3 to eliminate 4th Bench Warmers, next vs 2nd Batters with Benefits.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 2nd Batters with Benefits vs 8th Casharoos, game 1 & 2.
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue Sept 12 Dunton-2 7:30 8th Massive Hits (DH) L 2nd Pitch Slaps (DH) W 5-17 RobO
Tue Sept 12 Dunton-2 9:00 2nd Pitch Slaps (DH) L 8th Massive Hits (DH) W 21-22 RobO
Tue-2 gm 2 FINALS: 2nd Pitch Slaps splits two games vs 8th Massive Hits.
Tue Sept 12 Max Ward-N #1 6:30 6th Bird Sluggers L 2nd Batters w/Benefits W 5-12 BrianD
Tue-R2 gm 2 Semi-Finals: 2nd Batters with Benefits wins game 3 to eliminate 6th Bird Sluggers, next vs 8th Casharoos.
Tue Sept 12 Max Ward-N #1 8:00 4th Bench Warmers (DH) L 8th Casharoos (DH) W 8-20 BrianD
Tue Sept 12 Max Ward-N #1 9:30 8th Casharoos (DH) W 4th Bench Warmers (DH) L 15-1 BrianD
Tue-R2 gm 1 Semi-Finals: 8th Casharoos wins game 2 & 3 to eliminate 4th Bench Warmers, next vs 2nd Batters with Benefits.
Tue Sept 12 Wildwood Park-2 7:30 6th Bandits (DH) L 1st Purple Cobras (DH) W 9-10 RichardP
Tue Sept 12 Wildwood Park-2 9:00 1st Purple Cobras (DH) L 6th Bandits (DH) W 6-20 RichardP
Tue-3 game 1 FINALS: 1st Purple Cobras vs 6th Bandits split first two games.
Tue Sept 12 Mount Charles-N 6:30 3rd Prophix (DH) W 2nd Sunwing Flyers (DH) L 18-11 HenryP
Tue-R1 gm 3 Semi-Finals: 3rd Prophix wins game 3 to eliminate 2nd Sunwing Flyers.
Tue Sept 12 Mount Charles-N 8:00 5th Shake & Bake L 3rd Prophix (DH) W 12-24 HenryP
Tue-R1 gm 1 FINALS: 3rd Prophix wins game 1 vs 5th Shake & Bake.
Tue Sept 12 Mount Charles-S 7:30 6th Smackin Pitches (DH) W 2nd Baseheads (DH) L 17-11 WayneB
Tue-4 game 2 Semi-Finals: 6th Smackin Pitches wins game 3 to eliminate 2nd Baseheads.
Tue Sept 12 Mount Charles-S 9:00 6th Smackin Pitches (DH) L 1st Balls to the Wall W 14-19 WayneB
Tue-4 game 2 FINALS: 1st Balls to the Wall wins game 1 vs 6th Smackin Pitches.
Tue Sept 12 Brickyard-2 7:30 1st Schweddy Balls (DH) L 3rd Smokin Bats-2 (DH) W 4-5 JimMcN
Tue Sept 12 Brickyard-2 9:00 3rd Smokin Bats-2 (DH) L 1st Schweddy Balls (DH) W 7-10 JimMcN
Tue-RL gm 2 FINALS: 1st Schweddy Balls beats 3rd Smokin Bats-2 to win the Tue-RL division!
Tue Sept 12 Centennial Park-2 6:30 7th Ruff Riders (DH) L 3rd Bambinos (DH) Tue-1 gm 5 DaveM
Tue-1 game 5 Semi-Finals: 3rd Bambinos wins a very close game 5 (yes, game 5 - two tied games, lights go out) to eliminate 7th Ruff Riders.
Tue Sept 12 Centennial Park-3 6:30 4th Assassins (DH) W 1st Purple People Eaters (DH) L 20-8 AndyB
Tue-1 game 2 Semi-Finals: 4th Assassins wins game 3 to eliminate 1st Purple People Eaters.
Tue Sept 12 Centennial Park-3 8:00 4th Assassins (DH) L 3rd Bambinos (DH) W 16-19 AndyB
Tue-1 game 2 FINALS: 3rd Bambinos wins game 1 vs 4th Assassins.
Division WEDNESDAY, September 13 - PLAYOFFS
Wed-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 5th Alkos in Outfield wins gm 2 to eliminate 4th Blue Balls. 5th Alkos in Outfield next vs 1st Major League Drinkers.
2nd Game of Throws vs 1st Major League Drinkers (exhibition game). 6th Pho House-Wed OFF.
Wed, Aug 30: SemiFinals - 2nd Game of Throws wins game 1 vs 6th Pho House-Wed.
1st Major League Drinkers eliminates 5th Alkos in Outfield . 1st Major League Drinkers next in Finals vs winner 2nd-6th.
Wed, Sept 6: SF - 6th Pho House-Wed wins game 2 & 3 to eliminate 2nd Game of Throws, next vs 1st Major League Drinkers.
Wed, Sept 13: FINALS - 1st Major League Drinkers vs 6th Pho House-Wed split first two games.
Wed, Sept 20: FINALS - 1st Major League Drinkers vs 6th Pho House-Wed, game 3.
Wed-2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Sweet Spot wins close game 2 to eliminate 6th Dinger Swingers. 3rd Sweet Spot next vs 2nd QHDP. 1st Bang Bang-Wed wins game 1 vs 5th Charros.
Wed, Aug 30: SemiFinals - 2nd QHDP wins game 1 vs 3rd Sweet Spot.
1st Bang Bang-Wed wins game 2 to eliminate 5th Charros. 1st Bang Bang-Wed next in Finals vs winner 2nd-3rd.
Wed, Sept 6: SemiFinals - 2nd QHDP wins game 2 to eliminate 3rd Sweet Spot. 2nd QHDP next in Finals vs 1st Bang Bang-Wed.
Wed, Sept 13: FINALS: 2nd QHDP beats 1st Bang Bang-Wed to win the Wed-2 division!
Wed-3 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Master Batters wins close game 2 to eliminate 6th Marvel, next vs 2nd Saints of Circumstance.
5th Hit em Up wins a close game 2 to tie series vs 4th Burlington Drifters. 1st Huskies & 2nd Saints of Circumstance still on bye.
Wed, Aug 30: QF - 4th Burlington Drifters wins game 3 to eliminate 5th Hit Em Up. 4th Burlington Drifters next vs 1st Huskies.
SemiFinals - 2nd Saints of Circumstance vs 3rd Master Batters split the first two games. Winner vs 1st-4th.
Wed, Sept 6: SemiFinals - 1st Huskies eliminates 4th Burlington Drifters in two straight games.
2nd Saints of Circumstance wins game 3 to eliminate 3rd Master Batters.
Wed, Sept 13: FINALS: 2nd Saints of Circumstance wins two close games to win the Wed-3 division!
Wed-R1 Playoffs
10 teams
10 teams, best of 3 game series. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017. --
Wed, Aug 23: 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 2 to tie series vs 9th Furtraders. 10th Brew Jays-3 wins game 2 to eliminate 7th I'd Hit That. 10th Brew Jays-3 next vs 2nd Toronto Brew Jays. 6th Pitch Please wins game 2 vs 3rd Field of Beerz to tie the series 1-1. 5th Lumberjacks wins game 2 to eliminate 4th Ari Overdrive. 5th Lumberjacks next vs winner 1st-8th-9th.
Wed, Aug 30: 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 3 to eliminate 9th Furtraders. 8th BDO Tax-Mania Devils next vs 1st Mad Batters. 1st Mad Batters wins game 1 vs 8th BDO Tax-Mania Devils. 2nd Toronto Brew Jays vs 10th Brew Jays-3 split the first two games. 3rd Field of Beerz wins game 3 to eliminate 6th Pitch Please. 3rd Field of Beerz next vs winner 2nd-10th.
Wed, Sept 6: QF - 2nd Toronto Brew Jays wins game 3 to eliminate 10th Brew Jays-3. Semi-Finals: 2nd Toronto Brew Jays wins a very close game 1 vs 3rd Field of Beerz. Semi-Finals: 1st Mad Batters wins game 2 to eliminate 8th BDO Tax-Mania Devils.
Wed, Sept 13: Semi-Finals: 1st Mad Batters eliminates 5th Lumberjacks in two very close games.
Semi-Finals: 2nd Toronto Brew Jays wins game 3 to eliminate 3rd Field of Beerz.
Wed, Sept 20: FINALS: 1st Mad Batters vs 2nd Toronto Brew Jays, all 3 games.
Wed-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 4th Coconuts wins games 2 & 3 to eliminate 5th Alpha Q-Up. 4th Coconuts next vs 1st Baes on Balls.
3rd Hardballs wins game 2 to eliminate 6th Blaze Jays. 2nd Baesic Pitches wins a close game 1 vs 3rd Hardballs.
Wed, Aug 30: 1st Baes on Balls eliminates 4th Coconuts two games straight, next in Finals vs 2nd Baesic Pitches.
2nd Baesic Pitches wins game 2 to eliminate 3rd Hardballs, next in Finals vs 1st Baes on Balls.
Wed, Sept 6: FINALS: 1st Baes on Balls beats Baesic Pitches to win the Wed-RL division!
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed Sept 13 Max Ward-N #1 7:30 6th Pho House-Wed (DH) W 1st Major League Drinkers L 20-15 BrianL
Wed Sept 13 Max Ward-N #1 9:00 1st Major League Drinkers W 6th Pho House-Wed (DH) L 15-14 BrianL
Wed-1 Finals FINALS: 1st Major League Drinkers vs 6th Pho House-Wed split first two games.
Wed Sept 13 Fleetwood 6:30 2nd Saints of Circumstance W 1st Huskies (DH) L 10-9 JimMcN
Wed Sept 13 Fleetwood 8:00 1st Huskies (DH) L 2nd Saints of Circumstance W 11-12 JimMcN
Wed-3 Finals FINALS: 2nd Saints of Circumstance wins two close games to win the Wed-3 division!
Wed Sept 13 Wildwood Park-2 7:30 2nd QHDP (DH) W 1st Bang Bang-Wed (DH) L 13-5 TrevorF
Wed Sept 13 Wildwood Park-2 9:00 1st Bang Bang-Wed (DH) L 2nd QHDP (DH) W 8-11 TrevorF
Wed-2 Finals FINALS: 2nd QHDP beats 1st Bang Bang-Wed to win the Wed-2 division!
Wed Sept 13 Centennial Park-2 6:30 2nd Toronto Brew Jays (DH) L 3rd Field of Beerz (DH) W 15-16 RichardP
Wed Sept 13 Centennial Park-2 8:00 3rd Field of Beerz (DH) L 2nd Toronto Brew Jays (DH) W 11-14 RichardP
Wed-R1 SF Semi-Finals: 2nd Toronto Brew Jays wins game 3 to eliminate 3rd Field of Beerz.
Wed Sept 13 Centennial Park-1 6:30 5th Lumberjacks (DH) L 1st Mad Batters (DH) W 6-7 DaveM
Wed Sept 13 Centennial Park-1 8:00 1st Mad Batters (DH) W 5th Lumberjacks (DH) L 21-19 DaveM
Wed-R1 SF Semi-Finals: 1st Mad Batters eliminates 5th Lumberjacks in two very close games.
Division THURSDAY, September 14 - PLAYOFFS
Thu-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 2 game series, total runs, double knock-out,
1st Bucket Bombers & 2nd Nutz & Boltz, get first round bye,
Game 1 - Thu, Aug 10 - 4th Yolo Warmers beats 5th Tailgators two games straight.
Game 2 - Thu, Aug 10 - 3rd Draft Dodgers beats 6th Honey Badgers two games straight.
Game 3 - Thu, Aug 24 - 1st Bucket Bombers beats 3rd Draft Dodgers total runs. 3rd Draft Dodgers next vs 2nd Nutz & Boltz.
Game 4 - Thu, Aug 24 - 2nd Nutz & Boltz beats 4th Yolo Warmers 33-22 total runs. NEXT: 2nd vs 3rd, 4th vs 6th.
Game 5 - Thu, Aug 24 - Losers G1 & G2, 6th Honey Badgers beats 5th Tailgators total runs.
6th Honey Badgers next vs 4th Yolo. 5th Tailgators are eliminated.
Game 6 - Thu, Aug 31 - Winner G4 2nd Nutz & Boltz beats Winner G2, 3rd Draft Dodgers by total runs.
Game 7 - Thu, Aug 31 - Loser G4 4th Yolo Warmers eliminates Winner G5, 6th Honey Badgers.
Game 8 - Thu, Sept 7 - 3rd Draft Dodgers vs 4th Yolo Warmers split two games but 3rd Draft Dodgers wins by total runs.
Game 9 - Thu, Sept 14 - FINALS: 3rd Draft Dodgers beat 2nd Nutz & Boltz to win the Thu-1 division championship!
Thu-2L Playoffs
9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Playoffs start Thu, Aug 24.
Thu, Aug 24: 8th Got the Runs eliminates 9th Nice Looking Melons two games straight. 8th Got the Runs next vs 1st Rage.
2nd Titans wins a close game 1 vs 7th Cleats & Cleavage. 4th Brickyard wins a close game 1 vs 5th Brew Jays-1.
6th Designated Drinkers-1 wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Thu, Aug 31: 1st Rage vs 8th Got the Runs split two close games. 2nd Titans wins two close games to eliminate 7th Cleats & Cleavage. 2nd Titans next vs winner 3rd-6th.
3rd Alcoholics wins game two to tie series vs 6th Designated Drinkers-1. 4th Brickyard eliminates 5th Brew Jays-1 two games straight. 4th Brickyard next vs winner 1st-8th.
Thu, Sept 7: QF - 1st Rage wins game 3 to eliminate 8th Got the Runs. Semi-Finals: 1st Rage wins game 1 vs 4th Brickyard.
QF - 3rd Alcoholics wins very close game 3 to eliminate 6th Designated Drinkers-1. SF: 2nd Titans wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 1st Rage eliminates 4th Brickyard. 1st Rage next in Finals vs 2nd Titans.
Semi-Finals: 2nd Titans eliminates 3rd Alcoholics in two game, next in Finals vs 1st Rage.
Thu, Sept 21: FINALS: 1st Rage vs 2nd Titans, game 1 & 2.
Thu-2E Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Thu, Aug 24: 2nd Scallywags eliminates 7th Moneyballers two games straight. 2nd Scallywags next vs winner 3rd vs 6th.
4th Bone Crushers eliminates 5th Free Agents two games straight. 4th Bone Crushers next vs 1st Pirates-Thu.
3rd Money Badgers wins a close game 1 vs 6th Hall of Shamers.
Thu, Aug 31: 1st Pirates-Thu wins close game 1 vs 4th Bone Crushers. 3rd Money Badgers eliminates 6th Hall of Shamers two games straight. 3rd Money Badgers next vs 2nd Scallywag Sluggers.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st Pirates-Thu wins game 2 to eliminate 4th Bone Crushers, next in Finals vs 2nd Scallywag Sluggers.
Semi-Finals: 2nd Scallywag Sluggers eliminates 3rd Money Badgers two games straight, next in Finals vs 1st Pirates-Thu.
Thu, Sept 14: FINALS: 1st Pirates-Thu vs 2nd Scallywag Sluggers split the first two games
Thu, Sept 21: Playoffs: FINALS - 1st Pirates-Thu vs 2nd Scallywag Sluggers, game 3.
Thu-R1 Playoffs
8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17.
Thu, Aug 24: 2nd Woodland Sluggers wins a close game 2 to eliminate 7th Third Base Bullies, next vs winner 3rd-6th.
5th Springfield Isotopes wins game 2 to eliminate 4th Coby Crushers two games straight, next vs winner 1st-8th.
1st Tactical Bacon wins a close game 1 vs 8th Looseballs-Thu. 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 3rd Trash Pandas.
Thu, Aug 31: 1st Tactical Bacon wins game 3 to eliminate 8th Looseballs-Thu. 1st Tactical Bacon next vs 5th Springfield Isotopes.
6th Bayside Tigers wins game 3 to eliminate 3rd Trash Pandas. 6th Bayside Tigers next vs 2nd Woodland Sluggers.
2nd Woodland Sluggers & 5th Springfield Isotopes are OFF.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st Tactical Bacon wins a very close game 1 vs 5th Springfield Isotopes.
Semi-Finals: 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 2nd Woodland Sluggers.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 1st Tactical Bacon wins game 3 to eliminate 5th Springfield Isotopes.
Semi-Finals: 6th Bayside Tigers wins game 3 to eliminate 2nd Woodland Sluggers, next in Finals vs 1st Tactical Bacon.
Thu, Sept 21: FINALS: 1st Tactical Bacon vs 6th Bayside Tigers, game 1 & 2 & 3.
Thu-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 24, 2017
Thu, Aug 24: 4th Underachievers eliminates 5th Litigators two games straight. 4th Underachievers next vs 1st Barflys.
3rd Indians vs 6th CTS Electrics were OFF. 1st Barflys & 2nd Pitches be Crazy get first round bye.
Thu, Aug 31: 3rd Indians vs 6th CTS Electrics split two close games.
4th Underachievers wins game one vs 1st Barflys. 2nd Pitches be Crazy still OFF.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st Barflys wins game 2 & 3 to eliminate 4th Underachievers. 1st Barflys next in Finals vs winner 2nd-3rd.
QF - 3rd Indians wins close gm 3 eliminates 6th CTS Electrics. Semi-Finals: 2nd Pitches be Crazy wins close gm 1 vs 3rd Indians.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 2nd Pitches be Crazy wins game 2 to eliminate 3rd Indians. 1st Barflys OFF, next in Finals vs 2nd-3rd.
Thu, Sept 21: FINALS: 1st Barflys vs 2nd Pitches be Crazy, game 1 & 2.
Thu-R2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17, 2017
Thu, Aug 24: 5th Torontourage wins game 1 vs 4th We'd Hit That.
3rd Last Call wins a game 2 to tie series vs 2nd No Glove No Love.
Thu, Aug 31: 5th Torontourage wins a close game 3 to eliminate 4th We'd Hit That. 5th Torontourage next vs 1st GDG Dodgers. 3rd Last Call wins a close game 3 to eliminate 2nd No Glove No Love. 3rd Last Call next in Finals vs winner 1st-5th.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st GDG Dodgers eliminates 5th Torontourage two games straight, next in Finals vs 3rd Last Call.
Thu, Sept 14: FINALS: 1st GDG Dodgers vs 3rd Last Call split the first two games.
Thu, Sept 21: FINALS: 1st GDG Dodgers vs 3rd Last Call, game 3.
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Thu Sept 14 Max Ward-N #1 6:30 3rd Draft Dodgers (TH) L 2nd Nutz & Boltz (TH) W 15-16 JohnG
Thu Sept 14 Max Ward-N #1 8:00 2nd Nutz & Boltz (TH) L 3rd Draft Dodgers (TH) W 11-21 JohnG
Thu Sept 14 Max Ward-N #1 9:30 3rd Draft Dodgers (TH) W 2nd Nutz & Boltz (TH) L 15-13 JohnG
Th-1 Finals FINALS: 3rd Draft Dodgers beat 2nd Nutz & Boltz to win the Thu-1 division championship!
Thu Sept 14 Max Ward-S #2 7:45 1st Rage (DH) W 4th Brickyard (DH) L 15-9 JimMcN
Thu-2L SF Semi-Finals: 1st Rage eliminates 4th Brickyard. 1st Rage next in Finals vs 2nd Titans.
Thu Sept 14 Sheridan Park 8:00 2nd Pitches be Crazy (DH) W 3rd Indians (DH) L 22-10 WayneB
Thu-RL SF Semi-Finals: 2nd Pitches be Crazy wins game 2 to eliminate 3rd Indians, next in Finals vs 1st Barflys.
Thu Sept 14 Fleetwood 6:30 2nd Scallywag Sluggers (DH) W 1st Pirates-Thu (DH) L 16-4 RobO
Thu Sept 14 Fleetwood 8:00 1st Pirates-Thu (DH) W 2nd Scallywag Sluggers (DH) L 14-7 RobO
Thu-2E Finals FINALS: 1st Pirates-Thu vs 2nd Scallywag Sluggers split the first two games.
Thu Sept 14 Miss Valley-2 6:30 3rd Last Call (DH) W 1st GDG Dodgers (DH) L 15-14 BrianL
Thu Sept 14 Miss Valley-2 8:00 1st GDG Dodgers (DH) W 3rd Last Call (DH) L 6-1 BrianL
Thu-R2 Finals FINALS: 1st GDG Dodgers vs 3rd Last Call split the first two games.
Thu Sept 14 Centennial Park-1 7:30 1st Tactical Bacon (DH) L 5th Springfield Isotopes (DH) W 14-15 TrevorF
Thu Sept 14 Centennial Park-1 9:00 5th Springfield Isotopes (DH) L 1st Tactical Bacon (DH) W 23-26 TrevorF
Thu-R1 SF Semi-Finals: 1st Tactical Bacon wins game 3 to eliminate 5th Springfield Isotopes, next in Finals vs 6th Bayside Tigers.
Thu Sept 14 Humberwood 6:30 2nd Woodland Sluggers (DH) W 6th Bayside Tigers (DH) L 7-6 SteveCu
Thu Sept 14 Humberwood 8:00 6th Bayside Tigers (DH) W 2nd Woodland Sluggers (DH) L 10-3 SteveCu
Thu-R1 SF Semi-Finals: 6th Bayside Tigers wins game 3 to eliminate 2nd Woodland Sluggers, next in Finals vs 1st Tactical Bacon.
Thu Sept 14 Smithfield 7:30 2nd Titans (DH) W 3rd Alcoholics (DH) L 24-20 LewL
Thu-2L SF Semi-Finals: 2nd Titans eliminates 3rd Alcoholics in two game, next in Finals vs 1st Rage.
Thursday Teams OFF/Not Playing: Thu-RL, 1st Barflys OFF, next in Finals vs winner 2nd-3rd.
Division FRIDAY, September 15 - PLAYOFFS
Fri-1 Playoffs Friday, Sept 8: FINALS: 1st Thunder beats 6th Superior Interior to win the Fri-1 division!
Fri-2 Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Fri, Aug 18.
Friday, August 18: 1st Etobicoke Trolley Dodgers gets first round bye (and requested OFF),
2nd Dingbats eliminates 7th Holy Walkamoly two games straight. 3rd Grand Slammers eliminates 6th Rexdale Hitters two games straight. 4th Mixed Balls eliminates 5th Fighting Irish two games straight.
Friday, August 25: 4th Mixed Balls eliminates 1st Etobicoke Trolley Dodgers 2 games-0. 4th Mixed Balls next vs winner 2nd-3rd.
2nd Dingbats vs 3rd Grand Slammers split the first two games.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8: SEMI-FINALS: 2nd Dingbats wins a very close game 3 to eliminate 3rd Grand Slammers.
FINALS: 4th Mixed Balls wins game 1 vs 2nd Dingbats.
Friday, Sept 15: FINALS: 4th Mixed Balls beat 2nd Dingbats to win the Fri-2 division!
Fri-R Playoffs
5 teams
5 teams, best of 3 game series, 4th vs 5th, 2nd vs 3rd, 1st vs winner 4th-5th. Playoffs start Fri, Aug 18, 2017
Friday, August 18: 2nd Mayhem eliminates 3rd Bat & Boujee two games-0. 4th Misfits vs 5th Wolfpack split the first two games.
Friday, August 25: 4th Misfits wins game 3 to eliminate 5th Wolfpack two games-1.
4th Misfits takes a close game 1 vs 1st Say It Ain’t Sosa. 2nd Mayhem OFF.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8:SEMI-FINALS: 4th Misfits wins game 2 to eliminate 1st Say It Ain’t Sosa. 4th Misfits next vs 2nd Mayhem.
Friday, Sept 15: FINALS: 4th Misfits beat 2nd Mayhem to win the Fri-R division!
Fri Sept 15 Max Ward-N #1 7:30 2nd Dingbats (DH) L 4th Mixed Balls (DH) W 14-17 JimMcN
Fri-2 Finals FINALS: 4th Mixed Balls beat 2nd Dingbats to win the Fri-2 division!
Fri Sept 15 Max Ward-S #2 7:30 4th Misfits (DH) W 2nd Mayhem (DH) L 21-14 BrianL
Fri Sept 15 Max Ward-S #2 9:00 2nd Mayhem (DH) L 4th Misfits (DH) W 6-19 BrianL
Fri-R Finals FINALS: 4th Misfits beat 2nd Mayhem to win the Fri-R division!

Week 19: Sept 4-8

Updated Aug 25, 2017. Scores updated Aug 25, 2017.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Mon Sept 4   MONDAY PLAYOFFS - NO GAMES Monday, September 4 - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Division TUESDAY, September 5 - PLAYOFFS
Tue-1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Purple People Eaters eliminates 8th Inferno two games straight, next vs winner 4th-5th.
3rd Bambinos takes game 2 eliminates 6th McGlovins two games straight. 3rd Bambinos next vs winner 2nd-7th.
7th Ruff Riders wins game 2 vs 2nd Looseballs to tie series. 4th Assassins wins game 2 vs 5th Powchicawawahs to tie series.
Tuesday, August 29: 4th Assassins takes game 3 eliminates 5th Powchicawawahs. 4th Assassins next vs 1st Purple People Eaters. 1st Purple People Eaters takes game 1 vs 4th Assassins. 7th Ruff Riders wins game 3 to eliminate 2nd Looseballs-Tue. 7th Ruff Riders next vs 3rd Bambinos. 3rd Bambinos vs 7th Ruff Riders tie game 1.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 4th Assassins wins game 2 vs 1st Purple People Eaters.
7th Ruff Riders vs 3rd Bambinos have split two games and tied two games.
Tuesday, Sept 12: 1st Purple People Eaters vs 4th Assassins, game 3. 3rd Bambinos vs 7th Ruff Riders, game 5.
Tue-2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Insta-Slams takes game 3 eliminates 5th Punishers. 4th Insta-Slams next vs 8th Massive Hits.
8th Massive Hits takes game 3 eliminates 1st Arod in my Pujols. 8th Massive Hits next vs winner 4th Insta-Slams (winner 4th-5th).
3rd Bang Bang-Tue eliminates 6th Designated Drinkers-3 two games straight. 3rd Bang Bang-Tue next vs 2nd Pitch Slaps.
Tuesday, August 29: 3rd Bang Bang-Tue takes game 1 vs 2nd Pitch Slaps. 8th Massive Hits takes game 1 vs 4th Insta-Slams.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Pitch Slaps wins two close games 2 & 3 to eliminate 3rd Bang Bang-Tue.
8th Massive Hits wins game 2 eliminates 4th Insta-Slams. 8th Massive Hits next in FINALS vs 2nd Pitch Slaps.
Tuesday, Sept 12: FINALS - 2nd Pitch Slaps vs 8th Massive Hits, game 1 & 2. -- Playoff schedule posted.
Tue-3 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Legion of Doom wins a close game 2 vs 5th Eh Team-2 to tie the series 1-1.
1st Purple Cobras takes game 2 eliminates 8th Prestige two games straight. 1st Purple Cobras next vs winner 4th-5th.
2nd Lob Squad wins game 2 vs 7th Bats n Hoes to tie the series 1-1. 3rd Unathletics vs 6th Bandits split first two games.
Tuesday, August 29: 2nd Lob Squad takes very close game 3 eliminates 7th Bats n Hoes. 6th Bandits takes game 3 eliminates 3rd Unathletics. 6th Bandits next vs 2nd Lob Squad. 6th Bandits takes game 1 vs 2nd Lob Squad. 5th Eh Team-2 wins game 3 to eliminate 4th Legion of Doom. 5th Eh Team-2 next vs 1st Purple Cobras. 1st Purple Cobras wins game 1 vs 5th Eh Team-2.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS - 1st Purple Cobras wins game 2 eliminates 5th Eh Team-2.
6th Bandits wins close game 2 eliminates 2nd Lob Squad. 6th Bandits next in FINALS vs 1st Purple Cobras.
Tuesday, Sept 12: FINALS - 1st Purple Cobras vs 6th Bandits, game 1 & 2. -- Playoff schedule posted.
Tue-4 Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 4th Chicks n Dicks takes game 3 and eliminates 5th Rebooters-Tue, next vs 1st Balls to the Wall.
3rd Balls Deep vs 6th Smackin Pitches (requested OFF).
Tuesday, August 29: 6th Smackin Pitches wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Balls Deep, next vs 2nd Baseheads.
1st Balls to the Wall takes a very close game 1 vs 4th Chicks n Dicks. 2nd Baseheads still OFF with first round bye.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Baseheads splits first two games vs 6th Smackin Pitches.
1st Balls to the Wall wins game 2 eliminates 4th Chicks n Dicks. 1st Balls to the Wall next vs TBA.
Tuesday, Sept 12: SEMI-FINALS: 2nd Baseheads vs 6th Smackin Pitches, gm 3. Winner vs 1st Balls to the Wall, FINALS gm 1.
Tue-R1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Eh Team (427) takes two very close games and eliminates 8th Loaded Bases, next vs winner 4th-5th.
2nd Sunwing Flyers wins game 2 vs 7th Pirates-Tue to tie the series 1-1. 3rd Prophix eliminates 6th Brew Crew two games straight.
5th Shake & Bake takes game 3 eliminates 4th Prompt Alerts two games-1. 5th Shake & Bake next vs winner 1st-8th.
Tuesday, August 29: 5th Shake & Bake wins game 1 vs 1st Eh Team.
2nd Sunwing Flyers eliminates 7th Pirates-Tue two games-1. 2nd Sunwing Flyers next vs 3rd Prophix.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Sunwing Flyers splits first two games vs 3rd Prophix.
5th Shake & Bake wins game 2 eliminates 1st Eh Team. 5th Shake & Bake next vs winner 2nd-3rd.
Tuesday, Sept 12: SEMI-FINALS: 2nd Sunwing Flyers vs 3rd Prophix, game 3. Winner in FINALS vs 5th Shake & Bake, game 1.
Tue-RL Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 1st Schweddy Balls takes game 1 vs 4th G3T, leads 1-0.
3rd Smokin Bats-2 takes game 1 vs 2nd Hit Squad, leads 1-0.
Tuesday, August 29: 1st Schweddy Balls eliminates 4th G3T 2 games straight. 1st Schweddy Balls next vs 3rd Smokin Bats-2.
3rd Smokin Bats-2 wins close game 2 to eliminate 2nd Hit Squad. 3rd Smokin Bats-2 next vs 1st Schweddy Balls.
Tuesday, Sept 5: FINALS: 1st Schweddy Balls wins game 1 of the Finals vs 3rd Smokin Bats-2.
Tuesday, Sept 12: FINALS: 1st Schweddy Balls vs 3rd Smokin Bats-2, game 2 & 3.
Tue-R2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 1st Designated Drinkers-2 wins close game 2 vs 8th Casharoos to tie the series 1-1. 2nd Batters with Benefits wins game 2 vs 7th Caught Looking to tie the series 1-1. 6th Bird Sluggers eliminates 3rd Culinary Crushers two games straight.
4th Bench Warmers takes game 2 eliminates 5th Humdingers two games straight.
Tuesday, August 29: 8th Casharoos wins close game 3 to eliminate 1st Designated Drinkers-2,s next vs 4th Bench Warmers.
2nd Batters with Benefits wins very close game 3 eliminates 7th Caught Looking, next vs 6th Bird Sluggers.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Batters with Benefits splits first two games vs 6th Bird Sluggers.
4th Bench Warmers wins very close game 1 vs 8th Casharoos.
Tuesday, Sept 12: 2nd Batters with Benefits next vs 6th Bird Sluggers, gm 3. 8th Casharoos next vs 6th Bird Sluggers, gm 2 & 3.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue Sept 5 Dunton-2 6:30 1st Purple People Eaters L 4th Assassins W 9-14 JoelP
Tue-1 game 2 4th Assassins wins game 2 vs 1st Purple People Eaters.
Tue Sept 5 Dunton-2 8:00 2nd Lob Squad (DH) L 6th Bandits (DH) W 19-21 JoelP
Tue Sept 5 Dunton-2 9:30 6th Bandits (DH) xxx 2nd Lob Squad (DH) xxx xxx JP xxx
Tue-3 game 2 6th Bandits wins close game 2 eliminates 2nd Lob Squad. 6th Bandits next vs TBA.
Tue Sept 5 Wildwood Park-1 7:30 4th Insta-Slams L 8th Massive Hits W 8-15 RichardP
Tue-2 game 1 8th Massive Hits wins game 2 eliminates 4th Insta-Slams. 8th Massive Hits next vs TBA.
Tue Sept 5 Wildwood Park-2 6:30 2nd Pitch Slaps (DH) W 3rd Bang Bang-Tue (DH) L 14-12 DaveM
Tue Sept 5 Wildwood Park-2 8:00 3rd Bang Bang-Tue (DH) L 2nd Pitch Slaps (DH) W 13-14 DaveM
Tue-2 game 3 2nd Pitch Slaps wins two close games 2 & 3 to eliminate 3rd Bang Bang-Tue. 2nd Pitch Slaps next vs TBA.
Tue Sept 5 Wildwood Park-2 9:30 1st Purple Cobras W 5th Eh Team-2 L 24-9 DaveM
Tue-3 game 1 1st Purple Cobras wins game 2 eliminates 5th Eh Team-2. 1st Purple next vs TBA.
Tue Sept 5 Mount Charles-N 6:30 6th Bird Sluggers (DH) W 2nd Batters with Benefits (DH) L 17-16 HenryP
Tue Sept 5 Mount Charles-N 8:00 2nd Batters with Benefits (DH) W 6th Bird Sluggers (DH) L 23-4 HenryP
Tue-R2 gm 2 2nd Batters with Benefits splits first two games vs 6th Bird Sluggers.
Tue Sept 5 Mount Charles-S 6:30 8th Casharoos L 4th Bench Warmers W 11-12 WayneB
Tue-R2 gm 1 4th Bench Warmers wins very close game 1 vs 8th Casharoos.
Tue Sept 5 Mount Charles-S 8:00 1st Balls to the Wall (DH) W 4th Chicks n Dicks (DH) L 21-15 WayneB
Tue-4 game 2 1st Balls to the Wall wins game 2 eliminates 4th Chicks n Dicks. 1st Balls to the Wall next vs TBA.
Tue Sept 5 Brickyard-2 6:30 3rd Prophix (DH) W 2nd Sunwing Flyers (DH) L 17-4 JimMcN
Tue Sept 5 Brickyard-2 8:00 2nd Sunwing Flyers (DH) W 3rd Prophix (DH) L 7-6 JimMcN
Tue-R1 gm 2 2nd Sunwing Flyers splits first two games vs 3rd Prophix.
Tue Sept 5 Brickyard-2 9:30 3rd Smokin Bats-2 L 1st Schweddy Balls W 9-18 JimMcN
Tue-RL gm 1 1st Schweddy Balls wins game 1 of the Finals vs 3rd Smokin Bats-2.
Tue Sept 5 Brickyard-1 7:30 3rd Bambinos (DH) L 7th Ruff Riders (DH) W 12-13 RobO
Tue Sept 5 Brickyard-1 9:00 7th Ruff Riders (DH) L 3rd Bambinos (DH) W 5-11 RobO
Tue Sept 5 Brickyard-1 10:00 3rd Bambinos (DH) Tie 7th Ruff Riders (DH) Tie 5-5 RobO
Tue-1 game 4 7th Ruff Riders vs 3rd Bambinos have split two games and tied two games. Game 5 next Tuesday.
Tue Sept 5 Humberwood 6:30 1st Eh Team (427) L 5th Shake & Bake W 6-16 SteveCu
Tue-R1 gm 2 5th Shake & Bake wins game 2 eliminates 1st Eh Team. 5th Shake & Bake next vs TBA.
Tue Sept 5 Humberwood 8:00 6th Smackin Pitches (DH) L 2nd Baseheads (DH) W 8-20 SteveCu
Tue Sept 5 Humberwood 9:30 2nd Baseheads (DH) L 6th Smackin Pitches (DH) W 7-18 SteveCu
Tue-4 game 2 2nd Baseheads splits first two games vs 6th Smackin Pitches.
Tuesday Teams OFF/Not Playing: none.
Division WEDNESDAY, September 6 - PLAYOFFS
Wed-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 5th Alkos in Outfield wins game 2 to eliminate 4th Blue Balls. 5th Alkos in Outfield next vs 1st Major League Drinkers.
2nd Game of Throws vs 1st Major League Drinkers (exhibition game). 6th Pho House-Wed OFF.
Wed, Aug 30: SemiFinals - 2nd Game of Throws wins game 1 vs 6th Pho House-Wed.
1st Major League Drinkers eliminates 5th Alkos in Outfield . 1st Major League Drinkers next in Finals vs winner 2nd-6th.
Wed, Sept 6: SF - 6th Pho House-Wed wins game 2 & 3 to eliminate 2nd Game of Throws, next vs 1st Major League Drinkers.
Wed, Sept 13: FINALS: 1st Major League Drinkers vs 6th Pho House-Wed.
Wed-2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Sweet Spot wins close game 2 to eliminate 6th Dinger Swingers. 3rd Sweet Spot next vs 2nd QHDP. 1st Bang Bang-Wed wins game 1 vs 5th Charros.
Wed, Aug 30: SemiFinals - 2nd QHDP wins game 1 vs 3rd Sweet Spot.
1st Bang Bang-Wed wins game 2 to eliminate 5th Charros. 1st Bang Bang-Wed next in Finals vs winner 2nd-3rd.
Wed, Sept 6: SemiFinals - 2nd QHDP wins game 2 to eliminate 3rd Sweet Spot. 2nd QHDP next in Finals vs 1st Bang Bang-Wed.
Wed, Sept 13: FINALS: 1st Bang Bang-Wed vs 2nd QHDP.
Wed-3 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Master Batters wins close game 2 to eliminate 6th Marvel, next vs 2nd Saints of Circumstance.
5th Hit em Up wins a close game 2 to tie series vs 4th Burlington Drifters. 1st Huskies & 2nd Saints of Circumstance still on bye.
Wed, Aug 30: QF - 4th Burlington Drifters wins game 3 to eliminate 5th Hit Em Up. 4th Burlington Drifters next vs 1st Huskies.
SemiFinals - 2nd Saints of Circumstance vs 3rd Master Batters split the first two games. Winner vs 1st-4th.
Wed, Sept 6: SemiFinals - 1st Huskies eliminates 4th Burlington Drifters in two straight games.
2nd Saints of Circumstance wins game 3 to eliminate 3rd Master Batters.
Wed, Sept 13: FINALS: 1st Huskies vs 2nd Saints of Circumstance.
Wed-R1 Playoffs
10 teams
10 teams, best of 3 game series. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017. --
Wed, Aug 23: 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 2 to tie series vs 9th Furtraders. 10th Brew Jays-3 wins game 2 to eliminate 7th I'd Hit That. 10th Brew Jays-3 next vs 2nd Toronto Brew Jays. 6th Pitch Please wins game 2 vs 3rd Field of Beerz to tie the series 1-1. 5th Lumberjacks wins game 2 to eliminate 4th Ari Overdrive. 5th Lumberjacks next vs winner 1st-8th-9th.
Wed, Aug 30: 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 3 to eliminate 9th Furtraders. 8th BDO Tax-Mania Devils next vs 1st Mad Batters. 1st Mad Batters wins game 1 vs 8th BDO Tax-Mania Devils. 2nd Toronto Brew Jays vs 10th Brew Jays-3 split the first two games. 3rd Field of Beerz wins game 3 to eliminate 6th Pitch Please. 3rd Field of Beerz next vs winner 2nd-10th.
Wed, Sept 6: QF - 2nd Toronto Brew Jays wins game 3 to eliminate 10th Brew Jays-3. Semi-Finals: 2nd Toronto Brew Jays wins a very close game 1 vs 3rd Field of Beerz. Semi-Finals: 1st Mad Batters wins game 2 to eliminate 8th BDO Tax-Mania Devils.
Wed, Sept 13: 2nd Toronto Brew Jays vs 3rd Field of Beerz, game 2 & 3. 1st Mad Batters OFF, next in FINALS vs winner 2nd-10th.
Wed-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 4th Coconuts wins games 2 & 3 to eliminate 5th Alpha Q-Up. 4th Coconuts next vs 1st Baes on Balls.
3rd Hardballs wins game 2 to eliminate 6th Blaze Jays. 2nd Baesic Pitches wins a close game 1 vs 3rd Hardballs.
Wed, Aug 30: 1st Baes on Balls eliminates 4th Coconuts two games straight. 1st Baes on Balls next in Finals vs 2nd Baesic Pitches.
2nd Baesic Pitches wins game 2 to eliminate 3rd Hardballs. 2nd Baesic Pitches next in Finals vs 1st Baes on Balls.
Wed, Sept 6: FINALS: 1st Baes on Balls beats Baesic Pitches to win the Wed-RL division!
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed Sept 6 Fleetwood 6:30 1st Mad Batters W 8th BDO Tax-Mania Devils L 14-7 JimMcN
Wed-R1 gm 2 Semi-Finals: 1st Mad Batters wins game 2 to eliminate 8th BDO Tax-Mania Devils. 1st Mad Batters next vs winner 2nd-10th.
Wed Sept 6 Fleetwood 8:00 10th Brew Jays-3 (DH) L 2nd Toronto Brew Jays (DH) W 6-15 JimMcN
Wed-R1 gm 3 QF - 2nd Toronto Brew Jays wins game 3 to eliminate 10th Brew Jays-3. 2nd Toronto Brew Jays next vs 3rd Field of Beerz.
Wed Sept 6 Fleetwood 9:30 3rd Field of Beerz L 2nd Toronto Brew Jays (DH) W 12-13 JimMcN
Wed-R1 gm 1 Semi-Finals: 2nd Toronto Brew Jays wins a very close game 1 vs 3rd Field of Beerz.
Wed Sept 6 Max Ward-N #1 6:30 3rd Master Batters L 2nd Saints of Circumstance W 7-18 LewL
Wed-3 gm 3 2nd Saints of Circumstance wins game 3 to eliminate 3rd Master Batters. 2nd Saints of Circumstance next in Finals vs 1st Huskies.
Wed Sept 6 Max Ward-N #1 8:00 2nd QHDP (DH) W 3rd Sweet Spot (DH) L 20-9 LewL
Wed-2 gm 2 SemiFinals - 2nd QHDP wins game 2 to eliminate 3rd Sweet Spot. 2nd QHDP next in Finals vs 1st Bang Bang-Wed.
Wed Sept 6 Wildwood Park-1 7:30 2nd Game of Throws (DH) L 6th Pho House-Wed (DH) W 10-21 DaveM
Wed Sept 6 Wildwood Park-1 9:00 6th Pho House-Wed (DH) W 2nd Game of Throws (DH) L 10-5 DaveM
Wed-1 gm 3 SemiFinals - 6th Pho House-Wed wins game 2 & 3 to eliminate 2nd Game of Throws, next vs 1st Major League Drinkers.
Wed Sept 6 Wildwood Park-2 6:30 4th Burlington Drifters (DH) L 1st Huskies (DH) W 4-5 RichardP
Wed Sept 6 Wildwood Park-2 8:00 1st Huskies (DH) W 4th Burlington Drifters (DH) L 15-10 RichardP
Wed-3 gm 3 1st Huskies eliminates 4th Burlington Drifters in two straight games. 1st Huskies next in Finals vs 2nd Saints of Circumstance.
Wed Sept 6 Sheridan Park 8:00 2nd Baesic Pitches (DH) L 1st Baes on Balls (DH) W 1-13 BrianL
Wed Sept 6 Sheridan Park 9:30 1st Baes on Balls (DH) W 2nd Baesic Pitches (DH) L 20-8 BrianL
Wed-RL gm 2 FINALS: 1st Baes on Balls beats Baesic Pitches to win the Wed-RL division!
Wednesday Teams OFF/Not Playing: Wed-1, 1st Major League Drinkers; Wed-2, 1st Bang Bang-Wed.
Division THURSDAY, September 7 - PLAYOFFS
Thu-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 2 game series, total runs, double knock-out,
1st Bucket Bombers & 2nd Nutz & Boltz, get first round bye,
Game 1 - Thu, Aug 10 - 4th Yolo Warmers beats 5th Tailgators two games straight.
Game 2 - Thu, Aug 10 - 3rd Draft Dodgers beats 6th Honey Badgers two games straight.
Game 3 - Thu, Aug 24 - 1st Bucket Bombers beats 3rd Draft Dodgers total runs. 3rd Draft Dodgers next vs 2nd Nutz & Boltz.
Game 4 - Thu, Aug 24 - 2nd Nutz & Boltz beats 4th Yolo Warmers 33-22 total runs. NEXT: 2nd vs 3rd, 4th vs 6th.
Game 5 - Thu, Aug 24 - Losers G1 & G2, 6th Honey Badgers beats 5th Tailgators total runs.
6th Honey Badgers next vs 4th Yolo. 5th Tailgators are eliminated.
Game 6 - Thu, Aug 31 - Winner G4 2nd Nutz & Boltz beats Winner G2, 3rd Draft Dodgers by total runs.
Game 7 - Thu, Aug 31 - Loser G4 4th Yolo Warmers eliminates Winner G5, 6th Honey Badgers.
Game 8 - Thu, Sept 7 - 3rd Draft Dodgers vs 4th Yolo Warmers split two games but 3rd Draft Dodgers wins by total runs.
Game 9 - Thu, Sept 14 - FINALS: 2nd Nutz & Boltz vs 3rd Draft Dodgers in one night best of 3 games.
Thu-2L Playoffs
9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Playoffs start Thu, Aug 24.
Thu, Aug 24: 8th Got the Runs eliminates 9th Nice Looking Melons two games straight. 8th Got the Runs next vs 1st Rage.
2nd Titans wins a close game 1 vs 7th Cleats & Cleavage. 4th Brickyard wins a close game 1 vs 5th Brew Jays-1.
6th Designated Drinkers-1 wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Thu, Aug 31: 1st Rage vs 8th Got the Runs split two close games. 2nd Titans wins two close games to eliminate 7th Cleats & Cleavage. 2nd Titans next vs winner 3rd-6th.
3rd Alcoholics wins game two to tie series vs 6th Designated Drinkers-1. 4th Brickyard eliminates 5th Brew Jays-1 two games straight. 4th Brickyard next vs winner 1st-8th.
Thu, Sept 7: QF - 1st Rage wins game 3 to eliminate 8th Got the Runs. Semi-Finals: 1st Rage wins game 1 vs 4th Brickyard.
QF - 3rd Alcoholics wins very close game 3 to eliminate 6th Designated Drinkers-1. SF: 2nd Titans wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 1st Rage vs 4th Brickyard, game 2 & 3. Semi-Finals: 2nd Titans win vs 3rd Alcoholics, game 2 & 3.
Thu-2E Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Thu, Aug 24: 2nd Scallywags eliminates 7th Moneyballers two games straight. 2nd Scallywags next vs winner 3rd vs 6th.
4th Bone Crushers eliminates 5th Free Agents two games straight. 4th Bone Crushers next vs 1st Pirates-Thu.
3rd Money Badgers wins a close game 1 vs 6th Hall of Shamers.
Thu, Aug 31: 1st Pirates-Thu wins close game 1 vs 4th Bone Crushers. 3rd Money Badgers eliminates 6th Hall of Shamers two games straight. 3rd Money Badgers next vs 2nd Scallywag Sluggers.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st Pirates-Thu wins game 2 to eliminate 4th Bone Crushers. 1st Pirates-Thu next in Finals vs 2nd Scallywag Sluggers.
Semi-Finals: 2nd Scallywag Sluggers eliminates 3rd Money Badgers two games straight, next in Finals vs 1st Pirates-Thu.
Thu, Sept 14: Playoffs: FINALS - 1st Pirates-Thu vs 2nd Scallywag Sluggers. -- Schedule posted.
Thu-R1 Playoffs
8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17.
Thu, Aug 24: 2nd Woodland Sluggers wins a close game 2 to eliminate 7th Third Base Bullies, next vs winner 3rd-6th.
5th Springfield Isotopes wins game 2 to eliminate 4th Coby Crushers two games straight, next vs winner 1st-8th.
1st Tactical Bacon wins a close game 1 vs 8th Looseballs-Thu. 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 3rd Trash Pandas.
Thu, Aug 31: 1st Tactical Bacon wins game 3 to eliminate 8th Looseballs-Thu. 1st Tactical Bacon next vs 5th Springfield Isotopes.
6th Bayside Tigers wins game 3 to eliminate 3rd Trash Pandas. 6th Bayside Tigers next vs 2nd Woodland Sluggers.
2nd Woodland Sluggers & 5th Springfield Isotopes are OFF.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st Tactical Bacon wins a very close game 1 vs 5th Springfield Isotopes.
Semi-Finals: 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 2nd Woodland Sluggers.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 1st Tactical Bacon vs 5th Springfield Isotopes, game 2 & 3. Semi-Finals: 2nd Woodland Sluggers vs 6th Bayside Tigers, game 2 & 3.
Thu-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 24, 2017
Thu, Aug 24: 4th Underachievers eliminates 5th Litigators two games straight. 4th Underachievers next vs 1st Barflys.
3rd Indians vs 6th CTS Electrics were OFF. 1st Barflys & 2nd Pitches be Crazy get first round bye.
Thu, Aug 31: 3rd Indians vs 6th CTS Electrics split two close games.
4th Underachievers wins game one vs 1st Barflys. 2nd Pitches be Crazy still OFF.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st Barflys wins game 2 & 3 to eliminate 4th Underachievers. 1st Barflys next in Finals vs winner 2nd-3rd.
QF - 3rd Indians wins close gm 3 eliminates 6th CTS Electrics. Semi-Finals: 2nd Pitches be Crazy wins close gm 1 vs 3rd Indians.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 2nd Pitches be Crazy vs 3rd Indians, game 2 & 3. 1st Barflys OFF, next in Finals vs winner 2nd-3rd.
Thu-R2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17, 2017
Thu, Aug 24: 5th Torontourage wins game 1 vs 4th We'd Hit That.
3rd Last Call wins a game 2 to tie series vs 2nd No Glove No Love.
Thu, Aug 31: 5th Torontourage wins a close game 3 to eliminate 4th We'd Hit That. 5th Torontourage next vs 1st GDG Dodgers. 3rd Last Call wins a close game 3 to eliminate 2nd No Glove No Love. 3rd Last Call next in Finals vs winner 1st-5th. 1st GDG Dodgers still OFF with bye (vs winner 4th-5th).
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 5th Torontourage vs 1st GDG Dodgers split first two games. 3rd Last Call OFF, next Finals vs 1st-5th.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 1st GDG Dodgers vs 5th Torontourage, game 3. Winner 1st-5th vs 3rd Last Call, game 1.
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Thu Sept 7 Max Ward-N #1 6:30 1st Pirates-Thu W 4th Bone Crushers L 9-6 JohnG
Thu-2E gm 2 Semi-Finals: 1st Pirates-Thu wins game 2 to eliminate 4th Bone Crushers. 1st Pirates-Thu next in Finals vs 2nd Scallywag Sluggers.
Thu Sept 7 Max Ward-N #1 8:00 1st Bucket Bombers (DH) W 2nd Nutz & Boltz (DH) DEF 7-0 JG xxx
Thu Sept 7 Sheridan Park 8:00 3rd Draft Dodgers (DH) W 4th Yolo Warmers (DH) L 11-7 WayneB
Thu Sept 7 Sheridan Park 9:30 4th Yolo Warmers (DH) W 3rd Draft Dodgers (DH) L 19-18 WayneB
Th-1 playoffs Semi-Finals: 3rd Draft Dodgers vs 4th Yolo Warmers split two games but 3rd Draft Dodgers wins by total runs.
FINALS: 3rd Draft Dodgers next in Finals vs 2nd Nutz & Boltz in one night best of 3 games.
Thu Sept 7 Fleetwood 6:30 6th Bayside Tigers W 2nd Woodland Sluggers L 18-15 HenryP
Thu-R1 gm 1 Semi-Finals: 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 2nd Woodland Sluggers.
Thu Sept 7 Fleetwood 8:00 8th Got the Runs (DH) L 1st Rage (DH) W 3-16 HenryP
Thu-2L gm 3 QF - 1st Rage wins game 3 to eliminate 8th Got the Runs, next vs 4th Brickyard.
Thu Sept 7 Fleetwood 9:30 4th Brickyard L 1st Rage (DH) W 15-22 HenryP
Thu-2L gm 1 Semi-Finals: 1st Rage wins game 1 vs 4th Brickyard.
Thu Sept 7 Miss Valley-2 6:30 3rd Money Badgers (DH) L 2nd Scallywag Sluggers (DH) W 9-17 RobO
Thu Sept 7 Miss Valley-2 8:00 2nd Scallywag Sluggers (DH) W 3rd Money Badgers (DH) L 17-5 RobO
Thu-2E gm 2 Semi-Finals: 2nd Scallywag Sluggers eliminates 3rd Money Badgers two games straight, next in Finals vs 1st Pirates-Thu.
Thu Sept 7 Birchwood Park 8:00 1st Barflys (DH) W 4th Underachievers (DH) L 20-14 JimMcN
Thu Sept 7 Birchwood Park 9:30 4th Underachievers (DH) L 1st Barflys (DH) W 8-12 JimMcN
Thu-RL gm 1 Semi-Finals: 1st Barflys wins game 2 & 3 to eliminate 4th Underachievers. 1st Barflys next in Finals vs winner 2nd-3rd.
Thu Sept 7 Centennial Park-1 6:30 5th Torontourage (DH) L 1st GDG Dodgers (DH) W 8-9 LewL
Thu Sept 7 Centennial Park-1 8:00 1st GDG Dodgers (DH) L 5th Torontourage (DH) W 8-17 LewL
Thu-R2 gm 2 Semi-Finals: 5th Torontourage vs 1st GDG Dodgers split the first two games.
Thu Sept 7 Centennial Park-1 9:30 5th Springfield Isotopes L 1st Tactical Bacon W 11-12 LewL
Thu-R1 gm 1 Semi-Finals: 1st Tactical Bacon wins a very close game 1 vs 5th Springfield Isotopes.
Thu Sept 7 Humberwood 7:30 6th CTS Electrics (DH) L 3rd Indians (DH) W 7-9 SteveCu
Thu-RL gm 3 QF - 3rd Indians wins another close game 3 to eliminate 6th CTS Electrics.
Thu Sept 7 Humberwood 9:00 3rd Indians (DH) L 2nd Pitches be Crazy W 15-17 SteveCu
Thu-RL gm 1 Semi-Finals: 2nd Pitches be Crazy wins a close game 1 vs 3rd Indians.
Thu Sept 7 Smithfield 7:30 6th Designated Drinkers-1 (DH) L 3rd Alcoholics (DH) W 22-23 TrevorF
Thu-2L gm 3 QF - 3rd Alcoholics wins very close game 3 to eliminate 6th Designated Drinkers-1. 3rd Alcoholics next vs 2nd Titans.
Thu Sept 7 Smithfield 9:00 3rd Alcoholics (DH) L 2nd Titans W 12-24 TrevorF
Thu-2L gm 1 Semi-Finals: 2nd Titans wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Division FRIDAY, September 8 - PLAYOFFS
Fri-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Fri, Aug 18.
Friday, August 18: 6th Superior Interior eliminates 3rd Dirty Dozen. 5th Tiger Balmers eliminates 4th Unnecessary.
Friday, August 25: 1st Thunder eliminates 5th Tiger Balmers 2 games-0. 6th Superior Interior swept 2nd Raincats 2 games-0.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8: FINALS: 1st Thunder beats 6th Superior Interior to win the Fri-1 division!
Fri-2 Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Fri, Aug 18.
Friday, August 18: 1st Etobicoke Trolley Dodgers gets first round bye (and requested OFF),
2nd Dingbats eliminates 7th Holy Walkamoly two games straight. 3rd Grand Slammers eliminates 6th Rexdale Hitters two games straight. 4th Mixed Balls eliminates 5th Fighting Irish two games straight.
Friday, August 25: 4th Mixed Balls eliminates 1st Etobicoke Trolley Dodgers 2 games-0. 4th Mixed Balls next vs winner 2nd-3rd.
2nd Dingbats vs 3rd Grand Slammers split the first two games.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8: SEMI-FINALS: 2nd Dingbats wins a very close game 3 to eliminate 3rd Grand Slammers. FINALS: 4th Mixed Balls wins game 1 vs 2nd Dingbats.
Friday, Sept 15:FINALS: 4th Mixed Balls vs 2nd Dingbats, game 2 & 3.
Fri-R Playoffs
5 teams
5 teams, best of 3 game series, 4th vs 5th, 2nd vs 3rd, 1st vs winner 4th-5th. Playoffs start Fri, Aug 18, 2017
Friday, August 18: 2nd Mayhem eliminates 3rd Bat & Boujee two games-0. 4th Misfits vs 5th Wolfpack split the first two games.
Friday, August 25: 4th Misfits wins game 3 to eliminate 5th Wolfpack two games-1.
4th Misfits takes a close game 1 vs 1st Say It Ain’t Sosa. 2nd Mayhem OFF.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8:SEMI-FINALS: 4th Misfits wins game 2 to eliminate 1st Say It Ain’t Sosa. 4th Misfits next vs 2nd Mayhem.
Friday, Sept 15:FINALS: 2nd Mayhem vs 4th Misfits.
Fri Sept 8 Dunton-1 7:30 6th Superior Interior (DH) L 1st Thunder (DH) W 3-17 BrianL
Fri Sept 8 Dunton-1 9:00 1st Thunder (DH) W 6th Superior Interior (DH) L 12-3 BrianL
Fri-1 playoffs FINALS: 1st Thunder beats 6th Superior Interior to win the Fri-1 division!
Fri Sept 8 Dunton-4 7:30 3rd Grand Slammers (DH) L 2nd Dingbats (DH) W 10-11 JimMcN
Fri-2 gm 3 SEMI-FINALS: 2nd Dingbats wins a very close game 3 to eliminate 3rd Grand Slammers.
Fri Sept 8 Dunton-4 9:00 4th Mixed Balls W 2nd Dingbats (DH) L 19-5 JimMcN
Fri-2 gm 1 FINALS: 4th Mixed Balls wins game 1 vs 2nd Dingbats.
Fri Sept 8 Dunton-3 7:30 1st Say It Ain’t Sosa (DH) L 4th Misfits (DH) game 2 & 3 W 8-17 RobO
Fri-R gm 2 SEMI-FINALS: 4th Misfits wins game 2 to eliminate 1st Say It Ain’t Sosa. 4th Misfits next vs 2nd Mayhem.

Week 18: Aug 28-31

Updated Aug 22, 2017. Scores updated September 1, 2017.
Division MONDAY, August 28 - PLAYOFFS
Mon-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Aug 21: Pho House-Mon eliminates 6th HCCD in two games. 4th Homeward Bound takes game 1 vs 1st Lance Romance. 2nd Wins Below Replacement still OFF with BYE.
Aug 28: 3rd Pho House-Mon eliminates 2nd Wins Below Replacement in two games. 3rd Pho House-Mon next vs winner 1st-4th. 1st Lance Romance wins game 2 to tie the series vs 4th Homeward Bound.
Sept 7: NO GAMES; Sept 14: 1st Lance Romance vs 4th Homeward Bound, gm 3. 3rd Pho House-Mon vs winner 1st-4th, gm 1.
Mon-2 Playoffs
8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 1st Bats n Mitts takes a close game 1 vs 8th On Deck. 3rd Triple Threat takes game 1 vs 6th Wasted Talent.
5th Aceholes takes high-scoring game 1 vs 4th Reds. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats were OFF.
Aug 28: 4th Reds takes game two to tie the series vs 5th Aceholes. 1st Bats n Mitts takes another close game to eliminate 8th On Deck. 1st Bats n Mitts next vs winner 4th-5th. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats split two very close games. 6th Wasted Talent wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Triple Threat. 6th Wasted Talent next vs winner 2nd-7th.
Sept 7: NO GAMES; Sept 14: 4th Reds vs 5th Aceholes, game 3. Winner vs 1st Bats n Mitts, game 1.
2nd Tap This vs 7th Breaking Bats, game 3. Winner vs 6th Wasted Talent, game 1. -- Playoff schedule posted.
Mon-3 Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, Playoffs start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 7th Special K's takes game 1 vs 2nd OPQ. 3rd We Are Winners takes a close game 1 vs 6th Shebeen Shebangers.
4th Black & Yellow vs 5th Woodbine Longshots split the first two games. 1st Reverse Apache Masters gets first round bye.
Aug 28: 4th Black and Yellow wins very close game 3 to eliminate 5th Woodbine Longshots, next vs 1st Reverse Apache Masters. 4th Black and Yellow wins game 1 vs 1st Reverse Apache Masters. 6th Shebeen Shebangers wins game 2 to tie the series vs 3rd We Are Winners. 7th Special K’s wins game 2 to eliminate 2nd Our Pitcher Quit. 7th Special K’s next vs winner 3rd-6th.
Sept 7: NO GAMES; Sept 14: 3rd We Are Winners vs 6th Shebeen Shebangers, game 3. Winner vs 7th Special K’s, game 1.
1st Reverse Apache Masters vs 4th Black and Yellow, game 2. -- Playoff schedule posted.
Mon-4 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 6th Bang Bang-Mon eliminates 3rd Piccolo Pals in 2 games.
4th Toronto Blue Yays vs 5th Roadrunners split the first two games. 1st TNT & 2nd Nakatomi All-Stars get bye
Aug 28: 6th Bang Bang-Mon takes game 1 vs 2nd Nakatomi All-Stars. 4th Toronto Blue Yays eliminates 5th Road Runners 2 games-1. 4th Toronto Blue Yays next vs 1st TNT. 1st TNT takes game one vs 4th Toronto Blue Yays.
Sept 7: NO GAMES; Sept 14: 6th Bang Bang-Mon vs 2nd Nakatomi All-Stars, game 2 & 3.
1st TNT vs 4th Toronto Blue Yays, game 2 & 3. -- Playoff schedule posted.
Mon-R1 Playoffs
9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 8th Emcom Fewsters vs 9th TSC Showstoppers split two close games. 3rd Peel Dodgers takes a close game 1 vs 6th Etobicoke Rage. 5th Rebooters-Mon takes a close game 1 vs 4th Pass the Bunts. 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day OFF.
Aug 28: 4th Pass the Bunts wins game 2 to tie the series vs 5th Rebooters-Mon. 8th Emcom Fewsters wins game 3 to eliminate 9th TSC Showstoppers. 8th Emcom Fewsters next vs 1st Smokin’ Bats-Mon. 1st Smokin’ Bats-Mon wins gm 1 vs 8th Emcom Fewsters. 6th Etobicoke Rage wins game two to tie the series vs 3rd Peel Dodgers. 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day split the first two games.
Sept 7: NO GAMES; Sept 14: 1st Smokin’ Bats-Mon vs 8th Emcom Fewsters, game 2 & 3.
2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day, game 3. Winner vs 3rd-6th. 3rd Peel Dodgers vs 6th Etobicoke Rage, game 3. Winner vs 2nd-7th. 4th Pass the Bunts vs 5th Rebooters-Mon, game 3. -- Playoff schedule posted.
Mon-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 3rd Swingers eliminates 6th Tulo Window in two games. 3rd Swingers next vs 2nd Brew Jays-2.
5th Mitt Wreckers eliminates 4th Dusty Daryls in two games. 5th Mitt Wreckers next vs 1st Dutch Rudders.
Aug 28: 1st Dutch Rudders eliminates 5th Mitt Wreckers in two games straight. 1st Dutch Rudders next vs winner 2nd-3rd. 3rd Swingers takes game 1 vs 2nd Brew Jays-2.
Sept 7: NO GAMES; Sept 14: 2nd Brew Jays-2 vs 3rd Swingers, game 2 & 3. 1st Dutch Rudders OFF, next vs winner 2nd-3rd.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Mon Aug 28   Dunton-1 6:30 3rd Pho House-Mon (DH) W 2nd Wins Below Replace (DH) L 18-4 BrianL
Mon Aug 28 Dunton-1 8:00 2nd Wins Below Replace (DH) L 3rd Pho House-Mon (DH) W 2-5 BrianL
Mon-1 gm 2 3rd Pho House-Mon eliminates 2nd Wins Below Replacement in two games. 3rd Pho House-Mon next vs winner 1st-4th.
Mon Aug 28 Dunton-1 9:30 1st Lance Romance W 4th Homeward Bound L 13-4 BrianL
Mon-1 gm 2 1st Lance Romance wins game 2 to tie the series vs 4th Homeward Bound.
Mon Aug 28 Dunton-3 6:30 6th Bang Bang-Mon W 2nd Nakatomi All-Stars L 19-8 JimMcN
Mon-4 gm 1 6th Bang Bang-Mon takes game 1 vs 2nd Nakatomi All-Stars.
Mon Aug 28 Dunton-3 8:00 7th Breaking Bats (DH) L 2nd Tap This (DH) W 20-21 JimMcN
Mon Aug 28 Dunton-3 9:30 2nd Tap This (DH) L 7th Breaking Bats (DH) W 11-12 JimMcN
Mon-2 gm 2 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats split two very close games.
Mon Aug 28 Dunton-4 6:30 3rd We Are Winners L 6th Shebeen Shebangers W 5-13 RichardP
Mon-3 gm 2 6th Shebeen Shebangers wins game 2 to tie the series vs 3rd We Are Winners.
Mon Aug 28 Dunton-4 8:00 2nd Our Pitcher Quit L 7th Special K’s W 5-11 RichardP
Mon-3 gm 2 7th Special K’s wins game 2 to eliminate 2nd Our Pitcher Quit. 7th Special K’s next vs winner 3rd-6th.
Mon Aug 28 Dunton-4 9:30 1st Bats n Mitts W 8th On Deck L 10-9 RichardP
Mon-2 gm 2 1st Bats n Mitts takes another close game to eliminate 8th On Deck. 1st Bats n Mitts next vs winner 4th-5th.
Mon Aug 28 River Grove #3 6:30 9th TSC Showstoppers (DH) L 8th Emcom Fewsters (DH) W 6-10 HenryP
Mon-R1 gm 3 8th Emcom Fewsters wins game 3 to eliminate 9th TSC Showstoppers. 8th Emcom Fewsters next vs 1st Smokin’ Bats-Mon.
Mon Aug 28 River Grove #3 8:00 8th Emcom Fewsters (DH) L 1st Smokin’ Bats-Mon W 12-23 HenryP
Mon-R1 gm 1 1st Smokin’ Bats-Mon wins game 1 vs 8th Emcom Fewsters.
Mon Aug 28 Wildwood Park-2 6:30 4th Pass the Bunts W 5th Rebooters-Mon L 19-7 JohnG
Mon-R1 gm 2 4th Pass the Bunts wins game 2 to tie the series vs 5th Rebooters-Mon.
Mon Aug 28 Wildwood Park-2 8:00 5th Woodbine Longshots (DH) L 4th Black and Yellow (DH) W 19-20 JohnG
Mon-3 gm 3 4th Black and Yellow wins very close game 3 to eliminate 5th Woodbine Longshots, next vs 1st Reverse Apache Masters.
Mon Aug 28 Wildwood Park-2 9:30 4th Black and Yellow (DH) W 1st Reverse Apache Masters L 14-8 JohnG
Mon-3 gm 1 4th Black and Yellow wins game 1 vs 1st Reverse Apache Masters.
Mon Aug 28 West Deane-L 6:30 4th Reds W 5th Aceholes L 12-7 RobO
Mon-2 gm 2 4th Reds takes game two to tie the series vs 5th Aceholes.
Mon Aug 28 West Deane-L 8:00 5th Mitt Wreckers (DH) L 1st Dutch Rudders (DH) rL W 7-17 RobO
Mon Aug 28 West Deane-L 9:30 1st Dutch Rudders (DH) W 5th Mitt Wreckers (DH) L 19-11 RobO
Mon-RL gm 2 1st Dutch Rudders eliminates 5th Mitt Wreckers in two games straight. 1st Dutch Rudders next vs winner 2nd-3rd.
Mon Aug 28 Centennial-3 6:30 3rd Peel Dodgers L 6th Etobicoke Rage W 6-10 SamD
Mon-R1 gm 2 6th Etobicoke Rage wins game two to tie the series vs 3rd Peel Dodgers.
Mon Aug 28 Centennial-3 8:00 3rd Triple Threat (DH) L 6th Wasted Talent (DH) W 14-23 SamD
Mon Aug 28 Centennial-3 9:30 6th Wasted Talent (DH) W 3rd Triple Threat (DH) L 20-14 SamD
Mon-2 gm 3 6th Wasted Talent wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Triple Threat. 6th Wasted Talent next vs winner 2nd-7th.
Mon Aug 28 Humberwood 6:30 7th Pay2Day (DH) L 2nd Big Sticks (DH) W 4-14 SteveCu
Mon Aug 28 Humberwood 8:00 2nd Big Sticks (DH) L 7th Pay2Day (DH) W 6-8 SteveCu
Mon-R1 gm 2 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day split the first two games.
Mon Aug 28 Humberwood 9:30 3rd Swingers W 2nd Brew Jays-2 L 9-5 SteveCu
Mon-RL gm 1 3rd Swingers takes game 1 vs 2nd Brew Jays-2.
Mon Aug 28 Smithfield 7:30 5th Road Runners (DH) L 4th Toronto Blue Yays (DH) W 4-14 TrevorF
Mon-4 gm 3 4th Toronto Blue Yays eliminates 5th Road Runners 2 games-1. 4th Toronto Blue Yays next vs 1st TNT.
Mon Aug 28 Smithfield 9:00 4th Toronto Blue Yays (DH) L 1st TNT W 9-24 TrevorF
Mon-4 gm 1 1st TNT takes game one vs 4th Toronto Blue Yays.
Monday Teams OFF/Not Playing: none.
Division TUESDAY, August 29 - PLAYOFFS
Tue-1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Purple People Eaters eliminates 8th Inferno two games straight, next vs winner 4th-5th.
3rd Bambinos takes game 2 eliminates 6th McGlovins two games straight. 3rd Bambinos next vs winner 2nd-7th.
7th Ruff Riders wins game 2 vs 2nd Looseballs to tie series. 4th Assassins wins game 2 vs 5th Powchicawawahs to tie series.
Tuesday, August 29: 4th Assassins takes game 3 eliminates 5th Powchicawawahs. 4th Assassins next vs 1st Purple People Eaters. 1st Purple People Eaters takes game 1 vs 4th Assassins. 7th Ruff Riders wins game 3 to eliminate 2nd Looseballs-Tue. 7th Ruff Riders next vs 3rd Bambinos. 3rd Bambinos vs 7th Ruff Riders tie game 1.
Tuesday, Sept 5: 1st Purple People Eaters vs 4th Assassins, game 2 & 3. 3rd Bambinos vs 7th Ruff Riders, game 2 & 3.
Tue-2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Insta-Slams takes game 3 eliminates 5th Punishers. 4th Insta-Slams next vs 8th Massive Hits.
8th Massive Hits takes game 3 eliminates 1st Arod in my Pujols. 8th Massive Hits next vs winner 4th Insta-Slams (winner 4th-5th).
3rd Bang Bang-Tue eliminates 6th Designated Drinkers-3 two games straight. 3rd Bang Bang-Tue next vs 2nd Pitch Slaps.
Tuesday, August 29: 3rd Bang Bang-Tue takes game 1 vs 2nd Pitch Slaps. 8th Massive Hits takes game 1 vs 4th Insta-Slams.
Tuesday, Sept 5: 3rd Bang Bang-Tue vs 2nd Pitch Slaps, game 2 & 3. 4th Insta-Slams vs 8th Massive Hits, game 2 & 3.
Tue-3 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Legion of Doom wins a close game 2 vs 5th Eh Team-2 to tie the series 1-1.
1st Purple Cobras takes game 2 eliminates 8th Prestige two games straight. 1st Purple Cobras next vs winner 4th-5th.
2nd Lob Squad wins game 2 vs 7th Bats n Hoes to tie the series 1-1. 3rd Unathletics vs 6th Bandits split first two games.
Tuesday, August 29: 2nd Lob Squad takes very close game 3 eliminates 7th Bats n Hoes. 2nd Lob Squad next vs 6th Bandits. 6th Bandits takes game 3 eliminates 3rd Unathletics. 6th Bandits next vs 2nd Lob Squad. 6th Bandits takes game 1 vs 2nd Lob Squad. 5th Eh Team-2 wins game 3 to eliminate 4th Legion of Doom. 5th Eh Team-2 next vs 1st Purple Cobras. 1st Purple Cobras wins game 1 vs 5th Eh Team-2.
Tuesday, Sept 5: 2nd Lob Squad vs 6th Bandits, game 2 & 3. 1st Purple Cobras vs 5th Eh Team-2, game 2 & 3.
Tue-4 Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 4th Chicks n Dicks takes game 3 and eliminates 5th Rebooters-Tue, next vs 1st Balls to the Wall.
3rd Balls Deep vs 6th Smackin Pitches (requested OFF).
Tuesday, August 29: 6th Smackin Pitches wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Balls Deep, next vs 2nd Baseheads.
1st Balls to the Wall takes a very close game 1 vs 4th Chicks n Dicks. 2nd Baseheads still OFF with first round bye.
Tuesday, Sept 5: 1st Balls to the Wall vs 4th Chicks n Dicks, game 2 & 3. 2nd Baseheads vs 6th Smackin Pitches, game 1 & 2.
Tue-R1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Eh Team (427) takes two very close games and eliminates 8th Loaded Bases, next vs winner 4th-5th.
2nd Sunwing Flyers wins game 2 vs 7th Pirates-Tue to tie the series 1-1. 3rd Prophix eliminates 6th Brew Crew two games straight.
5th Shake & Bake takes game 3 eliminates 4th Prompt Alerts two games-1. 5th Shake & Bake next vs winner 1st-8th.
Tuesday, August 29: 5th Shake & Bake wins game 1 vs 1st Eh Team.
2nd Sunwing Flyers eliminates 7th Pirates-Tue two games-1. 2nd Sunwing Flyers next vs 3rd Prophix.
Tuesday, Sept 5: 2nd Sunwing Flyers vs 3rd Prophix, game 1 & 2. 1st Eh Team (427) vs 5th Shake & Bake, game 2.
Tue-RL Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 1st Schweddy Balls takes game 1 vs 4th G3T, leads 1-0.
3rd Smokin Bats-2 takes game 1 vs 2nd Hit Squad, leads 1-0.
Tuesday, August 29: 1st Schweddy Balls eliminates 4th G3T 2 games straight. 1st Schweddy Balls next vs 3rd Smokin Bats-2.
3rd Smokin Bats-2 wins close game 2 to eliminate 2nd Hit Squad. 3rd Smokin Bats-2 next vs 1st Schweddy Balls.
Tuesday, Sept 5: FINALS: 1st Schweddy Balls vs 3rd Smokin Bats-2, game 1 & 2.
Tue-R2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 1st Designated Drinkers-2 wins close game 2 vs 8th Casharoos to tie the series 1-1. 2nd Batters with Benefits wins game 2 vs 7th Caught Looking to tie the series 1-1. 6th Bird Sluggers eliminates 3rd Culinary Crushers two games straight.
4th Bench Warmers takes game 2 eliminates 5th Humdingers two games straight.
Tuesday, August 29: 8th Casharoos wins close game 3 to eliminate 1st Designated Drinkers-2,s next vs 4th Bench Warmers.
2nd Batters with Benefits wins very close game 3 eliminates 7th Caught Looking, next vs 6th Bird Sluggers.
Tuesday, Sept 5: 8th Casharoos next vs 4th Bench Warmers, game 1. 2nd Batters with Benefits next vs 6th Bird Sluggers, game 1.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue Aug 29 Dunton-2 6:30 3rd Bang Bang-Tue W 2nd Pitch Slaps L 17-12 RobO
Tue-2 game 1 3rd Bang Bang-Tue takes game 1 vs 2nd Pitch Slaps.
Tue Aug 29 Dunton-2 8:00 5th Powchicawawahs (DH) L 4th Assassins (DH) W 12-17 RobO
Tue-1 game 3 4th Assassins takes game 3 eliminates 5th Powchicawawahs. 4th Assassins next vs 1st Purple People Eaters.
Tue Aug 29 Dunton-2 9:30 4th Assassins (DH) L 1st Purple People Eaters W 3-11 RobO
Tue-1 game 1 1st Purple People Eaters takes game 1 vs 4th Assassins.
Tue Aug 29 Wildwood Park-1 6:30 Not available Not available --- --- xxx
Tue Aug 29 Wildwood Park-2 6:30 8th Casharoos W 1st Designated Drinkers-2 L 10-8 RichardP
Tue-R2 gm 3 8th Casharoos wins close game 3 to eliminate 1st Designated Drinkers-2. 8th Casharoos next vs 4th Bench Warmers.
Tue Aug 29 Wildwood Park-2 8:00 7th Ruff Riders (DH) W 2nd Looseballs-Tue (DH) L 19-16 RichardP
Tue-1 game 3 7th Ruff Riders wins game 3 to eliminate 2nd Looseballs-Tue. 7th Ruff Riders next vs 3rd Bambinos.
Tue Aug 29 Wildwood Park-2 9:30 7th Ruff Riders (DH) Tie 3rd Bambinos Tie 15-15 RichardP
Tue-1 game 1 3rd Bambinos vs 7th Ruff Riders tie game 1.
Tue Aug 29 Mount Charles-N 6:30 4th Chicks n Dicks L 1st Balls to the Wall W 15-16 HenryP
Tue-4 game 1 1st Balls to the Wall takes a very close game 1 vs 4th Chicks n Dicks.
Tue Aug 29 Mount Charles-N 8:00 6th Bandits (DH) W 3rd Unathletics (DH) L 17-14 HenryP
Tue-3 game 3 6th Bandits takes game 3 eliminates 3rd Unathletics. 6th Bandits next vs 2nd Lob Squad.
Tue Aug 29 Mount Charles-N 9:30 6th Bandits (DH) W 2nd Lob Squad (DH) L 19-13 HenryP
Tue-3 game 1 6th Bandits takes game 1 vs 2nd Lob Squad.
Tue Aug 29 Mount Charles-S 6:30 7th Pirates-Tue L 2nd Sunwing Flyers W 11-15 WayneB
Tue-R1 gm 3 2nd Sunwing Flyers eliminates 7th Pirates-Tue two games-1. 2nd Sunwing Flyers next vs 3rd Prophix.
Tue Aug 29 Mount Charles-S 8:00 7th Bats n Hoes (DH) L 2nd Lob Squad (DH) W 14-15 WayneB
Tue-3 game 3 2nd Lob Squad takes very close game 3 eliminates 7th Bats n Hoes. 2nd Lob Squad next vs 6th Bandits.
Tue Aug 29 Mount Charles-S 9:30 8th Massive Hits W 4th Insta-Slams L 25-20 WayneB
Tue-2 game 1 8th Massive Hits takes game 1 vs 4th Insta-Slams.
Tue Aug 29 Brickyard-2 6:30 7th Caught Looking L 2nd Batters with Benefits W 8-9 JimMcN
Tue-R2 gm 3 2nd Batters with Benefits wins very close game 3 eliminates 7th Caught Looking, next vs 6th Bird Sluggers.
Tue Aug 29 Brickyard-2 8:00 4th G3T (DH) L 1st Schweddy Balls (DH) W 2-15 JimMcN
Tue Aug 29 Brickyard-2 9:30 1st Schweddy Balls (DH) xxx 4th G3T (DH) xxx xxx JimMcN
Tue-RL gm 2 1st Schweddy Balls eliminates 4th G3T 2 games straight. 1st Schweddy Balls next vs 3rd Smokin Bats-2.
Tue Aug 29 Humberwood 6:30 5th Shake & Bake W 1st Eh Team (427) L 10-5 SteveCu
Tue-R1 gm 1 5th Shake & Bake wins game 1 vs 1st Eh Team.
Tue Aug 29 Humberwood 8:00 6th Smackin Pitches (DH) W 3rd Balls Deep (DH) L 17-12 SteveCu
Tue Aug 29 Humberwood 9:30 3rd Balls Deep (DH) L 6th Smackin Pitches (DH) W 6-17 SteveCu
Tue-4 game 3 6th Smackin Pitches wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Balls Deep. 6th Smackin Pitches next vs 2nd Baseheads.
Tue Aug 29 Smithfield 6:30 5th Eh Team-2 (DH) W 4th Legion of Doom (DH) L 18-5 JohnG
Tue-3 game 3 5th Eh Team-2 wins game 3 to eliminate 4th Legion of Doom. 5th Eh Team-2 next vs 1st Purple Cobras.
Tue Aug 29 Smithfield 8:00 5th Eh Team-2 (DH) L 1st Purple Cobras W 2-18 JohnG
Tue-3 game 1 1st Purple Cobras wins game 1 vs 5th Eh Team-2.
Tue Aug 29 Smithfield 9:30 3rd Smokin Bats-2 W 2nd Hit Squad L 16-14 JohnG
Tue-RL gm 1 3rd Smokin Bats-2 wins close game 2 to eliminate 2nd Hit Squad. 3rd Smokin Bats-2 next vs 1st Schweddy Balls.
Tuesday Teams OFF/Not Playing: Tue-4, 2nd Baseheads (still bye); Tue-R1, 3rd Prophix; Tue-R2, 4th Bench Warmers; Tue-R2, 6th Bird Sluggers.
Division WEDNESDAY, August 30 - PLAYOFFS
Wed-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 5th Alkos in Outfield wins game 2 to eliminate 4th Blue Balls. 5th Alkos in Outfield next vs 1st Major League Drinkers.
2nd Game of Throws vs 1st Major League Drinkers (exhibition game). 6th Pho House-Wed OFF.
Wed, Aug 30: SemiFinals - 2nd Game of Throws wins game 1 vs 6th Pho House-Wed.
1st Major League Drinkers eliminates 5th Alkos in Outfield . 1st Major League Drinkers next in Finals vs winner 2nd-6th.
Wed, Sept 6: 2nd Game of Throws vs 6th Pho House-Wed, game 2 & 3. 1st Major League Drinkers OFF next in Finals vs 2nd-6th.
Wed-2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Sweet Spot wins close game 2 to eliminate 6th Dinger Swingers. 3rd Sweet Spot next vs 2nd QHDP. 1st Bang Bang-Wed wins game 1 vs 5th Charros.
Wed, Aug 30: SemiFinals - 2nd QHDP wins game 1 vs 3rd Sweet Spot.
1st Bang Bang-Wed wins game 2 to eliminate 5th Charros. 1st Bang Bang-Wed next in Finals vs winner 2nd-3rd.
Wed, Sept 6: 2nd QHDP vs 3rd Sweet Spot, game 2 & 3. 1st Bang Bang-Wed OFF next in Finals vs winner 2nd-3rd.
Wed-3 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Master Batters wins close game 2 to eliminate 6th Marvel, next vs 2nd Saints of Circumstance.
5th Hit em Up wins a close game 2 to tie series vs 4th Burlington Drifters. 1st Huskies & 2nd Saints of Circumstance still on bye.
Wed, Aug 30: QF - 4th Burlington Drifters wins game 3 to eliminate 5th Hit Em Up. 4th Burlington Drifters next vs 1st Huskies.
SemiFinals - 2nd Saints of Circumstance vs 3rd Master Batters split the first two games. Winner vs 1st-4th.
Wed, Sept 6: 4th Burlington Drifters vs 1st Huskies, game 1 & 2. 2nd Saints of Circumstance vs 3rd Master Batters, game 3.
Wed-R1 Playoffs
10 teams
10 teams, best of 3 game series. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017. --
Wed, Aug 23: 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 2 to tie series vs 9th Furtraders. 10th Brew Jays-3 wins game 2 to eliminate 7th I'd Hit That. 10th Brew Jays-3 next vs 2nd Toronto Brew Jays. 6th Pitch Please wins game 2 vs 3rd Field of Beerz to tie the series 1-1. 5th Lumberjacks wins game 2 to eliminate 4th Ari Overdrive. 5th Lumberjacks next vs winner 1st-8th-9th.
Wed, Aug 30: 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 3 to eliminate 9th Furtraders. 8th BDO Tax-Mania Devils next vs 1st Mad Batters. 1st Mad Batters wins game 1 vs 8th BDO Tax-Mania Devils. 2nd Toronto Brew Jays vs 10th Brew Jays-3 split the first two games. 3rd Field of Beerz wins game 3 to eliminate 6th Pitch Please. 3rd Field of Beerz next vs winner 2nd-10th.
Wed, Sept 6: 2nd Toronto Brew Jays vs 10th Brew Jays-3, game 3. 3rd Field of Beerz vs winner 2nd-10th, game 1.
1st Mad Batters vs 8th BDO Tax-Mania Devils, game 2. -- Schedule posted.
Wed-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 4th Coconuts wins games 2 & 3 to eliminate 5th Alpha Q-Up. 4th Coconuts next vs 1st Baes on Balls.
3rd Hardballs wins game 2 to eliminate 6th Blaze Jays. 2nd Baesic Pitches wins a close game 1 vs 3rd Hardballs.
Wed, Aug 30: 1st Baes on Balls eliminates 4th Coconuts two games straight. 1st Baes on Balls next in Finals vs 2nd Baesic Pitches.
2nd Baesic Pitches wins game 2 to eliminate 3rd Hardballs. 2nd Baesic Pitches next in Finals vs 1st Baes on Balls.
Wed, Sept 6: FINALS - 1st Baes on Balls 2nd Baesic Pitches, game 1 & 2.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed Aug 30 Fleetwood 6:30 9th Furtraders (DH) L 8th BDO Tax-Mania Devils (DH) W 9-15 JimMcN
Wed-R1 gm 3 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 3 to eliminate 9th Furtraders. 8th BDO Tax-Mania Devils next vs 1st Mad Batters.
Wed Aug 30 Fleetwood 8:00 8th BDO Tax-Mania Devils (DH) L 1st Mad Batters W 9-14 JimMcN
Wed-R1 gm 1 1st Mad Batters wins game 1 vs 8th BDO Tax-Mania Devils.
Wed Aug 30 Fleetwood 9:30 6th Pho House-Wed L 2nd Game of Throws W 14-18 JimMcN
Wed-1 gm 1 SemiFinals - 2nd Game of Throws wins game 1 vs 6th Pho House-Wed.
Wed Aug 30 Wildwood Park-2 6:30 5th Hit Em Up L 4th Burlington Drifters W 3-7 LewL
Wed-3 game 3 4th Burlington Drifters wins game 3 to eliminate 5th Hit Em Up. QF - 4th Burlington Drifters next vs 1st Huskies.
Wed Aug 30 Wildwood Park-2 8:00 3rd Sweet Spot L 2nd QHDP W 7-11 LewL
Wed-2 game 1 SemiFinals - 2nd QHDP wins game 1 vs 3rd Sweet Spot.
Wed Aug 30 Wildwood Park-2 9:30 1st Bang Bang-Wed W 5th Charros L 17-9 LewL
Wed-2 game 2 1st Bang Bang-Wed wins game 2 to eliminate 5th Charros. 1st Bang Bang-Wed next in Finals vs winner 2nd-3rd.
Wed Aug 30 Wildwood Park-1 6:30 3rd Master Batters (DH) W 2nd Saints of Circumstance L 12-7 TrevorF
Wed Aug 30 Wildwood Park-1 8:00 2nd Saints of Circumstance W 3rd Master Batters (DH) L 18-5 TrevorF
Wed-3 game 2 SemiFinals - 2nd Saints of Circumstance vs 3rd Master Batters split the first two games.
Wed Aug 30 Sheridan Park 8:00 5th Alkos in Outfield (DH) L 1st Major League Drinkers (DH) W 10-15 BrianL
Wed Aug 30 Sheridan Park 9:30 1st Major League Drinkers (DH) W 5th Alkos in Outfield (DH) L 18-3 BrianL
Wed-1 game 2 1st Major League Drinkers eliminates 5th Alkos in Outfield . 1st Major League Drinkers next in Finals vs winner 2nd-6th.
Wed Aug 30 Humberwood 6:30 10th Brew Jays-3 (DH) L 2nd Toronto Brew Jays (DH) W 4-9 SteveC
Wed Aug 30 Humberwood 8:00 2nd Toronto Brew Jays (DH) L 10th Brew Jays-3 (DH) W 14-18 SteveC
Wed-R1 gm 2 2nd Toronto Brew Jays vs 10th Brew Jays-3 split the first two games.
Wed Aug 30 Humberwood 9:30 2nd Baesic Pitches W 3rd Hardballs L 20-16 SteveC
Wed-RL gm 2 2nd Baesic Pitches wins game 2 to eliminate 3rd Hardballs. 2nd Baesic Pitches next in Finals vs 1st Baes on Balls.
Wed Aug 30 Smithfield 6:30 6th Pitch Please L 3rd Field of Beerz W 2-7 RichardP
Wed-R1 gm 3 3rd Field of Beerz wins game 3 to eliminate 6th Pitch Please. 3rd Field of Beerz next vs winner 2nd-10th.
Wed Aug 30 Smithfield 8:00 4th Coconuts (DH) L 1st Baes on Balls (DH) W 10-15 RichardP
Wed Aug 30 Smithfield 9:30 1st Baes on Balls (DH) W 4th Coconuts (DH) L 20-10 RichardP
Wed-RL gm 2 1st Baes on Balls eliminates 4th Coconuts two games straight. 1st Baes on Balls next in Finals vs 2nd Baesic Pitches.
Wednesday Teams OFF/Not Playing: Wed-3, 1st Huskies; Wed-R1, 5th Lumberjacks.
Division THURSDAY, August 31 - PLAYOFFS
Thu-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 2 game series, total runs, double knock-out,
1st Bucket Bombers & 2nd Nutz & Boltz, get first round bye,
Game 1 - Thu, Aug 10 - 4th Yolo Warmers beats 5th Tailgators two games straight.
Game 2 - Thu, Aug 10 - 3rd Draft Dodgers beats 6th Honey Badgers two games straight.
Game 3 - Thu, Aug 24 - 1st Bucket Bombers beats 3rd Draft Dodgers total runs. 3rd Draft Dodgers next vs 2nd Nutz & Boltz.
Game 4 - Thu, Aug 24 - 2nd Nutz & Boltz beats 4th Yolo Warmers 33-22 total runs. NEXT: 2nd vs 3rd, 4th vs 6th.
Game 5 - Thu, Aug 24 - Losers G1 & G2, 6th Honey Badgers beats 5th Tailgators total runs.
6th Honey Badgers next vs 4th Yolo. 5th Tailgators are eliminated.
Game 6 - Thu, Aug 31 - Winner G4 2nd Nutz & Boltz beats Winner G2, 3rd Draft Dodgers by total runs.
Game 7 - Thu, Aug 31 - Loser G4 4th Yolo Warmers eliminates Winner G5, 6th Honey Badgers.
Game 8 - Thu, Sept 7 - Loser G6, 3rd Draft Dodgers next vs Winner G7, 4th Yolo Warmers.
Game 9 - Thu, Sept 7 - 2nd Nutz & Boltz next vs 1st Bucket Bombers.
Thu-2L Playoffs
9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Playoffs start Thu, Aug 24.
Thu, Aug 24: 8th Got the Runs eliminates 9th Nice Looking Melons two games straight. 8th Got the Runs next vs 1st Rage.
2nd Titans wins a close game 1 vs 7th Cleats & Cleavage. 4th Brickyard wins a close game 1 vs 5th Brew Jays-1.
6th Designated Drinkers-1 wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Thu, Aug 31: 1st Rage vs 8th Got the Runs split two close games. 2nd Titans wins two close games to eliminate 7th Cleats & Cleavage. 2nd Titans next vs winner 3rd-6th.
3rd Alcoholics wins game two to tie series vs 6th Designated Drinkers-1. 4th Brickyard eliminates 5th Brew Jays-1 two games straight. 4th Brickyard next vs winner 1st-8th.
Thu, Sept 7: 1st Rage vs 8th Got the Runs, game 3. Winner vs 4th Brickyard, game 1.
3rd Alcoholics vs 6th Designated Drinkers-1, game 3. Winner vs 2nd Titans, game 1. -- Schedule posted.
Thu-2E Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Thu, Aug 24: 2nd Scallywags eliminates 7th Moneyballers two games straight. 2nd Scallywags next vs winner 3rd vs 6th.
4th Bone Crushers eliminates 5th Free Agents two games straight. 4th Bone Crushers next vs 1st Pirates-Thu.
3rd Money Badgers wins a close game 1 vs 6th Hall of Shamers.
Thu, Aug 31: 1st Pirates-Thu wins close game 1 vs 4th Bone Crushers. 3rd Money Badgers eliminates 6th Hall of Shamers two games straight. 3rd Money Badgers next vs 2nd Scallywag Sluggers.
Thu, Sept 7: 1st Pirates-Thu vs 4th Bone Crushers, game 2. 2nd Scallywag Sluggers vs 3rd Money Badgers, game 1 & 2.
Thu-R1 Playoffs
8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17.
Thu, Aug 24: 2nd Woodland Sluggers wins a close game 2 to eliminate 7th Third Base Bullies, next vs winner 3rd-6th.
5th Springfield Isotopes wins game 2 to eliminate 4th Coby Crushers two games straight, next vs winner 1st-8th.
1st Tactical Bacon wins a close game 1 vs 8th Looseballs-Thu. 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 3rd Trash Pandas.
Thu, Aug 31: 1st Tactical Bacon wins game 3 to eliminate 8th Looseballs-Thu. 1st Tactical Bacon next vs 5th Springfield Isotopes.
6th Bayside Tigers wins game 3 to eliminate 3rd Trash Pandas. 6th Bayside Tigers next vs 2nd Woodland Sluggers.
2nd Woodland Sluggers & 5th Springfield Isotopes are OFF.
Thu, Sept 7: 1st Tactical Bacon vs 5th Springfield Isotopes, game 1. 2nd Woodland Sluggers vs 6th Bayside Tigers, game 1.
Thu-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 24, 2017
Thu, Aug 24: 4th Underachievers eliminates 5th Litigators two games straight. 4th Underachievers next vs 1st Barflys.
3rd Indians vs 6th CTS Electrics were OFF. 1st Barflys & 2nd Pitches be Crazy get first round bye.
Thu, Aug 31: 3rd Indians vs 6th CTS Electrics split two close games.
4th Underachievers wins game one vs 1st Barflys. 2nd Pitches be Crazy still OFF.
Thu, Sept 7: 3rd Indians vs 6th CTS Electrics, game 3. Winner vs 2nd Pitches be Crazy.
1st Barflys vs 4th Underachievers, game 2. -- Playoff schedule posted.
Thu-R2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17, 2017
Thu, Aug 24: 5th Torontourage wins game 1 vs 4th We'd Hit That.
3rd Last Call wins a game 2 to tie series vs 2nd No Glove No Love.
Thu, Aug 31: 5th Torontourage wins a close game 3 to eliminate 4th We'd Hit That. 5th Torontourage next vs 1st GDG Dodgers. 3rd Last Call wins a close game 3 to eliminate 2nd No Glove No Love. 3rd Last Call next in Finals vs winner 1st-5th. 1st GDG Dodgers still OFF with bye (vs winner 4th-5th).
Thu, Sept 7: 1st GDG Dodgers vs 5th Torontourage, game 1 & 2. 3rd Last Call is OFF, next in Finals vs winner 1st-5th.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Thu Aug 31 Max Ward-N #1 6:30 4th Bone Crushers L 1st Pirates-Thu W 15-16 LewL
Thu-2E gm 1 1st Pirates-Thu wins close game 1 vs 4th Bone Crushers.
Thu Aug 31 Max Ward-N #1 8:00 2nd Nutz & Boltz (DH) Tie 3rd Draft Dodgers (DH) Tie 18-18 LewL
Thu Aug 31 Max Ward-N #1 9:30 3rd Draft Dodgers (DH) L 2nd Nutz & Boltz (DH) W 16-28 LewL
Thu-1 playoffs 2nd Nutz & Boltz beats 3rd Draft Dodgers by total runs. 2nd Nutz & Boltz next vs 1st Bucket Bombers. 3rd Draft Dodgers next vs winner G7, 4th Yolo Warmers.
Thu Aug 31 Sheridan Park 8:00 4th Yolo Warmers (DH) W 6th Honey Badgers (DH) L 22-14 WayneB
Thu Aug 31 Sheridan Park 9:30 6th Honey Badgers (DH) L 4th Yolo Warmers (DH) W 11-13 WayneB
Thu-1 playoffs 4th Yolo Warmers eliminates 6th Honey Badgers. 4th Yolo Warmers next vs TBA. 6th Honey Badgers is eliminated.
Thu Aug 31 Fleetwood 6:30 3rd Last Call W 2nd No Glove No Love L 10-8 RobO
Thu-R2 gm 3 3rd Last Call wins a close game 3 to eliminate 2nd No Glove No Love. 3rd Last Call next in Finals vs winner 1st-5th.
Thu Aug 31 Fleetwood 8:00 8th Got the Runs (DH) L 1st Rage (DH) W 16-17 RobO
Thu Aug 31 Fleetwood 9:30 1st Rage (DH) L 8th Got the Runs (DH) W 10-11 RobO
Thu-2L gm 2 1st Rage vs 8th Got the Runs split two close games.
Thu Aug 31 Miss Valley-2 6:30 4th We'd Hit That (DH) W 5th Torontourage (DH) L 10-9 HenryP
Thu Aug 31 Miss Valley-2 8:00 5th Torontourage (DH) W 4th We'd Hit That (DH) L 15-13 HenryP
Thu-R2 gm 3 5th Torontourage wins a close game 3 to eliminate 4th We'd Hit That. 5th Torontourage next vs 1st GDG Dodgers.
Thu Aug 31 Miss Valley-2 9:30 2nd Titans W 7th Cleats & Cleavage L 11-10 HenryP
Thu-2L gm 2 2nd Titans wins two close games to eliminate 7th Cleats & Cleavage. 2nd Titans next vs winner 3rd-6th.
Thu Aug 31 Birchwood Park 8:00 6th CTS Electrics (DH) L 3rd Indians (DH) W 4-6 JimMcN
Thu Aug 31 Birchwood Park 9:30 3rd Indians (DH) L 6th CTS Electrics (DH) W 13-14 JimMcN
Thu-RL gm 2 3rd Indians vs 6th CTS Electrics split two close games.
Thu Aug 31 Centennial Park-1 7:30 4th Brickyard (DH) W 5th Brew Jays-1 (DH) L 18-12 SteveCu
Thu-2L gm 2 4th Brickyard eliminates 5th Brew Jays-1 two games straight. 4th Brickyard next vs winner 1st-8th.
Thu Aug 31 Centennial Park-3 6:30 1st Tactical Bacon (DH) L 8th Looseballs-Thu (DH) W 5-17 SteveS
Thu Aug 31 Centennial Park-3 8:00 8th Looseballs-Thu (DH) L 1st Tactical Bacon (DH) W 5-21 SteveS
Thu-R1 gm 3 1st Tactical Bacon wins game 3 to eliminate 8th Looseballs-Thu. 1st Tactical Bacon next vs 5th Springfield Isotopes.
Thu Aug 31 Centennial Park-3 9:30 3rd Alcoholics W 6th Designated Drinkers-1 L 19-11 SteveS
Thu-2L gm 2 3rd Alcoholics wins game two to tie series vs 6th Designated Drinkers-1.
Thu Aug 31 Humberwood 6:30 3rd Trash Pandas (DH) W 6th Bayside Tigers (DH) L 13-9 SteveC
Thu Aug 31 Humberwood 8:00 6th Bayside Tigers (DH) W 3rd Trash Pandas (DH) L 16-4 SteveC
Thu-R1 gm 3 6th Bayside Tigers wins game 3 to eliminate 3rd Trash Pandas. 6th Bayside Tigers next vs 2nd Woodland Sluggers.
Thu Aug 31 Humberwood 9:30 4th Underachievers W 1st Barflys L 10-4 SteveC
Thu-RL gm 1 4th Underachievers wins game one vs 1st Barflys.
Thu Aug 31 Smithfield 7:30 3rd Money Badgers (DH) W 6th Hall of Shamers (DH) L 29-22 TrevorF
Thu-2E gm 2 3rd Money Badgers eliminates 6th Hall of Shamers two games straight. 3rd Money Badgers next vs 2nd Scallywag Sluggers.
Thursday Teams OFF/Not Playing: Thu-1, 1st Bucket Bombers; Thu-2E, 2nd Scallywag Sluggers; Thu-R1, 2nd Woodland Sluggers; Thu-R1, 5th Springfield Isotopes; Thu-RL, 2nd Pitches be Crazy; Thu-R2, 1st GDG Dodgers.
Division FRIDAY, September 1 - PLAYOFFS
Fri-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Fri, Aug 18.
Friday, August 18: 6th Superior Interior eliminates 3rd Dirty Dozen. 5th Tiger Balmers eliminates 4th Unnecessary.
Friday, August 25: 1st Thunder eliminates 5th Tiger Balmers 2 games-0. 6th Superior Interior swept 2nd Raincats 2 games-0.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8 - FINALS: 1st Thunder vs 6th Superior Interior.
Fri-2 Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Fri, Aug 18.
Friday, August 18: 1st Etobicoke Trolley Dodgers gets first round bye (and requested OFF),
2nd Dingbats eliminates 7th Holy Walkamoly two games straight. 3rd Grand Slammers eliminates 6th Rexdale Hitters two games straight. 4th Mixed Balls eliminates 5th Fighting Irish two games straight.
Friday, August 25: 4th Mixed Balls eliminates 1st Etobicoke Trolley Dodgers 2 games-0. 4th Mixed Balls next vs winner 2nd-3rd.
2nd Dingbats vs 3rd Grand Slammers split the first two games.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8: 2nd Dingbats vs 3rd Grand Slammers, game 3. FINALS, game 1: 4th Mixed Balls vs winner 2nd-3rd.
Fri-R Playoffs
5 teams
5 teams, best of 3 game series, 4th vs 5th, 2nd vs 3rd, 1st vs winner 4th-5th. Playoffs start Fri, Aug 18, 2017
Friday, August 18: 2nd Mayhem eliminates 3rd Bat & Boujee two games-0. 4th Misfits vs 5th Wolfpack split the first two games.
Friday, August 25: 4th Misfits wins game 3 to eliminate 5th Wolfpack two games-1.
4th Misfits takes a close game 1 vs 1st Say It Ain’t Sosa. 2nd Mayhem OFF.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8: 1st Say It Ain’t Sosa vs 4th Misfits, game 2 & 3. 2nd Mayhem still OFF.
Fri Sept 1 NO GAMES Friday, September 1 - LABOUR DAY LONG WEEKEND.

Week 17: Aug 21-25

Updated Aug 21, 2017. Scores updated Aug 23, 2017.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Mon-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Aug 21: Pho House-Mon eliminates 6th HCCD in two games. 4th Homeward Bound takes game 1 vs 1st Lance Romance.
2nd Wins Below Replacement still OFF with BYE.
Aug 28: 2nd Wins Below Replacement vs 3rd Pho House-Mon, game 1 & 2. 1st Lance Romance vs 4th Homeward Bound, gm 2.
Mon-2 Playoffs
8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 1st Bats n Mitts takes a close game 1 vs 8th On Deck. 3rd Triple Threat takes game 1 vs 6th Wasted Talent.
5th Aceholes takes high-scoring game 1 vs 4th Reds. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats were OFF.
Aug 28: 1st Bats n Mitts vs 8th On Deck, game 2. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats, game 1 & 2.
3rd Triple Threat vs 6th Wasted Talent, game 2. 4th Reds vs 5th Aceholes, game 2. -- -- Playoff schedule posted.
Mon-3 Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, Playoffs start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 7th Special K's takes game 1 vs 2nd OPQ. 3rd We Are Winners takes a close game 1 vs 6th Shebeen Shebangers.
4th Black & Yellow vs 5th Woodbine Longshots split the first two games. 1st Reverse Apache Masters gets first round bye.
Aug 28: 2nd Our Pitcher Quit vs 7th Special K’s, game 2. 3rd We Are Winners vs 6th Shebeen Shebangers, game 2.
4th Black and Yellow vs 5th Woodbine Longshots game 3. 1st Reverse Apache Masters vs winner 4th-5th, game 1.
Mon-4 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 6th Bang Bang-Mon eliminates 3rd Piccolo Pals in 2 games.
4th Toronto Blue Yays vs 5th Roadrunners split the first two games. 1st TNT & 2nd Nakatomi All-Stars get bye
Aug 28: 6th Bang Bang-Mon vs 2nd Nakatomi All-Stars. 4th Toronto Blue Yays vs 5th Road Runners, game 3. 1st TNT vs winner.
Mon-R1 Playoffs
9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 8th Emcom Fewsters vs 9th TSC Showstoppers split two close games. 3rd Peel Dodgers takes a close game 1 vs 6th Etobicoke Rage. 5th Rebooters-Mon takes a close game 1 vs 4th Pass the Bunts. 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day OFF.
Aug 28: 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day, game 1 & 2. 3rd Peel Dodgers vs 6th Etobicoke Rage, game 2. 4th Pass the Bunts vs 5th Rebooters-Mon, game 2. 8th Emcom Fewsters vs 9th TSC Showstoppers, game 3. 1st Smokin’ Bats-Mon vs winner 8th-9th, gm 1.
Mon-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 3rd Swingers eliminates 6th Tulo Window in two games. 3rd Swingers next vs 2nd Brew Jays-2.
5th Mitt Wreckers eliminates 4th Dusty Daryls in two games. 5th Mitt Wreckers next vs 1st Dutch Rudders.
Aug 28: 1st Dutch Rudders vs 5th Mitt Wreckers. 2nd Brew Jays-2 vs 3rd Swingers . -- Playoff schedule posted.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Mon Aug 21   Dunton-1 6:30 3rd Pho House-Mon (DH) W 6th HCCD (DH) L 12-4 BrianL
Mon-1 gm 2 3rd Pho House-Mon eliminates 6th HCCD in two games. 3rd Pho House-Mon next vs 2nd Wins Below Replacement.
Mon Aug 21 Dunton-1 8:00 6th HCCD (DH) xxx 3rd Pho House-Mon (DH) xxx xxx BrianL
Mon Aug 21 Dunton-1 9:30 4th Homeward Bound W 1st Lance Romance L 12-8 BrianL
Mon-1 gm 1 4th Homeward Bound takes game 1 vs 1st Lance Romance.
Mon Aug 21 Dunton-3 6:30 5th Rebooters-Mon W 4th Pass the Bunts L 11-10 JimMcN
Mon-R1 gm 1 5th Rebooters-Mon takes a close game 1 vs 4th Pass the Bunts.
Mon Aug 21 Dunton-3 8:00 6th Tulo Window (DH) L 3rd Swingers (DH) W 4-10 JimMcN
Mon Aug 21 Dunton-3 9:30 3rd Swingers (DH) W 6th Tulo Window (DH) L 18-6 JimMcN
Mon-RL gm 2 3rd Swingers eliminates 6th Tulo Window in two games. 3rd Swingers next vs 2nd Brew Jays-2.
Mon Aug 21 Dunton-4 6:30 6th Shebeen Shebangers L 3rd We Are Winners W 12-13 AndyB
Mon-3 gm 1 3rd We Are Winners takes a close game 1 vs 6th Shebeen Shebangers.
Mon Aug 21 Dunton-4 8:00 8th On Deck L 1st Bats n Mitts W 6-7 AndyB
Mon-2 gm 1 1st Bats n Mitts takes a close game 1 vs 8th On Deck.
Mon Aug 21 Dunton-4 9:30 7th Special K's W 2nd Our Pitcher Quit L 15-5 AndyB
Mon-3 gm 1 7th Special K's takes game 1 vs 2nd Our Pitcher Quit.
Mon Aug 21 River Grove #3 7:00 9th TSC Showstoppers (DH) L 8th Emcom Fewsters (DH) W 16-17 HenryP
Mon Aug 21 River Grove #3 8:30 8th Emcom Fewsters (DH) L 9th TSC Showstoppers (DH) W 12-13 HenryP
Mon-R1 gm 2 8th Emcom Fewsters vs 9th TSC Showstoppers split two close games.
Mon Aug 21 Garnetwood-SB 6:30 6th Wasted Talent L 3rd Triple Threat W 9-15 TonyP
Mon-2 gm 1 3rd Triple Threat takes game 1 vs 6th Wasted Talent.
Mon Aug 21 West Deane-L 6:30 5th Aceholes W 4th Reds L 27-23 JohnG
Mon-2 gm 1 5th Aceholes takes high-scoring game 1 vs 4th Reds.
Mon Aug 21 West Deane-L 8:00 5th Woodbine Longshots (DH) W 4th Black & Yellow (DH) L 19-11 JohnG
Mon Aug 21 West Deane-L 9:30 4th Black & Yellow (DH) W 5th Woodbine Longshots (DH) L 14-10 JohnG
Mon-3 gm 2 4th Black & Yellow vs 5th Woodbine Longshots split the first two games.
Mon Aug 21 Centennial-3 6:30 6th Etobicoke Rage L 3rd Peel Dodgers W 9-10 Mario
Mon-R1 gm 1 3rd Peel Dodgers takes a close game 1 vs 6th Etobicoke Rage.
Mon Aug 21 Centennial-3 8:00 5th Mitt Wreckers (DH) W 4th Dusty Daryls (DH) L 21-10 Mario
Mon Aug 21 Centennial-3 9:30 4th Dusty Daryls (DH) L 5th Mitt Wreckers (DH) W 8-12 Mario
Mon-RL gm 2 5th Mitt Wreckers eliminates 4th Dusty Daryls in two games. 5th Mitt Wreckers next vs 1st Dutch Rudders.
Mon Aug 21 Humberwood 7:30 6th Bang Bang-Mon (DH) W 3rd Piccolo Pals (DH) L 15-4 SteveCu
Mon Aug 21 Humberwood 9:00 3rd Piccolo Pals (DH) L 6th Bang Bang-Mon (DH) W 12-14 SteveCu
Mon-4 gm 2 6th Bang Bang-Mon eliminates 3rd Piccolo Pals in 2 games.
Mon Aug 21 Smithfield 7:30 5th Roadrunners (DH) W 4th Toronto Blue Yays (DH) L 14-8 TrevorF
Mon Aug 21 Smithfield 9:00 4th Toronto Blue Yays (DH) W 5th Roadrunners (DH) L 15-12 TrevorF
Mon-4 gm 2 4th Toronto Blue Yays vs 5th Roadrunners split the first two games.
Monday Teams OFF/Not Playing: BYES: Mon-1, 2nd Wins Below Replacement; Mon-4, 1st TNT; Mon-3, 1st Reverse Apache Masters; Mon-4, 2nd Nakatomi All-Stars; Mon-R1, 1st Smokin Bats; Mon-RL, 1st Dutch Rudders; Mon-RL, 2nd Brew Jays-2;
OFF - Mon-2, 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats; Mon-R1, 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day;
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue-1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Purple People Eaters eliminates 8th Inferno two games straight, next vs winner 4th-5th.
3rd Bambinos takes game 2 eliminates 6th McGlovins two games straight. 3rd Bambinos next vs winner 2nd-7th.
7th Ruff Riders wins game 2 vs 2nd Looseballs to tie series. 4th Assassins wins game 2 vs 5th Powchicawawahs to tie series.
Tuesday, August 29: 4th Assassins vs 5th Powchicawawahs, game 3. Winner vs 1st Purple People Eaters.
2nd Looseballs-Tue vs 7th Ruff Riders, game 3. Winner vs 3rd Bambinos. -- Playoff schedule posted.
Tue-2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Insta-Slams takes game 3 eliminates 5th Punishers. 4th Insta-Slams next vs 8th Massive Hits.
8th Massive Hits takes game 3 eliminates 1st Arod in my Pujols. 8th Massive Hits next vs winner 4th Insta-Slams (winner 4th-5th).
3rd Bang Bang-Tue eliminates 6th Designated Drinkers-3 two games straight. 3rd Bang Bang-Tue next vs 2nd Pitch Slaps.
Tuesday, August 29: 3rd Bang Bang-Tue next vs 2nd Pitch Slaps, game 1. 4th Insta-Slams next vs 8th Massive Hits, game 1.
Tue-3 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Legion of Doom wins a close game 2 vs 5th Eh Team-2 to tie the series 1-1.
1st Purple Cobras takes game 2 eliminates 8th Prestige two games straight. 1st Purple Cobras next vs winner 4th-5th.
2nd Lob Squad wins game 2 vs 7th Bats n Hoes to tie the series 1-1. 3rd Unathletics vs 6th Bandits split first two games.
Tuesday, August 29: 2nd Lob Squad vs 7th Bats n Hoes, game 3. Winner vs 3rd-6th. 3rd Unathletics vs 6th Bandits, game 3. Winner vs 2nd-7th. 4th Legion of Doom vs 5th Eh Team-2, game 3. Winner vs 1st Purple Cobras. -- Playoff schedule posted.
Tue-4 Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 4th Chicks n Dicks takes game 3 and eliminates 5th Rebooters-Tue, next vs 1st Balls to the Wall.
3rd Balls Deep vs 6th Smackin Pitches (requested OFF).
Tuesday, August 29: Game 2 & 3 - 3rd Balls Deep vs 6th Smackin Pitches. Game 1 - 1st Balls to the Wall vs 4th Chicks n Dicks.
2nd Baseheads still OFF with first round bye. -- Playoff schedule posted.
Tue-R1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Eh Team (427) takes two very close games and eliminates 8th Loaded Bases, next vs winner 4th-5th.
2nd Sunwing Flyers wins game 2 vs 7th Pirates-Tue to tie the series 1-1. 3rd Prophix eliminates 6th Brew Crew two games straight.
5th Shake & Bake takes game 3 eliminates 4th Prompt Alerts two games-1. 5th Shake & Bake next vs winner 1st-8th.
Tuesday, August 29: 2nd Sunwing Flyers vs 7th Pirates-Tue, game 3. Winner vs 3rd Prophix.
1st Eh Team (427) vs 5th Shake & Bake, game 1. -- Playoff schedule posted.
Tue-RL Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 1st Schweddy Balls takes game 1 vs 4th G3T, leads 1-0.
3rd Smokin Bats-2 takes game 1 vs 2nd Hit Squad, leads 1-0.
Tuesday, August 29: 1st Schweddy Balls vs 4th G3T, 2nd Hit Squad vs 3rd Smokin Bats-2. -- Playoff schedule posted.
Tue-R2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 1st Designated Drinkers-2 wins close game 2 vs 8th Casharoos to tie series. 2nd Batters with Benefits wins game 2 vs 7th Caught Looking to tie series. 6th Bird Sluggers eliminates 3rd Culinary Crushers two games straight.
4th Bench Warmers takes game 2 eliminates 5th Humdingers two games straight.
Tuesday, August 29: 1st Designated Drinkers-2 vs 8th Casharoos, game 3. Winner vs 4th Bench Warmers.
2nd Batters with Benefits vs 7th Caught Lookin’ (99), game 3. Winner vs 6th Bird Sluggers. Playoff schedule posted.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue Aug 22 Dunton-2 6:30 4th Assassins W 5th Powchicawawahs L 15-2 RobO
Tue-1 game 2 4th Assassins wins game 2 vs 5th Powchicawawahs to tie the series 1-1.
Tue Aug 22 Dunton-2 8:00 8th Inferno (DH) L 1st Purple People Eaters (DH) W 1-2 RobO
Tue Aug 22 Dunton-2 9:30 1st Purple People Eaters (DH) W 8th Inferno (DH) L 16-10 RobO
Tue-1 playoffs 1st Purple People Eaters eliminates 8th Inferno two games straight. 1st Purple People Eaters next vs winner 4th-5th.
Tue Aug 22 Wildwood Park-1 6:30 Not available --- Not available --- --- xxx
Tue Aug 22 Wildwood Park-2 6:30 5th Rebooters-Tue L 4th Chicks n Dicks W 7-16 HenryP
Tue-4 playoffs 4th Chicks n Dicks takes game 3 and eliminates 5th Rebooters-Tue. 4th Chicks n Dicks next vs 1st Balls to the Wall.
Tue Aug 22 Wildwood Park-2 8:00 3rd Bang Bang-Tue (DH) W 6th Designated Drinkers-3 (DH) L 17-4 HenryP
Tue Aug 22 Wildwood Park-2 9:30 6th Designated Drinkers-3 (DH) xxx 3rd Bang Bang-Tue (DH) xxx xxx HenryP
Tue-2 playoffs 3rd Bang Bang-Tue eliminates 6th Designated Drinkers-3 two games straight. 3rd Bang Bang-Tue next vs 2nd Pitch Slaps.
Tue Aug 22 Mount Charles-N 6:30 3rd Culinary Crushers L 6th Bird Sluggers W 3-11 RichardP
Tue-R2 gm 2 6th Bird Sluggers eliminates 3rd Culinary Crushers two games straight. 6th Bird Sluggers next vs Winner 2nd-7th.
Tue Aug 22 Mount Charles-N 8:00 4th G3T L 1st Schweddy Balls W 6-7 RichardP
Tue-RL gm 1 1st Schweddy Balls takes game 1 vs 4th G3T, leads 1-0.
Tue Aug 22 Mount Charles-N 9:30 1st Purple Cobras W 8th Prestige L 18-7 RichardP
Tue-3 playoffs 1st Purple Cobras takes game 2 eliminates 8th Prestige two games straight. 1st Purple Cobras next vs winner 4th-5th.
Tue Aug 22 Mount Charles-S 6:30 3rd Bambinos W 6th McGlovins L 14-2 WayneB
Tue Aug 22 Mount Charles-S 8:00 6th McGlovins xxx 3rd Bambinos xxx xxx WayneB
Tue-1 playoffs 3rd Bambinos takes game 2 eliminates 6th McGlovins two games straight. 3rd Bambinos next vs winner 2nd-7th.
Tue Aug 22 Mount Charles-S 9:30 8th Massive Hits (DH) W 1st Arod in my Pujols (DH) L 20-6 WayneB
Tue-2 playoffs 8th Massive Hits takes game 3 eliminates 1st Arod in my Pujols. 8th Massive Hits next vs 4th Insta-Slams (winner 4th-5th).
Tue Aug 22 Brickyard-2 6:30 2nd Lob Squad W 7th Bats n Hoes L 18-4 JimMcN
Tue-3 playoffs 2nd Lob Squad wins game 2 vs 7th Bats n Hoes to tie the series 1-1.
Tue Aug 22 Brickyard-2 8:00 6th Bandits (DH) L 3rd Unathletics (DH) W 2-14 JimMcN
Tue Aug 22 Brickyard-2 9:30 3rd Unathletics (DH) L 6th Bandits (DH) W 9-16 JimMcN
Tue-3 playoffs 3rd Unathletics vs 6th Bandits split first two games.
Tue Aug 22 Brickyard-1 8:45 5th Punishers L 4th Insta-Slams W 7-12 HughC
Tue-2 playoffs 4th Insta-Slams takes game 3 eliminates 5th Punishers. 4th Insta-Slams next vs 8th Massive Hits (winner 1st 8th).
Tue Aug 22 Garnetwood-SB 6:30 2nd Looseballs L 7th Ruff Riders W 17-21 TonyP
Tue-1 playoffs 7th Ruff Riders wins game 2 vs 2nd Looseballs to tie the series 1-1.
Tue Aug 22 Red Brush 6:30 4th Legion of Doom W 5th Eh Team-2 L 23-21 EdG
Tue-3 playoffs 4th Legion of Doom wins a close game 2 vs 5th Eh Team-2 to tie the series 1-1.
Tue Aug 22 Quenippenon 6:30 3rd Prophix W 6th Brew Crew L 18-11 JulieS
Tue-R1 gm 2 3rd Prophix eliminates 6th Brew Crew two games straight. 3rd Prophix next vs winner 2nd-7th.
Tue Aug 22 Allison Park 6:30 2nd Batters with Benefits W 7th Caught Looking L 29-12 MauroT
Tue-R2 gm 2 2nd Batters with Benefits wins game 2 vs 7th Caught Looking to tie the series 1-1.
Tue Aug 22 Century City 6:30 2nd Sunwing Flyers L 7th Pirates-Tue W 10-17 CathyC
Tue-R1 gm 2 2nd Sunwing Flyers wins game 2 vs 7th Pirates-Tue to tie the series 1-1.
Tue Aug 22 King Park #1 6:30 4th Bench Warmers W 5th Humdingers L 21-9 AllanT
Tue-R2 gm 2 4th Bench Warmers takes game 2 eliminates 5th Humdingers two games straight. 4th Bench Warmers next vs winner 1st-8th.
Tue Aug 22 King Park #3 6:30 1st Designated Drinkers-2 W 8th Casharoos L 27-26 SamD
Tue-R2 gm 2 1st Designated Drinkers-2 wins close game 2 vs 8th Casharoos to tie the series 1-1.
Tue Aug 22 Humberwood 6:30 8th Loaded Bases (DH) L 1st Eh Team (427) (DH) W 15-16 JohnG
Tue Aug 22 Humberwood 8:00 1st Eh Team (427) (DH) W 8th Loaded Bases (DH) L 9-8 JohnG
Tue-R1 gm 2 1st Eh Team (427) takes two very close games and eliminates 8th Loaded Bases. 1st Eh Team (427) next vs winner 4th-5th.
Tue Aug 22 Humberwood 9:30 3rd Smokin Bats-2 W 2nd Hit Squad L 15-6 JohnG
Tue-RL gm 1 3rd Smokin Bats-2 takes game 1 vs 2nd Hit Squad, leads 1-0.
Tue Aug 22 Smithfield 6:30 4th Prompt Alerts (DH) W 5th Shake & Bake (DH) L 21-12 SteveCu
Tue Aug 22 Smithfield 8:00 5th Shake & Bake (DH) W 4th Prompt Alerts (DH) L 20-12 SteveCu
Tue-R1 gm 3 5th Shake & Bake takes game 3 eliminates 4th Prompt Alerts two games-1. 5th Shake & Bake next vs winner 1st-8th.
Tuesday Teams OFF: BYE: Tue-2, 2nd Pitch Slaps. Tue-4 1st Balls to the Wall, 2nd Baseheads. OFF: Tue-4, 3rd Balls Deep vs 6th Smackin Pitches.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 5th Alkos in Outfield wins game 2 to eliminate 4th Blue Balls. 5th Alkos next vs 1st Major League Drinkers.
2nd Game of Throws vs 1st Major League Drinkers (exhibition game). 6th Pho House-Wed OFF.
Wed, Aug 30: 1st Major League Drinkers vs 5th Alkos in Outfield, game 1 & 2.
2nd Game of Throws vs 6th Pho House-Wed, game 1 & 2. -- Schedule posted.
Wed-2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Sweet Spot wins close game 2 to eliminate 6th Dinger Swingers. 3rd Sweet Spot next vs 2nd QHDP.
1st Bang Bang-Wed wins game 1 vs 5th Charros.
Wed, Aug 30: 1st Bang Bang-Wed vs 5th Charros, game 2. 2nd QHDP vs 3rd Sweet Spot, game 1.
Wed-3 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Master Batters wins close game 2 to eliminate 6th Marvel, next vs 2nd Saints of Circumstance.
5th Hit em Up wins a close game 2 to tie series vs 4th Burlington Drifters. 1st Huskies & 2nd Saints of Circumstance still on bye.
Wed, Aug 30: 4th Burlington Drifters vs 5th Hit Em Up, game 3. Winner vs 1st Huskies.
2nd Saints of Circumstance vs 3rd Master Batters, game 1. -- Schedule posted.
Wed-R1 Playoffs
10 teams
10 teams, best of 3 game series. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017. --
Wed, Aug 23: 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 2 to tie series vs 9th Furtraders. 10th Brew Jays-3 wins game 2 to eliminate 7th I'd Hit That. 10th Brew Jays-3 next vs 2nd Toronto Brew Jays. 6th Pitch Please wins game 2 vs 3rd Field of Beerz to tie the series 1-1. 5th Lumberjacks wins game 2 to eliminate 4th Ari Overdrive. 5th Lumberjacks next vs winner 1st-8th-9th.
Wed, Aug 30: 8th BDO Tax-Mania Devils vs 9th Furtraders, game 3. Winner vs 1st Mad Batters. 3rd Field of Beerz vs 6th Pitch Please, game 3. Winner vs winner 2nd-7th-10th. 2nd Toronto Brew Jays vs 10th Brew Jays-3, game 1 & 2. -- Schedule posted.
Wed-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 4th Coconuts wins games 2 & 3 to eliminate 5th Alpha Q-Up. 4th Coconuts next vs 1st Baes on Balls.
3rd Hardballs wins game 2 to eliminate 6th Blaze Jays. 2nd Baesic Pitches wins a close game 1 vs 3rd Hardballs.
Wed, Aug 30: 1st Baes on Balls vs 4th Coconuts, game 1 & 2. 2nd Baesic Pitches vs 3rd Hardballs, game 2. Schedule posted.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed Aug 23 Fleetwood 6:30 4th Blue Balls (DH) L 5th Alkos in Outfield (DH) W 11-14 RobO
Wed-1 game 2 5th Alkos in Outfield wins game 2 to eliminate 4th Blue Balls. 5th Alkos in Outfield next vs 1st Major League Drinkers.
Wed Aug 23 Fleetwood 8:00 5th Alkos in Outfield (DH) xxx 4th Blue Balls (DH) xxx xxx RobO
Wed Aug 23 Fleetwood 9:30 2nd Game of Throws 1st Major League Drinkers RobO
Wed Aug 23 Wildwood Park-2 6:30 3rd Sweet Spot (DH) L 6th Dinger Swingers (DH) W 14-22 JulieS
Wed-2 game 2 6th Dinger Swingers wins game 2 vs 3rd Sweet Spot to tie the series 1-1.
Wed Aug 23 Wildwood Park-2 8:00 6th Dinger Swingers (DH) L 3rd Sweet Spot (DH) W 15-16 JulieS
Wed-2 game 3 3rd Sweet Spot wins close game 2 to eliminate 6th Dinger Swingers. 3rd Sweet Spot next vs 2nd QHDP.
Wed Aug 23 Wildwood Park-2 9:30 5th Charros L 1st Bang Bang-Wed W 6-11 JulieS
Wed-2 game 1 1st Bang Bang-Wed wins game 1 vs 5th Charros.
Wed Aug 23 Sheridan Park 8:00 3rd Master Batters (DH) W 6th Marvel (DH) L 17-14 BrianL
Wed-3 game 2 3rd Master Batters wins close game 2 to eliminate 6th Marvel. 3rd Master Batters next vs 2nd Saints of Circumstance.
Wed Aug 23 Sheridan Park 9:30 6th Marvel (DH) xxx 3rd Master Batters (DH) xxx xxx BL xxx
Wed Aug 23 Garnetwood-SB 6:30 4th Burlington Drifters L 5th Hit em Up W 19-20 TonyP
Wed-3 game 2 5th Hit em Up wins a close game 2 to tie series vs 4th Burlington Drifters.
Wed Aug 23 Garnetwood-HB 6:30 9th Furtraders L 8th BDO Tax-Mania Devils W 9-13 SteveS
Wed-R1 gm 2 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 2 to tie series vs 9th Furtraders.
Wed Aug 23 Red Brush Park 6:30 7th I'd Hit That L 10th Brew Jays-3 W 9-21 AllanT
Wed-R1 gm 2 10th Brew Jays-3 wins game 2 to eliminate 7th I'd Hit That. 10th Brew Jays-3 next vs 2nd Toronto Brew Jays.
Wed Aug 23 Heritage Hills 6:30 4th Ari Overdrive L 5th Lumberjacks W 11-19 RobertS
Wed-R1 gm 2 5th Lumberjacks wins game 2 to eliminate 4th Ari Overdrive. 5th Lumberjacks next vs winner 1st-8th-9th.
Wed Aug 23 Humberwood 6:30 3rd Field of Beerz L 6th Pitch Please W 8-13 SteveC
Wed-R1 gm 2 6th Pitch Please wins game 2 vs 3rd Field of Beerz to tie the series 1-1.
Wed Aug 23 Humberwood 8:00 4th Coconuts (DH) W 5th Alpha Q-Up (DH) L 15-14 SteveC
Wed Aug 23 Humberwood 9:30 5th Alpha Q-Up (DH) L 4th Coconuts (DH) W 10-15 SteveC
Wed-RL gm 3 4th Coconuts wins games 2 & 3 to eliminate 5th Alpha Q-Up. 4th Coconuts next vs 1st Baes on Balls.
Wed Aug 23 Smithfield 7:30 6th Blaze Jays (DH) L 3rd Hardballs (DH) W 16-20 JohnG
Wed-RL gm 3 3rd Hardballs wins game 2 to eliminate 6th Blaze Jays. 3rd Hardballs next vs 2nd Baesic Pitches.
Wed Aug 23 Smithfield 9:00 3rd Hardballs (DH) L 2nd Baesic Pitches W 20-21 JohnG
Wed-RL gm 1 2nd Baesic Pitches wins a close game 1 vs 3rd Hardballs.
Wednesday Teams OFF/Not Playing: Wed-1, 6th Pho House-Wed. Wed-1, 1st Major League Drinkers vs 2nd Game of Throws, exhibition. Wed-2, 2nd QHDP. Wed-3, 1st Huskies & 2nd Saints of Circumstance. Wed-R1, 1st Mad Batters & 2nd Toronto Brew Jays. Wed-RL, 1st Baes on Balls.
Thu-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 2 game series, total runs, double knock-out,
Game 3 - Thu, Aug 24 - 1st Bucket Bombers beats 3rd Draft Dodgers total runs. 3rd Draft Dodgers next vs 2nd Nutz & Boltz.
Game 4 - Thu, Aug 24 - 2nd Nutz & Boltz beats 4th Yolo Warmers 33-22 total runs.
Game 5 - Thu, Aug 24 - Losers G1 & G2, 6th Honey Badgers beats 5th Tailgators total runs. 6th Honey Badgers next vs 4th Yolo.
Game 6 - Thu, Aug 31 - Winner G2, 3rd Draft Dodgers vs Winner G4 2nd Nutz & Boltz.
Game 7 - Thu, Aug 31 - Winner G5, 6th Honey Badgers vs Loser G4 4th Yolo Warmers (loser is eliminated).
Thu-2L Playoffs
9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Playoffs start Thu, Aug 24.
Thu, Aug 24: 8th Got the Runs eliminates 9th Nice Looking Melons two games straight. 8th Got the Runs next vs 1st Rage.
2nd Titans wins a close game 1 vs 7th Cleats & Cleavage. 4th Brickyard wins a close game 1 vs 5th Brew Jays-1.
6th Designated Drinkers-1 wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Thu, Aug 31: 1st Rage vs 8th Got the Runs, game 1. 2nd Titans vs 7th Cleats & Cleavage, game 2.
3rd Alcoholics vs 6th Designated Drinkers-1, game 2. 4th Brickyard vs 5th Brew Jays-1, game 2. - Schedule posted.
Thu-2E Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Thu, Aug 24: 2nd Scallywags eliminates 7th Moneyballers two games straight. 2nd Scallywags next vs winner 3rd vs 6th.
4th Bone Crushers eliminates 5th Free Agents two games straight. 4th Bone Crushers next vs 1st Pirates-Thu.
3rd Money Badgers wins a close game 1 vs 6th Hall of Shamers.
Thu, Aug 31: 1st Pirates-Thu vs 4th Bone Crushers, game 1. 3rd Money Badgers vs 6th Hall of Shamers, game 2.
2nd Scallywag Sluggers is OFF with bye. -- Schedule posted.
Thu-R1 Playoffs
8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17.
Thu, Aug 24: 2nd Woodland Sluggers wins a close game 2 to eliminate 7th Third Base Bullies, next vs winner 3rd-6th.
5th Springfield Isotopes wins game 2 to eliminate 4th Coby Crushers two games straight, next vs winner 1st-8th.
1st Tactical Bacon wins a close game 1 vs 8th Looseballs-Thu. 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 3rd Trash Pandas.
Thu, Aug 31: 1st Tactical Bacon vs 8th Looseballs-Thu, game 2 & 3. 3rd Trash Pandas vs 6th Bayside Tigers, game 2 & 3.
2nd Woodland Sluggers & 5th Springfield Isotopes are OFF. -- Playoff schedule posted.
Thu-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 24, 2017
Thu, Aug 24: 4th Underachievers eliminates 5th Litigators two games straight. 4th Underachievers next vs 1st Barflys.
3rd Indians vs 6th CTS Electrics were OFF. 1st Barflys & 2nd Pitches be Crazy get first round bye.
Thu, Aug 31: 3rd Indians vs 6th CTS Electrics, game 1 & 2. 1st Barflys vs 4th Underachievers, game 1.
2nd Pitches be Crazy still OFF bye. -- Playoff schedule posted.
Thu-R2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17, 2017
Thu, Aug 24: 5th Torontourage wins game 1 vs 4th We'd Hit That.
3rd Last Call wins a game 2 to tie series vs 2nd No Glove No Love.
Thu, Aug 31: 2nd No Glove No Love vs 3rd Last Call, game 3. Winner vs 1st GDG Dodgers, game 1.
4th We'd Hit That vs 5th Torontourage, game 2. -- Playoff schedule posted.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Thu Aug 24 Max Ward-N #1 6:30 6th Hall of Shamers L 3rd Money Badgers W 7-8 TommyH
Thu-2E gm 1 3rd Money Badgers wins a close game 1 vs 6th Hall of Shamers.
Thu Aug 24 Max Ward-N #1 8:00 1st Bucket Bombers (DH) W 3rd Draft Dodgers (DH) L 20-7 TommyH
Thu Aug 24 Max Ward-N #1 9:45 Draft Dodgers (DH) W Bucket Bombers (DH) L 22-20 TommyH
Thu-1 playoffs 1st Bucket Bombers beats 3rd Draft Dodgers. 3rd Draft Dodgers next vs 2nd Nutz & Boltz. 1st Bucket Bombers OFF with bye.
Thu Aug 24 Games at Max Ward-S scheduled for 9:00 game start but may have to wait until other teams finish.
Thu Aug 24 Max Ward-S #2 9:00 7th Cleats & Cleavage L 2nd Titans W 15-16 HughC
Thu-2L gm 1 2nd Titans wins a close game 1 vs 7th Cleats & Cleavage.
Thu Aug 24 Games at Dunton #1 scheduled for 9:00 game start but may have to wait until other teams finish.
Thu Aug 24 Dunton-1 9:00 5th Brew Jays-1 L 4th Brickyard W 14-15 DaveM
Thu-2L gm 1 4th Brickyard wins a close game 1 vs 5th Brew Jays-1.
Thu Aug 24 Sheridan Park 8:00 2nd Nutz & Boltz (DH) L 4th Yolo Warmers (DH) W 16-18 WayneB
Thu Aug 24 Sheridan Park 9:30 4th Yolo Warmers (DH) L 2nd Nutz & Boltz (DH) W 4-17 WayneB
Thu-1 playoffs 2nd Nutz & Boltz beats 4th Yolo Warmers 33-22 total runs.
2nd Nutz & Boltz next vs 3rd Draft Dodgers. 4th Yolo Warmers next vs 6th Honey Badgers.
Thu Aug 24 Fleetwood 6:30 6th Bayside Tigers W 3rd Trash Pandas L 11-6 LewL
Thu-R1 gm 1 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 3rd Trash Pandas.
Thu Aug 24 Fleetwood 8:00 6th Honey Badgers (DH) L 5th Tailgators (DH) W 16-18 LewL
Thu Aug 24 Fleetwood 9:30 5th Tailgators (DH) L 6th Honey Badgers (DH) W 20-26 LewL
Thu-1 playoffs 6th Honey Badgers beats 5th Tailgators total runs. 6th Honey Badgers next vs 4th Yolo Warmers. 5th Tailgators are eliminated.
Thu Aug 24 Miss Valley-2 6:30 7th Moneyballers (TH) L 2nd Scallywags (TH) W 5-13 RobO
Thu Aug 24 Miss Valley-2 8:00 2nd Scallywags (TH) W 7th Moneyballers (TH) L 20-4 RobO
Thu Aug 24 Miss Valley-2 9:30 7th Moneyballers (TH) xxx 2nd Scallywags (TH) xxx xxx RO xxx
Thu‑2E playoffs 2nd Scallywags eliminates 7th Moneyballers two games straight. 2nd Scallywags next vs winner 3rd-6th.
Thu Aug 24 Birchwood Park 8:00 5th Litigators (DH) L 4th Underachievers (DH) W 2-4 JimMcN
Thu Aug 24 Birchwood Park 9:30 4th Underachievers (DH) W 5th Litigators (DH) L 20-7 JimMcN
Thu-RL gm 2 4th Underachievers eliminates 5th Litigators two games straight. 4th Underachievers next vs 1st Barflys.
Thu Aug 24 Garnetwood-HB 6:30 7th Third Base Bullies L 2nd Woodland Sluggers W 14-15 TrevorF
Thu-R1 gm 2 2nd Woodland Sluggers wins a close game 2 to eliminate 7th Third Base Bullies. 2nd Woodland Sluggers next vs winner 3rd-6th.
Thu Aug 24 Allison Park 6:30 5th Torontourage W 4th We'd Hit That L 16-12 CathyC
Thu-R2 gm 1 5th Torontourage wins game 1 vs 4th We'd Hit That.
Thu Aug 24 Willowvale Park 6:30 2nd No Glove No Love L 3rd Last Call W 12-15 BrianL
Thu-R2 gm 2 3rd Last Call wins a game 2 to tie series vs 2nd No Glove No Love.
Thu Aug 24 Humberwood 6:30 8th Looseballs-Thu L 1st Tactical Bacon W 12-13 SteveC
Thu-R1 gm 1 1st Tactical Bacon wins a close game 1 vs 8th Looseballs-Thu.
Thu Aug 24 Humberwood 8:00 9th Nice Looking Melons (DH) L 8th Got the Runs (DH) W 6-13 SteveC
Thu Aug 24 Humberwood 9:30 8th Got the Runs (DH) W 9th Nice Looking Melons L 18-16 SteveC
Thu-2L gm 2 8th Got the Runs eliminates 9th Nice Looking Melons two games straight. 8th Got the Runs next vs 1st Rage.
Thu Aug 24 Smithfield 6:30 5th Free Agents (DH) L 4th Bone Crushers (DH) W 10-12 SteveCu
Thu Aug 24 Smithfield 8:00 4th Bone Crushers (DH) W 5th Free Agents (DH) L 28-17 SteveCu
Thu-2E gm 2 4th Bone Crushers eliminates 5th Free Agents two games straight. 4th Bone Crushers next vs 1st Pirates-Thu.
Thu Aug 24 Smithfield 9:30 6th Designated Drinkers-1 W 3rd Alcoholics L 14-10 SteveCu
Thu-2L gm 1 6th Designated Drinkers-1 wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Thu Aug 24 West Deane-2 6:30 4th Coby Crushers L 5th Springfield Isotopes W 12-19 Mario
Thu-R1 gm 2 5th Springfield Isotopes wins game 2 to eliminate 4th Coby Crushers two games straight, next vs winner 1st-8th.
Thursday Teams OFF/Not Playing: Thu-2L, 1st Rage (bye); Thu-2E, 1st Pirates-Thu (bye); Thu-RL, 1st Barflys; Thu-RL, 2nd Pitches be Crazy (bye); Thu-RL, 3rd Indians vs 6th CTS Electrics (off); Thu-R2, 1st GDG Dodgers (bye).
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Fri-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Fri, Aug 18.
Friday, August 18: 6th Superior Interior eliminates 3rd Dirty Dozen. 5th Tiger Balmers eliminates 4th Unnecessary.
Friday, August 25: 1st Thunder eliminates 5th Tiger Balmers 2 games-0. 6th Superior Interior swept 2nd Raincats 2 games-0.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8 - FINALS: 1st Thunder vs 6th Superior Interior.
Fri-2 Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Fri, Aug 18.
Friday, August 18: 1st Etobicoke Trolley Dodgers gets first round bye (and requested OFF),
2nd Dingbats eliminates 7th Holy Walkamoly two games straight. 3rd Grand Slammers eliminates 6th Rexdale Hitters two games straight. 4th Mixed Balls eliminates 5th Fighting Irish two games straight.
Friday, August 25: 4th Mixed Balls eliminates 1st Etobicoke Trolley Dodgers 2 games-0. 4th Mixed Balls next vs winner 2nd-3rd.
2nd Dingbats vs 3rd Grand Slammers split the first two games.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8: 2nd Dingbats vs 3rd Grand Slammers, game 3. FINALS, game 1: 4th Mixed Balls vs winner 2nd-3rd.
Fri-R Playoffs
5 teams
5 teams, best of 3 game series, 4th vs 5th, 2nd vs 3rd, 1st vs winner 4th-5th. Playoffs start Fri, Aug 18, 2017
Friday, August 18: 2nd Mayhem eliminates 3rd Bat & Boujee two games-0. 4th Misfits vs 5th Wolfpack split the first two games.
Friday, August 25: 4th Misfits wins game 3 to eliminate 5th Wolfpack two games-1.
4th Misfits takes a close game 1 vs 1st Say It Ain’t Sosa. 2nd Mayhem OFF.
Friday, Sept 1: NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
Friday, Sept 8: 1st Say It Ain’t Sosa vs 4th Misfits, game 2 & 3. 2nd Mayhem still OFF.
Fri Aug 25 Max Ward-N #1 7:30 3rd Grand Slammers (DH) L 2nd Dingbats (DH) W 19-20 JimMcN
Fri Aug 25 Max Ward-N #1 9:00 2nd Dingbats (DH) L 3rd Grand Slammers (DH) W 7-19 JimMcN
Fri-2 playoffs 2nd Dingbats vs 3rd Grand Slammers split the first two games.
Fri Aug 25 Max Ward-S #2 7:30 5th Wolfpack (DH) L 4th Misfits (DH) W 14-20 BrianL
Fri-R game 3 4th Misfits wins game 3 to eliminate 5th Wolfpack two games-1.
Fri Aug 25 Max Ward-S #2 9:00 4th Misfits (DH) W 1st Say It Ain’t Sosa L 12-11 BrianL
Fri-R game 1 4th Misfits takes a close game 1 vs 1st Say It Ain’t Sosa.
Fri Aug 25 Dunton-1 7:30 5th Tiger Balmers (DH) L 1st Thunder (DH) W 7-9 HughC
Fri Aug 25 Dunton-1 9:00 1st Thunder (DH) W 5th Tiger Balmers (DH) L 24-10 HughC
Fri-1 playoffs 1st Thunder eliminates 5th Tiger Balmers.
Fri Aug 25 Dunton-4 7:30 6th Superior Interior (DH) W 2nd Raincats (DH) L 20-15 RichardP
Fri Aug 25 Dunton-4 9:00 2nd Raincats (DH) L 6th Superior Interior (DH) W 3-22 RichardP
Fri-1 playoffs 6th Superior Interior swept 2nd Raincats 2 games-0.
Fri Aug 25 Fleetwood 7:30 4th Mixed Balls (DH) W 1st Etobicoke Trolley Dodgers L 22-10 LewL
Fri Aug 25 Fleetwood 9:00 1st Etobicoke Trolley Dodgers L 4th Mixed Balls (DH) W 10-22 LewL
Fri-2 playoffs 4th Mixed Balls eliminates 1st Etobicoke Trolley Dodgers 2 games-0. 4th Mixed Balls next vs winner 2nd-3rd
Friday Teams OFF/Not Playing: Fri-R, 2nd Mayhem.

RSPA Slo-Pitch Tournament Results August 19-20

What a great weekend! 68 teams in 7 divisions.

Results: • Bucket Bombers beat beat Pimp Daddy's to win the Coed C division.
• Looseballs-Tue beat Assassins to win the Coed D division. Lance Romance & Blue Balls in 3rd/4th.
• Scallywags beat Inferno to win the Coed E1 division. Moneyballers & Hall of Shamers in 3rd/4th.
• Designated Drinkers beat Bang Gang to win Coed E2. Woodbine Longshots & Eh Team-2 in 3rd/4th.
• Baesic Pitches beat Coby Crushers to win the Coed F1 division. Dutch Rudders & HGS in 3rd/4th.
• Lumberjacks beat Fighting Irish to win the Coed F2 division. Furtraders & Rexdale Heavy Hitters in 3rd/4th.
• Sluggers beat Nationals to win Mens D/E.
Thanks to the Irish Shebeen Pub and the staff for hosting (and putting up with us).
Next tournament is September 23-24, last chance tournament for the summer!
Largest Coed Slo-Pitch Tournament

Week 16: Aug 14-18

Updated Aug 4, 2017. Scores updated Aug 21, 2017.
RSPA playoffs start for some divisions.
  Day      Date    Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Mon Aug 14   Mon-1 playoffs start Monday, Aug 14. All other Monday division playoffs start Monday, Aug 21.
Only three playoff games on Monday, Aug 14. All other games listed are still regular season.
Mon-1 Playoffs
6 teams
start Aug 14
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 14, 2017.
4th Homeward Bound eliminates 5th TMT. 3rd Pho House-Mon takes game 1 vs 6th HCCD.
1st Lance Romance & 2nd Wins Below Replacement get first round bye, play exhibition game. WBR wins 14-13.
Mon-2 Playoffs
8 teams
start Aug 21
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Monday, Aug 21, 2017
Playoffs start - 1st Bats n Mitts vs 8th On Deck, 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats, 3rd Triple Threat vs 6th Wasted Talent, 4th Reds vs 5th Aceholes.
Mon-3 Playoffs
6 teams
start Aug 21
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
FINAL Standings: 2nd Our Pitcher Quit vs 7th Special K’s, 3rd We Are Winners vs 6th Shebeen Shebangers, 4th Black and Yellow vs 5th Woodbine Longshots. 1st Reverse Apache Masters gets first round bye.
Mon-4 Playoffs
6 teams
start Aug 21
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
FINAL Standings: 3rd Piccolo Pals vs 6th Bang Bang-Mon, 4th Toronto Blue Yays vs 5th Road Runners.
1st TNT & 2nd Nakatomi All-Stars get first round bye.
Mon-R1 Playoffs
9 teams
start Aug 21
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Start Monday, Aug 21, 2017.
FINAL Standings: 8th Emcom Fewsters vs 9th TSC Showstoppers, 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day, 3rd Peel Dodgers vs 6th Etobicoke Rage, 4th Pass the Bunts vs 5th Rebooters-Mon. 1st Smokin’ Bats-Mon vs winner 7th-8th.
Mon-RL Playoffs
6 teams
start Aug 21
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
FINAL Standings: 3rd Swingers vs 6th Tulo Window Tulo Wall, 4th Dusty Darryls vs 5th Mitt Wreckers.
1st Dutch Rudders & 2nd Brew Jays-2 get first round bye.
Mon Aug 14   Dunton-1 6:30 1st Lance Romance L 2nd Wins Below Replacement W 13-14 BrianL
Mon Aug 14 Dunton-1 8:00 5th TMT (DH) L 4th Homeward Bound (DH) W 16-17 BrianL
Mon Aug 14 Dunton-1 9:30 4th Homeward Bound (DH) W 5th TMT (DH) L 16-11 BrianL
Mon-1 playoffs 4th Homeward Bound eliminates 5th TMT, the first casualty of the playoffs. 4th Homeward Bound next vs 1st Lance Romance.
Mon Aug 14 Dunton-3 6:30 Woodbine Longshots W Shebeen Shebangers L 12-7 JimMcN
Mon Aug 14 Dunton-3 8:00 Tap This W Breaking Bats L 13-9 JimMcN
Mon Aug 14 Dunton-3 9:30 Our Pitcher Quit W TNT L 16-15 JimMcN
Mon Aug 14 Dunton-4 6:30 Reverse Apache (DH) W We Are Winners (DH) L 9-8 RobO
Mon Aug 14 Dunton-4 8:00 We Are Winners (DH) L Reverse Apache (DH) W 6-10 RobO
Mon Aug 14 Dunton-4 9:30 Swingers W Tulo Window L 15-5 RobO
Mon Aug 14 River Grove #3 6:30 Peel Dodgers W TSC Showstoppers (DH) L 18-4 HenryP
Mon Aug 14 River Grove #3 8:00 Rebooters-Mon W TSC Showstoppers (DH) L 26-14 HenryP
Mon Aug 14 Garnetwood-SB 6:30 6th HCCD L 3rd Pho House-Mon W 2-7 TonyP
Mon-1 playoffs 3rd Pho House-Mon takes game 1 vs 6th HCCD.
Mon Aug 14 Heritage Hills 6:30 Emcom Fewsters L Pass the Bunts W 13-25 RobertS
Mon Aug 14 King Park #1 6:30 Nakatomi All-Stars W Bang Bang-Mon L 9-7 SamD
Mon Aug 14 King Park #2 6:30 Smokin Bats W Big Sticks L 14-8 AllanT
Mon Aug 14 West Deane-2 6:30 Pay2Day Tie Etobicoke Rage Tie 13-13 SteveS
Mon Aug 14 West Deane-L 6:30 On Deck L Aceholes W 4-14 SchuylerH
Mon Aug 14 West Deane-L 8:00 Black & Yellow W Piccolo Pals (DH) L 16-6 SchuylerH
Mon Aug 14 West Deane-L 9:30 Special K's W Piccolo Pals (DH) L 20-7 SchuylerH
Mon Aug 14 Centennial-3 6:30 Reds L Triple Threat W 14-15 Mario
Mon Aug 14 Centennial-3 8:00 Toronto Blue Yays L Roadrunners W 11-18 Mario
Mon Aug 14 Centennial-3 9:30 Dutch Rudders W Brew Jays-2 L 18-11 Mario
Mon Aug 14 Humberwood 7:30 Dusty Daryls (DH) W Mitt Wreckers (DH) L 11-9 SteveCu
Mon Aug 14 Humberwood 9:00 Mitt Wreckers (DH) L Dusty Daryls (DH) W 12-13 SteveCu
Mon Aug 14 Smithfield 7:30 Wasted Talent (DH) W Bats n Mitts (DH) L 16-13 TrevorF
Mon Aug 14 Smithfield 9:00 Bats n Mitts (DH) L Wasted Talent (DH) W 13-18 TrevorF
Monday Teams OFF/Not Playing: none; -- Monday teams playing Friday: no more Friday games for all other divisions.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue Aug 15 All Tuesday division playoffs start Tuesday, Aug 15.
Tue-1 Playoffs
9 teams
start Tue, Aug 15
8th Inferno eliminates 9th Booty Pirates two games straight. 8th Inferno next vs 1st Purple People Eaters.
2nd Looseballs takes a close game 1 vs 7th Ruff Riders, leads 1-0. 3rd Bambinos takes a close game 1 vs 6th McGlovins.
5th Powchicawawahs takes game one vs 4th Assassins, leads 1-0.
Tue-2 Playoffs
8 teams
start Tue, Aug 15
2nd Pitch Slaps eliminates 7th Back Door Sliders two games straight. 2nd Pitch Slaps waiting for winner 3rd-6th.
1st Arod in my Pujols vs 8th Massive Hits split first two games. 3rd Bang Bang-Tue takes a close game one vs 6th Designated Drinkers-3, leads 1-0. 4th Insta-Slams vs 5th Punishers split the first two games.
Tue-3 Playoffs
8 teams
start Tue, Aug 15
1st Purple Cobras takes game 1 vs 8th Prestige, leads 1-0. 2nd Eh Team-2 takes game one vs 7th Legion of Doom, leads 1-0.
7th Bats n Hoes takes a close game 1 vs 2nd Lob Squad, leads 1-0.
3rd Unathletics vs 6th Bandits were OFF.
Tue-4 Playoffs
6 teams
start Tue, Aug 15
3rd Balls Deep takes a close game one vs 6th Smackin Pitches, game 2 suspended/rescheduled.
4th Chicks n Dicks vs 5th Rebooters-Tue split first two games.
Tue-R1 Playoffs
9 teams
start Tue, Aug 15
8th Loaded Bases eliminates 9th Dirty Mitts two games straight. 8th Loaded Bases next vs 1st Eh Team (427).
2nd Sunwing Flyers takes game one vs 7th Pirates-Tue, leads 1-0. 3rd Prophix takes game one vs 6th Brew Crew, leads 1-0.
5th Shake & Bake takes game one vs 4th Prompt Alerts, leads 1-0.
Tue-RL Playoffs
6 teams
start Tue, Aug 15
3rd Smokin Bats-2 eliminates 6th Sally Fields two games straight. 3rd Smokin Bats-2 next vs 2nd Hit Squad.
4th G3T eliminates 5th Sofa Kings two games straight. 4th G3T next vs 1st Schweddy Balls.
Tue-R2 Playoffs
8 teams
start Tue, Aug 15
8th Casharoos takes game one vs 1st Designated Drinkers-2, leads 1-0. 7th Caught Looking takes game one vs 2nd Batters with Benefits, leads 1-0. 6th Bird Sluggers takes game one vs 3rd Culinary Crushers, leads 1-0. 4th Bench Warmers takes game one vs 5th Humdingers, leads 1-0.
Tue Aug 15 Dunton-2 6:30 9th Booty Pirates (DH) L 8th Inferno (DH) W 14-17 RobO
Tue Aug 15 Dunton-2 8:00 8th Inferno (DH) W 9th Booty Pirates (DH) L 13-4 RobO
Tue-1 playoffs 8th Inferno eliminates 9th Booty Pirates two games straight. 8th Inferno next vs 1st Purple People Eaters.
Tue Aug 15 Dunton-2 9:30 8th Prestige L 1st Purple Cobras W 10-19 RobO
Tue-3 playoffs 1st Purple Cobras takes game 1 vs 8th Prestige, leads 1-0.
Tue Aug 15 Wildwood Park-1 6:30 7th Ruff Riders L 2nd Looseballs W 11-12 RichardP
Tue-1 playoffs 2nd Looseballs takes a close game 1 vs 7th Ruff Riders, leads 1-0.
Tue Aug 15 Wildwood Park-1 8:00 5th Sofa Kings (DH) L 4th G3T (DH) W 11-12 RichardP
Tue Aug 15 Wildwood Park-1 9:30 4th G3T (DH) W 5th Sofa Kings (DH) L 10-6 RichardP
Tue-RL playoffs 4th G3T eliminates 5th Sofa Kings two games straight. 4th G3T next vs 1st Schweddy Balls.
Tue Aug 15 Wildwood Park-2 6:30 5th Rebooters-Tue (DH) W 4th Chicks n Dicks (DH) L 19-16 JulieS
Tue Aug 15 Wildwood Park-2 8:00 4th Chicks n Dicks (DH) W 5th Rebooters-Tue (DH) L 13-9 JulieS
Tue-4 playoffs 4th Chicks n Dicks vs 5th Rebooters-Tue split first two games.
Tue Aug 15 Wildwood Park-2 9:30 6th Designated Drinkers-3 L 3rd Bang Bang-Tue W 13-14 JulieS
Tue-2 playoffs 3rd Bang Bang-Tue takes a close game one vs 6th Designated Drinkers-3, leads 1-0.
Tue Aug 15 Mount Charles-N 6:30 2nd Eh Team-2 W 7th Legion of Doom L 11-4 HenryP
Tue-3 playoffs 2nd Eh Team-2 takes game one vs 7th Legion of Doom, leads 1-0.
Tue Aug 15 Mount Charles-N 8:00 7th Back Door Sliders (DH) L 2nd Pitch Slaps (Tux)(DH) W 5-17 HenryP
Tue Aug 15 Mount Charles-N 9:30 2nd Pitch Slaps (Tux)(DH) W 7th Back Door Sliders (DH) L 15-2 HenryP
Tue-2 playoffs 2nd Pitch Slaps eliminates 7th Back Door Sliders two games straight. 2nd Pitch Slaps next vs winner 3rd-6th.
Tue Aug 15 Mount Charles-S 6:30 6th McGlovins L 3rd Bambinos W 14-15 WayneB
Tue-1 playoffs 3rd Bambinos takes a close game 1 vs 6th McGlovins, leads 1-0.
Tue Aug 15 Mount Charles-S 8:00 8th Massive Hits (DH) W 1st Arod in my Pujols (DH) L 15-12 WayneB
Tue Aug 15 Mount Charles-S 9:30 1st Arod in my Pujols (DH) W 8th Massive Hits (DH) L 23-10 WayneB
Tue-2 playoffs 1st Arod in my Pujols vs 8th Massive Hits split first two games.
Tue Aug 15 Brickyard-2 6:30 7th Bats n Hoes W 2nd Lob Squad L 7-6 JimMcN
Tue-3 playoffs 7th Bats n Hoes takes a close game 1 vs 2nd Lob Squad, leads 1-0.
Tue Aug 15 Brickyard-2 8:00 5th Punishers (DH) W 4th Insta-Slams (DH) L 8-6 JimMcN
Tue Aug 15 Brickyard-2 9:30 4th Insta-Slams (DH) W 5th Punishers (DH) L 17-5 JimMcN
Tue-2 playoffs 4th Insta-Slams vs 5th Punishers split the first two games.
Tue Aug 15 Brickyard-1 8:30 6th Smackin Pitches (DH) L 3rd Balls Deep (DH) W 15-16 HughC
Tue Aug 15 Brickyard-1 9:45 3rd Balls Deep (DH) R/S 6th Smackin Pitches (DH) R/S R/S HughC
Tue-4 playoffs 3rd Balls Deep takes a close game one vs 6th Smackin Pitches, game 2 suspended/rescheduled.
Tue Aug 15 Brickyard-1 8:30 6th Bandits (DH) R/S 3rd Unathletics (DH) Tue-3 playoffs xxx
Tue Aug 15 Garnetwood-SB 6:30 5th Powchicawawahs W 4th Assassins L 13-9 TonyP
Tue-1 playoffs 5th Powchicawawahs takes game one vs 4th Assassins, leads 1-0.
Tue Aug 15 Red Brush 6:30 6th Brew Crew L 3rd Prophix W 15-23 EdG
Tue-R1 playoffs 3rd Prophix takes game one vs 6th Brew Crew, leads 1-0.
Tue Aug 15 Allison Park 6:30 7th Caught Looking W 2nd Batters with Benefits L 16-10 AllanT
Tue-R2 playoffs 7th Caught Looking takes game one vs 2nd Batters with Benefits, leads 1-0.
Tue Aug 15 Century City 6:30 7th Pirates-Tue L 2nd Sunwing Flyers W 8-18 DaveM
Tue-R1 playoffs 2nd Sunwing Flyers takes game one vs 7th Pirates-Tue, leads 1-0.
Tue Aug 15 King Park #1 6:30 6th Bird Sluggers W 3rd Culinary Crushers L 16-13 SteveS
Tue-R2 playoffs 6th Bird Sluggers takes game one vs 3rd Culinary Crushers, leads 1-0.
Tue Aug 15 King Park #3 6:30 8th Casharoos W 1st Designated Drinkers-2 L 18-13 SamD
Tue-R2 playoffs 8th Casharoos takes game one vs 1st Designated Drinkers-2, leads 1-0.
Tue Aug 15 Hickory Green 6:30 5th Humdingers L 4th Bench Warmers W 5-10 MauroT
Tue-R2 playoffs 4th Bench Warmers takes game one vs 5th Humdingers, leads 1-0.
Tue Aug 15 Humberwood 7:30 6th Sally Fields (DH) L 3rd Smokin Bats-2 (DH) W 5-14 SteveCu
Tue Aug 15 Humberwood 9:00 3rd Smokin Bats-2 (DH) W 6th Sally Fields (DH) L 24-10 SteveCu
Tue-RL playoffs 3rd Smokin Bats-2 eliminates 6th Sally Fields two games straight. 3rd Smokin Bats-2 next vs 2nd Hit Squad.
Tue Aug 15 Smithfield 6:30 9th Dirty Mitts (DH) L 8th Loaded Bases (DH) W 17-18 TrevorF
Tue Aug 15 Smithfield 8:00 8th Loaded Bases (DH) W 9th Dirty Mitts (DH) L 21-7 TrevorF
Tue-R1 playoffs 8th Loaded Bases eliminates 9th Dirty Mitts two games straight. 8th Loaded Bases next vs 1st Eh Team (427).
Tue Aug 15 West Deane-2 6:30 5th Shake & Bake W 4th Prompt Alerts L 13-12 Mario
Tue-R1 playoffs 5th Shake & Bake takes game one vs 4th Prompt Alerts, leads 1-0.
Tuesday Teams OFF/Not Playing: Tue-3, 3rd Unathletics vs 6th Bandits (now OFF); Balls Deep vs Smackin Pitches back on the schedule.
BYES: Purple People Eaters, Balls to the Wall, Baseheads, Eh Team (427), Schweddy Balls, Hit Squad.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed Aug 16 All Wednesday division playoffs start Wednesday, Aug 16.
Wed-1 Playoffs
6 teams
Wed, Aug 16
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
6th Pho House-Wed eliminates 3rd Slackers two games straight. 6th Pho House-Wed next vs 2nd Game of Throws.
5th Alkos in Outfield takes game one vs 4th Blue Balls, leads 1-0.
Wed-2 Playoffs
6 teams
Wed, Aug 16
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
5th Charros eliminates 4th Booze Jays two games straight. 5th Charros next vs 1st Bang Bang-Wed.
3rd Sweet Spot takes game one vs 6th Dinger Swingers, leads 1-0.
Wed-3 Playoffs
6 teams
Wed, Aug 16
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
3rd Master Batters takes game one vs 6th Marvel, leads 1-0. 4th Burlington Drifters takes game one vs 5th Hit em Up, leads 1-0.
1st Huskies & 2nd Saints of Circumstance get first round bye.
Wed-R1 Playoffs
10 teams
Wed, Aug 16
10 teams, best of 3 game series. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017. --
10th Brew Jays-3 takes game one vs 7th I'd Hit That. 9th Furtraders takes game one vs 8th BDO Tax-Mania Devils.
3rd Field of Beerz takes game one vs 6th Pitch Please. 5th Lumberjacks takes game one vs 4th Ari Overdrive.
Wed-RL Playoffs
6 teams
Wed, Aug 16
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
3rd Hardballs vs 6th Blaze Jays split the first two games. 5th Alpha Q-Up takes game one vs 4th Coconuts, leads 1-0.
1st Baes on Balls & 2nd Baesic Pitches off with first round bye.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed Aug 16 Fleetwood 6:30 5th Alkos in Outfield W 4th Blue Balls L 17-8 JimMcN
Wed-1 playoffs 5th Alkos in Outfield takes game one vs 4th Blue Balls, leads 1-0.
Wed Aug 16 Fleetwood 8:00 6th Pho House-Wed (DH) W 3rd Slackers (DH) L 13-3 JimMcN
Wed Aug 16 Fleetwood 9:30 3rd Slackers (DH) L 6th Pho House-Wed (DH) W 8-20 JimMcN
Wed-1 playoffs 6th Pho House-Wed eliminates 3rd Slackers two games straight. 6th Pho House-Wed next vs 2nd Game of Throws.
Wed Aug 16 Wildwood Park-2 6:30 10th Brew Jays-3 W 7th I'd Hit That L 17-14 RichardP
Wed-R1 game 1 10th Brew Jays-3 takes game one vs 7th I'd Hit That, leads 1-0.
Wed Aug 16 Wildwood Park-2 8:00 5th Alpha Q-Up W 4th Coconuts L 16-9 RichardP
Wed-RL game 1 5th Alpha Q-Up takes game one vs 4th Coconuts, leads 1-0.
Wed Aug 16 Wildwood Park-2 9:30 6th Marvel L 3rd Master Batters W 8-13 RichardP
Wed-3 game 1 3rd Master Batters takes game one vs 6th Marvel, leads 1-0.
Wed Aug 16 Sheridan Park 8:00 5th Charros (DH) W 4th Booze Jays (DH) L 15-3 BrianL
Wed Aug 16 Sheridan Park 9:30 4th Booze Jays (DH) L 5th Charros (DH) W 5-9 BrianL
Wed-2 playoffs 5th Charros eliminates 4th Booze Jays two games straight. 5th Charros next vs 1st Bang Bang-Wed.
Wed Aug 16 Garnetwood-SB 6:30 5th Hit em Up L 4th Burlington Drifters W 7-11 TonyP
Wed-3 game 1 4th Burlington Drifters takes game one vs 5th Hit em Up, leads 1-0.
Wed Aug 16 Garnetwood-HB 6:30 6th Dinger Swingers L 3rd Sweet Spot W 5-17 SteveS
Wed-2 game 1 3rd Sweet Spot takes game one vs 6th Dinger Swingers, leads 1-0.
Wed Aug 16 Red Brush Park 6:30 1st Huskies W 2nd Saints of Circumstance L 15-10 DaveM
Wed Aug 16 Heritage Hills 6:30 5th Lumberjacks W 4th Ari Overdrive L 17-5 RobertS
Wed-R1 game 1 5th Lumberjacks takes game one vs 4th Ari Overdrive, leads 1-0.
Wed Aug 16 Century City 6:30 9th Furtraders W 8th BDO Tax-Mania Devils L 13-1 AllanT
Wed-R1 game 1 9th Furtraders takes game one vs 8th BDO Tax-Mania Devils, leads 1-0.
Wed Aug 16 Humberwood 6:30 6th Pitch Please L 3rd Field of Beerz W 17-18 SteveC
Wed-R1 game 1 3rd Field of Beerz takes game one vs 6th Pitch Please, leads 1-0.
Wed Aug 16 Humberwood 8:00 6th Blaze Jays (DH) W 3rd Hardballs (DH) L 20-16 SteveC
Wed Aug 16 Humberwood 9:30 3rd Hardballs (DH) W 6th Blaze Jays (DH) L 13-5 SteveC
Wed-RL playoffs 3rd Hardballs vs 6th Blaze Jays split the first two games.
Wed Aug 16 West Deane-2 6:30 1st Mad Batters L 2nd Toronto Brew Jays W 10-17 Mario
Wednesday Teams OFF/Not Playing: Wed-1, 1st Major League Drinkers & 2nd Game of Throws get first round bye; -- Wed-2, 1st Bang Bang-Wed & 2nd QHDP get first round bye; -- Wed-R1, 1st Mad Batters & 2nd Toronto Brew Jays get first round bye; -- Wed-RL, 1st Baes on Balls & 2nd Baesic Pitches get first round bye. -- Wednesday teams playing Friday: no more Friday games for all other divisions.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Thu Aug 17 Regular season games that were rained out Thursday, August 17 will NOT be rescheduled.
Thu Aug 17 Thu-1 playoffs start Thu, Aug 10. Thu-2E, Thu-R1 & Thu-2 start Thu, Aug 17. Thu-2L & Thu-Rl start Thu, Aug 24.
Thu-1 Playoffs
6 teams
start Thu, Aug 10
6 teams, best of 2 game series, total runs, double knock-out, Playoffs start Thu, Aug 10, 2017.
1st Bucket Bombers & 2nd Nutz & Boltz, get first round bye,
Game 1 - Thu, Aug 10 - 4th Yolo Warmers beats 5th Tailgators two games straight.
Game 2 - Thu, Aug 10 - 3rd Draft Dodgers beats 6th Honey Badgers two games straight.
Game 3 - Thu, Aug 24 - 1st Bucket Bombers vs 3rd Draft Dodgers;
Game 4 - Thu, Aug 24 - 2nd Nutz & Boltz vs winner Game 1 4th-5th (4th Yolo Warmers).
Game 5 - Thu, Aug 24 - Losers G1 & G2, 5th Tailgators vs 6th Honey Badgers (loser is eliminated).
Game 6 - Thu, Aug 31 - TBA
Thu-2L Playoffs
9 teams
start Thu, Aug 24
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Playoffs start Thu, Aug 24.
FINAL Standings: 1st Rage, 2nd Titans, 3rd Alcoholics, 4th Brickyard Big Mouths, 5th Brew Jays-1,
6th Designated Drinkers-1, 7th Cleats & Cleavage, 8th Got the Runs, 9th Nice Looking Melons.
-- Regular season games from Thursday, August 17 will not be rescheduled.
Thu-2E Playoffs
7 teams
start Thu, Aug 17
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs Thu, Aug 17 rained out.
FINAL Standings: 2nd Scallywag Sluggers vs 7th Moneyballers, 3rd Money Badgers vs 6th Hall of Shamers,
4th Bone Crushers vs 5th Free Agents, 1st Pirates-Thu gets first round bye. -- Playoff schedule posted.
Thu-R1 Playoffs
8 teams
start Thu, Aug 17
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17.
FINAL Standings: 1st Tactical Bacon vs 8th Looseballs-Thu, 2nd Woodland Sluggers vs 7th Third Base Bullies, 3rd Trash Pandas vs 6th Bayside Tigers, 4th Coby Crushers vs 5th Springfield Isotopes. -- Playoff schedule posted.
Thu-RL Playoffs
6 teams
start Thu, Aug 24
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 24, 2017
Current Standings: Barflys, Pitches be Crazy, Indians, Underachievers, Litigators, CTS Electrics.
Regular season games to be scheduled/played - TBA.
Thu-R2 Playoffs
6 teams
start Thu, Aug 17
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17, 2017
Current Standings: GDG Dodgers, Last Call, No Glove No Love, We'd Hit That, Looseballs-Thu, Torontourage.
Regular season games to be scheduled/played - TBA. Playoff schedule posted.
Thu Aug 17 Max Ward-N #1 8:30 Bucket Bombers (DH) R/O Draft Dodgers (DH) Thu-1 playoffs DaveM
Thu Aug 17 Max Ward-N #1 9:45 Draft Dodgers (DH) R/O Bucket Bombers (DH) Thu-1 playoffs DaveM
Thu Aug 17 Sheridan Park 8:00 Nutz & Boltz (DH) R/O Yolo Warmers (DH) Thu-1 playoffs WayneB
Thu Aug 17 Sheridan Park 9:30 Yolo Warmers (DH) R/O Nutz & Boltz (DH) Thu-1 playoffs WayneB
Thu Aug 17 Fleetwood 6:30 6th Hall of Shamers R/O 3rd Money Badgers Thu-2E playoffs LewL
Thu Aug 17 Fleetwood 8:00 Honey Badgers (DH) R/O Tailgators (DH) Thu-1 playoffs LewL
Thu Aug 17 Fleetwood 9:30 Tailgators (DH) R/O Honey Badgers (DH) Thu-1 playoffs LewL
Thu Aug 17 Miss Valley-2 6:30 5th Free Agents (DH) R/O 4th Bone Crushers (DH) Thu-2E playoffs RobO
Thu Aug 17 Miss Valley-2 8:00 4th Bone Crushers (DH) R/O 5th Free Agents (DH) Thu-2E playoffs RobO
Thu Aug 17 Miss Valley-2 9:30 Underachievers R/O Barflys Thu-RL reg seas RobO
Thu Aug 17 Birchwood Park 8:00 Litigators R/O Pitches Be Crazy (DH) Thu-RL reg seas JimMcN
Thu Aug 17 Birchwood Park 9:30 CTS Electric R/O Pitches Be Crazy (DH) Thu-RL reg seas JimMcN
Thu Aug 17 Garnetwood-HB 6:30 7th Moneyballers R/O 2nd Scallywags Thu-2E playoffs TrevorF
Thu Aug 17 Red Brush Park 6:30 2nd Woodland Sluggers W 7th Third Base Bullies L 13-7 SchuylerH
Thu-R1 game 1 2nd Woodland Sluggers takes game one vs 7th Third Base Bullies, leads 1-0.
Thu Aug 17 Allison Park 6:30 5th Torontourage R/O 4th We'd Hit That Thu-R2 playoffs MauroT
Thu Aug 17 Willowvale Park 6:30 3rd Last Call L 2nd No Glove No Love W 3-14 BrianL
Thu-R2 game 1 2nd No Glove No Love takes game one vs 3rd Last Call, leads 1-0.
Thu Aug 17 Hickory Green 6:30 Indians R/O GDG Dodgers Exhibition SteveS
Thu Aug 17 Humberwood 6:30 8th Looseballs-Thu R/O 1st Tactical Bacon Thu-R1 playoffs SteveC
Thu Aug 17 Humberwood 8:00 Titans R/O Brickyard Thu-2L reg seas SteveC
Thu Aug 17 Humberwood 9:30 Designated Drinkers-1 R/O Cleats & Cleavage Thu-2L reg seas SteveC
Thu Aug 17 Smithfield 7:30 6th Bayside Tigers R/O 3rd Trash Pandas Thu-R1 playoffs SteveCu
Thu Aug 17 Smithfield 9:00 Brew Jays-1 R/O Alcoholics Thu-2L reg seas SteveCu
Thu Aug 17 West Deane-2 6:30 5th Springfield Isotopes W 4th Coby Crushers L 20-5 Mario
Thu-R1 game 1 5th Springfield Isotopes takes game one vs 4th Coby Crushers, leads 1-0.
Thursday Teams OFF/Not Playing: Rage, Got the Runs, Nice Looking Melons, Pirates-Thu; -- Thursday teams playing Friday: none.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Fri Aug 18 All Friday division playoffs start Friday, Aug 18. Best of 3 game series.
Fri-1 Playoffs
6 teams
start Fri, Aug 18
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Fri, Aug 18, 2017
6th Superior Interior eliminates 3rd Dirty Dozen in two games. 5th Tiger Balmers eliminates 4th Unnecessary in two games.
Friday, August 25: 1st Thunder vs 5th Tiger Balmers, 2nd Raincats vs 6th Superior Interior.
Fri-2 Playoffs
7 teams
start Fri, Aug 18
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Fri, Aug 18, 2017
FINAL Standings: 1st Etobicoke Trolley Dodgers gets first round bye (and requested OFF),
2nd Dingbats eliminates 7th Holy Walkamoly two games straight. 3rd Grand Slammers eliminates 6th Rexdale Hitters two games straight. 4th Mixed Balls eliminates 5th Fighting Irish two games straight.
Friday, August 25: 1st Etobicoke Trolley Dodgers vs 4th Mixed Balls, 2nd Dingbats vs 3rd Grand Slammers.
Fri-R Playoffs
5 teams
start Fri, Aug 18
5 teams, best of 3 game series, 4th vs 5th, 2nd vs 3rd, 1st vs winner 4th-5th. Playoffs start Fri, Aug 18, 2017
2nd Mayhem eliminates 3rd Bat & Boujee two games straight. 4th Misfits vs 5th Wolfpack split the first two games.
Friday, August 25: Game 3, 4th Misfits vs 5th Wolfpack. Game 1, 1st Say It Ain’t Sosa vs winner 4th-5th Misfits-Wiolfpack.
2nd Mayhem OFF.
Fri Aug 18 Max Ward-N #1 7:30 6th Superior Interior (DH) W 3rd Dirty Dozen (DH) L 9-8 JimMcN
Fri Aug 18 Max Ward-N #1 9:00 3rd Dirty Dozen (DH) L 6th Superior Interior (DH) W 11-15 JimMcN
Fri-1 playoffs 6th Superior Interior eliminates 3rd Dirty Dozen two games straight. 6th Superior Interior next vs 2nd Raincats.
Fri Aug 18 Max Ward-S #2 7:30 7th Holy Walkamoly (DH) L 2nd Dingbats (DH) W 4-16 BrianL
Fri Aug 18 Max Ward-S #2 9:00 2nd Dingbats (DH) W 7th Holy Walkamoly (DH) L 22-10 BrianL
Fri-2 playoffs 2nd Dingbats eliminates 7th Holy Walkamoly two games straight. 2nd Dingbats next vs 3rd Grand Slammers.
Fri Aug 18 Dunton-1 Dunton-1 closed Dunton-1 closed RC-Th moved to WP-2
Fri Aug 18 Dunton-4 Dunton-4 closed Dunton-4 closed TB-Un moved to Dun-3
Fri Aug 18 Wildwood Park-2 7:30 2nd Raincats (DH) L 1st Thunder (DH) W 9-10 HughC
Fri Aug 18 Wildwood Park-2 9:00 1st Thunder (DH) W 2nd Raincats (DH) L 18-4 HughC
Fri Aug 18 Dunton-3 7:30 5th Tiger Balmers (DH) W 4th Unnecessary (DH) L 17-13 JoelP
Fri Aug 18 Dunton-3 9:00 4th Unnecessary (DH) L 5th Tiger Balmers (DH) W 13-20 JoelP
Fri-1 playoffs 5th Tiger Balmers eliminates 4th Unnecessary two games straight. 5th Tiger Balmers next vs 1st Thunder.
Fri Aug 18 Fleetwood 7:30 3rd Bat & Boujee (DH) L 2nd Mayhem (DH) W 16-24 RichardP
Fri Aug 18 Fleetwood 9:00 2nd Mayhem (DH) W 3rd Bat & Boujee (DH) L 20-16 RichardP
Fri-R playoffs 2nd Mayhem eliminates 3rd Bat & Boujee two games straight. 2nd Mayhem has a bye.
Fri Aug 18 Mississauga Valley 2 7:30 5th Fighting Irish (DH) L 4th Mixed Balls (DH) W 11-18 RobO
Fri Aug 18 Mississauga Valley 2 9:00 4th Mixed Balls (DH) W 5th Fighting Irish (DH) L 24-10 RobO
Fri-2 playoffs 4th Mixed Balls eliminates 5th Fighting Irish two games straight. 4th Mixed Balls next vs 1st Etobicoke Trolley Dodgers.
Fri Aug 18 Diamond Beach-1 7:30 6th Rexdale Hitters (DH) L 3rd Grand Slammers (DH) W 12-24 LewL
Fri Aug 18 Diamond Beach-1 9:00 3rd Grand Slammers (DH) W 6th Rexdale Hitters (DH) L 28-17 LewL
Fri-2 playoffs 3rd Grand Slammers eliminates 6th Rexdale Hitters two games straight. 3rd Grand Slammers next vs 2nd Dingbats.
Fri Aug 18 Diamond Beach-2 7:30 5th Wolfpack (DH) W 4th Misfits (DH) L 21-8 SteveCu
Fri Aug 18 Diamond Beach-2 9:00 4th Misfits (DH) W 5th Wolfpack (DH) L 15-8 SteveCu
Fri-R playoffs 4th Misfits vs 5th Wolfpack split the first two games. Game 3 Friday, Aug 25.
Friday Teams OFF/Not Playing: Say it aint Sosa (bye), Etobicoke Trolley Dodgers (bye & requested OFF).

RSPA All-Star Night & Barbecue Friday, Aug 11, 2017

Updated Aug 14, 2017
batter

The RSPA All-Star Night & Barbecue on Friday, Aug 11, 2017 at Wildwood Park was a rainy night with an impressive lightning show, but still great turnout considering the weather.
We managed to get in a couple of events.
  • Team Blaze Jays swept the baserunning with team rep LillianM winning with a 14.5 time on a wet track.
  • Andre (also from team Blaze Jays) won mens in 12.69 time.
  • Wayne from Woodland Sluggers won male pitching and Jessica from QHDP won female pitching.
  • Throwing accuracy won by Devo from Inferno/Master Batters and Fatima from Loose Balls.
  • Homerun contest, which usually takes half the night was cancelled because of lightning.
  • But players still went out for batting practice in the rain and mud.
  • Still managed to collect $250 donations from events and $468.50 (who put in the 50 cents?) from a raffle.
  • Kyle from Hardballs won a Miken Freakshow bat, and I don't know who won 2nd place draw prize, a pair of Blue Jay tickets donated by JasonK.
  • The league will match it and will donate $1200 to the Heart and Stroke Foundation in the name of Chris Allen.
  • As usual the free barbecue was a success and thanks have to go out to our Italian chef Mario (the umpire), and his trusty sidekick Krista from Tailgaters.
  • We managed to hide the megaphone from Terry Jackson, but you could still hear him barking orders from the comfort of his chair.
  • Thanks to all the volunteers, specially AllanT for running the events and Robbo and Bri-Pie who were the most popular guys at the barbecue. Also the many volunteers, half of who I cannot remember for helping with events, raffles, etc.
  • Week 15: August 7-11

    Updated July 26, 2017. Scores updated August 10, 2017.
    Monday, August 7 -- August Civic Holiday long weekend - all games are optional.
    Friday, August 8 -- RSPA All-Star Night at Wildwood Park - NO LEAGUE GAMES.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon Aug 7   ALL PARKS Monday, August 7 -- August Civic Holiday long weekend - all games are optional
    Mon Aug 14 Mon-1 playoffs start Monday, August 14. All other Monday division playoffs start Monday, August 21.
    Mon Aug 7   Dunton-4 7:30 Bats n Mitts (DH) W Shebeen Shebangers (DH) L 24-11 BrianL
    Mon Aug 7 Dunton-4 9:00 Shebeen Shebangers (DH) L Bats n Mitts (DH) W 10-15 BrianL
    Mon Aug 7   Dunton-1 7:30 Woodbine Longshots (DH) L Mixed Balls (DH) W 4-5 JulieS
    Mon Aug 7 Dunton-1 9:00 Mixed Balls (DH) W Woodbine Longshots (DH) L 18-14 JulieS
    Mon Aug 7 Dunton-3 7:30 Brew Jays-2 (DH) W Swingers (DH) L 20-11 JimMcN
    Mon Aug 7 Dunton-3 8:00 Swingers (DH) W Brew Jays-2 (DH) L 17-10 JimMcN
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue Aug 15 All Tuesday division playoffs start next week, Tuesday, August 15.
    Tue Aug 8 Dunton-2 6:30 McGlovins L Bambinos W 12-17 RobO
    Tue Aug 8 Dunton-2 8:00 Ruff Riders W Booty Pirates (DH) L 17-13 RobO
    Tue Aug 8 Dunton-2 9:30 Assassins W Booty Pirates (DH) L 21-9 RobO
    Tue Aug 8 Wildwood Park-1 6:30 Bandits L Bats n Hoes W 10-14 RichardP
    Tue Aug 8 Wildwood Park-1 8:00 Purple People Eaters W Looseballs-Tue L 15-3 RichardP
    Tue Aug 8 Wildwood Park-1 9:30 Smackin Pitches L Balls Deep W 8-12 RichardP
    Tue Aug 8 Wildwood Park-2 6:30 Chicks n Dicks Tie Baseheads (DH) Tie 9-9 MichaelG
    Tue Aug 8 Wildwood Park-2 8:00 Sunwing Flyers L Baseheads (DH) W 9-13 MichaelG
    Tue Aug 8 Wildwood Park-2 9:30 Unathletics W Massive Hits L 24-12 MichaelG
    Tue Aug 8 Mount Charles-N 6:30 Bird Sluggers W Caught Lookin L 18-13 JulieS
    Tue Aug 8 Mount Charles-N 6:30 Pirates-Tue L def Culinary Crushers (DH) W def 0‑7 def JS xxx
    Tue Aug 8 Mount Charles-N 8:00 Sofa Kings W Culinary Crushers (DH) L 15-3 JulieS
    Tue Aug 8 Mount Charles-N 9:30 Insta-Slams L Purple Cobras W 14-15 JulieS
    Tue Aug 8 Mount Charles-S 6:30 Pitch Slaps W Lob Squad L 19-5 WayneB
    Tue Aug 8 Mount Charles-S 8:00 Smokin Bats-2 L G3T W 10-11 WayneB
    Tue Aug 8 Mount Charles-S 9:30 Arod in my Pujols L Punishers W 12-13 WayneB
    Tue Aug 8 Brickyard-2 6:30 Brew Crew (DH) W Designated Drinkers-2 L 17-12 JimMcN
    Tue Aug 8 Brickyard-2 8:00 Brew Crew (DH) W Schweddy Balls (DH) L 10-4 JimMcN
    Tue Aug 8 Brickyard-2 9:30 Schweddy Balls (DH) L Hit Squad W 16-17 JimMcN
    Tue Aug 8 Garnetwood-SB 6:30 Eh Team (427) W Shake & Bake L 12-11 TrevorF
    Tue Aug 8 Red Brush 7:00 Sally Fields L Casharoos W 22-23 EdG
    Tue Aug 8 Quenippenon 6:30 Eh Team-2 W Prestige L 17-12 DaveM
    Tue Aug 8 Allison Park 6:30 Dirty Mitts L Humdingers W 17-26 SS xxx
    Tue Aug 8 Century City 6:30 Bench Warmers L Prophix W 9-18 AllanT
    Tue Aug 8 King Park #1 6:30 Rebooters-Tue L Balls to the Wall W 9-25 SamanthaD
    Tue Aug 8 King Park #3 6:30 Bird Sluggers --- Caught Lookin Moved to Mount Charles-N
    Tue Aug 8 Hickory Green 7:00 Sally Fields --- Casharoos moved to Red Brush
    Tue Aug 8 Humberwood 7:00 Legion of Doom W Designated Drinkers-3 (DH) L 17-8 SteveCu
    Tue Aug 8 Humberwood 8:30 Back Door Sliders L Designated Drinkers-3 (DH) W 22-23 SteveCu
    Tue Aug 8 Smithfield 7:00 Powchicawawahs (DH) L Inferno (DH) W 16-18 KarenW
    Tue Aug 8 Smithfield 8:30 Inferno (DH) W Powchicawawahs (DH) L 24-15 KarenW
    Tue Aug 8 West Deane-2 6:30 Batters with Benefits L Prompt Alerts W 4-16 Mario
    Tuesday Teams OFF: Loaded Bases (req off), Bang Bang-Tue. -- Tuesday teams playing Friday: No Friday games, RSPA All-Star Night.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed Aug 16 All Wednesday division playoffs start next week, Wednesday, August 16.
    Wed Aug 9 Fleetwood 6:30 Alkos in Outfield W Blue Balls L 23-17 LewL
    Wed Aug 9 Fleetwood 8:00 Baes on Balls W Coconuts (DH) L 15-3 LewL
    Wed Aug 9 Fleetwood 9:30 Baesic Pitches W Coconuts (DH) L 33-17 LewL
    Wed Aug 9 Wildwood Park-2 6:30 Sweet Spot W Booze Jays L 17-11 RichardP
    Wed Aug 9 Wildwood Park-2 8:00 Sweet Spot (was Char) L QHDP (DH) W 6-7 RichardP
    Wed Aug 9 Wildwood Park-2 9:30 Game of Throws L QHDP (DH) W 8-15 RichardP
    Wed Aug 9 Sheridan Park 8:00 Huskies (not DH) W Marvel (DH) L 23-8 JimMcN
    Wed Aug 9 Sheridan Park 9:30 Mixed Balls (was Hus) W Marvel (DH) L 14-11 JimMcN
    Wed Aug 9 Garnetwood-SB 6:30 Mad Batters L Burlington Drifters W 11-16 Schuyler
    Wed Aug 9 Garnetwood-HB 6:30 Pho House-Wed L Bang Bang-Wed W 16-18 BrianL
    Wed Aug 9 Red Brush Park 6:30 Brew Jays-3 W Alpha Q-Up L 11-10 MauroT
    Wed Aug 9 Kings Park #1 6:30 Lumberjacks L Master Batters W 12-14 JulieS
    Wed Aug 9 Heritage Hills 6:30 Pitch Please L Ari Overdrive W 21-22 DaveM
    Wed Aug 9 Century City 6:30 I'd Hit That L BDO Ballbreakers W 9-10 AllanT
    Wed Aug 9 Hickory Green 7:00 Blaze Jays L Furtraders W 8-10 SteveS
    Wed Aug 9 Humberwood 6:30 Dinger Swingers W Saints of Circumstance L 16-5 SteveC
    Wed Aug 9 Humberwood 8:00 Hardballs (DH) L Field of Beerz (DH) W 7-13 SteveC
    Wed Aug 9 Humberwood 9:30 Field of Beerz (DH) L Hardballs (DH) W 12-13 SteveC
    Wed Aug 9 West Deane-2 6:30 Hit em Up W Toronto Brew Jays L 12-10 Mario
    Wednesday Teams OFF: Major League Drinkers, Slackers. -- Wednesday teams playing Friday: No Friday games, RSPA All-Star Night.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu Thu-1 playoffs start Thu, Aug 10. Thu-2E, Thu-R2 playoffs start Thu, Aug 17. Thu-2L, Thu-R1, Thu-RL playoffs start Thu, Aug 24.
    Thu-1 Playoffs, 6 teams, best of 2 game series, total runs, double knock-out, Playoffs start Thu, Aug 10, 2017. 1st Bucket Bombers & 2nd Nutz & Boltz, get first round bye, 3rd Draft Dodgers vs 6th Honey Badgers at Sheridan Park, 4th Yolo Warmers vs 5th Tailgators at Max Ward.
    Thu Aug 10 Max Ward-N #1 8:30 4th Yolo Warmers (DH) Tie 5th Tailgators (DH) Tie 5-5 TommyH
    Thu Aug 10 Max Ward-N #1 9:45 5th Tailgators (DH) L 4th Yolo Warmers (DH) W 16-17 TommyH
    Thu Aug 10 Sheridan Park 8:00 3rd Draft Dodgers (DH) W 6th Honey Badgers (DH) L 13-11 WayneB
    Thu Aug 10 Sheridan Park 9:30 6th Honey Badgers (DH) L 3rd Draft Dodgers (DH) W 9-11 WayneB
    Thu Aug 10 Fleetwood 6:30 Scallywags W Got the Runs (DH) L 11-6 RobO
    Thu Aug 10 Fleetwood 8:00 Designated Drinkers-1 W Mixed Balls (was GTR) L 19-12 RobO
    Thu Aug 10 Fleetwood 9:30 Nice Looking Melons W Titans L 20-18 RobO
    Thu Aug 10 Miss Valley-2 6:30 Pirates-Thu W Free Agents (TH) L 9-4 SchuylerH
    Thu Aug 10 Miss Valley-2 8:00 Rage W Free Agents (TH) L 7-4 SchuylerH
    Thu Aug 10 Miss Valley-2 9:30 Brew Jays-1 W Free Agents (TH) L 16-8 SchuylerH
    Thu Aug 10 Birchwood Park 8:00 Indians L Pitches Be Crazy (DH) W 13-14 JimMcN
    Thu Aug 10 Birchwood Park 9:30 Barflys L Pitches Be Crazy (DH) W 6-10 JimMcN
    Thu Aug 10 Garnetwood-HB 6:30 Woodland Sluggers W Bayside Tigers L 8-6 SteveS
    Thu Aug 10 Red Brush Park 6:30 GDG Dodgers L Trash Pandas W 13-23 TrevorF
    Thu Aug 10 Allison Park 6:30 Third Base Bullies W We'd Hit That L 22-0 MauroT
    Thu Aug 10 Willowvale Park 6:30 Last Call L Looseballs-Thu W 2-12 BrianL
    Thu Aug 10 Humberwood 6:30 Torontourage L No Glove No Love (DH) W 16-17 SC xxx
    Thu Aug 10 Humberwood 8:00 No Glove No Love (DH) W Litigators L 17-5 SamanthaD
    Thu Aug 10 Humberwood 9:30 CTS Electric L Underachievers W 10-11 SamanthaD
    Thu Aug 10 Smithfield 6:30 Bone Crushers W Hall of Shamers (DH) L 14-11 LewL
    Thu Aug 10 Smithfield 8:00 Cleats & Cleavage L Hall of Shamers (DH) W 10-12 LewL
    Thu Aug 10 Smithfield 9:30 Alcoholics W Brickyard L 16-8 LewL
    Thu Aug 10 West Deane-2 6:30 Moneyballers W Coby Crushrers L 16-2 Mario
    Thursday Teams OFF: Money Badgers (req off), Springfield Isotopes, Tactical Bacon. Thursday teams playing Friday: No Friday games.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri Aug 18 All Friday division playoffs start next week, Friday, August 18 (already posted).
    Fri Aug 11 Wildwood Park-2 6:30 RSPA All--Star Night, free barbecue, homerun, baserunning, throwing, pitching contests.
    Fri Aug 18 Wildwood Park-1 7:00 Rexdale Heavy Hitters W Say it aint Sosa L 12-7 KarenW

    Week 14: July 31-Aug 4

    Updated July 24a, 2017. Scores updated August 3, 2017.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon July 31   Dunton-1 6:30 HCCD (DH) L Lance Romance (DH) W 6-18 BrianL
    Mon July 31 Dunton-1 8:00 Lance Romance (DH) W HCCD (DH) L 22-13 BrianL
    Mon July 31 Dunton-1 9:30 Homeward Bound L Tap This W 5-16 BrianL
    Mon July 31 Dunton-3 6:30 We Are Winners (DH) L Nakatomi All-Stars W 15-16 JimMcN
    Mon July 31 Dunton-3 8:00 We Are Winners (DH) W Black & Yellow (DH) L 11-9 JimMcN
    Mon July 31 Dunton-3 9:30 Piccolo Pals L Black & Yellow (DH) W 15-16 JimMcN
    Mon July 31 Dunton-4 6:30 Pass the Bunts L Big Sticks W 16-17 RobO
    Mon July 31 Dunton-4 8:00 Pho House-Mon (DH) W TMT (DH) L 20-8 RobO
    Mon July 31 Dunton-4 9:30 TMT (DH) W Pho House-Mon (DH) L 22-20 RobO
    Mon July 31 River Grove #3 6:30 TSC Showstoppers (DH) L Peel Dodgers W 2-20 HenryP
    Mon July 31 River Grove #3 8:00 TSC Showstoppers (DH) L Dutch Rudders (DH) W 6-20 HenryP
    Mon July 31 River Grove #3 9:30 Tulo Window L Dutch Rudders (DH) W 6-18 HenryP
    Mon July 31 Brickyard-1 8:30 Not available Not available --- --- xxx
    Mon July 31 Garnetwood-SB 6:30 Breaking Bats L Triple Threat W 12-16 TonyP
    Mon July 31 Heritage Hills 6:30 Our Pitcher Quit W Bang Bang-Mon L 22-8 RobertS
    Mon July 31 King Park #1 7:00 Swingers W Smokin Bats L 17-15 DaveM
    Mon July 31 King Park #2 6:30 Pay2Day W Rebooters-Mon L 16-15 TrevorF
    Mon July 31 King Park #3 7:00 Etobicoke Rage W Emcom Fewsters***2 Mo/We L 21-10 WenselC
    Mon July 31 West Deane-L 6:30 Shebeen Shebangers (DH) L Reds (DH) W 7-11 SchuylerH
    Mon July 31 West Deane-L 8:00 Reds (DH) W Shebeen Shebangers (DH) L 9-6 SchuylerH
    Mon July 31 West Deane-L 9:30 Brew Jays-2 W Road Runners L 20-10 SchuylerH
    Mon July 31 Centennial-3 6:30 Aceholes W On Deck L 20-4 Mario
    Mon July 31 Centennial-3 8:00 Special K's (DH) L Bats n Mitts (DH) W 2-16 Mario
    Mon July 31 Centennial-3 9:30 Bats n Mitts (DH) W Special K's (DH) L 19-5 Mario
    Mon July 31 Humberwood 6:30 Woodbine Longshots (DH) L Wasted Talent (DH) W 8-17 SteveCu
    Mon July 31 Humberwood 8:00 Wasted Talent (DH) W Woodbine Longshots (DH) L 16-3 SteveCu
    Mon July 31 Humberwood 9:30 Mitt Wreckers W Dusty Darryls L 16-6 SteveCu
    Mon July 31 Smithfield 7:30 TNT (DH) W Toronto Blue Yays (DH) L 26-10 RichardP
    Mon July 31 Smithfield 9:00 Toronto Blue Yays (DH) L TNT (DH) W 10-21 RichardP
    Monday Teams OFF/Not Playing: Wins Below Replacement, Reverse Apache Masters; -- Monday teams playing Friday: none (no Friday games).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue Aug 1 Dunton-2 6:30 Booty Pirates (DH) R/O McGlovins R/O R/O JohnG
    Tue Aug 1 Dunton-2 8:00 Booty Pirates (DH) R/O Purple People Eaters (DH) R/O R/O JohnG
    Tue Aug 1 Dunton-2 9:30 Assassins R/O Purple People Eaters (DH) R/O R/O JohnG
    Tue Aug 1 Wildwood Park-1 6:30 Bats n Hoes (DH) L Baseheads (DH) W 4-5 MichaelG
    Tue Aug 1 Wildwood Park-1 8:00 Baseheads (DH) L Bats n Hoes (DH) W 8-12 MichaelG
    Tue Aug 1 Wildwood Park-1 9:30 Bang Bang-Tue L Powchicawawahs W 11-13 MichaelG
    Tue Aug 1 Wildwood Park-2 6:30 Balls to the Wall L Chicks n Dicks W 11-13 RichardP
    Tue Aug 1 Wildwood Park-2 8:00 Punishers (DH) Tie Insta-Slams (DH) Tie 13-13 RichardP
    Tue Aug 1 Wildwood Park-2 9:30 Insta-Slams (DH) W Punishers (DH) L 21-14 RichardP
    Tue Aug 1 Mount Charles-N 6:30 Prestige (DH) Tie Rebooters Tie 16-16 HenryP
    Tue Aug 1 Mount Charles-N 8:00 Prestige (DH) L Unathletics (DH) W 9-10 HenryP
    Tue Aug 1 Mount Charles-N 9:30 Back Door Sliders L Unathletics (DH) W 12-13 HenryP
    Tue Aug 1 Mount Charles-S 6:30 Inferno L Pitch Slaps W 7-10 WayneB
    Tue Aug 1 Mount Charles-S 8:00 Lob Squad W Purple Cobras L 12-10 WayneB
    Tue Aug 1 Mount Charles-S 9:30 Arod in my Pujols W Ruff Riders L 21-16 WayneB
    Tue Aug 1 Brickyard-2 6:30 Brew Crew (DH) L Eh Team (427) W 7-16 JimMcN
    Tue Aug 1 Brickyard-2 8:00 Brew Crew (DH) L Schweddy Balls (DH) W 5-17 JimMcN
    Tue Aug 1 Brickyard-2 9:30 Schweddy Balls (DH) W Smackin Pitches L 21-12 JimMcN
    Tue Aug 1 Brickyard-1 8:30 Caught Lookin (DH) W Sally Fields (DH) L 18-10 RobO
    Tue Aug 1 Brickyard-1 9:45 Sally Fields (DH) W Caught Lookin (DH) L 16-10 RobO
    Tue Aug 1 Garnetwood-SB 6:30 Bambinos L Looseballs-Tue W 11-18 TonyP
    Tue Aug 1 Red Brush 6:30 Designated Drinkers-3 L Legion of Doom W 6-7 EdG
    Tue Aug 1 Quenippenon 6:30 Eh Team-2 W Bandits L 18-12 DaveM
    Tue Aug 1 Allison Park 6:30 Designated Drinkers-2 W Bench Warmers L 25-10 AllanT
    Tue Aug 1 Century City 6:30 Sunwing Flyers W Pirates-Tue L 17-11 CathyC
    Tue Aug 1 King Park #1 6:30 Prophix W Loaded Bases L 13-4 JulieS
    Tue Aug 1 King Park #3 6:30 Culinary Crushers L Dirty Mitts W 12-20 BrianD
    Tue Aug 1 Hickory Green 6:30 Humdingers W Bird Sluggers L 19-5 SteveS
    Tue Aug 1 Humberwood 7:30 Prompt Alerts L Smokin Bats-2 (DH) W 8-10 SteveCu
    Tue Aug 1 Humberwood 9:00 Sofa Kings L Smokin Bats-2 (DH) W 4-5 SteveCu
    Tue Aug 1 Smithfield 6:30 Casharoos L G3T W 7-19 TommyH
    Tue Aug 1 Smithfield 8:00 Balls Deep (DH) L Hit Squad (DH) W 9-18 TommyH
    Tue Aug 1 Smithfield 9:30 Hit Squad (DH) L Balls Deep (DH) W 8-12 TommyH
    Tue Aug 1 West Deane-2 6:30 Shake & Bake W Batters with Benefits L 26-7 Mario
    Tuesday Teams OFF/Not Playing: Massive Hits. - Tuesday teams playing Friday: none (no Friday games).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed Aug 2 Fleetwood 6:30 Toronto Brew Jays L Mad Batters (DH) W 8-16 RichardP
    Wed Aug 2 Fleetwood 8:00 Baes on Balls W Mad Batters (DH) L 15-7 RichardP
    Wed Aug 2 Fleetwood 9:30 Game of Throws W Major League Drinkers L 13-10 RichardP
    Wed Aug 2 Wildwood Park-2 6:30 Booze Jays L Bang Bang-Wed W 10-14 JulieS
    Wed Aug 2 Wildwood Park-2 8:00 QHDP (now DH) L Alkos in Outfield (DH) W 8-9 JulieS
    Wed Aug 2 Wildwood Park-2 9:30 Alkos in Outfield (DH) L QHDP (DH)(was Slackers) W 4-16 JulieS
    Wed Aug 2 Sheridan Park 8:00 Master Batters W Marvel (DH) L 23-19 BrianL
    Wed Aug 2 Sheridan Park 9:30 Charros L Marvel (DH) W 18-19 BrianL
    Wed Aug 2 Garnetwood-SB 6:30 Huskies W Sweet Spot L 16-6 TonyP
    Wed Aug 2 Garnetwood-HB 6:30 Blue Balls L Pho House-Wed W 8-12 SteveS
    Wed Aug 2 Red Brush Park 6:30 Burlington Drifters W Dinger Swingers L 16-13 MauroT
    Wed Aug 2 Kings Park #1 7:00 Baesic Pitches W Lumberjacks L 17-10 AndyB
    Wed Aug 2 Heritage Hills 6:30 Alpha Q-Up W BDO Tax-Mania Devils L 20-8 RobertS
    Wed Aug 2 Century City 6:30 Ari Overdrive W Brew Jays-3 L 22-16 CathyC
    Wed Aug 2 Hickory Green 6:30 Emcom Fewsters***2 Mo/We W Furtraders L 15-13 AllanT
    Wed Aug 2 Humberwood 7:30 Coconuts W Blaze Jays (DH) L 18-10 SteveC
    Wed Aug 2 Humberwood 9:00 Hardballs L Blaze Jays (DH) W 15-16 SteveC
    Wed Aug 2 West Deane-2 6:30 Field of Beerz L Pitch Please W 8-13 Mario
    Wednesday Teams OFF/Not Playing: Saints of Circumstance, Hit em Up, I'd Hit That. -- Wednesday teams playing Friday: none (no Friday games).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu Aug 3 Max Ward-N #1 8:30 Bucket Bombers (DH) W Honey Badgers (DH) L 19-5 TommyH
    Thu Aug 3 Max Ward-N #1 9:45 Honey Badgers (DH) L Bucket Bombers (DH) 4 7-8 TommyH
    Thu Aug 3 Sheridan Park 8:00 Rage (DH) W Yolo Warmers (DH) L 11-8 WayneB
    Thu Aug 3 Sheridan Park 9:30 Yolo Warmers (DH) L Rage (DH) W 12-13 WayneB
    Thu Aug 3 Fleetwood 6:30 Hall of Shamers W Moneyballers L 13-7 LewL
    Thu Aug 3 Fleetwood 8:00 Draft Dodgers W Nutz & Boltz L 20-13 LewL
    Thu Aug 3 Fleetwood 9:30 Nice Looking Melons L Designated Drinkers-1 W 7-8 LewL
    Thu Aug 3 Miss Valley-2 6:30 Last Call W No Glove No Love (DH) L 17-10 SchuylerH
    Thu Aug 3 Miss Valley-2 8:00 Barflys W No Glove No Love (DH) L 12-11 SchuylerH
    Thu Aug 3 Miss Valley-2 9:30 Titans W Free Agents L 19-13 SchuylerH
    Thu Aug 3 Birchwood Park 8:00 Pitches Be Crazy (DH) W CTS Electric (DH) L 17-11 JimMcN
    Thu Aug 3 Birchwood Park 9:30 CTS Electric (DH) L Pitches Be Crazy (DH) W 11-14 JimMcN
    Thu Aug 3 Garnetwood-HB 6:30 Got the Runs L Tailgators W 7-14 NickC
    Thu Aug 3 Red Brush Park 6:30 Money Badgers W Pirates-Thu L 22-11 TrevorF
    Thu Aug 3 Allison Park 6:30 We'd Hit That L GDG Dodgers W 9-18 MauroT
    Thu Aug 3 Willowvale Park 6:30 Third Base Bullies W Woodland Sluggers L 15-3 BrianL
    Thu Aug 3 Novo Star 6:30 Looseballs-Thu W Torontourage L 14-2 DaveM
    Thu Aug 3 Hickory Green 7:00 Litigators L Indians W 6-12 HenryP
    Thu Aug 3 Humberwood 6:30 Bone Crushers L Scallywags W 7-14 SteveC
    Thu Aug 3 Humberwood 8:00 Brickyard L Cleats & Cleavage (DH) W 11-12 SteveC
    Thu Aug 3 Humberwood 9:30 Alcoholics L def Cleats & Cleavage (DH) W def 0‑7 def SC xxx
    Thu Aug 3 Smithfield 6:30 Bayside Tigers (DH) L Tactical Bacon W 12-13 SteveCu
    Thu Aug 3 Smithfield 8:00 Bayside Tigers (DH) Tie Underachievers (DH) Tie 11-11 SteveCu
    Thu Aug 3 Smithfield 9:30 Springfield Isotopes W Underachievers (DH) L 13-9 SteveCu
    Thu Aug 3 West Deane-2 6:30 Trash Pandas L Coby Crushers W 15-16 Mario
    Thursday Teams OFF/Not Playing: Brew Jays-1. -- Thursday teams playing Friday: none (no Friday games).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri Aug 4 ALL PARKS Friday, August 4 -- August Civic Holiday long weekend - all games are optional
    All games are cancelled tonight, Friday, August 4. NO GAMES.
    Fri Aug 4 Dunton-4 7:30 Unnecessary (DH) R/S Thunder (DH) R/S R/S HughC
    Fri Aug 4 Dunton-4 9:00 Thunder (DH) R/S Unnecessary (DH) R/S R/S HughC
    Fri Aug 4 Max Ward-S #2 7:30 Rexdale Hitters (DH) R/S Say it aint Sosa (DH) R/S R/S JimMcN
    Fri Aug 4 Max Ward-S #2 9:00 Say it aint Sosa (DH) R/S Rexdale Hitters (DH) R/S R/S JimMcN
    Fri Aug 4 Max Ward-N #1 7:30 Mixed Balls (DH) R/S Superior Interior (DH) R/S R/S JoelP
    Fri Aug 4 Max Ward-N #1 9:00 Superior Interior (DH) R/S Mixed Balls (DH) R/S R/S JoelP
    Fri Aug 4 Fleetwood 7:30 Wolfpack (DH) R/S Misfits (DH) R/S R/S KarenW
    Fri Aug 4 Fleetwood 9:00 Misfits (DH) R/S Wolfpack (DH) R/S R/S KarenW
    Fri Aug 4 Mississauga Valley 2 7:30 Etob Trolley Dodgers (DH) R/S Fighting Irish (DH) R/S R/S HenryP
    Fri Aug 4 Mississauga Valley 2 9:00 Fighting Irish (DH) R/S Etob Trolley Dodgers (DH) R/S R/S HenryP

    Week 13: July 24-28

    Updated July 17, 2017. Scores updated July 17, 2017. -- Any teams that wish to play Friday, July 28 PLEASE ADVISE.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon July 24   Dunton-1 6:30 Triple Threat L Pho House-Mon W 9-11 BrianL
    Mon July 24 Dunton-1 8:00 Lance Romance (DH) L Homeward Bound (DH) W 6-7 BrianL
    Mon July 24 Dunton-1 9:30 Homeward Bound (DH) L Lance Romance (DH) W 10-11 BrianL
    Mon July 24 Dunton-3 6:30 Emcom Fewsters***2 W Pay2Day L 16-12 JimMcN
    Mon July 24 Dunton-3 8:00 Roadrunners L Our Pitcher Quit W 11-19 JimMcN
    Mon July 24 Dunton-3 9:30 Black & Yellow L TNT W 18-19 JimMcN
    Mon July 24 Dunton-4 6:30 Rebooters-Mon W Pass the Bunts L 15-10 RobO
    Mon July 24 Dunton-4 8:00 Shebeen Shebangers (DH) W On Deck (DH) L 17-11 RobO
    Mon July 24 Dunton-4 9:30 On Deck (DH) L Shebeen Shebangers (DH) W 12-24 RobO
    Mon July 24 River Grove #3 6:30 Peel Dodgers L Nakatomi All-Stars W 15-22 HenryP
    Mon July 24 River Grove #3 8:00 HCCD (DH) L TMT (DH) W 15-16 HenryP
    Mon July 24 River Grove #3 9:30 TMT (DH) Tie HCCD (DH) Tie 15-15 HenryP
    Mon July 24 Brickyard-1 8:30 Not available Not available --- --- xxx
    Mon July 24 Garnetwood-SB 6:30 Wasted Talent L We Are Winners W 15-16 TonyP
    Mon July 24 Heritage Hills 6:30 Smokin Bats W TSC Showstoppers L 18-8 RobertS
    Mon July 24 King Park #1 7:00 Etobicoke Rage***2 L Baesic Pitches W 11-14 AllanT
    Mon July 24 West Deane-2 6:30 Big Sticks W Bang Bang-Mon L 24-22 SteveS
    Mon July 24 West Deane-L 6:30 Tap This W Aceholes L 21-7 SchuylerH
    Mon July 24 West Deane-L 8:00 Tulo Window W Dusty Daryls L 15-6 SchuylerH
    Mon July 24 West Deane-L 9:30 Tulo (now DH)(was Pic) L Brew Jays-2 W 8-21 SchuylerH
    Mon July 24 Centennial-3 6:30 Wins Below Replacement***2 W Woodbine Longshots L 13-3 Mario
    Mon July 24 Centennial-3 8:00 Dutch Rudders (DH) W Mitt Wreckers (DH) L 29-9 Mario
    Mon July 24 Centennial-3 9:30 Mitt Wreckers (DH) L Dutch Rudders (DH) W 13-14 Mario
    Mon July 24 Humberwood 7:30 Toronto Blue Yays L Reverse Apache (DH) W 8-17 SteveCu
    Mon July 24 Humberwood 9:00 Special K's L Reverse Apache (DH) W 6-10 SteveCu
    Mon July 24 Smithfield 7:30 Reds (DH) L Breaking Bats (DH)***2 W 8-20 TommyH
    Mon July 24 Smithfield 9:00 Breaking Bats (DH)***2 L Reds (DH) W 21-24 TommyH
    Monday Teams Playing Friday: Etobicoke Rage, Swingers; -- Monday Teams Playing Monday & Friday***2: Wins Below Replacement, Breaking Bats. - Monday teams OFF: Bats n Mitts (req off).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue July 25 Dunton-2 6:30 Looseballs-Tue L Purple People Eaters W 5-17 AndyB
    Tue July 25 Dunton-2 8:00 Bambinos (DH) L Powchicawawahs (DH) W 22-23 AndyB
    Tue July 25 Dunton-2 9:30 Powchicawawahs (DH) L Bambinos (DH) W 13-22 AndyB
    Tue July 25 Wildwood Park-1 6:30 McGlovins (now DH) W Ruff Riders (DH)(was BP) L 21-10 JulieS
    Tue July 25 Wildwood Park-1 8:00 Ruff Riders (DH) L McGlovins (now DH) W 10-11 JulieS
    Tue July 25 Wildwood Park-1 9:30 Bang Bang-Mon W Insta-Slams L 14-2 JulieS
    Tue July 25 Wildwood Park-2 6:30 Inferno (DH) W Assassins***2 L 6-3 RichardP
    Tue July 25 Wildwood Park-2 8:00 Inferno (DH) W Punishers (DH) L 16-11 RichardP
    Tue July 25 Wildwood Park-2 9:30 Back Door Sliders (was Una) L Punishers (DH) W 18-21 RichardP
    Tue July 25 Mount Charles-N 6:30 G3T***2 W def Culinary Crushers L def 7‑0 def HP xxx
    Tue July 25 Mount Charles-N 8:00 Bats n Hoes (DH) not ***2 Tie Balls to the Wall (DH) Tie 13-13 HenryP
    Tue July 25 Mount Charles-N 9:30 Balls to the Wall (DH) W Bats n Hoes (DH) not ***2 L 15-13 HenryP
    Tue July 25 Mount Charles-S 6:30 Bandits Tie Designated Drinkers-3 Tie 22-22 WayneB
    Tue July 25 Mount Charles-S 8:00 Pitch Slaps (DH) Tie Arod in my Pujols (DH) Tie 11-11 WayneB
    Tue July 25 Mount Charles-S 9:30 Arod in my Pujols (DH) W Pitch Slaps (DH) L 18-5 WayneB
    Tue July 25 Brickyard-2 6:30 Rebooters-Tue (DH) L Sunwing Flyers W 11-17 JimMcN
    Tue July 25 Brickyard-2 8:00 Rebooters-Tue (DH) L Schweddy Balls (DH) W 10-22 JimMcN
    Tue July 25 Brickyard-2 9:30 Balls Deep L Schweddy Balls (DH) W 8-13 JimMcN
    Tue July 25 Games at Brickyard-1 scheduled for 8:30 game start but permit does not start until 8:45, but teams are usually finished early.
    Tue July 25 Brickyard-1 8:30 Caught Lookin (DH) W Sofa Kings (DH) L 7-5 RobO
    Tue July 25 Brickyard-1 9:45 Sofa Kings (DH) W Caught Lookin (DH) L 23-10 RobO
    Tue July 25 Garnetwood-SB 6:30 Prestige L Lob Squad W 3-19 TonyP
    Tue July 25 Red Brush 7:00 Sally Fields L Humdingers W 4-21 EdG
    Tue July 25 Quenippenon 6:30 Pirates-Tue L Eh Team (427) W 10-16 DaveM
    Tue July 25 Allison Park 6:30 Emcom Fewsters***2 W Designated Drinkers-2 L 18-14 AllanT
    Tue July 25 Century City 6:30 Prophix W Bench Warmers L 24-3 CathyC
    Tue July 25 King Park #1 6:30 Bird Sluggers W Casharoos L 17-3 BD xxx
    Tue July 25 Humberwood 7:30 Purple Cobras (DH) W Eh Team-2 (DH) L 12-6 SteveCu
    Tue July 25 Humberwood 9:00 Eh Team-2 (DH) L Purple Cobras (DH) W 13-19 SteveCu
    Tue July 25 Smithfield 6:30 Baseheads (DH) W Prompt Alerts L 13-8 TommyH
    Tue July 25 Smithfield 8:00 Baseheads (DH) L Smackin Pitches (DH) W 15-16 TommyH
    Tue July 25 Smithfield 9:30 Hit Squad W Smackin Pitches (DH) L 17-15 TommyH
    Tue July 25 West Deane-2 6:30 Loaded Bases L Shake & Bake W 16-17 SteveS
    Tue July 25 Mimico 6:30 Brew Crew not ***2 W Dirty Mitts L 28-7 JimG
    Tuesday teams playing Tuesday & Friday***2: Assassins, G3T; - Tuesday teams playing Friday: Chicks n Dicks, Legion of Doom, Massive Hits, Smokin Bats-2; - Tuesday Teams OFF/Not Playing: Booty Pirates (req off), Unathletics (req off).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed July 26 Fleetwood 6:30 Dinger Swingers L Huskies W 9-16 RobO
    Wed July 26 Fleetwood 8:00 Sweet Spot L QHDP W 7-9 RobO
    Wed July 26 Fleetwood 9:30 Marvel L Alkos in the Outfield W 10-12 RobO
    Wed July 26 Wildwood Park-2 6:30 Saints of Circumstance***2 W Burlington Drifters L 9-7 RichardP
    Wed July 26 Wildwood Park-2 8:00 Blue Balls L Game of Throws***2 (+ Fri) W 13-14 RichardP
    Wed July 26 Wildwood Park-2 9:30 Charros W Master Batters L 9-6 RichardP
    Wed July 26 Sheridan Park 8:00 Slackers (DH) L Major League Drinkers (DH) W 14-20 BrianL
    Wed July 26 Sheridan Park 9:30 Major League Drinkers (DH) W Slackers (DH) L 20-13 BrianL
    Wed July 26 Garnetwood-SB 7:00 Baes on Balls W Pitch Please L 19-5 TonyP
    Wed July 26 Garnetwood-HB 6:30 Pho House L Booze Jays W 10-11 SteveS
    Wed July 26 Red Brush Park 6:30 Brew Jays-3 L Hit em Up W 11-12 AllanT
    Wed July 26 Kings Park #1 6:30 Bang Bang-Wed W Lumberjacks L 16-9 JulieS
    Wed July 26 Heritage Hills 6:30 Furtraders W I'd Hit That L 18-5 RobertS
    Wed July 26 Century City 6:30 Ari Overdrive L Alpha Q-Up (new) W 9-13 CathyC
    Wed July 26 Humberwood 7:30 Hardballs (now DH) W Coconuts (DH) L 15-10 SteveC
    Wed July 26 Humberwood 9:00 Coconuts (DH) L Hardballs (DH) (was BaP) W 13-14 SteveC
    Wed July 26 West Deane-2 6:30 BDO Tax-Mania Devils L Toronto Brew Jays W 10-11 Mario
    Wed July 26 Mimico 6:30 Mad Batters W Field of Beerz L 22-7 JimG
    Wednesday teams playing Wednesday & Friday***2: Game of Throws, Saints of Circumstance; - Wednesday teams playing Friday: Blaze Jays; - Wednesday teams playing Monday: Baesic Pitches; - Wednesday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu July 27 Games at Max Ward-N scheduled for 8:30 game start but permit does not start until 8:45, but teams are usually finished early.
    Thu July 27 Max Ward-N #1 8:30 Nutz & Boltz (DH) L Bucket Bombers (DH) W 11-15 TommyH
    Thu July 27 Max Ward-N #1 9:45 Bucket Bombers (DH) W Nutz & Boltz (DH) L 23-3 TommyH
    Thu July 27 Sheridan Park 8:00 Honey Badgers (DH) W Yolo Warmers (DH) L 8-6 WayneB
    Thu July 27 Sheridan Park 9:30 Yolo Warmers (DH) W Honey Badgers (DH) L 13-9 WayneB
    Thu July 27 Fleetwood 6:30 Pirates-Thu L Bonecrushers W 11-17 RobO
    Thu July 27 Fleetwood 8:00 Cleats & Cleavage L Titans W 16-17 RobO
    Thu July 27 Fleetwood 9:30 Designated Drinkers-1 W Brew Jays-1 L 17-14 RobO
    Thu July 27 Miss Valley-2 Mississauga Valley closed tonight - all games rescheduled.
    Thu July 27 Miss Valley-2 6:30 Woodland Sluggers R/S Hall of Shamers R/S R/S SH xxx
    Thu July 27 Miss Valley-2 8:00 Free Agents (DH) R/S Rage (DH) R/S R/S SH xxx
    Thu July 27 Miss Valley-2 9:30 Rage (DH) R/S Free Agents (DH) R/S R/S SH xxx
    Thu July 27 Birchwood Park 8:00 Torontourage (DH) W Litigators (DH) L 12-8 JimMcN
    Thu July 27 Birchwood Park 9:30 Litigators (DH) L Torontourage (DH) W 4-12 JimMcN
    Thu July 27 Garnetwood-HB 7:00 Draft Dodgers L Tailgators W 13-14 NickC
    Thu July 27 Red Brush Park 6:30 Third Base Bullies L GDG Dodgers W 16-17 CathyC
    Thu July 27 Allison Park 6:30 Last Call L We'd Hit That W 13-20 DaveM
    Thu July 27 Willowvale Park 6:30 No Glove No Love L def Looseballs-Thu W def 0‑7 def BL xxx
    Thu July 27 Humberwood 6:30 Scallywags (DH) W Money Badgers (DH) L 8-2 SteveC
    Thu July 27 Humberwood 8:00 Money Badgers (DH) L Scallywags (DH) W 5-13 SteveC
    Thu July 27 Humberwood 9:30 Brickyard W Got the Runs L 13-7 SteveC
    Thu July 27 Smithfield 6:30 Coby Crushers W Bayside Tigers L 15-10 LewL
    Thu July 27 Smithfield 8:00 Nice Looking Melons (DH) W Alcoholics (DH) L 16-15 LewL
    Thu July 27 Smithfield 9:30 Alcoholics (DH) W Nice Looking Melons (DH) L 15-13 LewL
    Thu July 27 West Deane-2 6:30 Springfield Isotopes L Trash Pandas W 13-14 Mario
    Thu July 27 Mimico 6:30 Moneyballers L Tactical Bacon W 12-13 JimG
    Thursday teams playing Friday: Barflys, Pitches Be Crazy, more TBA; - Thursday Teams OFF/Not Playing: Indians, Underachievers.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri July 28 Max Ward-N #1 7:30 Tiger Balmers (DH) W Raincats (DH) L 25-13 JimMcN
    Fri July 28 Max Ward-N #1 9:00 Raincats (DH) W Tiger Balmers (DH) L 16-14 JimMcN
    Fri July 28 Max Ward-S #2 7:30 Assassins (DH)***2 W Massive Hits (DH) L 17-11 RobO
    Fri July 28 Max Ward-S #2 9:00 Massive Hits (DH) L Assassins (DH)***2 W 0-7 RobO
    Fri July 28 Dunton-1 7:30 Bayside Tigers (DH) L Holy Walkamoly (DH) W 5-17 BrianL
    Fri July 28 Dunton-1 9:00 Holy Walkamoly (DH) L Bayside Tigers (DH) W 4-17 BrianL
    Fri July 28 Dunton-4 7:30 Breaking Bats (DH)***2 W Grand Slammers (DH) L 18-4 JoelP
    Fri July 28 Dunton-4 9:00 Grand Slammers (DH) Tie Breaking Bats (DH)***2 Tie 12-12 JoelP
    Fri July 28 Dunton-3 7:30 Chicks n Dicks (DH) L Say it aint Sosa (DH) W 16-23 HughC
    Fri July 28 Dunton-3 9:00 Say it aint Sosa (DH) W Chicks n Dicks (DH) L 17-21 HughC
    Fri July 28 Fleetwood 7:30 Game of Throws (DH) W Unnecessary (DH) L 10-7 HenryP
    Fri July 28 Fleetwood 9:00 Unnecessary (DH) L Game of Throws (DH) W 19-26 HenryP
    Fri July 28 Mississauga Valley 2 7:30 Fighting Irish (DH) L Mixed Balls (DH) W 14-15 JulieS
    Fri July 28 Mississauga Valley 2 9:00 Mixed Balls (DH) W Fighting Irish (DH) L 23-15 JulieS
    Fri July 28 Wildwood Park-1 7:30 Misfits (DH) L Barflys (DH) W 6-10 RichardP
    Fri July 28 Wildwood Park-1 9:00 Barflys (DH) W Misfits (DH) L 13-9 RichardP
    Fri July 28 Wildwood Park-2 7:30 Saints of Circumstance W Mayhem (DH) L 14-10 KarenW
    Fri July 28 Wildwood Park-2 9:00 Mayhem (DH) L Saints of Circumstance W 12-14 KarenW
    Fri July 28 West Deane-L 7:30 Etobicoke Rage (DH)***2 W Rexdale Hitters (DH) L 18-14 BrianD
    Fri July 28 West Deane-L 9:00 Rexdale Hitters (DH) L Etobicoke Rage (DH)***2 W 6-17 BrianD
    Fri July 28 Diamond Beach-1 7:30 Superior Interior (DH) L Thunder (DH) W 6-18 JohnG
    Fri July 28 Diamond Beach-1 9:00 Thunder (DH) W Superior Interior (DH) L 19-3 JohnG
    Fri July 28 Diamond Beach-2 7:30 Bat & Boujee (DH) W Wolfpack (DH) L 19-9 MichaelG
    Fri July 28 Diamond Beach-2 9:00 Wolfpack (DH) L Bat & Boujee (DH) W 9-14 MichaelG
    Fri July 28 Centennial Park-1 7:30 Wins Below Replacement***2 W Dingbats (DH) L 28-8 LewL
    Fri July 28 Centennial Park-1 9:00 Dingbats (DH) L Wins Below Replacement***2 W 0-17 LewL
    Fri July 28 Centennial Park-2 7:30 G3T (DH) W Swingers (DH) L 22-18 NickC
    Fri July 28 Centennial Park-2 9:00 Swingers (DH) L G3T (DH) W 12-13 NickC
    Fri July 28 Centennial Park-3 7:30 Legion of Doom (DH) W Etob Trolley Dodgers L 16-7 RichardG
    Fri July 28 Centennial Park-3 9:00 Etob Trolley Dodgers W Legion of Doom (DH) L 21-11 RichardG
    Fri July 28 Humberwood 7:30 Smokin Bats-2 (DH) W Blaze Jays (DH) L 17-12 SteveCu
    Fri July 28 Humberwood 9:00 Blaze Jays (DH) L Smokin Bats-2 (DH) W 13-14 SteveCu
    Fridays teams OFF: Dirty Dozen requested off.

    Week 12: July 17-21

    Updated July 16, 2017. Scores updated July 21, 2017.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon July 17   Dunton-1 6:30 Pho House-Mon (DH) L Lance Romance (DH) W 3-15 BrianL
    Mon July 17 Dunton-1 8:00 Lance Romance (DH) W Pho House-Mon (DH) L 12-5 BrianL
    Mon July 17 Dunton-1 9:30 Black & Yellow L Bats n Mitts W 6-16 BrianL
    Mon July 17 Dunton-3 6:30 We Are Winners L On Deck (DH) W 5-12 JimMcN
    Mon July 17 Dunton-3 8:00 Our Pitcher Quit L On Deck (DH) W 3-15 JimMcN
    Mon July 17 Dunton-3 9:30 Mitt Wreckers (new) L Swingers W 5-11 JimMcN
    Mon July 17 Dunton-4 6:30 Triple Threat L Tap This W 10-17 RobO
    Mon July 17 Dunton-4 8:00 Breaking Bats (not DH) L TMT (not DH) W 15-18 RobO
    Mon July 17 Dunton-4 9:30 Homeward Bound (not DH) L HCCD (not DH) W 12-21 RobO
    Mon July 17 River Grove #3 6:30 Nakatomi All-Stars L Reverse Apache Masters W 0-10 HenryP
    Mon July 17 River Grove #3 8:00 Dutch Rudders (DH) W Peel Dodgers (DH) L 17-3 HenryP
    Mon July 17 River Grove #3 9:30 Peel Dodgers (DH) L Dutch Rudders (DH) W 8-19 HenryP
    Mon July 17 Brickyard-1 8:30 Not available Not available --- --- xxx
    Mon July 17 Brickyard-2 8:30 Not available Not available --- --- JS xxx
    Mon July 17 Garnetwood-SB 6:30 Aceholes L Wins Below Replacement W 2-10 TonyP
    Mon July 17 Heritage Hills 6:30 TSC Showstoppers L Smokin Bats W 4-9 RobertS
    Mon July 17 West Deane-L 6:30 Wasted Talent L Reds W 8-14 JulieS
    Mon July 17 West Deane-L 8:00 Shebeen Shebangers W Special K's L 21-18 JulieS
    Mon July 17 West Deane-L 9:30 Pass the Bunts W Brew Jays-2 L 14-12 JulieS
    Mon July 17 Centennial-3 6:30 Pay2Day W Etobicoke Rage L 14-9 Mario
    Mon July 17 Centennial-3 8:00 Dusty Daryls W Rebooters-Mon L 17-9 Mario
    Mon July 17 Centennial-3 9:30 Roadrunners ***2 L Toronto Blue Yays W 4-15 Mario
    Mon July 17 Humberwood 7:30 Big Sticks (DH)***2 L Piccolo Pals (DH) W 9-10 SteveCu
    Mon July 17 Humberwood 9:00 Piccolo Pals (DH) W Big Sticks (DH)***2 L 17-5 SteveCu
    Mon July 17 Smithfield 7:30 Emcom Fewsters L Tulo Window ***2 W 8-11 TrevorF
    Mon July 17 Smithfield 9:00 Alcoballics XXX Suspended XXX Tulo Window (DH)***2 XXX XXX xxx
    Mon July 17 Smithfield 9:00 TNT (not DH) W Woodbine Longshots (not DH) L 16-4 TrevorF
    Monday Teams OFF/Not Playing: Bang Bang-Mon; -- Monday teams playing Monday and Friday***2: Roadrunners, Big Sticks, Tulo Window.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue July 18 Dunton-2 6:30 Purple People Eaters W Powchicawawahs L 18-4 JulieS
    Tue July 18 Dunton-2 8:00 Prestige (DH) L Bandits (DH) W 13-14 JulieS
    Tue July 18 Dunton-2 9:30 Bandits (DH) W Prestige (DH) L 15-9 JulieS
    Tue July 18 Wildwood Park-1 6:30 Not available Not available --- --- xxx
    Tue July 18 Wildwood Park-1 6:30 Assassins R/S Ruff Riders***2 Rescheduled
    Tue July 18 Wildwood Park-1 8:00 Rebooters-Tue (DH) Baseheads (DH) Moved to Century City
    Tue July 18 Wildwood Park-2 6:30 Bang Bang-Tue W Pitch Slaps L 18-16 RichardP
    Tue July 18 Wildwood Park-2 8:00 Lob Squad W Purple Cobras (DH) L 17-13 RichardP
    Tue July 18 Wildwood Park-2 9:30 Unathletics L Purple Cobras (DH) W 8-9 RichardP
    Tue July 18 Mount Charles-N 6:30 Culinary Crushers (DH) L Batters with Benefits W 11-19 HenryP
    Tue July 18 Mount Charles-N 8:00 Culinary Crushers (DH) L Schweddy Balls (DH) W 2-14 HenryP
    Tue July 18 Mount Charles-N 9:30 G3T L Schweddy Balls (DH) W 9-21 HenryP
    Tue July 18 Mount Charles-S 6:30 McGlovins W Bambinos L 15-14 WayneB
    Tue July 18 Mount Charles-S 8:00 Smackin Pitches W Balls Deep***2 L 19-9 WayneB
    Tue July 18 Mount Charles-S 9:30 Punishers W Arod in my Pujols L 20-15 WayneB
    Tue July 18 Brickyard-2 6:30 Brew Crew L Prophix W 7-19 JimMcN
    Tue July 18 Brickyard-2 8:00 Inferno L Loosballs-Tue W 8-12 JimMcN
    Tue July 18 Brickyard-2 9:30 Sofa Kings W Sally Fields L 21-12 JimMcN
    Tue July 18 Games at Brickyard-1 scheduled for 8:30 game start but permit does not start until 8:45, but teams are usually finished early.
    Tue July 18 Brickyard-1 8:30 Hit Squad (DH) W Caught Lookin (DH) L 17-9 RobO
    Tue July 18 Brickyard-1 9:45 Caught Lookin (DH) L Hit Squad (DH) W 0-12 RobO
    Tue July 18 Garnetwood-SB 6:30 Massive Hits L Designated Drinkers-3 W 13-15 TonyP
    Tue July 18 Red Brush 6:30 Legion of Doom W Balls to the Wall L 18-8 EdG
    Tue July 18 Quenippenon 6:45 Eh Team-2 L Bats n Hoes W 20-22 DaveM
    Tue July 18 Allison Park 6:30 Designated Drinkers-2 W Dirty Mitts L 9-4 AndyB
    Tue July 18 Century City 6:30 Pirates-Tue R/S Sunwing Flyers Rescheduled
    Tue July 18 Century City 6:30 Rebooters-Tue (not DH) L Baseheads (not DH) W 6-15 BrianD
    Tue July 18 King Park #1 6:30 Eh Team (427) L Chicks n Dicks W 0-17 RG xxx
    Tue July 18 King Park #3 6:30 Bench Warmers W Casharoos L 16-4 WenselC
    Tue July 18 Hickory Green 6:30 Humdingers L Bird Sluggers W 15-16 SteveS
    Tue July 18 Humberwood 7:30 Loaded Bases (DH)***2 L Smokin Bats-2 (DH) W 8-13 TommyH
    Tue July 18 Humberwood 9:00 Smokin Bats-2 (DH) W Loaded Bases (DH)***2 L 16-12 TommyH
    Tue July 18 Smithfield 7:30 Insta-Slams (DH) W Back Door Sliders (DH) L 17-16 SteveCu
    Tue July 18 Smithfield 9:00 Back Door Sliders (DH) L Insta-Slams (DH) W 16-28 SteveCu
    Tue July 18 West Deane-2 6:30 Shake & Bake L Prompt Alerts W 7-19 Mario
    Tuesday teams playing Tuesday & Friday***2: Balls Deep, Loaded Bases, Ruff Riders; - Tue Teams OFF/Not Playing: Booty Pirates (req off).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed July 19 Fleetwood 6:30 Hit em Up W Mad Batters L 19-4 JimMcN
    Wed July 19 Fleetwood 8:00 Blue Balls W Slackers L 20-15 JimMcN
    Wed July 19 Fleetwood 9:30 Major League Drinkers W Sweet Spot L 22-10 JimMcN
    Wed July 19 Wildwood Park-2 6:30 Booze Jays W Dinger Swingers L 20-7 RichardP
    Wed July 19 Wildwood Park-2 8:00 Game of Throws (DH) W Alkos in Outfield (DH) L 15-2 RichardP
    Wed July 19 Wildwood Park-2 9:30 Alkos in Outfield (DH) L Game of Throws (DH) W 11-12 RichardP
    Wed July 19 Sheridan Park 8:00 Baesic Pitches (DH) L Coconuts (DH) W 3-4 BrianL
    Wed July 19 Sheridan Park 9:30 Coconuts (DH) W Baesic Pitches (DH) L 12-9 BrianL
    Wed July 19 Garnetwood-SB 6:30 Huskies W Saints of Circumstance L 24-19 TonyP
    Wed July 19 Garnetwood-HB 6:30 Bang Bang-Wed L Pho House-Wed W 0-5 SteveS
    Wed July 19 Red Brush Park 6:30 Master Batters W Burlington Drifters L 18-3 DaveM
    Wed July 19 Kings Park #1 6:30 Lumberjacks W Brew Jays-3 L 23-12 JulieS
    Wed July 19 Heritage Hills 6:30 Pitch Please L Alpha Q-Up W 1-13 RobertS
    Wed July 19 Century City 6:30 I'd Hit That ***2 L Ari Overdrive W 29-30 CathyC
    Wed July 19 Hickory Green 6:30 Furtraders L BDO Ballbreakers W 12-16 AllanT
    Wed July 19 Humberwood 7:30 Baes on Balls W Hardballs (DH) L 20-8 SteveC
    Wed July 19 Humberwood 9:00 Blaze Jays L Hardballs (DH) W 16-17 SteveC
    Wed July 19 West Deane-2 6:30 Toronto Brew Jays W Field of Beez L 12-11 Mario
    Wednesday teams playing Friday: none; -- Wednesday Teams OFF/Not Playing: Charros, Marvel, QHDP
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu July 20 Games at Max Ward-N scheduled for 8:30 game start but permit does not start until 8:45, but teams are usually finished early.
    Thu July 20 Max Ward-N #1 8:30 Bucket Bombers (DH) W Draft Dodgers (DH) L 15-9 TommyH
    Thu July 20 Max Ward-N #1 9:45 Draft Dodgers (DH) L Bucket Bombers (DH) W 5-6 TommyH
    Thu July 20 Sheridan Park 8:00 Nutz & Boltz (DH) W Honey Badgers (DH) L 20-11 WayneB
    Thu July 20 Sheridan Park 9:30 Honey Badgers (DH) L Nutz & Boltz (DH) W 13-18 WayneB
    Thu July 20 Fleetwood 6:30 GDG Dodgers L No Glove No Love (DH) W 5-13 RobO
    Thu July 20 Fleetwood 8:00 Bayside Tigers R/O No Glove No Love (DH) R/O R/O RobO
    Thu July 20 Fleetwood 9:30 Rage R/O Cleats & Cleavage R/O R/O RobO
    Thu July 20 Miss Valley-2 6:30 Last Call***2 W Torontourage L 11-6 SchuylerH
    Thu July 20 Miss Valley-2 8:00 Titans W Designated Drinkers-1 L 20-6 SchuylerH
    Thu July 20 Miss Valley-2 9:30 Barflys L Brew Jays-1***2 W 2-10 SchuylerH
    Thu July 20 Birchwood Park 8:00 CTS Electric L Pitches Be Crazy (DH) W 5-17 JimMcN
    Thu July 20 Birchwood Park 9:30 Underachievers L Pitches Be Crazy (DH) W 4-17 JimMcN
    Thu July 20 Garnetwood-HB 6:30 Yolo Warmers W Hall of Shamers L 17-1 TrevorF
    Thu July 20 Red Brush Park 6:30 Money Badgers Tie Moneyballers Tie 18-18 DaveM
    Thu July 20 Allison Park 6:30 We'd Hit That L Looseballs-Thu W 1-14 JulieS
    Thu July 20 Willowvale Park 6:30 Indians W Woodland Sluggers L 21-12 BrianL
    Thu July 20 Hickory Green 7:00 Litigators L Trash Pandas W 9-15 CathyC
    Thu July 20 Humberwood 6:30 Scallywags W Springfield Isotopes***2 L 14-6 SteveC
    Thu July 20 Humberwood 8:00 Brickyard (DH) W Nice Looking Melons (DH) L 23-9 SteveC
    Thu July 20 Humberwood 9:30 Nice Looking Melons (DH) W Brickyard (DH) L 22-20 SteveC
    Thu July 20 Smithfield 7:30 Bonecrushers (DH) L Alcoholics (DH) W 5-17 LewL
    Thu July 20 Smithfield 9:00 Alcoholics (DH) W Bonecrushers (DH) L 14-13 LewL
    Thu July 20 West Deane-2 6:30 Got The Runs W Third Base Bullies L 5-4 Mario
    Thu July 20 Mimico 6:30 Coby Crushers L Tactical Bacon***2 W 14-15 JimG
    Thursday teams playing Friday: Free Agents, Tailgators; - Thursday teams playing Thursday & Friday***2: Brew Jays-1, Last Call, Springfield Isotopes. Thursday Teams OFF/Not Playing: Pirates-Thu.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri July 21 Max Ward-N #1 7:30 Dingbats (DH) L Raincats (DH) W 10-12 JimMcN
    Fri July 21 Max Ward-N #1 9:00 Raincats (DH) W Dingbats (DH) L 20-8 JimMcN
    Fri July 21 Max Ward-S #2 7:30 Wolfpack (DH) L Misfits (DH) W 8-17 BrianL
    Fri July 21 Max Ward-S #2 9:00 Misfits (DH) W Wolfpack (DH) L 25-2 BrianL
    Fri July 21 Dunton-1 7:00 Dirty Dozen (DH) L Tiger Balmers (DH) W 10-15 JodieP
    Fri July 21 Dunton-1 8:30 Tiger Balmers (DH) L Dirty Dozen (DH) W 5-7 JodieP
    Fri July 21 Dunton-4 7:00 Tailgators (DH) L Thunder (DH) W 5-17 RobO
    Fri July 21 Dunton-4 8:30 Thunder (DH) W Tailgators (DH) L 20-18 RobO
    Fri July 21 Dunton-3 7:00 Unnecessary (DH) W Superior Interior (DH) L 23-18 TommyH
    Fri July 21 Dunton-3 8:30 Superior Interior (DH) L Unnecessary (DH) W 10-14 TommyH
    Fri July 21 Fleetwood 7:30 Tulo Window (DH)***2 L Last Call (DH)***2 W 6-12 BrianD
    Fri July 21 Fleetwood 9:00 Last Call (DH)***2 W Tulo Window (DH)***2 L 18-6 BrianD
    Fri July 21 Mississauga Valley 2 7:30 Say it aint Sosa (DH) L Fighting Irish (DH) W 11-12 HenryP
    Fri July 21 Mississauga Valley 2 9:00 Fighting Irish (DH) W Say it aint Sosa (DH) L 20-7 HenryP
    Fri July 21 Wildwood Park-1 7:30 QHDP (DH) confirmed L Ruff Riders (DH)***2 W 6-18 HughC
    Fri July 21 Wildwood Park-1 9:00 Ruff Riders (DH)***2 W QHDP (DH) confirmed L 20-6 HughC
    Fri July 21 Wildwood Park-2 7:30 Bat & Boujee (DH) Tie I'd Hit That (was Blz)***2 Tie 13-13 KarenW
    Fri July 21 Wildwood Park-2 9:00 I'd Hit That (was Blz)***2 L Bat & Boujee (DH) W 16-17 KarenW
    Fri July 21 Martin Dobkin 7:30 Grand Slammers (DH) W Free Agents (DH) L 13-7 JoelP
    Fri July 21 Martin Dobkin 9:00 Free Agents (DH) L Grand Slammers (DH) W 8-12 JoelP
    Fri July 21 West Deane-L 7:30 Holy Walkamoly (DH) L Rexdale Hitters (DH) W 10-16 RyanMcN
    Fri July 21 West Deane-L 9:00 Rexdale Hitters (DH) W Holy Walkamoly (DH) L 24-9 RyanMcN
    Fri July 21 Diamond Beach-1 7:30 Springfield Isotopes (DH)***2 L Balls Deep (DH)***2 W 16-20 LewL
    Fri July 21 Diamond Beach-1 9:00 Balls Deep (DH)***2 L Springfield Isotopes (DH)***2 W 8-20 LewL
    Fri July 21 Diamond Beach-2 7:30 Loaded Bases (DH)***2 W Roadrunners (DH)***2 L 14-12 WenselC
    Fri July 21 Diamond Beach-2 9:00 Roadrunners (DH)***2 L Loaded Bases (DH)***2 W 7-10 WenselC
    Fri July 21 Centennial Park-2 7:30 Tactical Bacon (DH)***2 W Big Sticks (DH)***2 L 18-5 NickC
    Fri July 21 Centennial Park-2 9:00 Big Sticks (DH)***2 W Tactical Bacon (DH)***2 L 23-5 NickC
    Fri July 21 Centennial Park-3 7:30 Etob Trolley Dodgers L Brew Jays-1 (Thur)(DH)***2 W 7-8 JimG
    Fri July 21 Centennial Park-3 9:00 Brew Jays-1 (Thur)(DH)***2 L Etob Trolley Dodgers W 12-13 JimG
    Fri July 21 Humberwood 7:30 Got the Runs (DH) L Nakatomi All-Stars (DH) W 8-9 SteveCu
    Fri July 21 Humberwood 9:00 Nakatomi All-Stars (DH) W Got the Runs (DH) L 14-7 SteveCu
    Friday Teams Requested OFF: Mayhem, Mixed Balls.

    RSPA Volleyball Night - Friday, July 14, 2017

    Updated July 15, 2017

    volleyball
    The RSPA Volleyball Night at Diamond Beach was another fun night! A great success considering that all the Friday teams were playing ball to make up for the rain-outs. And rain? Not a sight! A gorgeous night!
    Free entry, subsidized proces on all food and beer and a fun night!
    Team Purple Cobras beat team Pay2Day in the finals to win and they had such fun together they wanted the winning photo together, AND ... want to set up a date to play ball against each other.

    Week 11: July 10-14

    Updated June 24, 2017. Scores updated July 14, 2017.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon July 10   Dunton-1 6:30 Pho House L def Triple Threat W def 0‑7 def BL xxx
    Mon July 10 Dunton-1 8:00 TMT L Lance Romance (new) W 4-16 BrianL
    Mon July 10 Dunton-1 9:30 Breaking Bats Tie Homeward Bound Tie 15-15 BrianL
    Mon July 10 Dunton-3 6:30 Bang Bang-Mon L TSC Showstoppers W 11-12 JimMcN
    Mon July 10 Dunton-3 8:00 Toronto Blue Yays (DH) W Nakatomi All-Stars (DH) L 13-7 JimMcN
    Mon July 10 Dunton-3 9:30 Nakatomi All-Stars (DH) W Toronto Blue Yays (DH) L 20-11 JimMcN
    Mon July 10 Dunton-4 6:30 On Deck (new) W Shebeen Shebangers L 15-13 RichardP
    Mon July 10 Dunton-4 8:00 Woodbine Longshots W Our Pitcher Quit L 15-10 RichardP
    Mon July 10 Dunton-4 9:30 Bats n Mitts W TNT L 11-8 RichardP
    Mon July 10 River Grove #3 6:30 Reverse Apache W We Are Winners L 16-2 HenryP
    Mon July 10 River Grove #3 8:00 Pass The Bunts (DH) L Dutch Rudders (DH) W 16-17 HenryP
    Mon July 10 River Grove #3 9:30 Dutch Rudders (DH) L Pass The Bunts (DH) W 11-15 HenryP
    Mon July 10 Brickyard-1 9:30 not available not available --- --- xxx
    Mon July 10 Garnetwood-SB 6:30 Tap This W Wasted Talent (new) L 17-3 TonyP
    Mon July 10 Heritage Hills 6:30 Rebooters-Mon W Emcom Fewsters (new) L 22-9 RobertS
    Mon July 10 King Park #1 6:30 Pay2Day L Smokin Bats W 6-18 SchuylerH
    Mon July 10 West Deane-2 6:30 Peel Dodgers W Big Sticks L 11-9 SamanthaD
    Mon July 10 West Deane-L 6:30 Wins Below Replacements W Reds L 12-5 RobO
    Mon July 10 West Deane-L 8:00 Piccolo Pals W Tulo Window L 14-9 RobO
    Mon July 10 West Deane-L 9:30 Special K's Tie Black & Yellow Tie 13-13 RobO
    Mon July 10 Centennial-3 6:30 HCCD L Aceholes W 7-16 Mario
    Mon July 10 Centennial-3 8:00 Etobicoke Rage (new) L Roadrunners (DH) W 12-13 Mario
    Mon July 10 Centennial-3 9:30 Brew Jays-2 W Roadrunners (DH) L 10-7 Mario
    Mon July 10 Humberwood 7:30 Swingers (DH) L def Dusty Daryls (DH) W def 0‑7 def SteveCu
    Mon July 10 Humberwood 9:00 Dusty Daryls (DH) L Swingers (DH) W 11-22 SteveCu
    Mon July 10 Smithfield 7:30 Alcoballics (DH) L def Mitt Wreckers (DH) W def 0‑7 def KarenW
    Mon July 10 Smithfield 9:00 Mitt Wreckers (DH) W def Alcoballics (DH) L def 7‑0 def KarenW
    Monday Teams OFF/Not Playing: none. -- Monday teams playing Friday: no Friday games, RSPA Volleyball Night.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue July 11 Dunton-2 6:30 Pitch Slaps (DH) L Purple People Eaters (DH) W 7-12 JohnG
    Tue July 11 Dunton-2 8:00 Purple People Eaters (DH) W Pitch Slaps (DH) L 18-5 JohnG
    Tue July 11 Dunton-2 9:30 Unathletics L Purple Cobras W 13-18 JohnG
    Tue July 11 Wildwood Park-1 6:30 Assassins L Bambinos W 7-8 RichardP
    Tue July 11 Wildwood Park-1 8:00 Arod in my Pujols (DH) W Bang Bang-Tue (DH) L 7-1 RichardP
    Tue July 11 Wildwood Park-1 9:30 Bang Bang-Tue (DH) L Arod in my Pujols (DH) W 8-9 RichardP
    Tue July 11 Wildwood Park-2 6:30 Chicks n Dicks L Pirates W 7-12 JulieS
    Tue July 11 Wildwood Park-2 8:00 Sofa Kings (DH) L Bird Sluggers (DH) W 7-8 JulieS
    Tue July 11 Wildwood Park-2 9:30 Bird Sluggers (DH) L Sofa Kings (DH) W 13-20 JulieS
    Tue July 11 Mount Charles-N 6:30 Bandits (DH) W Massive Hits L 18-8 HenryP
    Tue July 11 Mount Charles-N 8:00 Bandits (DH) W Smackin Pitches (DH) L 22-10 HenryP
    Tue July 11 Mount Charles-N 9:30 Insta-Slams (new) W Smackin Pitches (DH) L 12-10 HenryP
    Tue July 11 Mount Charles-S 6:30 Loose Balls-Tue (DH) W McGlovins (DH) L 19-13 WayneB
    Tue July 11 Mount Charles-S 8:00 McGlovins (DH) L Loose Balls-Tue (DH) W 5-6 WayneB
    Tue July 11 Mount Charles-S 9:30 Ruff Riders W Inferno L 11-9 WayneB
    Tue July 11 Brickyard-2 6:30 Lob Squad W Sunwing Flyers L 15-12 JimMcN
    Tue July 11 Brickyard-2 8:00 Balls Deep (not DH) L Schweddy Balls (not DH) W 10-16 JimMcN
    Tue July 11 Brickyard-2 9:30 Smokin Bats-2 L Hit Squad W 11-15 JimMcN
    Tue July 11 Brickyard-1 9:00 not available not available --- --- AT xxx
    Tue July 11 Garnetwood-SB 6:30 G3T W Humdingers L 16-15 TonyP
    Tue July 11 Red Brush 6:30 Legion of Doom L Bats n Hoes W 11-17 EdG
    Tue July 11 Quenippenon 6:30 Balls to the Wall L Prestige W 11-18 DaveM
    Tue July 11 Allison Park 6:30 Eh Team (427) W Designated Drinkers-2 L 17-3 BrianD
    Tue July 11 Century City 6:30 Prophix L Rebooters-Tue W 13-24 CathyC
    Tue July 11 King Park #1 6:30 Designated Drinkers-3 L Punishers W 9-11 AllanT
    Tue July 11 King Park #3 6:30 Batters with Benefits L Culinary Crushers W 12-13 SamanthaD
    Tue July 11 Hickory Green 7:00 Sally Fields L Bench Warmers W 8-12 SteveS
    Tue July 11 Humberwood 6:30 Casharoos L Dirty Mitts W 4-12 TommyH
    Tue July 11 Humberwood 8:00 Caught Lookin (DH) L Loaded Bases (DH) W 12-16 TommyH
    Tue July 11 Humberwood 9:30 Loaded Bases (DH) W Caught Lookin (DH) L 18-8 TommyH
    Tue July 11 Smithfield 6:30 Shake & Bake L Baseheads W 5-16 SteveCu
    Tue July 11 Smithfield 8:00 Back Door Sliders (DH) L Eh Team-2 (DH) W 20-21 SteveCu
    Tue July 11 Smithfield 9:30 Eh Team-2 (DH) W Back Door Sliders (DH) L 16-5 SteveCu
    Tue July 11 West Deane-2 6:30 Prompt Alerts W Brew Crew L 16-0 RobO
    Tue July 11 Mimico 6:30 Powchicawawahs L Booty Pirates W 15-16 JimG
    Tuesday Teams OFF/Not Playing: none. -- Tuesday teams playing Friday: no Friday games, RSPA Volleyball Night.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed July 12 Fleetwood 6:30 Dinger Swingers R/S Huskies R/S R/S R/O JimMcN
    Wed July 12 Fleetwood 8:00 Sweet Spot R/S QHDP R/S R/S R/O JimMcN
    Wed July 12 Fleetwood 9:30 Marvel R/S Alkos in the Outfield R/S R/S R/O JimMcN
    Wed July 12 Wildwood Park-2 6:30 Saints of Circumstance R/S Burlington Drifters R/S R/S R/O RichardP
    Wed July 12 Wildwood Park-2 8:00 Blue Balls R/S Game of Throws R/S R/S R/O RichardP
    Wed July 12 Wildwood Park-2 9:30 Charros R/S Master Batters R/S R/S R/O RichardP
    Wed July 12 Sheridan Park 8:00 Slackers (DH) R/S Major League Drinkers (DH) R/S R/S R/O BrianL
    Wed July 12 Sheridan Park 9:30 Major League Drinkers (DH) R/S Slackers (DH) R/S R/S R/O BrianL
    Wed July 12 Garnetwood-SB 7:00 Baes on Balls R/S Pitch Please R/S R/S R/O TonyP
    Wed July 12 Garnetwood-HB 6:30 Pho House R/S Booze Jays R/S R/S R/O SteveS
    Wed July 12 Red Brush Park 6:30 Brew Jays-3 R/S Hit em Up R/S R/S R/O JulieS
    Wed July 12 Kings Park #1 6:30 Bang Bang-Wed R/S Lumberjacks R/S R/S R/O LewL
    Wed July 12 Heritage Hills 6:30 Furtraders R/S I'd Hit That R/S R/S R/O RobertS
    Wed July 12 Century City 6:30 Ari Overdrive R/S Alpha Q-Up (new) R/S R/S R/O CathyC
    Wed July 12 Humberwood 7:30 Hardballs R/S Blaze Jays (new)(DH) R/S R/S R/O SteveC
    Wed July 12 Humberwood 9:00 Coconuts R/S Blaze Jays (new)(DH) R/S R/S R/O SteveC
    Wed July 12 West Deane-2 6:30 BDO Tax-Mania Devils R/S Toronto Brew Jays R/S R/S R/O Mario
    Wed July 12 Mimico 6:30 Mad Batters R/S Field of Beerz R/S R/S R/O JimG
    Wednesday Teams OFF/Not Playing: Baesic Pitches. -- Wednesday teams playing Friday: no Friday games, RSPA Volleyball Night.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu July 13 Max Ward-N #1 8:45 Tailgators (DH) L Bucket Bombers (DH) W 1-22 SteveCu
    Thu July 13 Max Ward-N #1 9:45 Bucket Bombers (DH) W Tailgators (DH) L 18-5 SteveCu
    Thu July 13 Sheridan Park 8:00 Nutz & Boltz (DH) W Draft Dodgers (DH) L 12-7 WayneB
    Thu July 13 Sheridan Park 9:30 Draft Dodgers (DH) L Nutz & Boltz (DH) W 4-13 WayneB
    Thu July 13 Fleetwood 6:30 Looseballs-Thu L GDG Dodgers W 13-14 RobO
    Thu July 13 Fleetwood 8:00 Hall of Shamers W Nice Looking Melons L 17-14 RobO
    Thu July 13 Fleetwood 9:30 Yolo Warmers W Cleats & Cleavage L 21-15 RobO
    Thu July 13 Miss Valley-2 6:30 Moneyballers L Scallywags W 1-12 SchuylerH
    Thu July 13 Miss Valley-2 8:00 Free Agents W Rage (DH) L 8-4 SchuylerH
    Thu July 13 Miss Valley-2 9:30 Rage (DH) W Titans L 16-8 SchuylerH
    Thu July 13 Birchwood Park 8:00 Underachievers W Torontourage (DH) L 14-2 JimMcN
    Thu July 13 Birchwood Park 9:30 Barflys W Torontourage (DH) L 17-3 JimMcN
    Thu July 13 Garnetwood-HB 6:30 Money Badgers L Pirates-Thu W 8-12 TrevorF
    Thu July 13 Red Brush Park 6:30 Bayside Tigers L Woodland Sluggers W 6-16 SteveS
    Thu July 13 Allison Park 7:00 Litigators Tie We'd Hit That Tie 15-15 DaveM
    Thu July 13 Willowvale Park 7:00 Indians L Last Call W 7-13 BrianL
    Thu July 13 Humberwood 6:30 Coby Crushers L No Glove No Love W 9-11 SteveC
    Thu July 13 Humberwood 8:00 CTS Electrics L Got the Runs W 7-10 SteveC
    Thu July 13 Humberwood 9:30 Designated Drinkers-1 W Pitches Be Crazy L 18-4 SteveC
    Thu July 13 Smithfield 7:30 Alcoholics W Bone Crushers L 17-13 LewL
    Thu July 13 Smithfield 9:00 Brew Jays-1 W Brickyard L 14-12 LewL
    Thu July 13 West Deane-2 6:30 Tactical Bacon W Springfield Isotopes L 10-7 Mario
    Thu July 13 Mimico 6:30 Third Base Bullies (new) L Trash Pandas W 7-13 JimG
    Thursday teams playing Friday: no Friday games, RSPA Volleyball Night; - Thursday Teams OFF/Not Playing: Honey Badgers (req off).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri July 14 Diamond Beach-1 6:30 Friday, July 14 -- RSPA Volleyball Night at Diamond Beach.
    Friday teams requesting to play Friday, July 14 (instead of volleyball): - see below.
    Fri July 14 Diamond Beach-1 7:00 Superior Interior (DH) L Tiger Balmers (DH) W 5-17 RobO
    Fri July 14 Diamond Beach-1 8:30 Tiger Balmers (DH) L Superior Interior (DH) W 21-23 RobO
    Fri July 14 Diamond Beach-2 7:00 Thunder (DH) W Unnecessary (DH) L 19-0 JohnG
    Fri July 14 Diamond Beach-2 8:30 Unnecessary (DH) L Thunder (DH) W 5-13 JohnG
    Fri July 14 Fleetwood 7:30 Wolfpack (DH) L Mayhem (DH) W 14-23 RichardP
    Fri July 14 Fleetwood 9:00 Mayhem (DH) W Wolfpack (DH) L 22-7 RichardP
    Fri July 14 Max Ward-N #1 7:30 Dirty Dozen (DH) W Grand Slammers (DH) L 18-16 JimMcN
    Fri July 14 Max Ward-N #1 9:00 Grand Slammers (DH) L Dirty Dozen (DH) W 11-18 JimMcN
    Fri July 14 Max Ward-S #2 7:30 Dingbats (DH) W Misfits (DH) L 24-23 BrianL
    Fri July 14 Max Ward-S #2 9:00 Misfits (DH) L Dingbats (DH) W 25-26 BrianL
    Fri July 14 Wildwood Park-1 7:30 Say it aint Sosa (DH) L Bat & Boujee (DH) W 13-14 HughC
    Fri July 14 Wildwood Park-1 9:00 Bat & Boujee (DH) L Say it aint Sosa (DH) W 5-11 HughC
    Fri July 14 Wildwood Park-2 6:30 Bang Bang-Mon (DH) L Bang Bang-Tue (DH) W 5-10 LewL
    Fri July 14 Wildwood Park-2 8:00 Bang Bang-Tue (DH) L Bang Bang-Wed (DH) W 5-10 LewL
    Fri July 14 Wildwood Park-2 9:30 Bang Bang-Mon (DH) L Bang Bang-Wed (DH) W 5-10 RichardP
    Fri July 14 Mississauga Valley 2 7:30 Fighting Irish (DH) W Holy Walkamoly (DH) L 16-5 JulieS
    Fri July 14 Mississauga Valley 2 9:00 Holy Walkamoly (DH) L Fighting Irish (DH) W 1-13 JulieS
    Fri July 14 West Deane-L 7:30 Raincats (DH) W Rexdale Hitters (DH) L 22-12 SteveCu
    Fri July 14 West Deane-L 9:00 Rexdale Hitters (DH) L Raincats (DH) W 0-23 SteveCu

    RSPA Slo-Pitch Tournament July 8-9

    Another great tournament comes to an end. And the rain held off for another weekend. 65 teams in 7 divisions.
    Results: • Bayside Tigers beat Multiple Scoregasms to win the Coed E1/D division.
    • Tailgators beat OZ to win the Coed E2 division.
    • Nice Looking Melons beat Black & Yellow to win the Coed E3 division.
    • Mad Batters beat Shake & Bake to win the Coed F1 division (finally after 20 years).
    • Baes on Balls beat Smokin' Bats to win the Coed F2 division.
    • Brew Crew (with players from the RSPA coed Brew Crew) beat Sandlot to win Mens E.
    • Trojans (with Hemant from Big Sticks) beat Reds to win Mens D.

    I had two bats up for draw this weekend, Mad Batters won a Freak and some team rep who didn't bother to check his ticket would have won the other one, along with multiple sweat shirts, tees and hoodies.
    Thanks to the Irish Shebeen Pub and the staff for hosting (and putting up with us).
    Looking to break 100 teams for the RSPA tournament August 19-20 and we will have Coed C, D, E1, E2 and maybe E3, coed F1, F2 and F3 as well as Mens D and E. More free beer and door prizes than ever before.

    Week 10: July 3-7

    Updated June 20, 2017. Scores updated July 10, 2017. -- Double-headers on unlit diamonds start Monday, June 12, go to July 6. Time limit in effect.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon July 3   ALL PARKS Monday, July 3 -- Canada Day long weekend; games are optional.
    Mon July 3   Dunton-1 6:30 Triple Threat (DH) L Homeward Bound (DH) W 3-7 BrianL
    Mon July 3 Dunton-1 8:00 Homeward Bound (DH) W Triple Threat (DH) L 12-9 BrianL
    Mon July 3 Dunton-3 6:30 Smokin Bats (DH) W Pass the Bunts (DH) L 30-24 JimMcN
    Mon July 3 Dunton-3 8:00 Pass the Bunts (DH) W Smokin Bats (DH) L 20-14 JimMcN
    Mon July 3 Dunton-4 6:30 Aceholes (DH) L Tap This (DH) W 2-14 RobO
    Mon July 3 Dunton-4 8:00 Tap This (DH) W Aceholes (DH) L 20-14 RobO
    Mon July 3 Centennial-3 7:30 Pay2Day (DH) L Brew Jays-2 (DH) W 5-9 Mario
    Mon July 3 Centennial-3 9:00 Brew Jays-2 (DH) N/L Pay2Day (DH) N/L N/L Mario
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue July 4 Dunton-2 6:30 Designated Drinkers-3 L Bandits W 16-17 RobO
    Tue July 4 Dunton-2 8:00 Purple People Eaters W Assassins L 15-10 RobO
    Tue July 4 Dunton-2 9:30 Balls Deep L Unathletics W 8-17 RobO
    Tue July 4 Wildwood Park-1 6:30 Bambinos L Booty Pirates W 12-13 RichardP
    Tue July 4 Wildwood Park-1 8:00 Inferno (DH) L Powchicawawahs (DH) W 6-7 RichardP
    Tue July 4 Wildwood Park-1 9:30 Powchicawawahs (DH) W Inferno (DH) L 20-17 RichardP
    Tue July 4 Wildwood Park-2 6:30 Baseheads W Chicks n Dicks L 20-8 JohnG
    Tue July 4 Wildwood Park-2 8:00 Bird Sluggers L Caught Lookin (DH) W 16-17 JohnG
    Tue July 4 Wildwood Park-2 9:30 Sofa Kings N/L Caught Lookin (DH) N/L N/L JohnG
    Tue July 4 Mount Charles-N 6:30 Culinary Crushers L Loaded Bases W 12-14 HenryP
    Tue July 4 Mount Charles-N 8:00 Insta-Slams (new) W Massive Hits L 17-16 HenryP
    Tue July 4 Mount Charles-N 9:30 G3T L Smokin Bats-2 (new)***2 W 5-16 HenryP
    Tue July 4 Mount Charles-S 6:30 McGlovins Tie Pitch Slaps Tie 10-10 WayneB
    Tue July 4 Mount Charles-S 8:00 Looseballs-Tue W Arod in my Pujols (DH) L 20-17 WayneB
    Tue July 4 Mount Charles-S 9:30 Punishers L Arod in my Pujols (DH) W 8-15 WayneB
    Tue July 4 Brickyard-2 6:30 Brew Crew W Prophix L 15-12 JimMcN
    Tue July 4 Brickyard-2 8:00 Smackin Pitches (DH) L Eh Team-2 (DH) W 10-11 JimMcN
    Tue July 4 Brickyard-2 9:30 Eh Team-2 (DH) W Smackin Pitches (DH) L 20-11 JimMcN
    Tue July 4 Brickyard-1 9:00 Hit Squad L Schweddy Balls W 9-16 AllanT*
    Tue July 4 Garnetwood-SB 6:30 Batters with Benefits (DH) W Prompt Alerts (DH) L 18-9 TonyP
    Tue July 4 Garnetwood-SB 7:45 Prompt Alerts (DH) W Batters with Benefits (DH) L 13-7 TonyP
    Tue July 4 Red Brush 6:30 Lob Squad (DH) L Legion of Doom (DH) W 9-10 EdG
    Tue July 4 Red Brush 7:45 Legion of Doom (DH) L Lob Squad (DH) W 10-11 EdG
    Tue July 4 Quenippenon 6:30 Bats n Hoes L Prestige W 9-15 DaveM
    Tue July 4 Allison Park 6:30 Pirates-Tue (DH) L Rebooters-Tue (DH) W 16-17 AllanT*
    Tue July 4 Allison Park 7:45 Rebooters-Tue (DH) W Pirates-Tue (DH) L 18-10 AllanT*
    Tue July 4 Century City 6:30 Sunwing Flyers (DH) W Balls to the Wall (DH) L 11-9 CathyC
    Tue July 4 Century City 7:45 Balls to the Wall (DH) W Sunwing Flyers (DH) L 13-8 CathyC
    Tue July 4 King Park #1 6:30 Eh Team (427)(DH) W Bench Warmers (DH) L 15-2 BrianD
    Tue July 4 King Park #1 7:45 Bench Warmers (DH) Tie Eh Team (427)(DH) Tie 13-13 BrianD
    Tue July 4 King Park #3 6:30 Dirty Mitts (DH) L Humdingers (DH) W 7-8 SamanthaD
    Tue July 4 King Park #3 7:45 Humdingers (DH) W Dirty Mitts (DH) L 11-9 SamanthaD
    Tue July 4 Humberwood 7:30 Sally Fields (DH) L Casharoos (DH) W 16-17 SteveCu
    Tue July 4 Humberwood 9:00 Casharoos (DH) L Sally Fields (DH) W 8-11 SteveCu
    Tue July 4 Smithfield 6:30 Bang Bang-Tue (DH) W def Ruff Riders (DH) L def 7‑0 def TommyH
    Tue July 4 Smithfield 8:00 Ruff Riders (DH) L Bang Bang-Tue (DH) W 7-19 TommyH
    Tue July 4 Smithfield 9:30 Purple Cobras L Back Door Sliders W 12-16 TommyH
    Tue July 4 West Deane-2 6:30 Designated Drinkers-2 (DH) L Shake & Bake (DH) W 1-18 Mario
    Tue July 4 West Deane-2 7:45 Shake & Bake (DH) L Designated Drinkers-2 (DH) W 11-12 Mario
    Tuesday teams playing Tuesday & Friday: Smokin Bats-2***2; - Tuesday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed July 5 Fleetwood 6:30 Lumberjacks L Mad Batters W 1-16 SteveCu
    Wed July 5 Fleetwood 8:00 Major League Drinkers L Blue Balls W 6-12 SteveCu
    Wed July 5 Fleetwood 9:30 Slackers W Charros L 12-5 SteveCu
    Wed July 5 Wildwood Park-2 6:30 Booze Jays L Dinger Swingers W 4-15 RichardP
    Wed July 5 Wildwood Park-2 8:00 Blaze Jays L I'd Hit That W 8-9 RichardP
    Wed July 5 Wildwood Park-2 9:30 QHDP L Game of Throws W 12-15 RichardP
    Wed July 5 Sheridan Park 8:00 Coconuts (DH) L Baesic Pitches (DH) W 8-10 BrianL
    Wed July 5 Sheridan Park 9:30 Baesic Pitches (DH) W Coconuts (DH) L 15-13 BrianL
    Wed July 5 Garnetwood-SB 6:30 Master Batters (DH) W Brew Jays-3 (DH) L 10-9 TonyP
    Wed July 5 Garnetwood-SB 7:45 Brew Jays-3 (DH) L Master Batters (DH) W 11-20 TonyP
    Wed July 5 Garnetwood-HB 6:30 Pho House-Wed (DH) L Sweet Spot (DH) W 16-17 SteveS
    Wed July 5 Garnetwood-HB 7:45 Sweet Spot (DH) L Pho House-Wed (DH) W 4-7 SteveS
    Wed July 5 Red Brush Park 6:30 Hit em Up (DH) W Alpha Q-Up (DH) L 16-8 DaveM
    Wed July 5 Red Brush Park 7:45 Alpha Q-Up (DH) L Hit em Up (DH) W 12-13 DaveM
    Wed July 5 Kings Park #1 6:30 Huskies (DH) W Bang Bang-Wed (DH) L 15-14 WenselC
    Wed July 5 Kings Park #1 7:45 Bang Bang-Wed (DH) W Huskies (DH) L 21-10 WenselC
    Wed July 5 Heritage Hills 6:30 Pitch Please (DH) L Ari Overdrive (DH) W 14-21 RobertS
    Wed July 5 Heritage Hills 7:45 Ari Overdrive (DH) W Pitch Please (DH) L 19-5 RobertS
    Wed July 5 Century City 6:30 Burlington Drifters (DH) W BDO Tax-Mania Devils (DH) L 19-3 CathyC
    Wed July 5 Century City 7:45 BDO Tax-Mania Devils (DH) L Burlington Drifters (DH) W 3-15 CathyC
    Wed July 5 Humberwood 7:30 Baes on Balls (DH) W Hardballs (DH) L 18-7 AllanT
    Wed July 5 Humberwood 9:00 Hardballs (DH) W Baes on Balls (DH) L 10-8 AllanT
    Wed July 5 West Deane-2 6:30 Saints of Circumstance (DH) W Toronto Brew Jays (DH) L 17-4 Mario
    Wed July 5 West Deane-2 7:45 Toronto Brew Jays (DH) L Saints of Circumstance (DH) W 7-11 Mario
    Wed July 5 Mimico 6:30 Field of Beerz (DH) W Furtraders (DH) L 15-13 JimG
    Wed July 5 Mimico 7:45 Furtraders (DH) L Field of Beerz (DH) W 8-14 JimG
    Wednesday teams playing Friday: Alkos in the Outfield, Marvel; - Wednesday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu July 6 Max Ward-N #1 8:45 Draft Dodgers (DH) L Bucket Bombers (DH) W 3-10 HemantS
    Thu July 6 Max Ward-N #1 9:45 Bucket Bombers (DH) W Draft Dodgers (DH) L 27-15 HemantS
    Thu July 6 Sheridan Park 8:00 Honey Badgers (DH) W Yolo Warmers (DH) L 8-7 WayneB
    Thu July 6 Sheridan Park 9:30 Yolo Warmers (DH) W Honey Badgers (DH) L 22-11 WayneB
    Thu July 6 Fleetwood 6:30 Hall of Shamers W Money Badgers L 18-11 RobO
    Thu July 6 Fleetwood 8:00 Tailgators (DH) L Nutz & Boltz (DH) W 11-12 RobO
    Thu July 6 Fleetwood 9:30 Nutz & Boltz (DH) W Tailgators (DH) L 20-4 RobO
    Thu July 6 Miss Valley-2 6:30 Got The Runs W Torontourage (new) L 10-3 AllanT
    Thu July 6 Miss Valley-2 8:00 Bone Crushers L Rage (DH) W 12-14 AllanT
    Thu July 6 Miss Valley-2 9:30 Cleats & Cleavage L Rage (DH) W 12-13 AllanT
    Thu July 6 Birchwood Park 8:00 CTS Electric L Barflys (DH) W 3-9 JimMcN
    Thu July 6 Birchwood Park 9:30 Underachievers L Barflys (DH) W 12-14 JimMcN
    Thu July 6 Garnetwood-HB 6:30 Springfield Isotopes (DH) Tie Moneyballers (DH) Tie 12-12 SteveCu
    Thu July 6 Garnetwood-HB 7:45 Moneyballers (DH) W Springfield Isotopes (DH) L 12-10 SteveCu
    Thu July 6 Red Brush Park 6:30 GDG Dodgers (DH) W Last Call (DH) L 14-2 SteveS
    Thu July 6 Red Brush Park 7:45 Last Call (DH) L GDG Dodgers (DH) W 8-14 SteveS
    Thu July 6 Allison Park 6:30 Indians (DH) W We'd Hit That (DH) L 14-7 JohnG
    Thu July 6 Allison Park 7:45 We'd Hit That (DH) L Indians (DH) W 3-23 JohnG
    Thu July 6 Willowvale Park 6:30 Woodland Sluggers (DH) W Pirates-Thu (DH) L 13-9 BrianL
    Thu July 6 Willowvale Park 7:45 Pirates-Thu (DH) W Woodland Sluggers (DH) L 17-4 BrianL
    Thu July 6 Hickory Green 7:00 Litigators W Looseballs-Thu L 11-10 DaveM
    Thu July 6 Humberwood 6:30 Bayside Tigers (new) xxx No Glove No Love xxx xxx SC xxx
    Thu July 6 Humberwood 8:00 Nice Looking Melons (DH) L Titans (new)(DH) W 16-19 SC xxx
    Thu July 6 Humberwood 9:30 Titans (new)(DH) W Nice Looking Melons (DH) L 23-7 SC xxx
    Thu July 6 Smithfield 7:30 Brickyard W Designated Drinkers-1 L 19-6 LewL
    Thu July 6 Smithfield 9:00 Tactical Bacon (was PBC) L Brew Jays-1 W 15-17 LewL
    Thu July 6 West Deane-2 6:30 Trash Pandas (DH) W Coby Crushers (DH) L 12-1 Mario
    Thu July 6 West Deane-2 7:45 Coby Crushers (DH) L Trash Pandas (DH) W 9-10 Mario
    Thu July 6 Mimico 6:30 Scallywags (DH) W Third Base Bullies (DH) L 14-4 JimG
    Thu July 6 Mimico 7:45 Third Base Bullies (DH) L Scallywags (DH) W 8-20 JimG
    Thursday teams playing Friday: Alcoholics, Tactical Bacon; - Thursday Teams OFF/Not Playing: Free Agents (req R/S Friday).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Dunton Park diamonds 2-3-4 are not available for Friday, July 7, Friday schedule is now confirmed.
    Fri July 7 Max Ward-N #1 7:30 Tiger Balmers (DH) L Thunder (DH) W 5-19 JimMcN
    Fri July 7 Max Ward-N #1 9:00 Thunder (DH) W Tiger Balmers (DH) L 21-13 JimMcN
    Fri July 7 Max Ward-S #2 7:30 Wins Below Repl (DH) W Unnecessary (DH) L 22-11 BrianL
    Fri July 7 Max Ward-S #2 9:00 Unnecessary (DH) L Wins Below Repl (DH) W 9-12 BrianL
    Fri July 7 Dunton-1 7:30 Etobicoke Rage (was TB) L Baesic Pitches (DH) W 8-15 JoelP
    Fri July 7 Dunton-1 9:00 Baesic Pitches (DH) W Etobicoke Rage (was TB) L 18-16 JoelP
    Fri July 7 Fleetwood 7:30 Bat & Boujee (DH) W Wolfpack (DH) L 14-13 SchuylerH
    Fri July 7 Fleetwood 9:00 Wolfpack (DH) W Bat & Boujee (DH) L 25-12 SchuylerH
    Fri July 7 Mississauga Valley 2 7:30 Mayhem (DH) W Fighting Irish (DH) L 12-3 JulieS
    Fri July 7 Mississauga Valley 2 9:00 Fighting Irish (DH) L Mayhem (DH) W 16-21 JulieS
    Fri July 7 Wildwood Park-1 7:30 Alkos in Outfield (DH) W Mixed Balls (DH) L 12-9 RichardP
    Fri July 7 Wildwood Park-1 9:00 Mixed Balls (DH) W Alkos in Outfield (DH) L 19-13 RichardP
    Fri July 7 Wildwood Park-2 7:30 Smokin Bats-2 (DH)***2 W def Alcoballics (DH) L def 7‑0 def JohnG
    Fri July 7 Wildwood Park-2 9:00 Alcoballics (DH) L def Smokin Bats-2 (DH)***2 W def 0‑7 def JohnG
    Fri July 7 Martin Dobkin 7:30 Eh Team-2 (DH) L Grand Slammers (DH) W 7-9 JoelP
    Fri July 7 Martin Dobkin 9:00 Grand Slammers (DH) L Eh Team-2 (DH) W 13-14 JoelP
    Fri July 7 West Deane-L 7:30 Rexdale Hitters (DH) L Baes on Balls (DH) (was Alc) W 9-18 BrianD
    Fri July 7 West Deane-L 9:00 Baes on Balls (DH) (was Alc) W Rexdale Hitters (DH) L 19-6 BrianD
    Fri July 7 Diamond Beach-1 7:30 Raincats (DH) W Superior Interior (DH) L 6-5 TommyH
    Fri July 7 Diamond Beach-1 9:00 Superior Interior (DH) W Raincats (DH) L 17-3 TommyH
    Fri July 7 Diamond Beach-2 7:30 Looseballs-Tue (DH) W Dirty Dozen (DH) L 21-11 LewL
    Fri July 7 Diamond Beach-2 9:00 Dirty Dozen (DH) L Looseballs-Tue (DH) W 13-17 LewL
    Fri July 7 Centennial Park-1 7:30 On Deck (DH) W Etob Trolley Dodgers (DH) L 22-10 HenryP
    Fri July 7 Centennial Park-1 9:00 Etob Trolley Dodgers (DH) L On Deck (DH) W 13-25 HenryP
    Fri July 7 Centennial Park-2 7:30 Holy Walkamoly (DH) L Dingbats (DH) W 13-15 SteveCu
    Fri July 7 Centennial Park-2 9:00 Dingbats (DH) W Holy Walkamoly (DH) L 15-5 SteveCu
    Fri July 7 Centennial Park-3 7:30 Misfits (DH) L Say It Aint Sosa (DH) W 6-10 KarenW
    Fri July 7 Centennial Park-3 9:00 Say It Aint Sosa (DH) W Misfits (DH) L 17-15 KarenW

    Week 9: June 26-30

    Updated June 17, 2017. Scores updated July 1, 2017. -- Double-headers on unlit diamonds start Monday, June 12, go to July 6. Time limit in effect.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon June 26   Dunton-1 6:30 Triple Threat L Aceholes (DH) W 2-17 BrianL
    Mon June 26 Dunton-1 8:00 Homeward Bound W Aceholes (DH) L 22-12 BrianL
    Mon June 26 Dunton-1 9:30 Black & Yellow L Our Pitcher Quit W 9-16 BrianL
    Mon June 26 Dunton-3 6:30 TSC Showstoppers (DH) L Reverse Apache W 5-7 JimMcN
    Mon June 26 Dunton-3 8:00 TSC Showstoppers (DH) L Bats n Mitts (DH) W 6-10 JimMcN
    Mon June 26 Dunton-3 9:30 Toronto Blue Yays L Bats n Mitts (DH) W 10-11 JimMcN
    Mon June 26 Dunton-4 6:30 We Are Winners (DH) W Nakatomi All-Stars L 11-3 JohnG
    Mon June 26 Dunton-4 8:00 We Are Winners (DH) W Piccolo Pals (DH) L 16-15 JohnG
    Mon June 26 Dunton-4 9:30 TNT W Piccolo Pals (DH) L 10-8 JohnG
    Mon June 26 River Grove #3 7:30 Dutch Rudders (DH) W Tulo Window (DH) L 13-1 AllanT
    Mon June 26 River Grove #3 9:00 Tulo Window (DH) L Dutch Rudders (DH) W 4-16 AllanT
    Mon June 26 Brickyard-1 9:00 Dusty Daryls L Mitt Wreckers W 14-16 JulieS
    Mon June 26 Garnetwood-SB 6:30 Pho House (DH) W HCCD (DH) L 21-8 TonyP
    Mon June 26 Garnetwood-SB 7:45 HCCD (DH) L Pho House (DH) W 8-14 TonyP
    Mon June 26 Heritage Hills 6:30 Rebooters-Mon (DH) W Smokin Bats (DH) L 20-11 RobertS
    Mon June 26 Heritage Hills 7:45 Smokin Bats (DH) W Rebooters-Mon (DH) L 13-8 RobertS
    Mon June 26 King Park #1 6:30 Peel Dodgers (DH) W Pay2Day (DH) L 11-3 SamanthaD
    Mon June 26 King Park #1 7:45 Pay2Day (DH) L Peel Dodgers (DH) W 8-12 SamanthaD
    Mon June 26 King Park #2 6:30 Pass the Bunts (DH) L Big Sticks (DH) W 6-15 SchuylerH
    Mon June 26 King Park #2 7:45 Big Sticks (DH) W Pass the Bunts (DH) L 12-11 SchuylerH
    Mon June 26 West Deane-2 6:30 Shebeen Shebangers (DH) W Woodbine Longshots (DH) L 8-7 SteveS
    Mon June 26 West Deane-2 7:45 Woodbine Longshots (DH) W Shebeen Shebangers (DH) L 16-3 SteveS
    Mon June 26 West Deane-L 6:30 Bang Bang-Mon L Roadrunners (DH) W 7-15 RobO
    Mon June 26 West Deane-L 8:00 Etobicoke Rage (new) L Roadrunners (DH) W 6-16 RobO
    Mon June 26 West Deane-L 9:30 Brew Jays-2 W Swingers L 17-5 RobO
    Mon June 26 Centennial-3 6:30 Wins Below Repl. W On Deck (new) L 13-11 Mario
    Mon June 26 Centennial-3 8:00 Lance Romance (new) W Breaking Bats (DH) L 20-12 Mario
    Mon June 26 Centennial-3 9:30 TMT (Family Matters) W Breaking Bats (DH) L 16-8 Mario
    Mon June 26 Humberwood 7:30 Wasted Talent (DH) W Special K's (DH) L 17-1 SteveCu
    Mon June 26 Humberwood 9:00 Special K's (DH) L Wasted Talent (DH) W 11-14 SteveCu
    Mon June 26 Smithfield 7:30 Reds (DH) L Tap This (DH) W 6-13 RichardP
    Mon June 26 Smithfield 9:00 Tap This (DH) L Reds (DH) W 2-9 RichardP
    Monday Teams OFF/Not Playing: Alcoballics. - Emcom Fewsters is playing on Thursday. -- Monday teams playing on long weekend: TBA.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue June 27 Dunton-2 6:30 Pitch Slaps (Tux) W Inferno L 14-11 MichaelG
    Tue June 27 Dunton-2 8:00 Booty Pirates (DH) L Purple People Eaters (DH) W 5-17 MichaelG
    Tue June 27 Dunton-2 9:30 Purple People Eaters (DH) W Booty Pirates (DH) L 11-6 MichaelG
    Tue June 27 Wildwood Park-1 6:30 not available not available --- --- xxx
    Tue June 27 Wildwood Park-2 6:30 Shake & Bake W Brew Crew L 14-8 RichardP
    Tue June 27 Wildwood Park-2 8:00 Sofa Kings (DH) W Humdingers (DH) L 11-8 RichardP
    Tue June 27 Wildwood Park-2 9:30 Humdingers (DH) L Sofa Kings (DH) W 8-12 RichardP
    Tue June 27 Mount Charles-N 6:30 Designated Drinkers-2 Tie Culinary Crushers Tie 17-17 JulieS
    Tue June 27 Mount Charles-N 8:00 Balls to the Wall (DH) L Lob Squad (DH) W 10-11 JulieS
    Tue June 27 Mount Charles-N 9:30 Lob Squad (DH) L Balls to the Wall (DH) W 6-12 JulieS
    Tue June 27 Mount Charles-S 6:30 Assassins L McGlovins (DH) W 5-11 WayneB
    Tue June 27 Mount Charles-S 8:00 Ruff Riders W McGlovins (DH) (was Arod) L 11-6 WayneB
    Tue June 27 Mount Charles-S 9:30 Unathletics L Insta-Slams (new) W 2-12 WayneB
    Tue June 27 Brickyard-2 6:30 Bambinos L Powchicawawahs W 14-15 JimMcN
    Tue June 27 Brickyard-2 8:00 Sally Fields (new) L Caught Lookin (99) W 4-17 JimMcN
    Tue June 27 Brickyard-2 9:30 Schweddy Balls W G3T L 16-4 JimMcN
    Tue June 27 Brickyard-1 9:00 Hit Squad W Smokin Bats-2 L 14-5 AllanT*
    Tue June 27 Garnetwood-SB 6:30 Punishers (DH) L Looseballs-Tue (DH) W 17-18 TonyP
    Tue June 27 Garnetwood-SB 7:45 Looseballs-Tue (DH) W Punishers (DH) L 15-9 TonyP
    Tue June 27 Red Brush 6:30 Rebooters-Tue (DH) L Prophix (DH) W 14-15 EdG
    Tue June 27 Red Brush 7:45 Prophix (DH) L Rebooters-Tue (DH) W 2-17 EdG
    Tue June 27 Quenippenon 6:30 Eh Team-2 W Bandits L 15-14 BrianD
    Tue June 27 Allison Park 6:30 Bench Warmers (DH) L Batters with Benefits (DH) W 4-16 AllanT*
    Tue June 27 Allison Park 7:45 Batters with Benefits (DH) Tie Bench Warmers (DH) Tie 12-12 AllanT*
    Tue June 27 Century City 6:30 Sunwing Flyers (DH) L Pirates-Tue (DH) W 16-22 CathyC
    Tue June 27 Century City 7:45 Pirates-Tue (DH) L Sunwing Flyers (DH) W 14-15 CathyC
    Tue June 27 King Park #1 6:30 Legion of Doom (DH) L Prestige (DH) W 11-16 BobE
    Tue June 27 King Park #1 7:45 Prestige (DH) W Legion of Doom (DH) L 18-10 BobE
    Tue June 27 King Park #3 6:30 Chicks n Dicks (DH) L Bats n Hoes (DH) W 8-17 SamanthaD
    Tue June 27 King Park #3 7:45 Bats n Hoes (DH) L Chicks n Dicks (DH) W 13-14 SamanthaD
    Tue June 27 Hickory Green 6:30 Prompt Alerts (DH) L Eh Team (427)(DH) W 1-13 AndyB
    Tue June 27 Hickory Green 7:45 Eh Team (427)(DH) W Prompt Alerts (DH) L 24-16 AndyB
    Tue June 27 Humberwood 6:30 Bang Bang-Tue W Designated Drinkers-3 L 16-11 SteveCu
    Tue June 27 Humberwood 8:00 Purple Cobras (DH) W Smackin Pitches (DH) L 21-4 SteveCu
    Tue June 27 Humberwood 9:30 Smackin Pitches (DH) L Purple Cobras (DH) W 12-15 SteveCu
    Tue June 27 Smithfield 6:30 Casharoos L Loaded Bases W 10-21 TommyH
    Tue June 27 Smithfield 8:00 Baseheads L Balls Deep W 13-14 TommyH
    Tue June 27 Smithfield 9:30 Back Door Sliders Tie Massive Hits Tie 20-20 TommyH
    Tue June 27 West Deane-2 6:30 Bird Sluggers (DH) L Dirty Mitts (new)(DH) W 7-8 RobO
    Tue June 27 West Deane-2 7:45 Dirty Mitts (new)(DH) W Bird Sluggers (DH) L 17-11 RobO
    Tuesday Teams OFF/Not Playing: none. -- Tuesday teams playing Friday, long weekend: TBA.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed June 28 Fleetwood 6:30 Booze Jays L Huskies (DH) W 2-14 AllanT
    Wed June 28 Fleetwood 8:00 Brew Jays-3 L Huskies (DH) W 7-14 AllanT
    Wed June 28 Fleetwood 9:30 Game of Throws L Blue Balls W 4-9 AllanT
    Wed June 28 Wildwood Park-2 6:30 Dinger Swingers L Sweet Spot W 14-15 RichardP
    Wed June 28 Wildwood Park-2 8:00 Major League Drinkers W QHDP (DH) L 23-13 RichardP
    Wed June 28 Wildwood Park-2 9:30 Slackers W QHDP (DH) L 4-0 RichardP
    Wed June 28 Sheridan Park 8:00 Marvel (DH) L Charros (DH) W 6-10 BrianL
    Wed June 28 Sheridan Park 9:30 Charros (DH) W Marvel (DH) L 18-3 BrianL
    Wed June 28 Garnetwood-SB 6:30 Furtraders (DH) L Ari Overdrive (DH) W 6-15 TonyP
    Wed June 28 Garnetwood-SB 7:45 Ari Overdrive (DH) L Furtraders (DH) W 10-14 TonyP
    Wed June 28 Garnetwood-HB 6:30 Alkos in Outfield (DH) W Pho House-Wed (DH) L 11-4 MichaelG
    Wed June 28 Garnetwood-HB 7:45 Pho House-Wed (DH) L Alkos in Outfield (DH) W 6-13 MichaelG
    Wed June 28 Red Brush Park 6:30 Saints of Circumstance (DH) W Lumberjacks (DH) L 17-4 SteveS
    Wed June 28 Red Brush Park 7:45 Lumberjacks (DH) Tie Saints of Circumstance (DH) Tie 14-14 SteveS
    Wed June 28 Kings Park #1 6:30 Bang Bang-Wed (DH) W Master Batters (DH) L 24-10 BobE
    Wed June 28 Kings Park #1 7:45 Master Batters (DH) L Bang Bang-Wed (DH) W 6-9 BobE
    Wed June 28 Heritage Hills 6:30 Alpha Q-Up (new)(DH) L Mad Batters (DH) W 4-16 RobertS
    Wed June 28 Heritage Hills 7:45 Mad Batters (DH) W Alpha Q-Up (new)(DH) L 21-11 RobertS
    Wed June 28 Century City 6:30 Burlington Drifters (DH) W Hit em Up (DH) L 16-2 JulieS
    Wed June 28 Century City 7:45 Hit em Up (DH) L Burlington Drifters (DH) W 9-11 JulieS
    Wed June 28 Hickory Green 7:00 Baesic Pitches W I'd Hit That L 25-19 DaveM
    Wed June 28 Humberwood 7:30 Coconuts W Hardballs L 12-6 SteveC
    Wed June 28 Humberwood 9:00 Blaze Jays (new) L Baes on Balls W 8-17 SteveC
    Wed June 28 West Deane-2 6:30 BDO Tax-Mania Devils (DH) L Field of Beerz (DH) W 3-13 Mario
    Wed June 28 West Deane-2 7:45 Field of Beerz (DH) W BDO Tax-Mania Devils (DH) L 7-4 Mario
    Wed June 28 Mimico 6:30 Pitch Please (DH) L Toronto Brew Jays (DH) W 5-16 JimG
    Wed June 28 Mimico 7:45 Toronto Brew Jays (DH) W Pitch Please (DH) L 15-13 JimG
    Wednesday Teams OFF/Not Playing: I'd Hit That, Baesic Pitches. -- Wednesday teams playing Friday, long weekend: TBA.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu June 29 Max Ward-N #1 8:45 Bucket Bombers (DH) W Honey Badgers (DH) L 20-8 TommyH
    Thu June 29 Max Ward-N #1 9:45 Honey Badgers (DH) L Bucket Bombers (DH) W 4-16 TommyH
    Thu June 29 Sheridan Park 8:00 Barflys (DH) W Pitches Be Crazy (DH) L 9-6 WayneB
    Thu June 29 Sheridan Park 9:30 Pitches Be Crazy (DH) L Barflys (DH) W 12-16 WayneB
    Thu June 29 Fleetwood 6:30 Springfield Isotopes L Pirates-Thu W 3-8 RobO
    Thu June 29 Fleetwood 8:00 Draft Dodgers W Tailgators L 14-11 RobO
    Thu June 29 Fleetwood 9:30 Rage W Brickyard L 19-17 RobO
    Thu June 29 Miss Valley-2 6:30 Scallywags L Money Badgers W 21-27 AllanT
    Thu June 29 Miss Valley-2 8:00 Designated Drinkers-1 W Nice Looking Melons L 16-8 AllanT
    Thu June 29 Miss Valley-2 9:30 Titans (new) W Free Agents L 24-15 AllanT
    Thu June 29 Birchwood Park 8:00 Underachievers L Indians (DH) W 9-10 JimMcN
    Thu June 29 Birchwood Park 9:30 CTS Electric L Indians (DH) W 9-12 JimMcN
    Thu June 29 Garnetwood-HB 6:30 Bonecrushers (DH) L Yolo Warmers (DH) W 9-12 TrevorF
    Thu June 29 Garnetwood-HB 7:45 Yolo Warmers (DH) W Bonecrushers (DH) L 18-5 TrevorF
    Thu June 29 Red Brush Park 6:30 Moneyballers (DH) L Hall of Shamers (DH) W 8-15 SteveS
    Thu June 29 Red Brush Park 7:45 Hall of Shamers (DH) L Moneyballers (DH) W 5-7 SteveS
    Thu June 29 Allison Park 6:30 Emcom Fewsters (DH) L We'd Hit That (DH) W 9-11 BobE
    Thu June 29 Allison Park 7:45 We'd Hit That (DH) W Emcom Fewsters (DH) L 21-10 BobE
    Thu June 29 Willowvale Park 6:30 Last Call (DH) W Looseballs-Thu (DH) L 16-9 BrianL
    Thu June 29 Willowvale Park 7:45 Looseballs-Thu (DH) L Last Call (DH) W 7-13 BrianL
    Thu June 29 Hickory Green 6:30 GDG Dodgers (DH) L No Glove No Love (DH) W 16-17 DaveM
    Thu June 29 Hickory Green 7:45 No Glove No Love (DH) L GDG Dodgers (DH) W 5-12 DaveM
    Thu June 29 Eastgate Park 7:00 Litigators L Woodland Sluggers W 4-16 SchuylerH
    Thu June 29 Humberwood 6:30 Tactical Bacon W Bayside Tigers (new) L 23-18 SteveC
    Thu June 29 Humberwood 8:00 Got The Runs (DH) W Third Base Bullies (DH) L 14-12 SteveC
    Thu June 29 Humberwood 9:30 Third Base Bullies (DH) Tie Got The Runs (DH) Tie 7-7 SteveC
    Thu June 29 Smithfield 7:30 Brew Jays-1 W Trash Pandas L 12-10 SteveCu
    Thu June 29 Smithfield 9:00 Cleats & Cleavage L Alcoholics W 11-18 SteveCu
    Thu June 29 West Deane-2 6:30 Coby Crushers (DH) W Torontourage (new)(DH) L 10-2 Mario
    Thu June 29 West Deane-2 7:45 Torontourage (new)(DH) L Coby Crushers (DH) W 3-5 Mario
    Thursday Teams OFF/Not Playing: Nutz & Boltz. -- Thursday teams playing Friday, long weekend: TBA.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri June 30 ALL PARKS Friday, June 30 -- Canada Day long weekend; games are optional.
    The city of Mississauga has closed some parks for TONIGHT - Dunton and Mississauga Valley. Games have been moved - see below.
    Fri June 30 West Deane-L 7:30 Etob Trolley Dodgers (DH) W Rexdale Hitters (DH) L 10-2 SteveCu
    Fri June 30 West Deane-L 9:00 Rexdale Hitters (DH) L Etob Trolley Dodgers (DH) W 12-13 SteveCu
    Fri June 30 Max Ward-N #1 7:30 Aceholes (DH) W Mixed Balls (DH) L 4-1 JimMcN
    Fri June 30 Max Ward-N #1 9:00 Mixed Balls (DH) W Aceholes (DH) L 7-0 JimMcN
    Fri June 30 Max Ward-S #2 7:30 Grand Slammers (DH) L Dingbats (DH) W 14-15 DaveM
    Fri June 30 Max Ward-S #2 9:00 Dingbats (DH) Tie Grand Slammers (DH) Tie 13-13 DaveM
    Fri June 30 Dunton-1 Dunton-1 game moved to Fleetwood Park.
    Fri June 30 Fleetwood 7:30 Unnecessary (DH) W Tiger Balmers (DH) L 12-11 RobO
    Fri June 30 Fleetwood 9:00 Tiger Balmers (DH) L Unnecessary (DH) W 11-12 RobO
    Fri June 30 Dunton-4 Dunton-4 game moved to Wildwood Park-1.
    Fri June 30 Wildwood Park-1 7:30 Thunder (DH) L Dirty Dozen (DH) W 3-11 JohnG
    Fri June 30 Wildwood Park-1 9:00 Dirty Dozen (DH) L Thunder (DH) W 4-14 JohnG
    Fri June 30 Dunton-3 Dunton-3 game moved to Wildwood Park-2.
    Fri June 30 Wildwood Park-2 7:30 Pirates-Thu (DH) W Bat & Boujee (DH) L 18-5 HughC
    Fri June 30 Wildwood Park-2 9:00 Bat & Boujee (DH) L Pirates-Thu (DH) W 3-23 HughC

    Week 8: June 19-23

    Updated June 7, 2017. Scores updated June 23, 2017.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon June 19   Dunton-1 6:30 Lance Romance (new) L HCCD W 15-16 BrianL
    Mon June 19 Dunton-1 8:00 TNT W TSC Showstoppers L 19-14 BrianL
    Mon June 19 Dunton-1 9:30 Homeward Bound Tie TMT (Family Matters) Tie 12-12 BrianL
    Mon June 19 Dunton-3 6:30 Tap This L Breaking Bats W 9-13 JimMcN
    Mon June 19 Dunton-3 8:00 Swingers L Dutch Rudders W 6-18 JimMcN
    Mon June 19 Dunton-3 9:30 Bats n Mitts W Piccolo Pals L 10-7 JimMcN
    Mon June 19 Dunton-4 6:30 Triple Threat W Shebeen Shebangers L 29-11 AllanT
    Mon June 19 Dunton-4 8:00 Toronto Blue Yays (DH) L Black & Yellow (DH) W 14-21 AllanT
    Mon June 19 Dunton-4 9:30 Black & Yellow (DH) W Toronto Blue Yays (DH) L 22-20 AllanT
    Mon June 19 River Grove #3 7:30 Our Pitcher Quit (DH) L We Are Winners (DH) W 13-14 JulieS
    Mon June 19 River Grove #3 9:00 We Are Winners (DH) Tie Our Pitcher Quit (DH) Tie 10-10 JulieS
    Mon June 19 Garnetwood-SB 6:30 Aceholes (DH) L Pho House-Mon (DH) W 10-11 TonyP
    Mon June 19 Garnetwood-SB 7:45 Pho House-Mon (DH) W Aceholes (DH) L 19-3 TonyP
    Mon June 19 Heritage Hills 6:30 Nakatomi All-Stars (DH) W Smokin Bats (DH) L 13-7 RobertS
    Mon June 19 Heritage Hills 7:45 Smokin Bats (DH) Tie Nakatomi All-Stars (DH) Tie 20-20 RobertS
    Mon June 19 King Park #1 6:30 Reverse Apache (DH) W Bang Bang-Mon (DH) L 11-6 RichardP
    Mon June 19 King Park #1 7:45 Bang Bang-Mon (DH) Tie Reverse Apache (DH) Tie 6-6 RichardP
    Mon June 19 King Park #2 6:30 Peel Dodgers (DH) W Rebooters-Mon (DH) L 25-8 SamanthaD
    Mon June 19 King Park #2 7:45 Rebooters-Mon (DH) L Peel Dodgers (DH) W 6-10 SamanthaD
    Mon June 19 King Park #3 6:30 Emcom Fewsters (DH)***2 L Mitt Wreckers (DH) W 8-9 SchuylerH
    Mon June 19 King Park #3 7:45 Mitt Wreckers (DH) W Emcom Fewsters (DH)***2 L 14-8 SchuylerH
    Mon June 19 West Deane-2 6:30 Big Sticks (DH) Tie Pay2Day (DH) Tie 11-11 SteveS
    Mon June 19 West Deane-2 7:45 Pay2Day (DH) L Big Sticks (DH) W 7-9 SteveS
    Mon June 19 West Deane-L 6:30 Woodbine Longshots W Wasted Talent L 16-4 RobO
    Mon June 19 West Deane-L 8:00 Tulo Window (DH) L Brew Jays-2 (DH) W 4-16 RobO
    Mon June 19 West Deane-L 9:30 Brew Jays-2 (DH) W Tulo Window (DH) L 28-17 RobO
    Mon June 19 Centennial-3 6:30 Reds W On Deck (new) L 16-7 Mario
    Mon June 19 Centennial-3 8:00 I'd Hit That (Wed)(DH)***2 L Dusty Daryls (DH) W 4-18 Mario
    Mon June 19 Centennial-3 9:30 Dusty Daryls (DH) W I'd Hit That (Wed)(DH)***2 L 18-15 Mario
    Mon June 19 Humberwood 7:30 Special K's (DH) L Wins Below Replace (DH) W 14-15 SteveCu
    Mon June 19 Humberwood 9:00 Wins Below Replace (DH) L Special K's (DH) W 16-18 SteveCu
    Mon June 19 Smithfield 7:30 Alcoballics (DH) L Pass The Bunts (DH) W 5-17 TrevorF
    Mon June 19 Smithfield 9:00 Pass The Bunts (DH) W Alcoballics (DH) L 22-8 TrevorF
    Monday Teams OFF/Not Playing: none; -- Wednesday Team Playing Monday and Wednesday: I'd Hit That (new).
    Monday Teams Playing Friday: Etobicoke Rage, Road Runners. -- Any teams that wish to play Friday, June 23 PLEASE ADVISE.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue June 20 Dunton-2 6:30 Inferno L Bambinos W 7-11 AllanT
    Tue June 20 Dunton-2 8:00 Ruff Riders (DH) W Designated Drinkers-3 (DH) L 16-4 AllanT
    Tue June 20 Dunton-2 9:30 Designated Drinkers-3 (DH) R/O Ruff Riders (DH) R/O R/O AllanT
    Tue June 20 Wildwood Park-1 6:30 Purple People Eaters W McGlovins L 14-6 RichardP
    Tue June 20 Wildwood Park-1 8:00 Massive Hits (DH) Tie Looseballs-Tue (DH) Tie 15-15 RichardP
    Tue June 20 Wildwood Park-1 9:30 Looseballs-Tue (DH) W Massive Hits (DH) L 11-7 RichardP
    Tue June 20 Wildwood Park-2 6:30 Pirates-Tue L Legion of Doom W 5-17 MichaelG
    Tue June 20 Wildwood Park-2 8:00 Purple Cobras (DH) W G3T (DH) L 19-12 MichaelG
    Tue June 20 Wildwood Park-2 9:30 G3T (DH) L Purple Cobras (DH) W 4-19 MichaelG
    Tue June 20 Mount Charles-N 6:30 Humdingers W Culinary Crushers L 15-3 BrianD
    Tue June 20 Mount Charles-N 8:00 Bats n Hoes W Balls Deep L 22-18 BrianD
    Tue June 20 Mount Charles-N 9:30 Bandits L Unathletics W 14-15 BrianD
    Tue June 20 Mount Charles-S 6:30 Assassins W Booty Pirates L 12-7 WayneB
    Tue June 20 Mount Charles-S 8:00 Arod in my Pujols (DH) L Pitch Slaps (DH) W 3-17 WayneB
    Tue June 20 Mount Charles-S 9:30 Pitch Slaps (DH) W Arod in my Pujols (DH) L 19-14 WayneB
    Tue June 20 Brickyard-2 6:30 Balls to the Wall W Brew Crew L 15-10 JimMcN
    Tue June 20 Brickyard-2 8:00 Smokin Bats-2 (not DH) R/O Schweddy Balls (not DH) R/O R/O JimMcN
    Tue June 20 Brickyard-2 9:30 Caught Lookin (99) R/O Hit Squad R/O R/O JimMcN
    Tue June 20 Brickyard-1 9:00 not available not available --- --- xxx
    Tue June 20 Garnetwood-SB 6:30 Prophix (DH) L Eh Team (427)(DH) W 9-10 TonyP
    Tue June 20 Garnetwood-SB 7:45 Eh Team (427)(DH) L Prophix (DH) W 17-21 TonyP
    Tue June 20 Red Brush 6:30 Lob Squad (DH) W Baseheads (DH) L 24-12 EdG
    Tue June 20 Red Brush 7:45 Baseheads (DH) L Lob Squad (DH) W 11-14 EdG
    Tue June 20 Quenippenon 6:30 Prestige W Punishers L 16-15 DaveM
    Tue June 20 Allison Park 6:30 Designated Drinkers-2 (DH) L Bird Sluggers (new)(DH) W 8-20 MauroT
    Tue June 20 Allison Park 7:45 Bird Sluggers (new)(DH) L Designated Drinkers-2 (DH) W 14-15 MauroT
    Tue June 20 Century City 6:30 Batters with Benefits (DH) W Sunwing Flyers (DH) L 16-15 CathyC
    Tue June 20 Century City 7:45 Sunwing Flyers (DH) W Batters with Benefits (DH) L 14-10 CathyC
    Tue June 20 King Park #1 6:30 Rebooters-Tue (DH) L Chicks n Dicks (DH) W 16-20 BobE
    Tue June 20 King Park #1 7:45 Chicks n Dicks (DH) W Rebooters-Tue (DH) L 16-4 BobE
    Tue June 20 King Park #3 6:30 Casharoos (DH) L Bench Warmers (DH) W 7-11 SamanthaD
    Tue June 20 King Park #3 7:45 Bench Warmers (DH) W Casharoos (DH) L 18-8 SamanthaD
    Tue June 20 Humberwood 7:30 Dirty Mitts (new)(DH) W Sally Fields (new)(DH) L 14-8 SteveCu
    Tue June 20 Humberwood 9:00 Sally Fields (new)(DH) L Dirty Mitts (new)(DH) W 14-21 SteveCu
    Tue June 20 Smithfield 6:30 Powchicawawahs L Bang Bang-Tue W 14-20 TommyH
    Tue June 20 Smithfield 8:00 Insta-Slams (new)(DH) W Back Door Sliders (DH) L 20-7 TommyH
    Tue June 20 Smithfield 9:30 Back Door Sliders (DH) R/O Insta-Slams (new)(DH) R/O R/O TommyH
    Tue June 20 West Deane-2 6:30 Prompt Alerts (DH) W Shake & Bake (DH) L 24-15 JulieS
    Tue June 20 West Deane-2 7:45 Shake & Bake (DH) L Prompt Alerts (DH) W 7-8 JulieS
    Tuesday teams playing Friday: Eh Team-2, Loaded Bases; - Tuesday Teams OFF/Not Playing: Smackin Pitches (req off); Sofa Kings (req off).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed June 21 Fleetwood 6:30 Huskies W Master Batters L 17-9 AllanT
    Wed June 21 Fleetwood 8:00 Game of Throws L Slackers W 11-15 AllanT
    Wed June 21 Fleetwood 9:30 Hard Balls W I'd Hit That***2 L 26-23 AllanT
    Wed June 21 Wildwood Park-2 6:30 Sweet Spot W Bang Bang-Wed L 16-13 RichardP
    Wed June 21 Wildwood Park-2 8:00 Charros L QHDP (DH) W 3-7 RichardP
    Wed June 21 Wildwood Park-2 9:30 Major League Drinkers W QHDP (DH) L 14-11 RichardP
    Wed June 21 Sheridan Park 8:00 Blueballs (DH) W Marvel (DH) L 11-0 BrianL
    Wed June 21 Sheridan Park 9:30 Marvel (DH) L Blueballs (DH) W 8-14 BrianL
    Wed June 21 Garnetwood-SB 6:30 Mad Batters (DH) W Saints of Circumstance (DH) L 16-13 TonyP
    Wed June 21 Garnetwood-SB 7:45 Saints of Circumstance (DH) W Mad Batters (DH) L 10-5 TonyP
    Wed June 21 Garnetwood-HB 6:30 Dinger Swingers (DH) W Pho House-Wed (DH) L 13-7 SteveS
    Wed June 21 Garnetwood-HB 7:45 Pho House-Wed (DH) W Dinger Swingers (DH) L 22-12 SteveS
    Wed June 21 Red Brush Park 6:30 Hit em Up (DH) W Lumberjacks (DH) L 19-17 JulieS
    Wed June 21 Red Brush Park 7:45 Lumberjacks (DH) W Hit em Up (DH) L 16-13 JulieS
    Wed June 21 Kings Park #1 6:30 Booze Jays (DH) W Brew Jays-3 (DH) L 21-9 BobE
    Wed June 21 Kings Park #1 7:45 Brew Jays-3 (DH) L Booze Jays (DH) W 13-17 BobE
    Wed June 21 Heritage Hills 6:30 Alpha Q-Up (new)(DH) L Burlington Drifters (DH) W 15-20 RobertS
    Wed June 21 Heritage Hills 7:45 Burlington Drifters (DH) Tie Alpha Q-Up (new)(DH) Tie 17-17 RobertS
    Wed June 21 Century City 6:30 BDO Tax-Mania Devils (DH) W Ari Overdrive (DH) L 22-14 CathyC
    Wed June 21 Century City 7:45 Ari Overdrive (DH) W BDO Tax-Mania Devils (DH) L 11-5 CathyC
    Wed June 21 Humberwood 7:30 Baesic Pitches (DH) L Blaze Jays (DH) W 10-11 SteveC
    Wed June 21 Humberwood 9:00 Blaze Jays (DH) L Baesic Pitches (DH) W 13-16 SteveC
    Wed June 21 West Deane-2 6:30 Toronto Brew Jays (DH) W Furtraders (DH) L 21-5 BrianD
    Wed June 21 West Deane-2 7:45 Furtraders (DH) L Toronto Brew Jays (DH) W 4-8 BrianD
    Wed June 21 Mimico 6:30 Pitch Please (DH) L Field of Beerz (DH) W 12-13 JimG
    Wed June 21 Mimico 7:45 Field of Beerz (DH) W Pitch Please (DH) L 12-9 JimG
    Wednesday teams playing Friday: Coconuts, Baes on Balls; - Wednesday Teams OFF/Not Playing: Alkos.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu June 22 Max Ward-N #1 8:45 Yolo Warmers (DH) L Bucket Bombers (DH) W 1-13 AllanT
    Thu June 22 Max Ward-N #1 9:45 Bucket Bombers (DH) W Yolo Warmers (DH) L 16-6 AllanT
    Thu June 22 Sheridan Park 8:00 Nutz & Boltz (DH) W Draft Dodgers (DH) L 13-7 WayneB
    Thu June 22 Sheridan Park 9:30 Draft Dodgers (DH) L Nutz & Boltz (DH) W 7-8 WayneB
    Thu June 22 Fleetwood 6:30 Hall of Shamers W Springfield Isotopes L 11-2 RobO
    Thu June 22 Fleetwood 8:00 Tailgators (DH) L Honey Badgers (DH) W 4-5 RobO
    Thu June 22 Fleetwood 9:30 Honey Badgers (DH) L Tailgators (DH) W 9-12 RobO
    Thu June 22 Miss Valley-2 6:30 Pirates-Thu***2 L Scallywags W 11-13 SchuylerH
    Thu June 22 Miss Valley-2 8:00 Titans (new) L Rage (DH) W 8-9 SchuylerH
    Thu June 22 Miss Valley-2 9:30 Free Agents L Rage (DH) W 4-15 SchuylerH
    Thu June 22 Birchwood Park 8:00 CTS Electrics L Underachievers (DH) W 3-9 JimMcN
    Thu June 22 Birchwood Park 9:30 Torontourage (was Barflys) L Underachievers (DH) W 15-16 JimMcN
    Thu June 22 Garnetwood-HB 6:30 Bayside Tigers (new)(DH) L GDG Dodgers (DH) W 1-11 TrevorF
    Thu June 22 Garnetwood-HB 7:45 GDG Dodgers (DH) L Bayside Tigers (new)(DH) W 14-16 TrevorF
    Thu June 22 Red Brush Park 6:30 Money Badgers (DH) W Moneyballers (DH) L 16-7 SteveS
    Thu June 22 Red Brush Park 7:45 Moneyballers (DH) W Money Badgers (DH) L 17-15 SteveS
    Thu June 22 Allison Park 6:30 We'd Hit That (DH) W Looseballs (DH) L 19-15 BobE
    Thu June 22 Allison Park 7:45 Looseballs (DH) Tie We'd Hit That (DH) Tie 7-7 BobE
    Thu June 22 Willowvale Park 6:30 Woodland Sluggers (DH) W Last Call (DH) L 17-6 BrianL
    Thu June 22 Willowvale Park 7:45 Last Call (DH) L Woodland Sluggers (DH) W 7-19 BrianL
    Thu June 22 Hickory Green 7:00 Indians L Litigators W 14-15 MauroT
    Thu June 22 Humberwood 6:30 Third Base Bullies (new) W No Glove No Love L 15-2 SteveC
    Thu June 22 Humberwood 8:00 Brickyard (DH) W Trash Pandas (DH) L 6-5 SteveC
    Thu June 22 Humberwood 9:30 Trash Pandas (DH) L Brickyard (DH) W 17-20 SteveC
    Thu June 22 Smithfield 7:30 Bone Crushers L Cleats & Cleavage (DH) W 0-17 LewL
    Thu June 22 Smithfield 9:00 Nice Looking Melons L Cleats & Cleavage (DH) W 9-10 LewL
    Thu June 22 West Deane-2 6:30 Coby Crushers (DH) L Tactical Bacon (DH) W 13-14 Mario
    Thu June 22 West Deane-2 7:45 Tactical Bacon (DH) L Coby Crushers (DH) W 7-12 Mario
    Thursday teams playing Friday: Barflys, Pirates-Thu, Pitches Be Crazy; -
    Thursday Teams OFF/Not Playing: Alcoholics, Brew Jays-1, Designated Drinkers-1, Got The Runs.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    RSPA NO GAMES TONIGHT - Friday, June 23
    The city of Mississauga has closed all their parks for TONIGHT and Etobicoke parks are unplayable now with more rain in the forecast.
    Any FRIDAY teams that wish to play on Friday, June 30 (long weekend) please advise. Only two teams so far have stated that they wish to play.
    ALSO RSPA Volleyball night is scheduled for Friday, July 14.
    Any FRIDAY team that wishes to play on this night rather than attend Volleyball night will be scheduled to play.
    Fri June 23 Max Ward-N #1 7:30 Mixed Balls (DH) R/S Raincats (DH) R/S R/S JimMcN xxx
    Fri June 23 Max Ward-N #1 9:00 Raincats (DH) R/S Mixed Balls (DH) R/S R/S JimMcN
    Fri June 23 Max Ward-S #2 7:30 Say it aint Sosa (DH) R/S Dingbats (DH) R/S R/S BrianL
    Fri June 23 Max Ward-S #2 9:00 Dingbats (DH) R/S Say it aint Sosa (DH) R/S R/S BrianL
    Fri June 23 Dunton-1 7:30 Tiger Balmers (DH) R/S Thunder (DH) R/S R/S JoelP
    Fri June 23 Dunton-1 9:00 Thunder (DH) R/S Tiger Balmers (DH) R/S R/S JoelP
    Fri June 23 Dunton-4 7:30 Unnecessary (DH) R/S Superior Interior (DH) R/S R/S TommyH
    Fri June 23 Dunton-4 9:00 Superior Interior (DH) R/S Unnecessary (DH) R/S R/S TommyH
    Fri June 23 Dunton-3 7:30 Dirty Dozen (DH) R/S Eh Team-2 (DH) R/S R/S HughC
    Fri June 23 Dunton-3 9:00 Eh Team-2 (DH) R/S Dirty Dozen (DH) R/S R/S HughC
    Fri June 23 Fleetwood 7:30 Wolfpack (DH) R/S Emcom Fewsters (DH)***2 R/S R/S JulieS
    Fri June 23 Fleetwood 9:00 Emcom Fewsters (DH)***2 R/S Wolfpack (DH) R/S R/S JulieS
    Fri June 23 Mississauga Valley 2 7:30 Fighting Irish (DH) R/S Baes on Balls (DH) R/S R/S RobO
    Fri June 23 Mississauga Valley 2 9:00 Baes on Balls (DH) R/S Fighting Irish (DH) R/S R/S RobO
    Fri June 23 Wildwood Park-1 7:30 Barflys (DH)not***2 R/S Coconuts (DH) R/S R/S MichaelG
    Fri June 23 Wildwood Park-1 9:00 Coconuts (DH) R/S Barflys (DH)not***2 R/S R/S MichaelG
    Fri June 23 Wildwood Park-2 7:30 Bat & Boujee (DH) R/S Mayhem (DH) R/S R/S JohnG
    Fri June 23 Wildwood Park-2 9:00 Mayhem (DH) R/S Bat & Boujee (DH) R/S R/S JohnG
    Fri June 23 West Deane-L 7:30 Rexdale Hitters (DH) R/S Etobicoke Rage (DH) R/S R/S AndyB
    Fri June 23 West Deane-L 9:00 Etobicoke Rage (DH) R/S Rexdale Hitters (DH) R/S R/S AndyB
    Fri June 23 Diamond Beach-1 7:30 Holy Walkamoly (DH) R/S Grand Slammers (DH) R/S R/S LewL
    Fri June 23 Diamond Beach-1 9:00 Grand Slammers (DH) R/S Holy Walkamoly (DH) R/S R/S LewL
    Fri June 23 Diamond Beach-2 7:30 Pirates-Thu (DH)***2 R/S Misfits (DH) R/S R/S SteveCu
    Fri June 23 Diamond Beach-2 9:00 Misfits (DH) R/S Pirates-Thu (DH)***2 R/S R/S SteveCu
    Fri June 23 Centennial Park-1 7:30 Loaded Bases (DH) R/S Etob Trolley Dodgers (DH) R/S R/S RichardP
    Fri June 23 Centennial Park-1 9:00 Etob Trolley Dodgers (DH) R/S Loaded Bases (DH) R/S R/S RichardP
    Fri June 23 Centennial Park-2 7:30 Furtraders (DH) R/S Baesic Pitches (DH) R/S R/S WenselC
    Fri June 23 Centennial Park-2 9:00 Baesic Pitches (DH) R/S Furtraders (DH) R/S R/S WenselC
    Fri June 23 Centennial Park-3 7:30 Pitches Be Crazy (DH) R/S Nakatomi All-Stars (DH) R/S R/S DaveM
    Fri June 23 Centennial Park-3 9:00 Nakatomi All-Stars (DH) R/S Pitches Be Crazy (DH) R/S R/S DaveM

    Week 7: June 12-16

    Updated May 26, 2017. Scores updated June 16, 2017. -- Double-headers on unlit diamonds start Monday, June 12, go to July 6. Time limit in effect.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon June 12   Dunton-1 6:30 We Are Winners L Shebeen Shebangers W 6-16 BrianL
    Mon June 12 Dunton-1 8:00 Homeward Bound (DH) L Lance Romance (DH) W 11-12 BrianL
    Mon June 12 Dunton-1 9:30 Lance Romance (DH) W Homeward Bound (DH) L 24-10 BrianL
    Mon June 12 Dunton-3 6:30 TSC Showstoppers W Nakatomi All-Stars L 14-6 JimMcN
    Mon June 12 Dunton-3 8:00 Dutch Rudders L Bats n Mitts W 2-14 JimMcN
    Mon June 12 Dunton-3 9:30 TNT W Toronto Blue Yays L 22-10 JimMcN
    Mon June 12 Dunton-4 6:30 Breaking Bats (DH) W Triple Threat (DH) L 19-6 RobO
    Mon June 12 Dunton-4 8:00 Triple Threat (DH) L Breaking Bats (DH) W 10-14 RobO
    Mon June 12 Dunton-4 9:30 Roadrunners W Piccolo Pals L 15-10 RobO
    Mon June 12 River Grove #3 7:30 Reverse Apache (DH) L Our Pitcher Quit (DH) W 3-6 HenryP
    Mon June 12 River Grove #3 9:00 Our Pitcher Quit (DH) W Reverse Apache (DH) L 12-7 HenryP
    Mon June 12 Brickyard-2 8:30 TMT (DH) L HCCD (DH) W 6-8 JulieS
    Mon June 12 Brickyard-2 9:45 HCCD (DH) W TMT (DH) L 23-11 JulieS
    Mon June 12 Garnetwood-SB 6:30 Wasted Talent (new)(DH) W Wins Below Replace (DH) L 17-11 TonyP
    Mon June 12 Garnetwood-SB 7:45 Wins Below Replace (DH) W Wasted Talent (new)(DH) L 14-2 TonyP
    Mon June 12 Heritage Hills 6:30 Smokin Bats (DH) W Peel Dodgers (DH) L 14-9 RobertS
    Mon June 12 Heritage Hills 7:45 Peel Dodgers (DH) W Smokin Bats (DH) L 22-7 RobertS
    Mon June 12 King Park #1 6:30 Bang Bang-Mon (DH) W Rebooters-Mon (DH) L 19-15 RichardP
    Mon June 12 King Park #1 7:45 Rebooters-Mon (DH) L Bang Bang-Mon (DH) W 9-10 RichardP
    Mon June 12 West Deane-2 6:30 Pass The Bunts (DH) W Pay2Day (DH) L 16-5 SteveS
    Mon June 12 West Deane-2 7:45 Pay2Day (DH) Tie Pass The Bunts (DH) Tie 10-10 SteveS
    Mon June 12 West Deane-L 6:30 Pho House-Mon (DH) W Reds (DH) L 12-5 AllanT
    Mon June 12 West Deane-L 8:00 Reds (DH) L Pho House-Mon (DH) W 9-10 AllanT
    Mon June 12 West Deane-L 9:30 Woodbine Longshots W Black & Yellow L 20-15 AllanT
    Mon June 12 Centennial-3 6:30 Tap This L Aceholes W 8-13 Mario
    Mon June 12 Centennial-3 8:00 On Deck (new) L Special K's W 12-16 Mario
    Mon June 12 Centennial-3 9:30 Brew Jays-2 W Etobicoke Rage (new) L 19-7 Mario
    Mon June 12 Humberwood 7:30 Mitt Wreckers (new) L Swingers (DH) W 9-12 SteveCu
    Mon June 12 Humberwood 9:00 Dusty Daryls Tie Swingers (DH) Tie 19-19 SteveCu
    Mon June 12 Smithfield 7:30 Tulo Window W Big Sticks (DH) L 21-19 TrevorF
    Mon June 12 Smithfield 9:00 Alcoballics L Big Sticks (DH) W 17-20 TrevorF
    Monday Teams OFF/Not Playing: none; -- Emcom Fewsters are playing TUESDAY.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue June 13 Dunton-2 6:30 Ruff Riders L Pitch Slaps (Tux) W 13-14 JohnG
    Tue June 13 Dunton-2 8:00 Bambinos (DH) W Purple People Eaters (DH) L 14-9 JohnG
    Tue June 13 Dunton-2 9:30 Purple People Eaters (DH) W Bambinos (DH) L 15-12 JohnG
    Tue June 13 Wildwood Park-1 6:30 Not available Not available --- --- xxx
    Tue June 13 Wildwood Park-2 6:30 Bang Bang-Tue (not DH) L Punishers (not DH) W 23-24 RichardP
    Tue June 13 Wildwood Park-2 8:00 Assassins W Inferno L 19-16 RichardP
    Tue June 13 Wildwood Park-2 9:30 Balls Deep L Unathletics W 18-25 RichardP
    Tue June 13 Mount Charles-N 6:30 Chicks n Dicks L Lob Squad (new) W 10-18 AllanT
    Tue June 13 Mount Charles-N 8:00 Designated Drinkers-3 (DH) L Insta-Slams (new)(DH) W 2-8 AllanT
    Tue June 13 Mount Charles-N 9:30 Insta-Slams (new)(DH) L Designated Drinkers-3 (DH) W 18-19 AllanT
    Tue June 13 Mount Charles-S 6:30 Bandits (DH) L Massive Hits (DH) W 18-19 WayneB
    Tue June 13 Mount Charles-S 8:00 Massive Hits (DH) L Bandits (DH) W 6-20 WayneB
    Tue June 13 Mount Charles-S 9:30 McGlovins L Arod in my Pujols W 14-15 WayneB
    Tue June 13 Brickyard-2 6:30 Bats n Hoes W Prophix L 8-7 JimMcN
    Tue June 13 Brickyard-2 8:00 Sally Fields (not DH) L Caught Lookin (not DH) W 6-18 JimMcN
    Tue June 13 Brickyard-2 9:30 Schweddy Balls W Sofa Kings L 14-6 JimMcN
    Tue June 13 Brickyard-1 8:45 Booty Pirates (DH) W Powchicawawahs (DH) L 11-7 RobO
    Tue June 13 Brickyard-1 9:45 Powchicawawahs (DH) W Booty Pirates (DH) L 10-7 RobO
    Tue June 13 Garnetwood-SB 6:30 Rebooters-Tue (DH) W Brew Crew (DH) L 16-10 TonyP
    Tue June 13 Garnetwood-SB 7:45 Brew Crew (DH) W Rebooters-Tue (DH) L 16-10 TonyP
    Tue June 13 Red Brush 6:30 Bench Warmers (new) (DH) L Sunwing Flyers (DH) W 21-22 EdG
    Tue June 13 Red Brush 7:45 Sunwing Flyers (DH) W Bench Warmers (new) (DH) L 17-9 EdG
    Tue June 13 Quenippenon 6:30 Looseballs-Tue W Prestige L 15-7 DaveM
    Tue June 13 Allison Park 6:30 Emcom Fewsters (Mon)(DH) L Designated Drinkers-2 (DH) W 17-18 JulieS
    Tue June 13 Allison Park 7:45 Designated Drinkers-2 (DH) W Emcom Fewsters (Mon)(DH) L 19-13 JulieS
    Tue June 13 Century City 6:30 Pirates-Tue (DH) W Bird Sluggers (new) (DH) L 20-6 CathyC
    Tue June 13 Century City 7:45 Bird Sluggers (new) (DH) L Pirates-Tue (DH) W 4-17 CathyC
    Tue June 13 King Park #1 6:30 Humdingers (new) (DH) L Balls to the Wall (DH) W 9-20 BobE
    Tue June 13 King Park #1 7:45 Balls to the Wall (DH) W Humdingers (new) (DH) L 16-5 BobE
    Tue June 13 King Park #3 6:30 Culinary Crushers (DH) W Casharoos (DH) L 24-14 SamanthaD
    Tue June 13 King Park #3 7:45 Casharoos (DH) L Culinary Crushers (DH) W 2-14 SamanthaD
    Tue June 13 Humberwood 6:30 Loaded Bases L Prompt Alerts W 10-13 SteveCu
    Tue June 13 Humberwood 8:00 Hit Squad W Dirty Mitts (new)(DH) L 15-1 SteveCu
    Tue June 13 Humberwood 9:30 Smokin Bats-2 (new) W Dirty Mitts (new)(DH) L 12-5 SteveCu
    Tue June 13 Smithfield 6:30 Eh Team (427) L Baseheads W 7-10 TommyH
    Tue June 13 Smithfield 8:00 Shake & Bake (DH) W G3T (DH) L 17-11 TommyH
    Tue June 13 Smithfield 9:30 G3T (DH) W Shake & Bake (DH) L 13-10 TommyH
    Tue June 13 West Deane-2 6:30 Legion of Doom (DH) W Batters with Benefits (DH) L 18-3 Mario
    Tue June 13 West Deane-2 7:45 Batters with Benefits (DH) L Legion of Doom (DH) W 3-8 Mario
    Tuesday teams playing Friday: Purple Cobras; - Tuesday Teams OFF/Not Playing: Back Door Sliders, Smackin Pitches, Eh Team-2.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed June 14 Fleetwood 6:30 Burlington Drifters W Mad Batters L 24-17 BrianD
    Wed June 14 Fleetwood 8:00 Slackers W Pho House-Wed L 19-11 BrianD
    Wed June 14 Fleetwood 9:30 I'd Hit That (new) L Baesic Pitches W 21-22 BrianD
    Wed June 14 Wildwood Park-2 6:30 Bang Bang-Wed W Brew Jays-3 L 19-3 RichardP
    Wed June 14 Wildwood Park-2 8:00 Alkos in the Outfield W Charros L 15-9 RichardP
    Wed June 14 Wildwood Park-2 9:30 QHDP W Game of Throws L 9-8 RichardP
    Wed June 14 Sheridan Park 8:00 Marvel (DH) L Major League Drinkers (DH) W 10-23 BrianL
    Wed June 14 Sheridan Park 9:30 Major League Drinkers (DH) W Marvel (DH) L 24-9 BrianL
    Wed June 14 Garnetwood-SB 6:30 Hit em Up (DH) W Huskies (DH) L 13-7 TonyP
    Wed June 14 Garnetwood-SB 7:45 Huskies (DH) W Hit em Up (DH) L 19-9 TonyP
    Wed June 14 Garnetwood-HB 6:30 Blue Balls (DH) W Dinger Swingers (DH) L 13-11 JulieS
    Wed June 14 Garnetwood-HB 7:45 Dinger Swingers (DH) L Blue Balls (DH) W 10-20 JulieS
    Wed June 14 Red Brush Park 6:30 Master Batters (DH) W Saints of Circumstance (DH) L 13-9 SteveS
    Wed June 14 Red Brush Park 7:45 Saints of Circumstance (DH) W Master Batters (DH) L 13-9 SteveS
    Wed June 14 Kings Park #1 6:30 Sweet Spot (DH) Tie Booze Jays (DH) Tie 15-15 BobE
    Wed June 14 Kings Park #1 7:45 Booze Jays (DH) W Sweet Spot (DH) L 11-9 BobE
    Wed June 14 Heritage Hills 6:30 Ari Overdrive (DH) L Alpha Q-Up (new) (DH) W 15-16 RobertS
    Wed June 14 Heritage Hills 7:45 Alpha Q-Up (new) (DH) W Ari Overdrive (DH) L 16-14 RobertS
    Wed June 14 Century City 6:30 Lumberjacks (DH) W BDO Tax-Mania Devils (DH) L 18-2 CathyC
    Wed June 14 Century City 7:45 BDO Tax-Mania Devils (DH) L Lumberjacks (DH) W 2-16 CathyC
    Wed June 14 Humberwood 7:30 Baes on Balls L Coconuts (DH) W 7-8 AllanT
    Wed June 14 Humberwood 9:00 Blaze Jays (new) L Coconuts (DH) W 9-21 AllanT
    Wed June 14 West Deane-2 6:30 Toronto Brew Jays (DH) L Field of Beerz (DH) W 7-13 Mario
    Wed June 14 West Deane-2 7:45 Field of Beerz (DH) L Toronto Brew Jays (DH) W 7-12 Mario
    Wed June 14 Mimico 6:30 Furtraders (DH) W Pitch Please (DH) L 13-8 JimG
    Wed June 14 Mimico 7:45 Pitch Please (DH) W Furtraders (DH) L 17-6 JimG
    Wednesday teams playing Friday: Hardballs; - Wednesday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu June 15 Max Ward-N #1 8:45 Bucket Bombers (DH) W Nutz & Boltz (DH) L 17-9 AllanT
    Thu June 15 Max Ward-N #1 9:45 Nutz & Boltz (DH) L Bucket Bombers (DH) W 13-17 AllanT
    Thu June 15 Sheridan Park 8:00 Yolo Warmers (DH) L Draft Dodgers (DH) W 11-12 WayneB
    Thu June 15 Sheridan Park 9:30 Draft Dodgers (DH) L Yolo Warmers (DH) W 14-15 WayneB
    Thu June 15 Fleetwood 6:30 Moneyballers L Bonecrushers W 9-15 RobO
    Thu June 15 Fleetwood 8:00 Litigators L Bayside Tigers (new) W 7-11 RobO
    Thu June 15 Fleetwood 9:30 CTS Electric L Brew Jays-1 W 3-11 RobO
    Thu June 15 Miss Valley-2 6:30 Torontourage (new) W def No Glove No Love XXX L def 7‑0 def AllanB xxx
    Thu June 15 Miss Valley-2 8:00 Nice Looking Melons L Scallywags (DH) W 10-17 AllanB
    Thu June 15 Miss Valley-2 9:30 Free Agents W Scallywags (DH) L 14-13 AllanB
    Thu June 15 Birchwood Park 8:00 Pitches Be Crazy W Indians (DH) L 17-8 JimMcN
    Thu June 15 Birchwood Park 9:30 Underachievers W Indians (DH) L 16-9 JimMcN
    Thu June 15 Garnetwood-HB 6:30 Tailgators (DH) W Hall of Shamers (DH) L 18-3 TrevorF
    Thu June 15 Garnetwood-HB 7:45 Hall of Shamers (DH) L Tailgators (DH) W 7-8 TrevorF
    Thu June 15 Red Brush Park 6:30 Springfield Isotopes (DH) L Money Badgers (DH) W 10-11 SteveS
    Thu June 15 Red Brush Park 7:45 Money Badgers (DH) L Springfield Isotopes (DH) W 7-11 SteveS
    Thu June 15 Allison Park 6:30 Pirates-Thu (DH) W We'd Hit That (DH) L 12-0 BobE
    Thu June 15 Allison Park 7:45 We'd Hit That (DH) L Pirates-Thu (DH) W 4-18 BobE
    Thu June 15 Willowvale Park 6:30 Woodland Sluggers (DH) W GDG Dodgers (DH) L 12-9 BrianL
    Thu June 15 Willowvale Park 7:45 GDG Dodgers (DH) L Woodland Sluggers (DH) W 15-16 BrianL
    Thu June 15 Hickory Green 6:30 Looseballs-Thu (DH) L Barflys (DH) W 15-22 TommyH
    Thu June 22 Hickory Green 7:45 Barflys (DH) W Looseballs-Thu (DH) L 16-3 TommyH
    Thu June 15 Humberwood 7:30 Titans (new) L Cleats & Cleavage W 12-13 SteveC
    Thu June 15 Humberwood 9:00 Got the Runs L Brickyard W 10-16 SteveC
    Thu June 15 Smithfield 7:30 Designated Drinkers-1 (DH) Tie Alcoholics (DH) Tie 11-11 LewL
    Thu June 15 Smithfield 9:00 Alcoholics (DH) L Designated Drinkers-1 (DH) W 17-21 LewL
    Thu June 15 West Deane-2 6:30 Trash Pandas (DH) L Tactical Bacon (DH) W 11-12 Mario
    Thu June 15 West Deane-2 7:45 Tactical Bacon (DH) W Trash Pandas (DH) L 18-8 Mario
    Thursday teams playing Friday: Honey Badgers, Coby Crushers, Last Call, Third Base Bullies (new); -
    Thursday Teams OFF/Not Playing: Rage (req off). - (Looseballs and Rage added to the schedule).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri June 16 Max Ward-N #1 7:30 Grand Slammers (DH) L Dirty Dozen (DH) (was Mx) W 5-7 JimMcN
    Fri June 16 Max Ward-N #1 9:00 Dirty Dozen (DH) (was Mx) R/O Grand Slammers (DH) R/O R/O JimMcN
    Fri June 16 Max Ward-S #2 7:30 Hardballs (DH) R/O Say it aint Sosa (DH) R/O R/O BrianL
    Fri June 16 Max Ward-S #2 9:00 Say it aint Sosa (DH) R/O Hardballs (DH) R/O R/O BrianL
    Fri June 16 Dunton-1 7:30 Thunder (DH) R/O Honey Badgers (DH) R/O R/O JoelP
    Fri June 16 Dunton-1 9:00 Honey Badgers (DH) R/O Thunder (DH) R/O R/O JoelP
    Fri June 16 Dunton-4 7:30 Misfits (DH) R/O Purple Cobras (DH)(was Ls) R/O R/O RobO
    Fri June 16 Dunton-4 9:00 Purple Cobras (DH)(was Ls) R/O Misfits (DH) R/O R/O RobO
    Fri June 16 Dunton-3 7:30 Tiger Balmers (DH) R/O Unnecessary (DH) R/O R/O HughC
    Fri June 16 Dunton-3 9:00 Unnecessary (DH) R/O Tiger Balmers (DH) R/O R/O HughC
    Fri June 16 Fleetwood 7:30 Raincats (DH) R/O Wolfpack (DH) R/O R/O JulieS
    Fri June 16 Fleetwood 9:00 Wolfpack (DH) R/O Raincats (DH) R/O R/O JulieS
    Fri June 16 Mississauga Valley 2 7:30 Last Call (DH) R/O Fighting Irish (DH) R/O R/O KarenW
    Fri June 16 Mississauga Valley 2 9:00 Fighting Irish (DH) R/O Last Call (DH) R/O R/O KarenW
    Fri June 16 Wildwood Park-1 7:30 Holy Walkamoly (DH) R/O Bats & Boujee (DH) R/O R/O RichardP
    Fri June 16 Wildwood Park-1 9:00 Bats & Boujee (DH) R/O Holy Walkamoly (DH) R/O R/O RichardP
    Fri June 16 Wildwood Park-2 7:30 Mayhem (DH) R/O Dingbats (DH) R/O R/O MichaelG
    Fri June 16 Wildwood Park-2 9:00 Dingbats (DH) R/O Mayhem (DH) R/O R/O MichaelG
    Fri June 16 West Deane-L 7:30 Third Base Bullies (DH) L Rexdale Heavy Hitters (DH) W 8-9 BrianD
    Fri June 16 West Deane-L 9:00 Rexdale Heavy Hitters (DH) R/O Third Base Bullies (DH) R/O R/O BrianD
    Fri June 16 Diamond Beach-1 7:30 Superior Interior (DH) R/O Homeward Bound (DH) R/O R/O DaveM
    Fri June 16 Diamond Beach-1 9:00 Homeward Bound (DH) R/O Superior Interior (DH) R/O R/O DaveM
    Fri June 16 Diamond Beach-2 7:30 Etobicoke Trolley Dodgers R/O Coby Crushers (DH) R/O R/O SteveCu
    Fri June 16 Diamond Beach-2 9:00 Coby Crushers (DH) R/O Etobicoke Trolley Dodgers R/O R/O SteveCu
    Fri June 16 Centennial Park-3 7:30 Brew Jays-2 (DH) L Sunwing Flyers (DH) W 7-10 RichardG
    Fri June 16 Centennial Park-3 9:00 Sunwing Flyers (DH) R/O Brew Jays-2 (DH) R/O R/O RichardG

    RSPA Slo-Pitch Tournament June 10-11

    First really great weather weekend of the year! Assassins beat Pho House to win Coed D (labelled as E-1), Wins Below Replacement beat Massive Hits to win Coed E, Our Pitcher Quit beat Legion of Doom to win Coed F, Spartans beat Red Dogs to win Mens E. Nadia Rodrigues won the bat draw. Thanks to everybody who made it a great weekend!

    Week 6: June 5-9

    Updated May 22, 2017. Scores updated June 12, 2017.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon June 5   Dunton-1 6:30 HCCD (DH) W On Deck (new)(DH) L 11-7 BrianL
    Mon June 5 Dunton-1 8:00 On Deck (new)(DH) L HCCD (DH) W 5-12 BrianL
    Mon June 5 Dunton-1 9:30 Black & Yellow L TNT W 7-19 BrianL
    Mon June 5 Dunton-3 6:30 We Are Winners --- TSC Showstoppers (DH) L def 7‑0 def xxx
    Mon June 5 Dunton-3 6:30 We Are Winners W Rebooters-Mon (DH) L 19-3 JimMcN
    Mon June 5 Dunton-3 8:00 Road Runners L Rebooters-Mon (DH) W 7-14 JimMcN
    Mon June 5 Dunton-4 6:30 Shebeen Shebangers L Breaking Bats W 12-19 AllanT
    Mon June 5 Dunton-4 8:00 Wins Below Replacem (DH) Tie Tap This (DH) Tie 20-20 AllanT
    Mon June 5 Dunton-4 9:30 Tap This (DH) W Wins Below Replacem (DH) L 28-18 AllanT
    Mon June 5 River Grove #3 6:30 Triple Threat (DH) W Our Pitcher Quit (DH) L 20-3 HenryP
    Mon June 5 River Grove #3 8:00 Our Pitcher Quit (DH) L Triple Threat (DH) W 14-15 HenryP
    Mon June 5 River Grove #3 9:30 Baesic Pitches (Wed) W Dutch Rudders L 14-12 HenryP
    Mon June 5 Garnetwood-SB 6:30 Lance Romance (new) W Pho House L 14-8 TonyP
    Mon June 5 Heritage Hills 6:30 Emcom Fewsters (new) L Pass The Bunts W 5-19 RobertS
    Mon June 5 King Park #1 6:30 Smoking Bats L Bang Bang-Mon W 12-13 RichardP
    Mon June 5 King Park #2 6:30 Reverse Apache Masters L Nakatomi All-Stars W 12-15 JulieS
    Mon June 5 West Deane-2 6:30 Peel Dodgers L Big Sticks W 9-10 SteveS
    Mon June 5 West Deane-L 6:30 Aceholes W Reds L 13-9 RobO
    Mon June 5 West Deane-L 8:00 Bats n Mitts W Swingers L 20-15 RobO
    Mon June 5 West Deane-L 9:30 Tulo Window W Dusty Daryls L 14-13 RobO
    Mon June 5 Centennial-3 6:30 Etobicoke Rage (DH) L Pay2Day (DH) W 4-8 Mario
    Mon June 5 Centennial-3 8:00 Pay2Day (DH) L Etobicoke Rage (DH) W 4-14 Mario
    Mon June 5 Centennial-3 9:30 Homeward Bound W Special K's L 23-14 Mario
    Mon June 5 Humberwood 7:30 Wasted Talent (DH) W Woodbine Longshots (DH) L 17-13 SteveCu
    Mon June 5 Humberwood 9:00 Woodbine Longshots (DH) W Wasted Talent (DH) L 18-15 SteveCu
    Mon June 5 Smithfield 7:30 Piccolo Pals L Toronto Blue Yays W 10-16 TrevorF
    Mon June 5 Smithfield 9:00 Mitt Wreckers W Alcoballics L 24-16 TrevorF
    Monday Teams Playing Friday: TMT, Brew Jays-2.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue June 6 Dunton-2 6:30 Powchicawawas W Assassins L 10-8 JohnG
    Tue June 6 Dunton-2 8:00 Ruff Riders (DH) L Purple People Eaters (DH) W 4-6 JohnG
    Tue June 6 Dunton-2 9:30 Purple People Eaters (DH) L Ruff Riders (DH) W 7-9 JohnG
    Tue June 6 Wildwood Park-1 6:30 Inferno W Booty Pirates L 11-6 RichardP
    Tue June 6 Wildwood Park-1 8:00 Insta-Slams (new) W Bang Bang-Tue L 17-16 RichardP
    Tue June 6 Wildwood Park-1 9:30 Bang Bang-Tue W Insta-Slams (new) L 14-2 RichardP
    Tue June 6 Wildwood Park-1 9:30 G3T L def Schweddy Balls W def 0‑7 def RP xx
    Tue June 6 Wildwood Park-2 6:30 Baseheads L Bats n Hoes W 10-14 MichaelG
    Tue June 6 Wildwood Park-2 8:00 Chicks n Dicks (now DH) L Purple Cobras (DH) W 10-16 MichaelG
    Tue June 6 Wildwood Park-2 9:30 Purple Cobras (DH) R/S Chicks n Dicks (DH) R/S R/S MichaelG
    Tue June 6 Mount Charles-N 6:30 Eh Team (427) W Culinary Crushers L 21-13 HenryP
    Tue June 6 Mount Charles-N 8:00 Designated Drinkers-3 (DH) L Arod in my Pujols (DH) W 5-19 HenryP
    Tue June 6 Mount Charles-N 9:30 Arod in my Pujols (DH) W Designated Drinkers-3 (DH) L 21-11 HenryP
    Tue June 6 Mount Charles-S 6:30 Pitch Slaps (DH) L Bambinos W 9-12 WayneB
    Tue June 6 Mount Charles-S 8:00 Pitch Slaps (DH) L McGlovins (DH) W 7-13 WayneB
    Tue June 6 Mount Charles-S 9:30 Punishers L McGlovins (DH) W 10-17 WayneB
    Tue June 6 Brickyard-2 6:30 Looseballs-Tue W Bandits L 18-6 JimMcN
    Tue June 6 Brickyard-2 8:00 Hit Squad (DH) W Sofa Kings (DH) L 11-8 JimMcN
    Tue June 6 Brickyard-2 9:30 Sofa Kings (DH) L Hit Squad (DH) W 0-14 JimMcN
    Tue June 6 Brickyard-1 9:00 Unathletics (was MH) W Smackin Pitches L 19-18 AllanT
    Tue June 6 Garnetwood-SB 6:30 Legion of Doom W Brew Crew L 21-8 TonyP
    Tue June 6 Red Brush 6:30 Prophix W Lob Squad L 19-10 EdG
    Tue June 6 Quenippenon 6:30 Prestige W Eh Team-2 L 11-9 DaveM
    Tue June 6 Allison Park 6:30 Designated Drinkers-2 W Bench Warmers L 15-12 AllanT
    Tue June 6 Century City 6:30 Sunwing Flyers W Humdingers L 16-8 CathyC
    Tue June 6 King Park #1 6:30 Shake & Bake W Balls to the Wall L 15-10 BobE
    Tue June 6 King Park #3 6:30 Bird Sluggers (new) L Casharoos W 27-28 JulieS
    Tue June 6 Humberwood 6:30 Pirates-Tue L Loaded Bases W 5-13 SteveCu
    Tue June 6 Humberwood 8:00 Smokin Bats-2 (DH) W def Caught Lookin (DH) L def 7‑0 def SteveCu
    Tue June 6 Humberwood 9:30 Caught Lookin (DH) L def Smokin Bats-2 (DH) W def 0‑7 def SteveCu
    Tue June 6 Smithfield 7:30 Balls Deep (DH) L Back Door Sliders (DH) W 23-24 TommyH
    Tue June 6 Smithfield 9:00 Back Door Sliders (DH) W Balls Deep (DH) L 24-15 TommyH
    Tue June 6 West Deane-2 6:30 Batters with Benefits W Prompt Alerts L 14-4 RobO
    Tue June 6 Mimico 6:30 Dirty Mitts L Sally Fields W 6-8 JimG
    Tue teams playing Friday: none; - Tue Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed June 7 Fleetwood 6:30 Brew Jays-3 L Sweet Spot W 16-17 RobO
    Wed June 7 Fleetwood 8:00 Pho House W Marvel L 20-13 RobO
    Wed June 7 Fleetwood 9:30 Dinger Swingers L QHDP W 9-11 RobO
    Wed June 7 Wildwood Park-2 6:30 Booze Jays W Bang Bang-Wed L 17-13 RichardP
    Wed June 7 Wildwood Park-2 8:00 Alkos in the Outfield L Major League Drinkers W 12-13 RichardP
    Wed June 7 Wildwood Park-2 9:30 Game of Throws L Slackers W 9-19 RichardP
    Wed June 7 Sheridan Park 8:00 Charros (DH) W Blue Balls (DH) L 17-5 BrianL
    Wed June 7 Sheridan Park 9:30 Blue Balls (DH) W Charros (DH) L 21-13 BrianL
    Wed June 7 Garnetwood-SB 6:30 BDO Tax-mania Devils W Alpha Q-Up (new) L 24-12 TonyP
    Wed June 7 Garnetwood-HB 6:30 Master Batters W Burlington Drifters L 24-10 JulieS
    Wed June 7 Red Brush Park 6:30 Saints of Circumstance W Hit em Up L 13-1 SteveS
    Wed June 7 Kings Park #1 6:30 Lumberjacks L Huskies W 13-19 BobE
    Wed June 7 Heritage Hills 6:30 Pitch Please W Ari Overdrive L 19-11 RobertS
    Wed June 7 Humberwood 7:30 Blaze Jays (new) L Hardballs W 12-18 SteveC
    Wed June 7 Humberwood 9:00 Baes on Balls Tie Coconuts Tie 9-9 SteveC
    Wed June 7 West Deane-2 6:30 Mad Batters W Toronto Brew Jays L 16-12 Mario
    Wed June 7 Mimico 6:30 Field of Beerz W Furtraders L 15-5 JimG
    Wednesday teams playing Friday: I'd Hit That (new); - Wednesday teams playing MONDAY: Baesic Pitches; -
    Wednesday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu June 8 Max Ward-N #1 8:45 Tailgators (DH) L Draft Dodgers (DH) W 9-10 HenryP
    Thu June 8 Max Ward-N #1 9:45 Draft Dodgers (DH) W Tailgators (DH) L 15-2 HenryP
    Thu June 8 Sheridan Park 8:00 Nutz & Boltz (DH) W Yolo Warmers (DH) L 16-14 WayneB
    Thu June 8 Sheridan Park 9:30 Yolo Warmers (DH) L Nutz & Boltz (DH) W 14-20 WayneB
    Thu June 8 Fleetwood 6:30 Hall of Shamers L Bone Crushers (DH) W 3-15 RobO
    Thu June 8 Fleetwood 8:00 Moneyballers L Bone Crushers (DH) W 9-10 RobO
    Thu June 8 Fleetwood 9:30 Honey Badgers L Bucket Bombers W 18-21 RobO
    Thu June 8 Miss Valley-2 6:30 Pirates-Thu***2 W GDG Dodgers L 13-8 AllanT
    Thu June 8 Miss Valley-2 8:00 Scallywags L Titans W 15-18 AllanT
    Thu June 8 Miss Valley-2 9:30 Rage W Nice Looking Melons L 25-15 AllanT
    Thu June 8 Birchwood Park 8:00 Underachievers L Pitches Be Crazy W 5-16 JimMcN
    Thu June 8 Birchwood Park 9:30 Indians L Barflys W 8-24 JimMcN
    Thu June 8 Garnetwood-HB 6:30 Torontourage (new) L Third Base Bullies (new) W 1-17 TrevorF
    Thu June 8 Red Brush Park 6:30 Woodland Sluggers W Trash Pandas L 12-8 SteveS
    Thu June 8 Allison Park 6:30 No Glove No Love W We'd Hit That L 19-16 BobE
    Thu June 8 Willowvale Park 6:30 Last Call Tie Looseballs-Thu Tie 16-16 BrianL
    Thu June 8 Humberwood 6:30 Money Badgers W Springfield Isotopes L 11-7 SteveC
    Thu June 8 Humberwood 8:00 Brickyard W Designated Drinkers-1 L 11-10 SteveC
    Thu June 8 Humberwood 9:30 Brew Jays-1 W Got The Runs L 18-13 SteveC
    Thu June 8 Smithfield 7:30 Free Agents W Cleats & Cleavage (DH) L 9-7 LewL
    Thu June 8 Smithfield 9:00 Alcoholics L Cleats & Cleavage (DH) W 5-17 LewL
    Thu June 8 West Deane-2 6:30 Tactical Bacon W Coby Crushers L 17-13 Mario
    Thursday teams playing Friday: Litigators, Bayside Tigers (new); ADDED: CTS Electric, Pirates-Thu - Thursday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    FRIDAY SCHEDULE REVISED: Mixed Balls and Unnecessary suspended and under review.
    Fri June 9 Max Ward-N #1 7:30 Dirty Dozen (DH) W Misfits (DH) L 16-8 JimMcN
    Fri June 9 Max Ward-N #1 9:00 Misfits (DH) L Dirty Dozen (DH) W 17-18 JimMcN
    Fri June 9 Max Ward-S #2 7:30 Say it aint Sosa (DH) L Litigators (Thursday)(DH) W 7-8 BrianL
    Fri June 9 Max Ward-S #2 9:00 Litigators (Thursday)(DH) L Say it aint Sosa (DH) W 12-13 BrianL
    Fri June 9 Dunton-1 7:30 TMT (Monday)(DH) W Thunder (DH) L 12-6 HughC
    Fri June 9 Dunton-1 9:00 Thunder (DH) W TMT (Monday)(DH) L 13-10 HughC
    Fri June 9 Dunton-4 7:30 Tiger Balmers (DH) W Massive Hits (DH) L 18-16 RobO
    Fri June 9 Dunton-4 9:00 Massive Hits (DH) L Tiger Balmers (DH) W 7-19 RobO
    Fri June 9 Dunton-3 7:30 Holy Walkamoly (DH) L I'd Hit That (DH) W 13-15 JoelP
    Fri June 9 Dunton-3 9:00 I'd Hit That (DH) L Holy Walkamoly (DH) W 18-20 JoelP
    Fri June 9 Fleetwood 7:30 Bayside Tigers (DH) W Wolfpack (DH) L 17-1 JulieS
    Fri June 9 Fleetwood 9:00 Wolfpack (DH) L Bayside Tigers (DH) W 11-15 JulieS
    Fri June 9 Mississauga Valley 2 7:30 Fighting Irish (DH) L Grand Slammers (DH) W 14-15 KarenW
    Fri June 9 Mississauga Valley 2 9:00 Grand Slammers (DH) W Fighting Irish (DH) L 18-7 KarenW
    Fri June 9 Wildwood Park-1 7:30 Pirates-Thu (DH)***2 W CTS Electric (DH) L 21-7 HenryP
    Fri June 9 Wildwood Park-1 9:00 CTS Electric (DH) L Pirates-Thu (DH)***2 W 15-16 HenryP
    Fri June 9 Wildwood Park-2 7:30 Bat & Boujee (DH) Tie Mayhem (DH) Tie 10-10 RichardP
    Fri June 9 Wildwood Park-2 9:00 Mayhem (DH) W Bat & Boujee (DH) L 24-11 RichardP
    Fri June 9 West Deane-L 7:30 Superior Interior (DH) W Rexdale Heavy Hitters (DH) L 16-4 DaveM
    Fri June 9 West Deane-L 9:00 Rexdale Heavy Hitters (DH) L Superior Interior (DH) W 15-22 DaveM
    Fri June 9 Diamond Beach-1 7:30 Dingbats (DH) L Etob Trolley Dodgers (DH) W 12-15 LewL
    Fri June 9 Diamond Beach-1 9:00 Etob Trolley Dodgers (DH) L Dingbats (DH) W 14-17 LewL
    Fri June 9 Diamond Beach-2 7:30 Brew Jays-2 (Monday)(DH) L Raincats (DH) W 12-16 SteveCu
    Fri June 9 Diamond Beach-2 9:00 Raincats (DH) W Brew Jays-2 (Monday)(DH) L 12-11 SteveCu

    Week 5: May 29-June 2

    Updated May 17, 2017. Scores updated June 3, 2017.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon May 29   Dunton-1 6:30 Wins Below Replacement W Shebeen Shebangers L 16-7 BrianL
    Mon May 29 Dunton-1 8:00 Lance Romance (new)(DH) W TMT (Family Matters)(DH) L 20-8 BrianL
    Mon May 29 Dunton-1 9:30 TMT (Family Matters)(DH) Tie Lance Romance (new)(DH) Tie 9-9 BrianL
    Mon May 29 Dunton-3 6:30 Rebooters-Mon L Big Sticks (not DH) W 10-18 MichaelG
    Mon May 29 Dunton-3 8:00 Toronto Blue Yays Tie Pass the Bunts Tie 14-14 MichaelG
    Mon May 29 Dunton-3 9:30 Reverse Apache Masters W Road Runners L 20-2 MichaelG
    Mon May 29 Dunton-4 6:30 Breaking Bats W We Are Winners L 21-10 JohnG
    Mon May 29 Dunton-4 8:00 Tap This (DH) L Homeward Bound (DH) W 2-14 JohnG
    Mon May 29 Dunton-4 9:30 Homeward Bound (DH) L Tap This (DH) W 15-19 JohnG
    Mon May 29 River Grove #3 6:30 TSC Showstoppers (DH) L Our Pitcher Quit (DH) W 19-20 HenryP
    Mon May 29 River Grove #3 8:00 Our Pitcher Quit (DH) W TSC Showstoppers (DH) L 21-7 HenryP
    Mon May 29 River Grove #3 9:30 Dutch Rudders W TNT L 19-11 HenryP
    Mon May 29 Garnetwood-SB 6:30 HCCD R/S Pho House-Mon R/S R/S TonyP xxx
    Mon May 29 Heritage Hills 6:30 Nakatomi All-Stars***2 L Triple Threat W 8-9 EdZ
    Mon May 29 King Park #1 6:30 Peel Dodgers W Emcom Fewsters (new) L 22-6 AllanT
    Mon May 29 King Park #2 6:30 Pay2Day (new) L Smokin Bats-Mon W 13-19 JulieS
    Mon May 29 West Deane-L 6:30 Reds W Woodbine Longshots L 17-8 RobO
    Mon May 29 West Deane-L 8:00 Etobicoke Rage (DH) L Black & Yellow (DH) W 9-17 RobO
    Mon May 29 West Deane-L 9:30 Black & Yellow (DH) W Etobicoke Rage (DH) L 21-6 RobO
    Mon May 29 Centennial-3 6:30 On Deck (new) Tie Aceholes (DH) Tie 8-8 Mario
    Mon May 29 Centennial-3 8:00 Special K's L Aceholes (DH) W 9-10 Mario
    Mon May 29 Centennial-3 9:30 Swingers W Brew Jays-2 L 18-13 Mario
    Mon May 29 Humberwood 6:30 Bang Bang-Mon L Wasted Talent (new) W 8-18 SteveCu
    Mon May 29 Humberwood 8:00 Mitt Wreckers (new) L Dusty Daryls (DH) W 9-11 SteveCu
    Mon May 29 Humberwood 9:30 Piccolo Pals W Dusty Daryls (DH) L 21-7 SteveCu
    Mon May 29 Smithfield 7:30 Alcoballics (DH) L Tulo Window (DH) W 4-16 TrevorF
    Mon May 29 Smithfield 9:00 Tulo Window (DH) W def Alcoballics (DH) L def 7‑0 def TrevorF
    Monday Teams OFF/Not Playing: none; -- Pass the Bunts is now on the schedule. -- Monday teams playing Friday, June 2: Bats n Mitts.
    Nakatomi All-Stars (DH)***2 playing Monday & Friday. --
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue May 30 Dunton-2 6:30 Pitch Slaps (Tux) W Ruff Riders L 18-17 AllanT
    Tue May 30 Dunton-2 8:00 Designated Drinkers-3 (DH) L Punishers (DH) W 13-16 AllanT
    Tue May 30 Dunton-2 9:30 Punishers (DH) L Designated Drinkers-3 (DH) W 5-10 AllanT
    Tue May 30 Wildwood Park-1 6:30 Assassins W Bambinos L 14-5 RichardP
    Tue May 30 Wildwood Park-1 8:00 Sofa Kings L Purple Cobras W 0-10 RichardP
    Tue May 30 Wildwood Park-1 9:30 Booty Pirates R/O Purple People Eaters R/O R/O RichardP
    Tue May 30 Wildwood Park-2 6:30 Bats n Hoes L Chicks n Dicks W 10-12 JulieS
    Tue May 30 Wildwood Park-2 8:00 Eh Team-2 W Massive Hits (DH) L 16-4 JulieS
    Tue May 30 Wildwood Park-2 9:30 Bang Bang-Tue Tie Massive Hits (DH) Tie 2-2 JulieS
    Tue May 30 Mount Charles-N 6:30 Culinary Crushers L Legion of Doom W 2-14 HenryP
    Tue May 30 Mount Charles-N 8:00 Looseballs-Tue W Rebooters-Tue (DH) L 21-10 HenryP
    Tue May 30 Mount Charles-N 9:30 Balls Deep R/O Rebooters-Tue (DH) R/O R/O HenryP
    Tue May 30 Mount Charles-S 6:30 McGlovins W Inferno L 8-4 WayneB
    Tue May 30 Mount Charles-S 8:00 Smackin Pitches W Insta-Slams (new)(DH) L 15-14 WayneB
    Tue May 30 Mount Charles-S 9:30 Arod in my Pujols R/O Insta-Slams (new)(DH) R/O R/O WayneB
    Tue May 30 Brickyard-2 6:30 Lob Squad (new) W Designated Drinkers-2 L 19-15 JimMcN
    Tue May 30 Brickyard-2 8:00 Schweddy Balls W Hit Squad (DH) L 18-0 JimMcN
    Tue May 30 Brickyard-2 9:30 Caught Lookin (99) L Hit Squad (DH) W 1-12 JimMcN
    Tue May 30 Garnetwood-SB 6:30 Eh Team (427) L Prophix W 6-17 TonyP
    Tue May 30 Red Brush 6:30 Bird Sluggers (new) L Batters with Benefits W 5-23 EdG
    Tue May 30 Quenippenon 6:30 Bandits W Prestige L 20-11 DaveM
    Tue May 30 Allison Park 6:30 Sally Fields (new) L Sunwing Flyers W 7-19 Mario
    Tue May 30 Century City 6:30 Humdingers (new) L Bench Warmers (new) W 15-23 CathyC
    Tue May 30 King Park #1 6:30 Casharoos L Pirates-Tue W 9-16 BobE
    Tue May 30 King Park #3 6:30 Balls to the Wall W Baseheads L 18-3 SamanthaD
    Tue May 30 Humberwood 7:30 G3T (not DH) W Smokin Bats-2 (not DH) L 12-5 SteveCu
    Tue May 30 Humberwood 9:00 Loaded Bases L Unathletics W 6-21 SteveCu
    Tue May 30 Smithfield 7:30 Back Door Sliders (DH) L Powchicawawahs (DH) W 18-19 TommyH
    Tue May 30 Smithfield 9:00 Powchicawawahs (DH) W Back Door Sliders (DH) L 17-7 TommyH
    Tue May 30 West Deane-2 6:30 Prompt Alerts W Shake & Bake L 16-14 RobO
    Tue May 30 Mimico 6:30 Brew Crew W Dirty Mitts (TBJ2) L 19-3 JimG
    Tuesday teams playing Friday: none; - Tue Teams OFF/Not Playing: none. - Loaded Bases and Unathletics back on the Tuesday schedule.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed May 31 Fleetwood 6:30 Lumberjacks W Alpha Q-Up (new) L 20-6 JimMcN
    Wed May 31 Fleetwood 8:00 QHDP W Marvel L 17-14 JimMcN
    Wed May 31 Fleetwood 9:30 Charros Tie Slackers Tie 12-12 JimMcN
    Wed May 31 Wildwood Park-2 6:30 Hit em Up L Master Batters (DH) W 4-9 HemantS
    Wed May 31 Wildwood Park-2 8:00 Baes on Balls L Master Batters (DH) W 11-16 HemantS
    Wed May 31 Wildwood Park-2 9:30 Major League Drinkers W Game of Throws L 20-11 HemantS
    Wed May 31 Sheridan Park 8:00 Sweet Spot (DH) L Dinger Swingers (DH) W 8-20 BrianL
    Wed May 31 Sheridan Park 9:30 Dinger Swingers (DH) L Sweet Spot (DH) W 10-15 BrianL
    Wed May 31 Garnetwood-SB 6:30 Brew Jays-3 L Booze Jays W 13-15 TonyP
    Wed May 31 Garnetwood-HB 6:30 Blue Balls W Pho House-Wed L 21-9 RichardP
    Wed May 31 Red Brush Park 6:30 Furtraders L Ari Overdrive W 14-15 SteveS
    Wed May 31 Kings Park #1 6:30 Huskies W Burlington Drifters L 29-9 BobE
    Wed May 31 Heritage Hills 6:30 I'd Hit That (new) W BDO Tax-Mania Devils L 16-12 CathyC
    Wed May 31 Humberwood 6:30 Saints of Circumstance L Bang Bang-Wed W 14-17 SteveC
    Wed May 31 Humberwood 8:00 Coconuts L Blaze Jays (new) W 4-6 SteveC
    Wed May 31 Humberwood 9:30 Hardballs W Baesic Pitches L 12-6 SteveC
    Wed May 31 West Deane-2 6:30 Field of Beerz L Mad Batters W 13-16 Mario
    Wed May 31 Mimico 6:30 Toronto Brew Jays-1 W Pitch Please L 22-18 JimG
    Wednesday teams playing Friday: Alkos in the Outfield; - Wednesday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu June 1 Max Ward-N #1 8:45 Nutz & Boltz (DH) W Tailgators (DH) L 16-6 AllanT
    Thu June 1 Max Ward-N #1 9:45 Tailgators (DH) W Nutz & Boltz (DH) L 10-8 AllanT
    Thu June 1 Sheridan Park 8:00 Draft Dodgers (DH) W Honey Badgers (DH) L 12-10 WayneB
    Thu June 1 Sheridan Park 9:30 Honey Badgers (DH) L Draft Dodgers (DH) W 3-18 WayneB
    Thu June 1 Fleetwood 6:30 Springfield Isotopes W Third Base Bullies (new) L 16-13 RobO
    Thu June 1 Fleetwood 8:00 Litigators L Last Call W 10-16 RobO
    Thu June 1 Fleetwood 9:30 Free Agents W Scallywag Sluggers L 21-9 RobO
    Thu June 1 Miss Valley-2 6:30 Yolo Warmers W Hall of Shamers (DH) L 19-5 KarenW
    Thu June 1 Miss Valley-2 8:00 Rage (DH) W Hall of Shamers (DH) L 9-8 KarenW
    Thu June 1 Miss Valley-2 9:30 Rage (DH) W Designated Drinkers-1 L 16-3 KarenW
    Thu June 1 Birchwood Park 8:00 CTS Electric (DH) L Underachievers (DH) W 11-15 JimMcN
    Thu June 1 Birchwood Park 9:30 Underachievers (DH) L CTS Electric (DH) W 11-17 JimMcN
    Thu June 1 Garnetwood-HB 6:30 Bone Crushers L Money Badgers W 8-14 TrevorF
    Thu June 1 Red Brush Park 6:30 GDG Dodgers W Torontourage (new) L 18-8 SteveS
    Thu June 1 Allison Park 6:30 We'd Hit That L Tactical Bacon W 11-12 BobE
    Thu June 1 Willowvale Park 6:30 Pirates W Woodland Sluggers L 6-3 BrianL
    Thu June 1 Humberwood 6:30 No Glove No Love W Bayside Tigers (new) L 13-5 SteveC
    Thu June 1 Humberwood 8:00 Brickyard W Brew Jays-1 L 16-6 SteveC
    Thu June 1 Humberwood 9:30 Titans L Cleats & Cleavage W 10-11 SteveC
    Thu June 1 Smithfield 7:30 Alcoholics (DH) W Moneyballers (DH) L 19-11 LewL
    Thu June 1 Smithfield 9:00 Moneyballers (DH) L Alcoholics (DH) W 9-20 LewL
    Thu June 1 West Deane-2 6:30 Looseballs-Thu L Trash Pandas W 9-15 Mario
    Thursday teams playing Friday: Barflys, Bucket Bombers, Coby Crushers, Got The Runs, Indians, Nice Looking Melons, Pitches Be Crazy --
    Thursday Teams OFF/Not Playing: none. --
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri June 2 Max Ward-N #1 7:30 Assassins (DH) L Tiger Balmers (DH) W 18-19 JimMcN
    Fri June 2 Max Ward-N #1 9:00 Tiger Balmers (DH) L Assassins (DH) W 13-14 JimMcN
    Fri June 2 Max Ward-S #2 7:30 Misfits (DH) W Raincats (DH) L 22-7 BrianL
    Fri June 2 Max Ward-S #2 9:00 Raincats (DH) W Misfits (DH) L 27def-15 BrianL
    Fri June 2 Dunton-1 7:30 Thunder (DH) R/S Bucket Bombers (DH) R/S R/S JoelP xxx
    Fri June 2 Dunton-1 9:00 Bucket Bombers (DH) R/S Thunder (DH) R/S R/S JoelP xxx
    Fri June 2 Dunton-4 7:30 Unnecessary (DH) --- Mixed Balls (DH) --- --- JulieS xxx
    Fri June 2 Dunton-4 9:00 Mixed Balls (DH) --- Unnecessary (DH) --- --- JulieS xxx
    Fri June 2 Dunton-3 7:30 Nakatomi All-Stars (DH)***2 R/S Barflys (DH) R/S R/S HughC xxx
    Fri June 2 Dunton-3 9:00 Barflys (DH) R/S Nakatomi All-Stars (DH)***2 R/S R/S HughC xxx
    Fri June 2 Fleetwood 7:30 Wolfpack (DH) L Got the Runs (DH) W 3-16 RobO
    Fri June 2 Fleetwood 9:00 Got the Runs (DH) W Wolfpack (DH) L 22-14 RobO
    Fri June 2 Mississauga Valley 2 7:30 Nice Looking Melons (DH) W Fighting Irish (DH) L 17-8 DaveM
    Fri June 2 Mississauga Valley 2 9:00 Fighting Irish (DH) L Nice Looking Melons (DH) W 9-19 DaveM
    Fri June 2 Wildwood Park-1 7:30 Bat & Boujee (DH) L Indians (DH) W 16-17 HenryP
    Fri June 2 Wildwood Park-1 9:00 Indians (DH) W Bat & Boujee (DH) L 12-8 HenryP
    Fri June 2 Wildwood Park-2 7:30 Grand Slammers (DH) L Pirates-Tue (DH) (was Alk) W 17-19 RichardP
    Fri June 2 Wildwood Park-2 9:00 Pirates-Tue (DH) (was Alk) W Grand Slammers (DH) L 30-18 RichardP
    Fri June 2 Diamond Beach-1 7:30 Dingbats (DH) L Superior Interior (DH) W 6-17 LewL
    Fri June 2 Diamond Beach-1 9:00 Superior Interior (DH) W Dingbats (DH) L 14-2 LewL
    Fri June 2 Diamond Beach-2 7:30 Mayhem (DH) L Dirty Dozen (DH)(was PBC) W 3-15 SteveCu
    Fri June 2 Diamond Beach-2 9:00 Dirty Dozen (DH)(was PBC) W Mayhem (DH) L 20-2 SteveCu
    Fri June 2 Centennial Park-1 7:30 Holy Walkamoly (DH) W Say it aint Sosa (DH) L 18-16 KarenW
    Fri June 2 Centennial Park-1 9:00 Say it aint Sosa (DH) W Holy Walkamoly (DH) L 14-8 KarenW
    Fri June 2 Centennial Park-2 7:30 Unnecessary (DH) W Mixed Balls (DH) L 11-6 JulieS
    Fri June 2 Centennial Park-2 9:00 Mixed Balls (DH) L Unnecessary (DH) W 4-14 JulieS
    Fri June 2 Centennial Park-3 7:30 Etob Trolley Dodgers (DH) L Bats n Mitts (DH) W 14-17 AndyB
    Fri June 2 Centennial Park-3 9:00 Bats n Mitts (DH) W Etob Trolley Dodgers (DH) L 24-12 AndyB
    Fri June 2 West Deane-L 7:30 Rexdale Heavy Hitters (DH) L Coby Crushers (DH) W 6-19 BrianD
    Fri June 2 West Deane-L 9:00 Coby Crushers (DH) L Rexdale Heavy Hitters (DH) W 15-23 BrianD

    Week 4: May 22-26 (No Monday Games)

    Updated May 12, 2017. Scores updated May 26, 2017.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon May 22   ALL PARKS NO GAMES Monday, May 22 -- Victoria Day long weekend.
    Monday teams playing Friday: Pass the Bunts.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue May 23 Dunton-2 6:30 Powchicawawahs L Pitch Slaps (Tux) W 10-11 AllanT
    Tue May 23 Dunton-2 8:00 Purple People Eaters (DH) W Inferno (DH) L 9-4 AllanT
    Tue May 23 Dunton-2 9:30 Inferno (DH) L Purple People Eaters (DH) W 8-14 AllanT
    Tue May 23 Wildwood Park-1 6:30 Punishers L Bandits W 4-11 RichardP
    Tue May 23 Wildwood Park-1 8:00 Ruff Riders (DH) L Assassins (DH) W 10-11 RichardP
    Tue May 23 Wildwood Park-1 9:30 Assassins (DH) W Ruff Riders (DH) L 17-6 RichardP
    Tue May 23 Wildwood Park-2 6:30 Loaded Bases L Shake & Bake W 13-14 JulieS
    Tue May 23 Wildwood Park-2 8:00 Caught Lookin (99) L G3T W 7-21 JulieS
    Tue May 23 Wildwood Park-2 9:30 Massive Hits W Designated Drinkers-3 L 21-16 JulieS
    Tue May 23 Mount Charles-N 6:30 Balls to the Wall W Bats n Hoes L 7-4 HenryP
    Tue May 23 Mount Charles-N 8:00 Bang Bang-Tue W Smackin Pitches L 14-10 HenryP
    Tue May 23 Mount Charles-N 9:30 Unathletics***2 L Balls Deep W 9-10 HenryP
    Tue May 23 Mount Charles-S 6:30 Insta-Slams (new) L McGlovins W 7-19 WayneB
    Tue May 23 Mount Charles-S 8:00 Bambinos (DH) W Booty Pirates (DH) L 18-1 WayneB
    Tue May 23 Mount Charles-S 9:30 Booty Pirates (DH) L Bambinos (DH) W 10-11 WayneB
    Tue May 23 Brickyard-2 6:30 Prophix L Pirates-Tue W 10-12 JimMcN
    Tue May 23 Brickyard-2 8:00 Designated Drinkers-2 L Schweddy Balls (DH) W 0-13 JimMcN
    Tue May 23 Brickyard-2 9:30 Sofa Kings L Schweddy Balls (DH) W 8-20 JimMcN
    Tue May 23 Garnetwood-SB 6:30 Rebooters-Tue L Eh Team-2 W 6-19 TonyP
    Tue May 23 Red Brush 6:30 Sunwing Flyers W Bird Sluggers L 40-29 EdG
    Tue May 23 Quenippenon 6:30 Prestige W Looseballs-Tue L 19-14 DaveM
    Tue May 23 Allison Park 6:30 Batters with Benefits L Eh Team (427) W 7-10 AndyB
    Tue May 23 Century City 6:30 Lob Squad W Humdingers (new) L 21-18 BrianD
    Tue May 23 King Park #1 6:30 Chicks n Dicks L Baseheads W 6-9 BobE
    Tue May 23 King Park #3 6:30 Bench Warmers (new) L Culinary Crushers W 7-18 SamanthaD
    Tue May 23 Humberwood 7:30 Smokin Bats-2 L Hit Squad (DH) W 8-10 SteveCu
    Tue May 23 Humberwood 9:00 Purple Cobras W Hit Squad (DH) L 23-9 SteveCu
    Tue May 23 Smithfield 6:30 Legion of Doom W Prompt Alerts L 15-8 TommyH
    Tue May 23 Smithfield 8:00 Arod in my Pujols (DH) W Back Door Sliders (DH) L 19-11 TommyH
    Tue May 23 Smithfield 9:30 Back Door Sliders (DH) L Arod in my Pujols (DH) W 18-29 TommyH
    Tue May 23 West Deane-2 6:30 Dirty Mitts (TBJ2) (new) L Casharoos W 11-12 Mario
    Tue May 23 Mimico 6:30 Brew Crew W Sally Fields L 21-6 JimG
    Tuesday teams playing Tuesday & Friday***2: Unathletics; - Tuesday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed May 24 Fleetwood 6:30 Hit em Up L Mad Batters W 7-17 JimMcN
    Wed May 24 Fleetwood 8:00 Charros (DH) W Booze Jays (DH) L 17-13 JimMcN
    Wed May 24 Fleetwood 9:30 Booze Jays (DH) L Charros (DH) W 7-9 JimMcN
    Wed May 24 Wildwood Park-2 6:30 Blue Balls L Sweet Spot W 3-15 RichardP
    Wed May 24 Wildwood Park-2 8:00 Alkos in Outfield (DH) L Game of Throws (DH) W 10-13 RichardP
    Wed May 24 Wildwood Park-2 9:30 Game of Throws (DH) W Alkos in Outfield (DH) L 18-5 RichardP
    Wed May 24 Sheridan Park 8:00 Slackers (DH) L Major League Drinkers (DH) W 2-16 BrianL
    Wed May 24 Sheridan Park 9:30 Major League Drinkers (DH) W Slackers (DH) L 21-6 BrianL
    Wed May 24 Garnetwood-SB 6:30 Burlington Drifters L Dinger Swingers W 12-21 TonyP
    Wed May 24 Garnetwood-HB 6:30 Pho House-Wed W Brew Jays-3 L 22-10 SteveS
    Wed May 24 Red Brush Park 6:30 Huskies W Saints of Circumstance L 23-11 AndyB
    Wed May 24 Kings Park #1 6:30 Bang Bang-Wed W Lumberjacks L 19-13 BobE
    Wed May 24 Heritage Hills 6:30 Ari Overdrive W BDO Tax-Mania Devils L 20-9 RobertS
    Wed May 24 Century City 6:30 Alpha Q-Up (new) W I'd Hit That (new) L 32-28 CathyC
    Wed May 24 Humberwood 7:30 Baes on Balls W Hardballs (DH) L 15-10 SteveC
    Wed May 24 Humberwood 9:00 Coconuts L Hardballs (DH) W 9-10 SteveC
    Wed May 24 West Deane-2 6:30 Furtraders L Toronto Brew Jays-1 W 11-18 Mario
    Wed May 24 Mimico 6:30 Pitch Please W Field of Beerz L 30-18 JimG
    Wed teams playing Friday: Baesic Pitches, Blaze Jays (new), Marvel, Master Batters, QHDP - - Wed Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu May 25 Max Ward-N #1 8:45 Bucket Bombers (DH) R/S Nutz & Boltz (DH) R/S R/S HP xxx
    Thu May 25 Max Ward-N #1 9:45 Nutz & Boltz (DH) R/S Bucket Bombers (DH) R/S R/S HP xxx
    Thu May 25 Sheridan Park 8:00 Yolo Warmers (DH) R/S Draft Dodgers (DH) R/S R/S WB xxx
    Thu May 25 Sheridan Park 9:30 Draft Dodgers (DH) R/S Yolo Warmers (DH) R/S R/S WB xxx
    Thu May 25 Fleetwood 6:30 Last Call R/S Bayside Tigers (new) R/S R/S RO xxx
    Thu May 25 Fleetwood 8:00 Cleats & Cleavage R/S Nice Looking Melons R/S R/S RO xxx
    Thu May 25 Fleetwood 9:30 Barflys R/S Litigators R/S R/S RO xxx
    Thu May 25 Miss Valley-2 6:30 Torontourage (new) R/S No Glove No Love R/S R/S AT xxx
    Thu May 25 Miss Valley-2 8:00 Titans (new) R/S Rage (DH) R/S R/S AT xxx
    Thu May 25 Miss Valley-2 9:30 Free Agents R/S Rage (DH) R/S R/S AT xxx
    Thu May 25 Birchwood Park 8:00 Pitches Be Crazy R/S Indians (DH) R/S R/S JMcN xxx
    Thu May 25 Birchwood Park 9:30 Underachievers R/S Indians (DH) R/S R/S JMcN xxx
    Thu May 25 Garnetwood-HB 6:30 Third Base Bullies (new) R/S Bone Crushers R/S R/S TF xxx
    Thu May 25 Red Brush Park 6:30 Springfield Isotopes R/S Money Badgers R/S R/S BD xxx
    Thu May 25 Allison Park 6:30 Pirates R/S We'd Hit That R/S R/S BE xxx
    Thu May 25 Willowvale Park 6:30 Woodland Sluggers R/S GDG Dodgers R/S R/S BL xxx
    Thu May 25 Humberwood 6:30 Coby Crushers R/S Looseballs-Thu (DH) R/S R/S SC xxx
    Thu May 25 Humberwood 8:00 Looseballs-Thu (DH) R/S Brickyard (DH) R/S R/S SC xxx
    Thu May 25 Humberwood 9:30 Got The Runs R/S Brickyard (DH) R/S R/S SC xxx
    Thu May 25 Smithfield 7:30 Tailgators (not DH) R/S Alcoholics (DH) R/S R/S LL xxx
    Thu May 25 Smithfield 9:00 Hall of Shamers R/S Alcoholics (DH) R/S R/S LL xxx
    Thu May 25 West Deane-2 6:30 Trash Pandas R/S Tactical Bacon R/S R/S SS xxx
    Thursday teams playing Friday: Brew Jays-1, CTS Electric, Designated Drinkers-1, Honey Badgers, Moneyballers, - - Teams OFF: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri May 26 Max Ward-N #1 7:30 Marvel (DH) R/S Moneyballers (DH) R/S R/S JMcN xxx
    Fri May 26 Max Ward-N #1 9:00 Moneyballers (DH) R/S Marvel (DH) R/S R/S JMcN xxx
    Fri May 26 Max Ward-S #2 7:30 Master Batters (DH) R/S Dirty Dozen (DH) R/S R/S BL xxx
    Fri May 26 Max Ward-S #2 9:00 Dirty Dozen (DH) R/S Master Batters (DH) R/S R/S BL xxx
    Fri May 26 Dunton-1 7:30 Thunder (DH) R/O Honey Badgers (DH) R/O R/O JoelP
    Fri May 26 Dunton-1 9:00 Honey Badgers (DH) R/O Thunder (DH) R/O R/O JoelP
    Fri May 26 Dunton-4 7:30 Tiger Balmers (DH) R/O Unnecessary (DH) R/O R/O RobO
    Fri May 26 Dunton-4 9:00 Unnecessary (DH) R/O Tiger Balmers (DH) R/O R/O RobO
    Fri May 26 Dunton-3 7:30 Unathletics***2 (DH) W Misfits (DH) L 24-6 HughC
    Fri May 26 Dunton-3 9:00 Misfits (DH) L Unathletics***2 (DH) W 13-20 HughC
    Fri May 26 Fleetwood 7:30 Wolfpack (DH) R/S Baesic Pitches (DH) R/S R/S JS xxx
    Fri May 26 Fleetwood 9:00 Baesic Pitches (DH) R/S Wolfpack (DH) R/S R/S JS xxx
    Fri May 26 Mississauga Valley 2 7:30 Fighting Irish (DH) W Holy Walkamoly (DH) L 17-10 RichardG
    Fri May 26 Mississauga Valley 2 9:00 Holy Walkamoly (DH) W Fighting Irish (DH) L 20-8 RichardG
    Fri May 26 Wildwood Park-1 7:30 QHDP (DH) R/S Mixed Balls (DH) R/S R/S RP xxx
    Fri May 26 Wildwood Park-1 9:00 Mixed Balls (DH) R/S QHDP (DH) R/S R/S RP xxx
    Fri May 26 Wildwood Park-2 7:30 Blaze Jays (new)(DH) R/S CTS Electrics (DH) R/S R/S HP xxx
    Fri May 26 Wildwood Park-2 9:00 CTS Electrics (DH) R/S Blaze Jays (new)(DH) R/S R/S HP xxx
    Fri May 26 West Deane-L 7:30 Grand Slammers (DH) W Rexdale Heavy Hitters (DH) L 16-6 SteveS
    Fri May 26 West Deane-L 9:00 Rexdale Heavy Hitters (DH) L Grand Slammers (DH) W 7-18 SteveS
    Fri May 26 Diamond Beach-1 7:30 Superior Interior (DH) W Designated Drinkers-1 (DH) L 18-14 LewL
    Fri May 26 Diamond Beach-1 9:00 Designated Drinkers-1 (DH) W Superior Interior (DH) L 9-7 LewL
    Fri May 26 Diamond Beach-2 7:30 Mayhem (DH) L Say it aint Sosa (DH) W 10-11 SteveCu
    Fri May 26 Diamond Beach-2 9:00 Say it aint Sosa (DH) L Mayhem (DH) W 14-15 SteveCu
    Fri May 26 Centennial Park-1 7:30 Raincats (DH) W Bat & Boujee (DH) L 19-3 BrianD
    Fri May 26 Centennial Park-1 9:00 Bat & Boujee (DH) L Raincats (DH) W 2-24 BrianD
    Fri May 26 Centennial Park-2 7:30 Brew Jays-1 (DH) W Dingbats (DH) L 10-5 AndyB
    Fri May 26 Centennial Park-2 9:00 Dingbats (DH) W Brew Jays-1 (DH) L 10-9 AndyB
    Fri May 26 Centennial Park-3 7:30 Pass the Bunts (DH) L def Etob Trolley Dodgers (DH) W def 0‑70 def DaveM
    Fri May 26 Centennial Park-3 9:00 Etob Trolley Dodgers (DH) W def Pass the Bunts (DH) L def 7‑0 def DaveM

    Week 3: May 15-19 (No Friday Games)

    Schedule updated May 11, 2017. Scores updated May 19, 2017.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon May 15   Dunton-1 6:30 Breaking Bats W Wins Below Replacement L 20-8 BrianL
    Mon May 15 Dunton-1 8:00 Homeward Bound W HCCD (DH) L 6-5 BrianL
    Mon May 15 Dunton-1 9:30 TMT (Family Matters) W HCCD (DH) L 12-6 BrianL
    Mon May 15 Dunton-3 6:30 Rebooters-Mon L Nakatomi All-Stars W 8-20 JimMcN
    Mon May 15 Dunton-3 8:00 Mitt Wreckers (new)(DH) L Dutch Rudders (DH) W 8-21 JimMcN
    Mon May 15 Dunton-3 9:30 Dutch Rudders (DH) W Mitt Wreckers (new)(DH) L 22-9 JimMcN
    Mon May 15 Dunton-4 6:30 On Deck (new) W TSC Showstoppers L 24-13 JulieS
    Mon May 15 Dunton-4 8:00 TNT (DH) W Road Runners (DH) L 19-10 JulieS
    Mon May 15 Dunton-4 9:30 Road Runners (DH) L TNT (DH) W 12-19 JulieS
    Mon May 15 River Grove #3 6:30 We Are Winners W Our Pitcher Quit L 23-14 HenryP
    Mon May 15 River Grove #3 8:00 Black & Yellow (DH) L Reverse Apache (DH) W 14-15 HenryP
    Mon May 15 River Grove #3 9:30 Reverse Apache (DH) L Black & Yellow (DH) W 10-13 HenryP
    Mon May 15 Garnetwood-SB 6:30 Pho House-Mon W Tap This L 17-14 TonyP
    Mon May 15 Heritage Hills 6:30 Emcom Fewsters (new) L Triple Threat W 0-22 RobertS
    Mon May 15 King Park #1 6:30 Woodine Longshots W Bang Bang-Mon L 25-17 AndyB
    Mon May 15 King Park #2 6:30 Smokin Bats W Peel Dodgers L 22-9 SamanthaD
    Mon May 15 West Deane-2 6:30 Pay2Day (new) L Big Sticks W 4-16 RichardP
    Mon May 15 West Deane-L 6:30 Aceholes W Wasted Talent L 11-9 RobO
    Mon May 15 West Deane-L 8:00 Bats n Mitts W Etobicoke Rage L 19-4 RobO
    Mon May 15 West Deane-L 9:30 Brew Jays-2 W Tulo Window L 16-15 RobO
    Mon May 15 Centennial-3 6:30 Shebeen Shebangers L Reds W 4-10 Mario
    Mon May 15 Centennial-3 8:00 Special K's (DH) L Lance Romance (DH) W 7-13 Mario
    Mon May 15 Centennial-3 9:30 Lance Romance (DH) W Special K's (DH) L 24-11 Mario
    Mon May 15 Humberwood 7:30 Toronto Blue Yays L Swingers (DH) W 11-13 SteveCu
    Mon May 15 Humberwood 9:00 Dusty Daryls L Swingers (DH) W 16-17 SteveCu
    Mon May 15 Smithfield 7:30 Piccolo Pals (DH) W Alcoballics (DH) L 28-4 TrevorF
    Mon May 15 Smithfield 9:00 Alcoballics (DH) L Piccolo Pals (DH) W 11-13 TrevorF
    Monday Teams OFF/Not Playing: Pass the Bunts (requested off). -- Teams Playing on TWO different Nights ***2: none - NO FRIDAY GAMES.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue May 16 Dunton-2 6:30 Humdingers (new) L Legion of Doom (Cell2Fix) W 14-19 RobO
    Tue May 16 Dunton-2 8:00 Massive Hits L Bambinos W 13-14 RobO
    Tue May 16 Dunton-2 9:30 Inferno W Ruff Riders L 21-20 RobO
    Tue May 16 Wildwood Park-1 6:30 Purple People Eaters W Assassins L 17-5 RichardP
    Tue May 16 Wildwood Park-1 8:00 Booty Pirates (DH) W Bang Bang-Tue (DH) L 17-2 RichardP
    Tue May 16 Wildwood Park-1 9:30 Bang Bang-Tue (DH) L Booty Pirates (DH) W 13-26 RichardP
    Tue May 16 Wildwood Park-2 6:30 Bandits W Chicks n Dicks L 14-1 JulieS
    Tue May 16 Wildwood Park-2 8:00 Purple Cobras (DH) W Smokin Bats-2 (new)(DH) L 19-1 JulieS
    Tue May 16 Wildwood Park-2 9:30 Smokin Bats-2 (new)(DH) L Purple Cobras (DH) W 4-17 JulieS
    Tue May 16 Mount Charles-N 6:30 Pirates-Tue W Culinary Crushers L 12-11 HenryP
    Tue May 16 Mount Charles-N 8:00 Sofa Kings (DH) L Balls Deep (DH) W 2-19 HenryP
    Tue May 16 Mount Charles-N 9:30 Balls Deep (DH) W Sofa Kings (DH) L 17-4 HenryP
    Tue May 16 Mount Charles-S 6:30 Pitch Slaps (Tux) W Insta-Slam (new) L 11-10 WayneB
    Tue May 16 Mount Charles-S 8:00 McGlovins L Looseballs-Tue W 8-17 WayneB
    Tue May 16 Mount Charles-S 9:30 Designated Drinkers-3 L Arod in my Pujols W 15-16 WayneB
    Tue May 16 Brickyard-2 6:30 Lob Squad (new) W Balls 2 the Wall L 23-10 JimMcN
    Tue May 16 Brickyard-2 8:00 Eh Team-2 L Punishers W 6-10 JimMcN
    Tue May 16 Brickyard-2 9:30 Schweddy Balls W Caught Lookin' (99) L 25-8 JimMcN
    Tue May 16 Garnetwood-SB 6:30 Rebooters-Tue L Shake & Bake W 13-14 TonyP
    Tue May 16 Red Brush 6:30 Bird Sluggers L Prophix W 10-19 EdG
    Tue May 16 Quenippenon 6:30 Bats n Hoes L Prestige W 4-14 DaveM
    Tue May 16 Allison Park 6:30 Sunwing Flyers W Designated Drinkers-2 L 24-6 SteveS
    Tue May 16 King Park #1 6:30 Eh Team (427) W Bench Warmers (new) L 19-3 BobE
    Tue May 16 King Park #3 6:30 Casharoos L Batters with Benefits W 7-13 SamanthaD
    Tue May 16 Humberwood 7:30 Smackin Pitches (DH) W Unathletics (DH) L 19-9 SteveCu
    Tue May 16 Humberwood 9:00 Unathletics (DH) W Smackin Pitches (DH) L 21-10 SteveCu
    Tue May 16 Smithfield 6:30 Baseheads W Loaded Bases L 17-8 TommyH
    Tue May 16 Smithfield 8:00 Powchicawawahs W Back Door Sliders L 19-17 TommyH
    Tue May 16 Smithfield 9:30 G3T W Hit Squad L 12-4 TommyH
    Tue May 16 West Deane-2 6:30 Prompt Alerts W Sally Fields (new) L 24-6 Mario
    Tue May 16 Mimico 6:30 Brew Crew W Dirty Mitts (TBJ2) (new) L 20-5 JimG
    Tuesday teams playing Friday: No Friday games (long weekend); - Tuesday Teams OFF/Not Playing: Rebooters-Tue (req OFF).
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed May 17 Fleetwood 6:30 Booze Jays L Blue Balls W 7-20 JimMcN
    Wed May 17 Fleetwood 8:00 Major League Drinkers W Pho House-Wed L 8-5 JimMcN
    Wed May 17 Fleetwood 9:30 Game of Throws L Marvel W 16-18 JimMcN
    Wed May 17 Wildwood Park-2 6:30 Sweet Spot W Bang Bang-Wed L 14-5 RichardP
    Wed May 17 Wildwood Park-2 8:00 Alkos in Outfield W Charros L 14-6 RichardP
    Wed May 17 Wildwood Park-2 9:30 Blaze Jays (new) L QHDP W 1-15 RichardP
    Wed May 17 Sheridan Park 8:00 Slackers (DH) W Brew Jays-3 (DH) L 20-5 BrianL
    Wed May 17 Sheridan Park 9:30 Brew Jays-3 (DH) L Slackers (DH) W 1-20 BrianL
    Wed May 17 Garnetwood-SB 6:30 I'd Hit That (new) L Huskies W 16-18 TonyP
    Wed May 17 Garnetwood-HB 6:30 Lumberjacks L Master Batters W 16-17 SteveS
    Wed May 17 Red Brush Park 6:30 Dinger Swingers W Hit em Up L 10-8 BobE
    Wed May 17 Heritage Hills 6:30 Mad Batters W Ari Overdrive L 16-3 RobertS
    Wed May 17 Century City 6:30 BDO Tax-Mania Devils Tie Alpha Q-Up (new) Tie 21-21 CathyC
    Wed May 17 Humberwood 6:30 Saints of Circumstance W def Furtraders L def 7‑0 def SteveC
    Wed May 17 Humberwood 8:00 Coconuts W Baes on Balls L 19-14 SteveC
    Wed May 17 Humberwood 9:30 Hardballs L Baesic Pitches W 14-15 SteveC
    Wed May 17 West Deane-2 6:30 Burlington Drifters W Pitch Please L 19-6 Mario
    Wed May 17 Mimico 6:30 Toronto Brew Jays-1 W Field of Beerz L 12-10 JimG
    Wednesday teams playing Friday: No Friday games (long weekend); - Wednesday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu May 18 Max Ward-N #1 8:45 Tailgators (DH) L Bucket Bombers (DH) W 4-17 HenryP
    Thu May 18 Max Ward-N #1 9:45 Bucket Bombers (DH) W Tailgators (DH) L 9-8 HenryP
    Thu May 18 Sheridan Park 8:00 Honey Badgers (DH) W Yolo Warmers (DH) L 15-7 WayneB
    Thu May 18 Sheridan Park 9:30 Yolo Warmers (DH) W Honey Badgers (DH) L 21-18 WayneB
    Thu May 18 Fleetwood 6:30 Bone Crushers W Torontourage (new) L 18-8 RobO
    Thu May 18 Fleetwood 8:00 CTS Electric W GDG Dodgers L 17-16 RobO
    Thu May 18 Fleetwood 9:30 Draft Dodgers L Nutz & Boltz W 9-21 RobO
    Thu May 18 Miss Valley-2 6:30 Money Ballers L Hall of Shamers W 19-20 AllanT
    Thu May 18 Miss Valley-2 8:00 Scallywags W Rage (DH) L 20-12 AllanT
    Thu May 18 Miss Valley-2 9:30 Nice Looking Melons (NLM) W Rage (DH) L 19-16 AllanT
    Thu May 18 Birchwood Park 8:00 Indians W Litigators L 14-8 JimMcN
    Thu May 18 Birchwood Park 9:30 Pitches Be Crazy W Barflys L 12-7 JimMcN
    Thu May 18 Garnetwood-HB 6:30 Trash Pandas L Money Badgers W 12-17 TrevorF
    Thu May 18 Red Brush Park 6:30 Loose Balls-Thu L Springfield Isotopes W 10-19 BrianD
    Thu May 18 Allison Park 6:30 We'd Hit That L Woodland Sluggers W 17-21 BobE
    Thu May 18 Willowvale Park 6:30 Last Call L Pirates-Thu (new) W 8-12 BrianL
    Thu May 18 Humberwood 6:30 Got The Runs W No Glove No Love L 22-14 SteveC
    Thu May 18 Humberwood 8:00 Underachievers L Titans (new)(DH) W 2-16 SteveC
    Thu May 18 Humberwood 9:30 Brickyard L Titans (new)(DH) (wasFA) W 11-12 SteveC
    Thu May 18 Smithfield 6:30 Bayside Tigers (new) W Coby Crushers L 29-21 LewL
    Thu May 18 Smithfield 8:00 Alcoholics W Cleats & Cleavage L 19-9 LewL
    Thu May 18 Smithfield 9:30 Designated Drinkers-1 W Brew Jays-1 L 21-9 LewL
    Thu May 18 West Deane-2 6:30 Tactical Bacon W Third Base Bullies (new) L 19-14 SteveS
    Thursday teams playing Friday: No Friday games (long weekend); - Thursday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri May 19 ALL PARKS NO GAMES Friday, May 19 -- Victoria Day long weekend.

    Week 2: May 8-12, 2017

    Updated May 11, 2017; Scores updated May 11, 2017.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Mon May 8   Dunton-1 6:30 Lance Romance (new)(DH) L Pho House-Mon (DH) W 11-18 BrianL
    Mon May 8 Dunton-1 8:00 Pho House-Mon (DH) L Lance Romance (new)(DH) W 7-9 BrianL
    Mon May 8 Dunton-1 9:30 TMT (Family Matters) W Special K's L 20-4 BrianL
    Mon May 8 Dunton-3 6:30 Wins Below Replacement L Tap This W 11-14 JimMcN
    Mon May 8 Dunton-3 8:00 Homeward Bound (DH) W HCCD (DH) L 15-12 JimMcN
    Mon May 8 Dunton-3 9:30 HCCD (DH) W Homeward Bound (DH) L 16-13 JimMcN
    Mon May 8 Dunton-4 6:30 Pay2Day (new) L Nakatomi All-Stars (Pirates) W 7-18 RobO
    Mon May 8 Dunton-4 8:00 Shebeen Shebangers (DH) W Bang Bang-Mon (DH) L 24-12 RobO
    Mon May 8 Dunton-4 9:30 Bang Bang-Mon (DH) W Shebeen Shebangers (DH) L 14-5 RobO
    Mon May 8 River Grove #3 6:30 Pass the Bunts (B & D) L Peel Dodgers W 4-12 HenryP
    Mon May 8 River Grove #3 8:00 Our Pitcher Quit W Reverse Apache Masters L 13-5 HenryP
    Mon May 8 River Grove #3 9:30 TNT***2 W Dutch Rudders L 17-11 HenryP
    Mon May 8 Garnetwood-SB 6:30 Emcom Fewsters (new) L Smokin Bats-Mon W 7-20 TonyP
    Mon May 8 Heritage Hills 6:30 Triple Threat W Rebooters-Mon L 24-10 RobertS
    Mon May 8 Novo Star Park 6:30 TSC Showstoppers L We Are Winners W 12-13 AllanT
    Mon May 8 West Deane-2 6:30 Road Runners L Woodbine Longshots W 11-16 RichardP
    Mon May 8 West Deane-L 6:30 Reds W Breaking Bats L 9-7 Mario
    Mon May 8 West Deane-L 8:00 Etobicoke Rage (new) L Piccolo Pals W 5-10 Mario
    Mon May 8 West Deane-L 9:30 Swingers L Tulo Window W 10-11 Mario
    Mon May 8 Centennial-3 6:30 Wasted Talent (new) L On Deck (new) W 2-9 SteveCu
    Mon May 8 Centennial-3 8:00 Bats n Mitts L Black & Yellow W 11-19 SteveCu
    Mon May 8 Centennial-3 9:30 Mitt Wreckers (new) L Brew Jays-2 W 10-11 SteveCu
    Mon May 8 Smithfield 7:30 Dusty Darryls (DH) L Toronto Blue Yays (DH) W 10-13 TrevorF
    Mon May 8 Smithfield 9:00 Toronto Blue Yays (DH) W Dusty Darryls (DH) L 34-27 TrevorF
    Monday Teams OFF/Not Playing: Alcoballics (requested off); Big Sticks (requested off); Aceholes. - Monday Teams Playing Friday, May 12: TNT.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Tue May 9 Dunton-2 6:30 Punishers L Pitch Slaps W 9-21 AndyB
    Tue May 9 Dunton-2 8:00 Powchicawawahs L Purple People Eaters W 7-19 AndyB
    Tue May 9 Dunton-2 9:30 Ruff Riders L Booty Pirates W 11-12 AndyB
    Tue May 9 Wildwood Park-1 6:30 Chicks & Dicks L Loose Balls-Tue (new) W 12-13 RichardP
    Tue May 9 Wildwood Park-1 8:00 Assassins (DH) W Inferno (DH) L 15-5 RichardP
    Tue May 9 Wildwood Park-1 9:30 Inferno (DH) W Assassins (DH) L 13-12 RichardP
    Tue May 9 Wildwood Park-2 6:30 Insta-Slams (new) Tie Designated Drinkers-3 Tie 12-12 JulieS
    Tue May 9 Wildwood Park-2 8:00 Balls to the Wall L Balls Deep W 15-17 JulieS
    Tue May 9 Wildwood Park-2 9:30 G3T W Sofa Kings L 15-11 JulieS
    Tue May 9 Mount Charles-N 6:30 Culinary Crushers W Caught Lookin (99) L 21-2 HenryP
    Tue May 9 Mount Charles-N 8:00 Bambinos (DH) W McGlovins (DH) L 19-14 HenryP
    Tue May 9 Mount Charles-N 9:30 McGlovins (DH) L Bambinos (DH) W 4-22 HenryP
    Tue May 9 Mount Charles-S 6:30 Lob Squad (new) L Bats n Hoes W 6-19 WayneB
    Tue May 9 Mount Charles-S 8:00 Arod in my Pujols Tie Massive Hits (DH) Tie 15-15 WayneB
    Tue May 9 Mount Charles-S 9:30 Smackin Pitches W Massive Hits (DH) L 17-11 WayneB
    Tue May 9 Brickyard-2 6:30 Prophix (DH) W Designated Drinkers-2 (DH) L 13-2 JimMcN
    Tue May 9 Brickyard-2 8:00 Designated Drinkers-2 (DH) L Prophix (DH) W 3-11 JimMcN
    Tue May 9 Brickyard-2 9:30 Unathletics W Schweddy Balls L 15-10 JimMcN
    Tue May 9 Garnetwood-SB 6:30 Bench Warmers (new) W Sunwing Flyers L 7-3 TonyP
    Tue May 9 Red Brush 6:30 Humdingers (new) L Rebooters-Tue W 4-16 EdG
    Tue May 9 Quenippenon 6:30 Eh Team-2 W Prestige L 20-17 DaveM
    Tue May 9 Allison Park 6:30 Brew Crew W Batters with Benefits L 10-9 SteveS
    Tue May 9 King Park #1 6:30 Pirates-Tue L Eh Team (427) W 4-16 BobE
    Tue May 9 King Park #3 6:30 Bandits W Legion of Doom (Cell2Fix) L 19-8 SamanthaD
    Tue May 9 Humberwood 6:30 Shake & Bake W Baseheads L 20-7 SteveCu
    Tue May 9 Humberwood 8:00 Smokin Bats-2 (new)(DH) R/S Purple Cobras HS2)(DH) R/S N/L SCu xxx
    Tue May 9 Humberwood 9:30 Purple Cobras HS2)(DH) R/S Smokin Bats-2 (new)(DH) R/S N/L SCu xxx
    Tue May 9 Smithfield 6:30 Loaded Bases W Casharoos L 25-3 TommyH
    Tue May 9 Smithfield 8:00 Bang Bang-Tue (DH) W Back Door Sliders (DH) L 21-8 TommyH
    Tue May 9 Smithfield 9:30 Back Door Sliders (DH) L Bang Bang-Tue (DH) W 10-11 TommyH
    Tue May 9 West Deane-2 6:30 Bird Sluggers (new) L Prompt Alerts W 6-18 RobO
    Tue May 9 Mimico 6:30 Dirty Mitts (TBJ2) (new) W Sally Field (new) L 16-3 JimG
    Tuesday teams playing Friday: none; - Tuesday Teams OFF/Not Playing: none.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed May 10 Fleetwood 6:30 Saints of Circumstance Tie Burlington Drifters Tie 15-15 JimMcN
    Wed May 10 Fleetwood 8:00 Marvel L Slackers W 10-11 JimMcN
    Wed May 10 Fleetwood 9:30 QHDP L Major League Drinkers W 17-19 JimMcN
    Wed May 10 Wildwood Park-2 6:30 Brew Jays-3 L Game of Throws W 6-10 RichardP
    Wed May 10 Wildwood Park-2 8:00 Hit Squad L Hardballs W 10-13 RichardP
    Wed May 10 Wildwood Park-2 9:30 Baesic Pitches L Coconuts W 4-14 RichardP
    Wed May 10 Sheridan Park 8:00 Master Batters (DH) L Charros (DH) W 11-13 BrianL
    Wed May 10 Sheridan Park 9:30 Charros (DH) W Master Batters (DH) L 12-1 BrianL
    Wed May 10 Garnetwood-SB 6:30 Dinger Swingers W Alkos in Outfield L 11-8 TonyP
    Wed May 10 Garnetwood-HB 6:30 Pho House (Snitches) L Booze Jays W 1-13 SteveS
    Wed May 10 Red Brush Park 6:30 I'd Hit That (new) L BDO Ballbreakers W 12-13 CathyC
    Wed May 10 Kings Park #1 6:30 Blue Balls L Sweet Spot W 5-14 BobE
    Wed May 10 Heritage Hills 6:30 Ari Overdrive L Alpha Q-Up (new) W 9-17 RobertS
    Wed May 10 Century City 6:30 Hit em Up W Lumberjacks L 15-13 BrianD
    Wed May 10 Humberwood 6:30 Huskies L Bang Bang-Wed W 8-19 SteveC
    Wed May 10 Humberwood 8:00 Baes on Balls (DH) W Blaze Jays (new)(DH) L 13-4 SteveC
    Wed May 10 Humberwood 9:30 Blaze Jays (new)(DH) L Baes on Balls (DH) W 6-10 SteveC
    Wed May 10 West Deane-2 6:30 Mad Batters W Toronto Brew Jays-1 L 14-11 Mario
    Wed May 10 Mimico 6:30 Furtraders L Pitch Please W 21-22 JimG
    Wednesday teams playing Friday: none; - Wednesday Teams OFF/Not Playing: Field of Beerz.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu May 11 Max Ward-N #1 8:45 Bucket Bombers (DH) W Draft Dodgers (DH) L 33-7 HenryP
    Thu May 11 Max Ward-N #1 9:45 Draft Dodgers (DH) L Bucket Bombers (DH) W 12-14 HenryP
    Thu May 11 Sheridan Park 8:00 Nutz & Boltz (DH) Tie Honey Badgers (DH) Tie 13-13 WayneB
    Thu May 11 Sheridan Park 9:30 Honey Badgers (DH) W Nutz & Boltz (DH) L 23-14 WayneB
    Thu May 11 Fleetwood 6:30 Third Base Bullies (new) W Last Call L 13-3 RobO
    Thu May 11 Fleetwood 8:00 Rage L Cleats & Cleavage W 8-9 RobO
    Thu May 11 Fleetwood 9:30 Nice Looking Melons (NLM) W Designated Drinkers-1 L 16-15 RobO
    Thu May 11 Miss Valley-2 6:30 Torontourage (new) L Springfield Isotopes W 6-11 LewL
    Thu May 11 Miss Valley-2 8:00 Indians L Barflys W 9-10 LewL
    Thu May 11 Miss Valley-2 9:30 Titans W Scallywag Sluggers L 17-2 LewL
    Thu May 11 Birchwood Park 8:00 Pitches Be Crazy (DH) W Underachievers (DH) L 5-3 JimMcN
    Thu May 11 Birchwood Park 9:30 Underachievers (DH) L Pitches Be Crazy (DH) W 3-9 JimMcN
    Thu May 11 Garnetwood-HB 6:30 Yolo Warmers L Tailgators W 11-12 TrevorF
    Thu May 11 Red Brush Park 6:30 Pirates-Thu (new) W Woodland Sluggers L 13-6 BobE
    Thu May 11 Allison Park 6:30 GDG Dodgers W We'd Hit That L 22-10 SteveS
    Thu May 11 Willowvale Park 6:30 Free Agents***2 W Looseballs L 18-15 BrianL
    Thu May 11 Humberwood 6:30 Money Badgers L Bone Crushers W 9-10 SteveC
    Thu May 11 Humberwood 8:00 Litigators L No Glove No Love W 13-15 SteveC
    Thu May 11 Humberwood 9:30 Brew Jays-1 L Brickyard W 20-21 SteveC
    Thu May 11 Smithfield 6:30 Got The Runs W Tactical Bacon L 18-14 TommyH
    Thu May 11 Smithfield 8:00 Bayside Tigers (new) L CTS Electric W 7-17 TommyH
    Thu May 11 Smithfield 9:30 Hall of Shamers W Alcoholics L 15-12 TommyH
    Thu May 11 West Deane-2 6:30 Trash Pandas L Coby Crushers W 14-15 Mario
    Thursday teams playing Thursday & Friday***2: Free Agents; - Thursday Teams OFF/Not Playing: Moneyballers.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri May 12 Max Ward-N #1 7:30 Superior Interior (DH) L Tiger Balmers (DH) W 3-15 JimMcN
    Fri May 12 Max Ward-N #1 9:00 Tiger Balmers (DH) W Superior Interior (DH) L 17-13 JimMcN
    Fri May 12 Dunton-1 7:30 Mixed Balls (DH) L Thunder (DH) W 9-20 AndyB
    Fri May 12 Dunton-1 9:00 Thunder (DH) W Mixed Balls (DH) L 16-6 AndyB
    Fri May 12 Dunton-4 7:30 Say It Aint Sosa (DH) L Bat & Boujee (DH) W 7-12 RobO
    Fri May 12 Dunton-4 9:00 Bat & Boujee (DH) L Say It Aint Sosa (DH) W 12-13 RobO
    Fri May 12 Dunton-3 7:30 Unnecessary (DH) W Grand Slammers (DH) L 21-20 HughC
    Fri May 12 Dunton-3 9:00 Grand Slammers (DH) L Unnecessary (DH) W 6-14 HughC
    Fri May 12 Fleetwood 7:30 Mayhem (DH) W Wolfpack (Fireballs) (DH) L 14-5 HenryP
    Fri May 12 Fleetwood 9:00 Wolfpack (Fireballs) (DH) W Mayhem (DH) L 15-14 HenryP
    Fri May 12 Mississauga Valley 2 7:30 Misfits (DH) W Fighting Irish (DH) L 12-7 JulieS
    Fri May 12 Mississauga Valley 2 9:00 Fighting Irish (DH) W Misfits (DH) L 21-15 JulieS
    Fri May 12 Wildwood Park-2 7:30 Pass The Bunts (DH) L G3T (DH) W 11-13 RichardP
    Fri May 12 Wildwood Park-2 7:30 G3T (DH) L Pass The Bunts (DH) W 9-15 RichardP
    Fri May 12 Wildwood Park-1 7:30 Dingbats (DH) Tie Dirty Dozen (DH) Tie 8-8 BrianL
    Fri May 12 Wildwood Park-1 9:00 Dirty Dozen (DH) W Dingbats (DH) L 18-11 BrianL
    Fri May 12 Diamond Beach-1 7:30 Free Agents (DH)***2 Tie Raincats (DH) Tie 14-14 LewL
    Fri May 12 Diamond Beach-1 9:00 Raincats (DH) L Free Agents (DH)***2 W 17-18 LewL
    Fri May 12 Diamond Beach-2 7:30 Etobicoke Trolley Dodgers (DH) W TNT (DH)***2 L 15-13 SteveCu
    Fri May 12 Diamond Beach-2 9:00 TNT (DH)***2 W Etobicoke Trolley Dodgers (DH) L 21-7 SteveCu
    Fri May 12 West Deane-L 7:30 Rexdale Heavy Hitters (DH) W Holy Walkamoly (DH) L 15-3 SteveS
    Fri May 12 West Deane-L 9:00 Holy Walkamoly (DH) L Rexdale Heavy Hitters (DH) W 8-15 SteveS
    Friday Teams OFF: none; -- Teams Playing on TWO different Nights ***2: TNT, Free Agents.

    RSPA Slo-Pitch Tournament - May 6-7

    First tournament of the year was a washout, cancelled before the tournament started for the first time in over 30 years.
    Both cities Mississauga and Toronto closed all the parks because of unprecedented rain.

    Week 1: May 3-4-5, 2017

    Updated May 1, 2017;
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Wed May 3   Fleetwood 6:30 Blue Balls L Pho House-Wed (Snitches) W 14-16 AllanT
    Wed May 3 Fleetwood 8:00 Baes on Balls W Baesic Pitches L 30-13 AllanT
    Wed May 3 Fleetwood 9:30 Charros L QHDP W 7-20 AllanT
    Wed May 3 Wildwood Park-2 6:30 Sweet Spot W Huskies L 16-14 RichardP
    Wed May 3 Wildwood Park-2 8:00 Blaze Jays (new) W I'd Hit That (new) L 18-16 RichardP
    Wed May 3 Wildwood Park-2 9:30 Slackers W Alkos in the Outfield L 16-6 RichardP
    Wed May 3 Sheridan Park 8:00 Major League Drinkers (DH) L Marvel (DH) W 11-12 BrianL
    Wed May 3 Sheridan Park 9:30 Marvel (DH) Tie Major League Drinkers (DH) Tie 6-6 BrianL
    Wed May 3 Garnetwood-SB 6:30 Furtraders L Mad Batters W 11-12 TonyP
    Wed May 3 Garnetwood-HB 6:30 Brew Jays-3 (Diamond Dusters) W Dinger Swingers L 15-9 SteveS
    Wed May 3 Red Brush Park 6:30 Lumberjacks W Burlington Drifters (Performance) L 15-12 AndyB
    Wed May 3 Kings Park #1 6:30 Booze Jays W Bang Bang-Wed L 18-13 BobE
    Wed May 3 Heritage Hills 6:30 BDO Tax-Mania Devils R/O Ari Overdrive R/O R/O RS xxx
    Wed May 3 Century City 6:30 Alpha Q-Up (new) L Hit em Up W 7-24 CathyC
    Wed May 3 West Deane-2 6:30 Pitch Please Tie Toronto Brew Jays-1 Tie 11-11 Mario
    Wednesday teams playing Friday: none; - Wednesday Teams OFF/Not Playing: Coconuts, De Calle, Field of Beerz, Hardballs, Hit Squad, Master Batters, Saints of Circumstance, - Game of Throws requested off. Alkos in the Outfield added to the schedule.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Thu May 4 Max Ward-N #1 8:30 Bucket Bombers (DH) R/O Draft Dodgers (DH) R/O R/O AllanT
    Thu May 4 Max Ward-N #1 9:45 Draft Dodgers (DH) R/O Bucket Bombers (DH) R/O R/O AllanT
    Thu May 4 Sheridan Park 8:00 Nutz & Boltz (DH) R/O Honey Badgers (DH) R/O R/O WayneB
    Thu May 4 Sheridan Park 9:30 Honey Badgers (DH) R/O Nutz & Boltz (DH) R/O R/O WayneB
    Thu May 4 Fleetwood 6:30 Third Base Bullies (new) R/O Last Call R/O R/O RobO
    Thu May 4 Fleetwood 8:00 Brew Jays-1 R/O Brickyard rematch RobO
    Thu May 4 Fleetwood 9:30 Nice Looking Melons (NLM) R/O Designated Drinkers-1 R/O R/O RobO
    Thu May 4 Miss Valley-2 6:30 Torontourage (new) R/O Springfield Isotopes R/O R/O LewL
    Thu May 4 Miss Valley-2 8:00 Indians R/O Barflys R/O R/O LewL
    Thu May 4 Miss Valley-2 9:30 Titans R/O Scallywag Sluggers R/O R/O LewL
    Thu May 4 Birchwood Park 8:00 Pitches Be Crazy (DH) R/O Underachievers (DH) R/O R/O JimMcN
    Thu May 4 Birchwood Park 9:30 Underachievers (DH) R/O Pitches Be Crazy (DH) R/O R/O JimMcN
    Thu May 4 Garnetwood-HB 6:30 Yolo Warmers R/O Tailgators R/O R/O TrevorF
    Thu May 4 Red Brush Park 6:30 Pirates (new) R/O Woodland Sluggers R/O R/O BobE
    Thu May 4 Allison Park 6:30 GDG Dodgers R/O We'd Hit That R/O R/O SteveS
    Thu May 4 Willowvale Park 6:30 Free Agents (was Looseballs) R/O No Glove No Love R/O R/O BrianL
    Thu May 4 Humberwood 6:30 Money Badgers R/O Bone Crushers R/O R/O SteveC
    Thu May 4 Smithfield 6:30 Got The Runs R/O Tactical Bacon R/O R/O TommyH
    Thu May 4 Smithfield 8:00 Bayside Tigers (new) R/O CTS Electric R/O R/O TommyH
    Thu May 4 Smithfield 9:30 Hall of Shamers R/O Alcoholics R/O R/O TommyH
    Thu May 4 West Deane-2 6:30 Trash Pandas R/O Coby Crushers R/O R/O Mario
    Thursday teams playing Friday: none; - Thursday Teams OFF/Not Playing: Cleats & Cleavage, Free Agents, Litigators, Moneyballers.
    Looseballs request off, Free Agents added to the schedule.
    Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
    Fri May 5 Max Ward-N #1 7:30 Superior Interior (DH) R/O Tiger Balmers (DH) R/O R/O JimMcN
    Fri May 5 Max Ward-N #1 9:00 Tiger Balmers (DH) R/O Superior Interior (DH) R/O R/O JimMcN
    Fri May 5 Max Ward-S #2 7:30 Dingbats (DH) R/O Dirty Dozen (DH) R/O R/O BrianL
    Fri May 5 Max Ward-S #2 9:00 Dirty Dozen (DH) R/O Dingbats (DH) R/O R/O BrianL
    Fri May 5 Dunton-1 7:30 Mixed Balls (DH) R/O Unnecessary (DH) R/O R/O RichardP
    Fri May 5 Dunton-1 9:00 Unnecessary (DH) R/O Mixed Balls (DH) R/O R/O RichardP
    Fri May 5 Dunton-4 7:30 Say It Aint Sosa (DH) R/O Bat & Boujee (DH) R/O R/O RobO
    Fri May 5 Dunton-4 9:00 Bat & Boujee (DH) R/O Say It Aint Sosa (DH) R/O R/O RobO
    Fri May 5 Dunton-3 7:30 Raincats (DH) R/O Grand Slammers (DH) R/O R/O
    Fri May 5 Dunton-3 9:00 Grand Slammers (DH) R/O Raincats (DH) R/O R/O
    Fri May 5 Fleetwood 7:30 Mayhem (DH) R/O Wolfpack (Fireballs) (DH) R/O R/O
    Fri May 5 Fleetwood 9:00 Fireballs (DH) R/O Mayhem (DH) R/O R/O
    Fri May 5 Mississauga Valley 2 7:30 Misfits (DH) R/O Fighting Irish (DH) R/O R/O
    Fri May 5 Mississauga Valley 2 9:00 Fighting Irish (DH) R/O Misfits (DH) R/O R/O
    Fri May 5 West Deane-L 7:30 Rexdale Heavy Hitters (DH) R/O Holy Walkamoly (DH) R/O R/O SteveS
    Fri May 5 West Deane-L 9:00 Holy Walkamoly (DH) R/O Rexdale Heavy Hitters (DH) R/O R/O SteveS
    Teams Off/Not Playing: Thunder
    Teams Playing on TWO different Nights ***2: none