RSPA Slo-Pitch Playoffs/Standings 2018

Updated September 19, 2018
RSPA 2018 Schedule      —      RSPA 2018 Results - Finished Weeks      —      RSPA 2017 Final Standings
DIV = Division; E/L = Early or late game requests; W = Games won; L = Games lost; T = Games tied; Pl = Games played; Sc = Games scheduled; * = Default win/loss.


RSPA playoff schedule will be usually posted 5-6 days in advance as we determine who plays who next.
For example: Monday playoff schedule should be posted the Tuesday before, Tuesday schedule on Wed, etc.
But be prepared to play on 24 hours notice for playoff schedule adjustments.

TENTATIVE PLAYOFF DIVISIONS:
Monday Mon-1 Mon-2 Mon-3 Mon-4 Mon-R1 Mon-RL Mon-R2
Tuesday Tue-1 Tue-2 Tue-3 Tue-4 Tue-R1 Tue-RL Tue-R2
Wednesday Wed-1 Wed-2 Wed-3 Wed-R1 Wed-R2
Thursday Thu-1 Thu-2 Thu-3 Thu-R1 Thu-RL Thu-R2
Friday Fri-1 Fri-2

RSPA Slo-Pitch 2018 Banquet & Awards Dance

Updated August 11, 2018
The RSPA 2018 Awards Banquet and Dances are now scheduled for 4 dates:
Saturday, October 13, Saturday, October 20, Saturday, October 27 and Saturday, November 3, 2018.
The October 27 banquet will be a Halloween banquet.
A great party to end the season with great food, drinks, dancing and door prizes!
LOCATION: Lions Banquet Hall, 45 Avondale Blvd, Brampton, ON L6T 1H1
south side, just west of Bramalea Road, 3 blocks north of Steeles Ave (just north of the airport) map
Banquet tickets will not be printed. We will use on-line/email pdf tickets.

RSPA BANQUET INFO
• All teams will be assigned a banquet date for their team.
• Teams may request to switch dates if they prefer, but date switches must be approved.
• Teams or individual players may attend more than one date if tickets are available.
• Tickets are $50 per person and include open bar (all you can drink) and all-you-can-eat buffet.
• Banquet tickets will NOT be handed out. A pdf version of the ticket is available on-line for info only.
• Tickets should be sold throughout the season.
• Banquet tickets are non-transferable (this is one of the ways that helps to keep our costs down).
• Each team is required to pre-pay the banquet deposit of $200 which covers the first four (4) tickets.
• Banquet deposit is usually minimum 6 tickets per team; for 2018 will be only 4 tickets per team.
• If you require additional tickets, print off temporary tickets from 2018 Banquet Ticket
• Each team must confirm the number of tickets that are required 7 days before the banquet.
• The team rep is required to pay for the balance of the tickets at the door at the banquet.
REMEMBER - Whatever number of tickets that you confirm, you MUST pay for.
• Team are also required to donate a door prize
(all teams have somebody that can get a door prize) valued $25.00-30.00.

Division: Mon-1

Updated September 18, 2018
Mon-1 Playoffs, 5 teams, best of 3 game series.

Mon-1 PLAYOFF SCHEDULE
Monday
Aug 20
Round 1, QF: 1st Pho House-Mon (OFF) gets a first round bye. 4th Wasted Talent eliminates 5th Homeward Bound in two games straight. 2nd Lance Romance wins a close game 1 vs 3rd Wins Below Replacement.
Monday
Aug 27
2nd Lance Romance wins another close game to eliminate 3rd Wins Below Replacement.
1st Pho House-Mon wins game 1 vs 4th Wasted Talent.
Monday
Sept 3
NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
SPN Coed Provincial Championships in Niagara Falls.
Monday
Sept 10
Semi-Finals: 1st Pho House-Mon vs 4th Wasted Talent, game 2 & 3. 2nd Lance Romance OFF waiting for winner 1st-4th.
All games rained-out Monday, September 10.
Monday
Sept 17
Semi-Finals: 1st Pho House-Mon eliminates 4th Wasted Talent in two games.
2nd Lance Romance OFF waiting for winner 1st-4th.
Monday
Sept 24
FINALS:
1st Pho House-Mon vs 2nd Lance Romance. All 3 games in one night.
Monday
Oct 1
FINALS rain-date:
1st Pho House-Mon vs 2nd Lance Romance.
ELIMINATED: 3rd Wins Below Replacement; 4th Wasted Talent; 5th Homeward Bound.


Mon-1 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Mon-1 1 conf Pho House-Mon 15 3 0 18 18
Mon-1 2 conf Lance Romance 14 7 0 21 21
Mon-1 3 conf Wins Below Replacement 9 8 1 18 20
Mon-1 4 conf Wasted Talent 9 10 0 19 19
Mon-1 5 conf Homeward Bound 7 11 0 18 18

Division: Mon-2

Updated September 18, 2018
Mon-2 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.

Mon-2 PLAYOFF SCHEDULE
Monday
Aug 20
Round 1, QF: 5th On Deck eliminates 4th Hit or Swiss in two games straight. 1st Tap This vs 8th RAM (Reverse Apache Masters) split the first two games. 3rd Breaking Bats wins a close game 1 vs 6th Aceholes. 2nd TMT vs 7th Reds were OFF.
Monday
Aug 27
1st Tap This eliminates 8th RAM in game 3. 1st Tap This wins game 1 vs 5th On Deck.
3rd Breaking Bats eliminate 6th Aceholes in two games. 2nd TMT vs 7th Reds, game 1 & 2 rained out unplayable park.
Monday
Sept 3
NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
SPN Coed Provincial Championships in Niagara Falls.
Monday
Sept 10
QF: 2nd TMT vs 7th Reds, game 1 & 2. Semi-Finals: 1st Tap This vs 5th On Deck, game 2 & 3.
3rd Breaking Bats OFF waiting for winner 2nd-7th. All games rained-out Monday, September 10.
Monday
Sept 17
QF: Mon-2, QF: 2nd TMT eliminates 7th Reds in best of two games series, total runs.
Semi-Finals: Mon-2 Semi-Finals, game 2, 1st Tap This eliminates 5th On Deck in two games.
3rd Breaking Bats OFF waiting for winner 2nd-7th.
Monday
Sept 24
Semi-Finals: 2nd TMT vs 3rd Breaking Bats. Best of 2 games, total runs.
FINALS: 1st Tap This advances to Finals but OFF waiting for winner 2nd-3rd.
Monday
Oct 1
FINALS:
1st Tap This vs winner 2nd-3rd.
ELIMINATED: 4th Hit or Swiss; 5th On Deck; 6th Aceholes; 7th Reds; 8th RAM.


Mon-2 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Mon-2 1 conf Tap This 12 4 0 16 16
Mon-2 2 conf TMT (Family Matters) 9 6 0 15 15
Mon-2 3 conf Breaking Bats 8 7 2 17 17
Mon-2 4 conf Hit or Swiss (new) 8 8 1 17 17
Mon-2 5 conf On Deck 7 8 0 15 15
Mon-2 6 conf Aceholes 7 10 0 17 17
Mon-2 7 conf Reds 6 10 0 16 16
Mon-2 8 conf RAM (Reverse Apache) 5 11 1 17 17

Division: Mon-3

Updated September 18, 2018
Mon-3 Playoffs, 6 teams, best of 3 game series.
Round 1, QF: 1st TNT and 2nd Black & Yellow OFF with first round bye;
3rd Saved by the Balls vs 6th Bats n Mitts; 4th Shebeen Shebangers vs 5th Special K’s.

Mon-3 PLAYOFF SCHEDULE
Monday
Aug 20
1st TNT and 2nd Black & Yellow OFF with first round bye. 3rd Saved by the Balls vs 6th Bats n Mitts OFF.
5th Special K's vs 4th Shebeen Shebangers split the first two games.
Monday
Aug 27
5th Special K’s eliminates 4th Shebeen Shebangers in game 3. 3rd Saved by the Balls vs 6th Bats n Mitts split two close games.
1st TNT and 2nd Black & Yellow still OFF with first round bye.
Monday
Sept 3
NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
SPN Coed Provincial Championships in Niagara Falls.
Monday
Sept 10
QF: 3rd Saved by the Balls vs 6th Bats n Mitts, game 3. All games rained-out Monday, September 10.
Semi-Finals: 1st TNT vs 5th Special K’s, game 1. 2nd Black & Yellow vs winner 3rd-6th Saved-BnM, game 1.
Monday
Sept 17
QF: Mon-3, QF, game 3, 6th Bats n Mitts eliminates 3rd Saved by the Balls in game 3.
Semi-Finals: Mon-3, Semi-Finals, game 1 & 2, 5th Special K’s eliminates 1st TNT in best of two games series, total runs.
Semi-Finals:Mon-3, Semi-Finals, game 1 & 2, 6th Bats n Mitts eliminates 2nd Black & Yellow in two close games.
Monday
Sept 24
FINALS:
5th Special K’s vs 6th Bats n Mitts.
Monday
Oct 1
FINALS rain-out date:
5th Special K’s vs 6th Bats n Mitts.
ELIMINATED: 1st TNT; 2nd Black & Yellow; 3rd Saved by the Balls; 4th Shebeen Shebangers.


Mon-3 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Mon-3 1 conf TNT 11 3 1 15 17
Mon-3 2 Black & Yellow 10 *6 0 16 *16
Mon-3 3 Saved by the Balls (Winners) 10 6 1 17 17
Mon-3 4 Shebeen Shebangers 8 5 1 14 16
Mon-3 5 conf Special K’s 8 7 1 16 16
Mon-3 6 conf Bats n Mitts 5 12 0 17 17

Division: Mon-4

Updated September 18, 2018
Mon-4 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.
Round 1, QF: 1st Big Sticks vs 8th Our Pitcher Quit; 2nd Nakatomi All-Stars vs 7th Eh Team-2;
3rd Legion of Doom vs 6th Dutch Rudders; 4th Bang Bang-Mon vs 5th Ace of Bastone.

Mon-4 PLAYOFF SCHEDULE
Monday
Aug 20
Round 1, QF: 3rd Legion of Doom eliminates 6th Dutch Rudders in two games in extra innings.
4th Bang Bang-Mon eliminates 5th Ace of Bastone in two games straight.
7th Eh Team-2 eliminates 2nd Nakatomi All-Stars in two games straight. 1st Big Sticks wins a close game 1 vs 8th Our Pitcher Quit.
Monday
Aug 27
4th Bang Bang-Mon OFF waiting for winner 1st-8th. 3rd Legion of Doom vs 7th Eh Team-2 tie game 1.
8th Our Pitcher Quit wins game 2 to tie the series vs 1st Big Sticks.
Monday
Sept 3
NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
SPN Coed Provincial Championships in Niagara Falls.
Monday
Sept 10
QF: 1st Big Sticks vs 8th Our Pitcher Quit, game 3. All games rained-out Monday, September 10.
Semi-Finals: 3rd Legion of Doom vs 7th Eh Team-2, game 1 & 2. 4th Bang Bang-Mon vs winner 1st-8th, game 1.
Monday
Sept 17
QF: Mon-4 QF, game 3, 1st Big Sticks eliminates 8th Our Pitcher Quit in a close game 3.
Semi-Finals: Mon-4 Semi-Finals, 7th Eh Team-2 eliminates 3rd Legion of Doom in game 3.
Semi-Finals: Mon-4 Semi-Finals, game 1 & 2, 4th Bang Bang-Mon vs 1st Big Sticks split first 2 games.
Monday
Sept 24
Semi-Finals: 1st Big Sticks vs 4th Bang Bang-Mon, game 3.
FINALS: 7th Eh Team-2 vs winner 1st-4th, game 1 & 2.
Monday
Oct 1
FINALS:
7th Eh Team-2 vs winner 1st-4th, game 3 if necessary.
ELIMINATED: 2nd Nakatomi All-Stars; 3rd Legion of Doom; 5th Ace of Bastone; 6th Dutch Rudders; 8th Our Pitcher Quit


Mon-4 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Mon-4 1 conf Big Sticks *11 3 1 *15 17
Mon-4 2 conf Nakatomi All-Stars 11 6 0 17 17
Mon-4 3 conf Legion of Doom 8 8 0 16 16
Mon-4 4 conf Bang Bang-Mon 8 9 1 18 18
Mon-4 5 Ace of Bastone (ret) 7 9 0 16 16
Mon-4 6 Dutch Rudders 7 9 0 16 16
Mon-4 7 Eh Team-2 5 9 1 15 17
Mon-4 8 Our Pitcher Quit 5 10 1 16 16

Division: Mon-R1

Updated September 18, 2018
Mon-R1 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.

Mon-R1 PLAYOFF SCHEDULE
Monday
Aug 20
Round 1, QF: 2nd Road Runners wins a close game 1 vs 7th Rollin Batz.
8th Streetsville Swingers wins a close game 1 vs 1st Smokin Bats.
5th Swingers with Attitude wins game 1 vs 4th NGS Dirty Birds. 3rd Rebooters-Mon wins game 1 vs 6th Sour Ballz.
Monday
Aug 27
Round 1, QF: 1st Smokin’ Bats-1 eliminate 8th Streetsville Swingers. 2nd Road Runners eliminate 7th Rollin Batz.
4th NGS Dirty Birds beats 5th Swingers with Attitude twice to eliminate them in 3 games.
6th Sour Ballz wins a close game 2 to tie the series vs 3rd Rebooters-Mon.
Monday
Sept 3
NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
SPN Coed Provincial Championships in Niagara Falls.
Monday
Sept 10
QF: 3rd Rebooters-Mon vs 6th Sour Ballz, game 3. All games rained-out Monday, September 10.
Semi-Finals: 2nd Road Runners vs winner 3rd-6th, game 1. 1st Smokin’ Bats-1 vs 4th NGS Dirty Birds, game 1.
Monday
Sept 17
QF: Mon-R1 QF, game 3, 6th Sour Ballz eliminates 3rd Rebooters-Mon in 3 games.
Semi-Finals: Mon-R1 Semi-Finals, game 1 & 2, 2nd Road Runners vs 6th Sour Ballz split the first two games.
Semi-Finals: Mon-R1 Semi-Finals, game 1, 4th NGS Dirty Birds wins a very close game 1 vs 1st Smokin’ Bats-1.
Monday
Sept 24
Semi-Finals: 1st Smokin’ Bats-1 vs 4th NGS Dirty Birds, game 2 & 3.
Semi-Finals: 2nd Road Runners vs 6th Sour Ballz, game 3.
Monday
Oct 1
FINALS:
Winner vs winner. All 3 games in one night.
ELIMINATED: 3rd Rebooters-Mon; 5th Swingers with Attitude; 7th Rollin Batz; 8th Streetsville Swingers.


Mon-R1 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Mon-R1 1 conf Smokin’ Bats-1 (Mon) 12 3 0 15 15
Mon-R1 2 conf Road Runners 9 8 0 17 17
Mon-R1 3 conf Rebooters-Mon 8 6 1 15 15
Mon-R1 4 NGS Dirty Birds (new) 7 6 2 15 15
Mon-R1 5 Swingers with Attitude (new) 8 8 0 16 18
Mon-R1 6 Sour Ballz (new) 8 9 1 18 18
Mon-R1 7 conf Rollin Batz (new) *6 10 0 *16 *16
Mon-R1 8 conf Streetsville Swingers (new) 3 11 0 14 14

Division: Mon-RL (Rec-Late)

Updated September 18, 2018
Mon-RL Playoffs, 4 teams, best of 3 game series.

Mon-R1 PLAYOFF SCHEDULE
Monday
Aug 20
Round 1, Semi-Finals: 1st Brew Jays-2 wins a close game 1 vs 4th Tulo Window.
3rd Mitt Wreckers wins game 1 vs 2nd Etobicoke Rage.
Monday
Aug 27
Round 1, Semi-Finals: 3rd Mitt Wreckers eliminate 2nd Etobicoke Rage in two games.
1st Brew Jays-2 eliminate 4th Tulo Window in two games.
Monday
Sept 3
NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
SPN Coed Provincial Championships in Niagara Falls.
Monday
Sept 10
FINALS: 1st Brew Jays-2 vs 3rd Mitt Wreckers, game 1 & 2.
All games rained-out Monday, September 10.
Monday
Sept 17
FINALS continued:
1st Brew Jays-2 vs 3rd Mitt Wreckers, game 1.
Monday
Sept 24
FINALS continued:
1st Brew Jays-2 vs 3rd Mitt Wreckers, game 2 & game 3, if necessary.
Monday
Oct 1
FINALS rain-out date:
1st Brew Jays-2 vs 3rd Mitt Wreckers.
ELIMINATED: 2nd Etobicoke Rage; 4th Tulo Window.


Mon-RL (Rec-Late) FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Mon-RL 1 conf Brew Jays-2 (Mon) 10 8 0 18 18
Mon-RL 2 Etobicoke Rage 9 7 1 17 17
Mon-RL 3 Mitt Wreckers 8 6 1 15 17
Mon-RL 4 conf Tulo Window, Tulo Wall 7 8 0 15 15

Division: Mon-R2 (Rec-Consolation)

Updated September 18, 2018
Mon-R2 Playoffs, 6 teams, best of 3 game series.
Round 1, QF: 1st Toronto Blue Yays and 2nd Pay2Day get bye;
3rd Peel Dodgers vs 6th Inglorious Batters; 4th Alcoballics vs 5th Emcom Fewsters.

Mon-R2 PLAYOFF SCHEDULE
Monday
Aug 20
Round 1, QF: 1st Toronto Blue Yays and 2nd Pay2Day OFF with first round bye.
3rd Peel Dodgers wins game 1 vs 6th Inglorious Batters. 4th Alcoballics wins game 1 vs 5th Emcom Fewsters.
Monday
Aug 27
Round 1, QF, game 2: 3rd Peel Dodgers eliminate 6th Inglorious Batters in two games. 5th Emcom Fewsters defaults and 4th Alcoballics advances. 1st Toronto Blue Yays and 2nd Pay2Day OFF with first round bye.
Monday
Sept 3
NO GAMES - LABOUR DAY LONG WEEKEND.
SPN Coed Provincial Championships in Niagara Falls.
Monday
Sept 10
Round 2, Semi-Finals: 1st Toronto Blue Yays vs 4th Alcoballics, game 1 & 2.
2nd Pay2Day vs 3rd Peel Dodgers, game 1 & 2. - All games rained-out Monday, September 10.
Monday
Sept 17
Semi-Finals: Mon-R2, Semi-Finals: 1st Toronto Blue Yays eliminates 4th Alcoballics in 2 games.
Semi-Finals: Mon-R2, Semi-Finals: 3rd Peel Dodgers eliminates 2nd Pay2Day in close game 2.
Monday
Sept 24
FINALS:
1st Toronto Blue Yays vs 3rd Peel Dodgers. All 3 games in one night.
Monday
Oct 1
FINALS rain-out date:
1st Toronto Blue Yays vs 3rd Peel Dodgers.
ELIMINATED: 2nd Pay2Day; 4th Alcoballics; 5th Emcom Fewsters; 6th Inglorious Batters.


Mon-R2 (Rec-Consolation) FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Mon-R2 1 Toronto Blue Yays 6 7 1 14 14
Mon-R2 2 Pay2Day 6 *8 1 15 *15
Mon-R2 3 Peel Dodgers 5 9 0 14 16
Mon-R2 4 Alcoballics (ret) 4 12 0 16 18
Mon-R2 5 Emcom Fewsters 3 9 0 12 12
Mon-R2 6 conf Inglorious Batters (new) 1 15 0 16 16

Division: Tue-1

Updated September 19, 2018
Tue-1 Playoffs, 12 teams, best of 3 game series.
There is no logical split into two divisions so we will try to finish with a 12 team Tue-1 division.
Round 1: 1st Purple People Eaters, 2nd Purple Cobras, 3rd Pitch Slaps (Tuxedo), 4th Hit em Up-2 (new) get first round bye.
5th Looseballs-Tue vs 12th Massive Hits, 6th McGlovins vs 11th Bambinos,
7th Pitch Slap-2 (new) vs 10th Powchicawawahs, 8th Assassins vs 9th Ruff Riders.

Tue-1 PLAYOFF SCHEDULE
Tuesday
Aug 14
Round 1: 1st Purple People Eaters, 2nd Purple Cobras, 3rd Pitch Slaps (Tuxedo), 4th Hit em Up-2 (new) get first round bye.
8th Assassins eliminates 9th Ruff Riders in two games straight. 5th Looseballs-Tue vs 12th Massive Hits split the first two games.
7th Pitch Slap-2 vs 10th Powchicawawahs split the first two games. 6th McGlovins vs 11th Bambinos split the first two games.
Tuesday
Aug 21
5th Looseballs-Tue vs 12th Massive Hits, game 3 R/O. 6th McGlovins vs 11th Bambinos, game 3 R/O.
7th Pitch Slap-2 (new) vs 10th Powchicawawahs, game 3 R/O. 1st Purple People Eaters vs 8th Assassins, game 1 R/O.
Tuesday
Aug 28
11th Bambinos eliminate 6th McGlovins in 3 games. 7th PitchSlap-2 eliminate 10th Powchicawawahs in 3 games. 12th Massive Hits eliminate 5th Looseballs-Tue in 3 games. 8th Assassins wins game 1 vs 1st Purple People Eaters. 11th Bambinos wins game 1 vs 3rd Pitch Slaps. 4th Hit em Up-2 wins game 1 vs 12th Massive Hits. 2nd Purple Cobras wins game 1 vs 7th PitchSlap-2.
Tuesday
Sept 4
2nd Purple Cobras eliminates 7th PitchSlap-2 in two games. 4th Hit em Up-2 eliminates 12th Massive Hits in two games.
1st Purple People Eaters wins game 2 vs 8th Assassins, ties up the series. 3rd Pitch Slaps (Tux) wins game 2 vs 11th Bambinos, ties up the series.
Tuesday
Sept 11
QF: 8th Assassins eliminates 1st Purple People Eaters in 3 games. 3rd Pitch Slaps (Tux) eliminates 11th Bambinos in game 3.
Semi-Finals: 2nd Purple Cobras wins game 1 vs 3rd Pitch Slaps (Tux). 8th Assassins wins gm 1 vs 4th Hit em Up-2.
Tuesday
Sept 18
Semi-Finals: Tue-1 Semi-Finals game 2 & 3, 2nd Purple Cobras eliminates 3rd Pitch Slaps (Tux) in game 3.
Semi-Finals: Tue-1 Semi-Finals, game 2 & 3 if necessary, 4th Hit em Up-2 eliminates 8th Assassins in game 3.
Tuesday
Sept 25
FINALS
2nd Purple Cobras vs 4th Hit em Up-2. All 3 games.
Tuesday
Oct 2
FINALS
continued if necessary.
ELIMINATED: 1st Purple People Eaters; 3rd Pitch Slaps (Tux); 5th Looseballs-Tue; 6th McGlovins; 7th PitchSlap-2; 8th Assassins; 9th Ruff Riders; 10th Powchicawawahs; 11th Bambinos; 12th Massive Hits.


Tue-1 FINAL Regular Season Standings McGlovins
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Tue-1 1 Purple People Eaters 12 4 1 17 17
Tue-1 2 Purple Cobras 12 5 0 17 17
Tue-1 3 Pitch Slaps (Tuxedo) 10 5 1 16 16
Tue-1 4 Hit em Up-2 (new) 9 6 1 16 16
Tue-1 5 Looseballs-Tue 8 7 1 16 16
Tue-1 6 McGlovins 8 8 0 16 16
Tue-1 7 Pitch Slap-2 (new) 8 9 1 18 18
Tue-1 8 Assassins 7 *9 0 16 16
Tue-1 9 Ruff Riders *6 6 4 16 16
Tue-1 10 Powchicawawahs 6 9 1 16 16
Tue-1 11 Bambinos 5 10 1 116 16
Tue-1 12 Massive Hits 5 11 2 18 18

Division: Tue-2

Updated September 19, 2018
Tue-2 Playoffs, 5 teams, best of 3 game series.
Round 1: 1st Unathletics gets first round bye.
2nd Bang Bang-Tue vs 5th Booty Pirates; 3rd Inferno vs 4th Kekambas.

Tue-2 PLAYOFF SCHEDULE
Tuesday
Aug 14
Round 1: 1st Unathletics gets first round bye.
4th Kekambas eliminates 3rd Inferno in two games straight. 2nd Bang Bang-Tue wins game 1 vs 5th Booty Pirates.
Tuesday
Aug 21
Round 1: 2nd Bang Bang-Tue vs 5th Booty Pirates, game 2 R/O.
Round 2: 4th Kekambas wins game 1 vs 1st Unathletics.
Tuesday
Aug 28
Round 1: 2nd Bang Bang-Tue eliminate 5th Booty Pirates in two games.
Round 2: 1st Unathletics wins game 2 to tie the series vs 4th Kekambas.
Tuesday
Sept 4
Round 2, Semi-finals: 1st Unathletics eliminates 4th Kekambas in 3 games.
Round 3, Finals: 2nd Bang Bang-Tue OFF vs winner 1st-4th.
Tuesday
Sept 11
FINALS:
1st Unathletics vs 2nd Bang Bang-Tue, game 1 & 2. Rained-out.
Tuesday
Sept 18
FINALS:
FINALS: 1st Unathletics beats 2nd Bang Bang-Tue to win the Tue-2 division!
ELIMINATED: 3rd Inferno; 4th Kekambas; 5th Booty Pirates.


Tue-2 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Tue-2* 1 Unathletics 12 3 1 16 16
Tue-2 2 Bang Bang-Tue 11 *8 0 19 *19
Tue-2 3 Inferno 9 8 0 17 17
Tue-2 4 Kekambas (ret) *5 11 0 *16 *16
Tue-2 5 Booty Pirates 4 *9 1 14 *14

Division: Tue-3

Updated September 19, 2018
Tue-3 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.

Tue-3 PLAYOFF SCHEDULE
Tuesday
Aug 14
Round 1: 1st Prestige eliminates 8th Back Door Sliders in two games straight. 2nd Bandits wins game 1 vs 7th Smackin Pitches.
6th Punishers wins game 1 vs 3rd Lob Squad. 5th Bad News Beers wins game 1 vs 4th Bats n Hoes.
Tuesday
Aug 21
6th Punishers eliminates 3rd Lob Squad in two games straight. 6th Punishers vs winner 2nd-7th. 4th Bats n Hoes eliminate 5th Bad News Beers in 3 games. 4th Bats n Hoes vs 1st Prestige Worldwide. 2nd Bandits vs 7th Smackin Pitches, game 2 R/O.
Tuesday
Aug 28
2nd Bandits wins game 2 to eliminate 7th Smackin Pitches. 1st Prestige Worldwide wins game 1 vs 4th Bats n Hoes.
6th Punishers OFF vs winner 2nd-7th.
Tuesday
Sept 4
Semi-Finals: 1st Prestige Worldwide eliminates 4th Bats n Hoes in two games.
2nd Bandits eliminates 6th Punishers in two games.
Tuesday
Sept 11
FINALS:
Tue-3 FINALS: 2nd Bandits beats 1st Prestige Worldwide to win the Tue-3 division!
ELIMINATED: 3rd Lob Squad; 4th Bats n Hoes; 5th Bad News Beers; 6th Punishers; 7th Smackin Pitches; 8th Back Door Sliders.


Tue-3 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Tue-3 1 Prestige Worldwide 12 4 0 16 16
Tue-3 2 Bandits 12 5 0 17 17
Tue-3 3 Lob Squad 10 6 1 17 17
Tue-3 4 Bats n Hoes 9 7 1 17 17
Tue-3 5 Bad News Beers (new) 8 8 0 16 16
Tue-3 6 Punishers 5 8 1 14 14
Tue-3 7 Smackin Pitches 5 11 0 16 16
Tue-3 8 Back Door Sliders 2 13 1 16 16

Division: Tue-4

Updated September 19, 2018
Tue-4 Playoffs, (MERGED Tue-4 & Tue-5) 9 teams, best of 3 game series.

Tue-4 PLAYOFF SCHEDULE
Tuesday
Aug 14
Round 1: 1st Hardcore OFF gets first round bye.
2nd Schweddy Balls vs 7th Baseheads (OFF); 4th Balls to the Wall vs 5th Burlington Drifters (OFF).
8th Rebooters-Tue wins game 1 vs 9th Prophix. 3rd Balls Deep wins a close game 1 vs 6th Chicks n Dicks.
Tuesday
Aug 21
6th Chicks n Dicks beat 3rd Balls Deep to tie the series 1-1. 7th Baseheads wins game 1 vs 2nd Schweddy Balls in extra innings. 5th Burlington Drifters wins game 1 by default vs 4th Balls to the Wall. 8th Rebooters-Tue vs 9th Prophix Sons of Pitches, game 2 R/O.
Tuesday
Aug 28
8th Rebooters-Tue eliminate 9th Prophix in two games. 7th Baseheads eliminate 2nd Schweddy Balls in two games. 6th Chicks n Dicks eliminate 3rd Balls Deep in 3 games. 4th Balls to the Wall vs 5th Burlington Drifters R/S. 1st Hardcore still OFF with first round bye.
Tuesday
Sept 4
QF: 5th Burlington Drifters eliminates 4th Balls to the Wall in two games. 1st Hardcore eliminates 8th Rebooters-Tue in two games.
Semi-Finals: 7th Baseheads wins game 1 vs 6th Chicks n Dicks.
Tuesday
Sept 11
Semi-Finals: 1st Hardcore eliminates 5th Burlington Drifters in two games.
7th Baseheads eliminates 6th Chicks n Dicks in two games.
Tuesday
Sept 18
FINALS:
FINALS: 1st Hardcore beats 7th Baseheads to win the Tue-4 division!
ELIMINATED: 2nd Schweddy Balls; 3rd Balls Deep; 4th Balls to the Wall; 8th Rebooters-Tue; 9th Prophix.


Tue-4 FINAL Regular Season Standings (MERGED Tue-4 & Tue-5)
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Tue-4 1 Hardcore 13 *4 1 *18 *18
Tue-4 2 Schweddy Balls 11 5 0 16 16
Tue-4 3 Balls Deep 9 9 0 18 18
Tue-4 4 Balls to the Wall *7 7 1 *15 *15
Tue-4 5 Burlington Drifters *7 8 1 16 *16
Tue-4 6 Chicks n Dicks 8 9 0 16 *16
Tue-4 7 Baseheads 7 9 0 16 16
Tue-4 8 Rebooters-Tue 7 *9 0 16 *16
Tue-4 9 Prophix Sons of Pitches 6 *10 0 16 *16

Division: Tue-R1

Updated September 19, 2018
Tue-R1 Playoffs, 7 teams, best of 3 game series.

Tue-R1 PLAYOFF SCHEDULE
Tuesday
Aug 14
Round 1: 1st Shake & Bake gets first round bye. 2nd Prompt Alerts and 3rd Touchstoners OFF.
5th Brew Crew wins game 1 vs 4th Designated Drinkers-2.
Tuesday
Aug 21
Round 1: 1st Shake & Bake still OFF with first round bye. 3rd Touchstoners wins game 1 vs 6th Wolfpack.
2nd Prompt Alerts vs 7th Batters With Benefits, game 1 R/O. 4th Designated Drinkers-2 vs 5th Brew Crew, game 2 R/O.
Tuesday
Aug 28
2nd Prompt Alerts eliminate 7th Batters with Benefits in two games. 3rd Touchstoners wins game 2 to eliminate 6th Wolfpack.
4th Designated Drinkers-2 wins game 2 to tie the series 1-1 vs 5th Brew Crew. 1st Shake & Bake still OFF with first round bye.
Tuesday
Sept 4
5th Brew Crew eliminates 4th Designated Drinkers-2 in 3 games.
Round 2, SF: 1st Shake & Bake wins game 1 vs 5th Brew Crew. 2nd Prompt Alerts vs 3rd Touchstoners split first two games.
Tuesday
Sept 11
Semi-Finals: 1st Shake & Bake vs 5th Brew Crew, game 2 & 3. 2nd Prompt Alerts vs 3rd Touchstoners, game 3.
Rained out.
Tuesday
Sept 18
Semi-Finals: Tue-R1 Semi-Finals game 2 & 3, 1st Shake & Bake eliminates 5th Brew Crew in a very close game 3.
Tue-R1 Semi-Finals game 3, 3rd Touchstoners eliminates 2nd Prompt Alerts in game 3.
Tuesday
Sept 25
FINALS:
1st Shake & Bake vs 3rd Touchstoners. All 3 games.
ELIMINATED: 2nd Prompt Alerts; 4th Designated Drinkers-2; 5th Brew Crew; 6th Wolfpack; 7th Batters with Benefits.


Tue-R1 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Tue-R1 1 Shake & Bake *14 2 1 *17 *17
Tue-R1 2 Prompt Alerts *13 4 1 *18 *18
Tue-R1 3 Touchstoners (new) 12 7 0 19 19
Tue-R1 4 Designated Drinkers-2 11 5 0 16 16
Tue-R1 5 Brew Crew 11 6 0 17 17
Tue-R1 6 Wolfpack (new) 5 9 1 15 15
Tue-R1 7 Batters With Benefits (JDIMI) 4 *12 0 16 *16

Division: Tue-RL (Rec-Late)

Updated September 19, 2018
Tue-RL Playoffs, 6 teams, best of 3 game series.

Tue-RL PLAYOFF SCHEDULE
Tuesday
Aug 14
Round 1: 1st Sunwing Flyers and 2nd Pass The Bunts OFF with first round bye.
3rd Eh Team (427) wins game 1 vs 6th I'd Hit That-2. 4th Sofa Kings vs 5th Smokin Bats-2 split the first two games.
Tuesday
Aug 21
Round 1: 1st Sunwing Flyers and 2nd Pass The Bunts still OFF with first round bye.
6th I'd Hit That-2 eliminate 3rd Eh Team (427) in 3 games. 4th Sofa Kings vs 5th Smokin’ Bats-2, game 3 - OFF.
Tuesday
Aug 28
5th Smokin’ Bats-2 eliminate 4th Sofa Kings in 3 games. 1st Sunwing Flyers wins game 1 vs 5th Smokin’ Bats-2.
2nd Pass The Bunts wins game 1 vs 6th I’d Hit That-2.
Tuesday
Sept 4
Round 2, Semi-Finals: 1st Sunwing Flyers eliminate 5th Smokin’ Bats-2 in two games.
6th I’d Hit That-2 wins game 2 vs 2nd Pass The Bunts, ties up the series
Tuesday
Sept 11
Round 2, Semi-Finals: Tue-RL Semi-Finals game 3, 2nd Pass The Bunts eliminates 6th I’d Hit That-2 in 3 games.
FINALS: Tue-RL FINALS game 1, 1st Sunwing Flyers wins a very close game 1 vs 2nd Pass The Bunts.
Tuesday
Sept 18
FINALS:
FINALS: 1st Sunwing Flyers beats 2nd Pass The Bunts to win the Tue-RL division!
ELIMINATED: 3rd Eh Team (427); 4th Sofa Kings; 5th Smokin’ Bats-2.


Tue-RL FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Tue-RL 1 Sunwing Flyers *11 *8 0 *19 *19
Tue-RL 2 Pass The Bunts *10 6 0 *16 *16
Tue-RL 3 Eh Team (427) 10 6 1 17 17
Tue-RL 4 Sofa Kings 7 *8 0 15 *15
Tue-RL 5 Smokin’ Bats-2 7 *8 0 15 *15
Tue-RL 6 I’d Hit That-2 (new) 6 9 1 16 16

Division: Tue-R2 Consolation

Updated September 19, 2018
Tue-R2 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.

Tue-R2 PLAYOFF SCHEDULE
Tuesday
Aug 14
Round 1: 1st Alpha Q-Up wins a close game 1 vs 8th Bird Sluggers. 2nd Loaded Bases wins game 1 vs 7th Casharoos.
4th Bench Warmers wins game 1 vs 5th Pitch Please. 6th Imma Hitta Pitch wins game 1 vs 3rd Dirty Mitts.
Tuesday
Aug 21
Round 1: 1st Alpha Q-Up eliminates 8th Bird Sluggers in two games straight. 7th Casharoos beat 2nd Loaded Bases to tie the series.
6th Imma Hitta Pitch eliminates 3rd Dirty Mitts in a close game 2. 4th Bench Warmers vs 5th Pitch Please, game 2 R/O.
Tuesday
Aug 28
7th Casharoos eliminate 2nd Loaded Bases in 3 games.
5th Pitch Please defaults. 4th Bench Warmers advance.
Tuesday
Sept 4
Round 2, Semi-Finals: 1st Alpha Q-Up vs 4th Bench Warmers, game 1 to be replayed (no default).
7th Casharoos eliminates 6th Imma Hitta Pitch in two games.
Tuesday
Sept 11
Round 2, Semi-Finals: 1st Alpha Q-Up vs 4th Bench Warmers, game 1 & 2. R/S again.
FINALS: 7th Casharoos OFF waiting for winner 1st-4th, AlphaQ-Bench.
Tuesday
Sept 18
Round 2, Semi-Finals: Tue-R2 Semi-Finals game 1 & 2, 1st Alpha Q-Up eliminates 4th Bench Warmers in 2 games.
FINALS: 7th Casharoos OFF waiting for winner 1st-4th, AlphaQ-Bench.
Tuesday
Sept 25
FINALS:
1st Alpha Q-Up vs 7th Casharoos. All 3 games.
ELIMINATED: 2nd Loaded Bases; 4th Bench Warmers; 5th Pitch Please; 6th Imma Hitta Pitch; 8th Bird Sluggers.


Tue-R2 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Tue-R2 1 Alpha Q-Up *10 9 0 *19 *19
Tue-R2 2 Loaded Bases 9 *10 1 20 20
Tue-R2 3 Dirty Mitts 6 10 1 17 17
Tue-R2 4 Bench Warmers *5 *13 1 *19 *19
Tue-R2 5 Pitch Please *5 *13 1 *19 *19
Tue-R2 6 Imma Hitta Pitch (new) 5 13 0 18 18
Tue-R2 7 Cash Money Casharoos 4 *11 1 *16 *16
Tue-R2 8 Bird Sluggers 2 *16 0 18 *18

Division: Wed-1

Updated September 13, 2018
Wed-1 Playoffs, 4 teams, best of 3 game series.
Round 1, Semi-Finals: 1st QHDP vs 4th Game of Throws; 2nd Pho House-Wed vs 3rd Blue Balls.

Wed-1 PLAYOFF SCHEDULE
Wednesday
Aug 15
Regular season games Wednesday, August 15.
Game of Throws beat Pho House-Wed; QHDP beat Blue Balls.
Wednesday
Aug 22
Round 1, Semi-Finals:
4th Game of Throws wins game 1 vs 1st QHDP; 2nd Pho House-Wed takes game 1 vs 3rd Blue Balls.
Wednesday
Aug 29
Round 1, Semi-Finals continued, game 2: 1st QHDP wins game 2 to tie the series vs 4th Game of Throws.
2nd Pho House-Wed eliminates 3rd Blue Balls in two games. 2nd Pho House-Wed disqualified from playoffs.
Wednesday
Sept 5
Round 1, Semi-Finals continued: Wed-1, semi-finals game 3, 1st QHDP eliminates 4th Game of Throws in 3 games.
Wed-1, FINALS, game 1, 1st QHDP wins a close game 1 vs 3rd Blue Balls. (2nd Pho House-Wed disqualified from playoffs.).
Wednesday
Sept 12
FINALS:
FINALS: 1st QHDP beats 3rd Blue Balls to win the Wed-1 division!
ELIMINATED: 4th Game of Throws; 2nd Pho House-Wed eliminated for roster violations.


Wed-1 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Wed-1 1 QHDP 15 4 0 19 19
Wed-1 2 Pho House-Wed 10 7 0 17 17
Wed-1 3 Blue Balls 9 8 0 17 17
Wed-1 4 Game of Throws 6 *11 1 *18 *18

Division: Wed-2

Updated September 13, 2018
Wed-2 Playoffs, 5 teams, best of 3 game series.

Wed-2 PLAYOFF SCHEDULE
Wednesday
Aug 15
Round 1, QF: 5th Sweet Spot eliminates 4th Saints of Circumstances in two close games.
All other teams OFF.
Wednesday
Aug 22
Round 2, Semi-Finals: 5th Sweet Spot wins game 1 vs 1st Bang Bang-Wed.
2nd Booze Jayz vs 3rd Charros were OFF.
Wednesday
Aug 29
Round 2, Semi-Finals: 1st Bang Bang-Wed eliminates 5th Sweet Spot in game 3.
2nd Booze Jayz vs 3rd Charros split the first two games.
Wednesday
Sept 5
Round 2, Semi-Finals continued: Wed-2 Semi-Finals game 3, 2nd Booze Jayz eliminates 3rd Charros in 3 games.
Round 3, Finals: Wed-2 FINALS game 1, 1st Bang Bang-Wed wins game 1 vs 2nd Booze Jayz.
Wednesday
Sept 12
FINALS:
Wed-2 FINALS, 1st Bang Bang-Wed beats 2nd Booze Jays to win the Wed-2 division!
ELIMINATED: 3rd Charros; 4th Saints of Circumstances; 5th Sweet Spot.


Wed-2 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Wed-2 1 Bang Bang-Wed *13 6 0 *19 *19
Wed-2 2 Booze Jayz 9 7 1 17 17
Wed-2 3 Charros 8 8 2 18 18
Wed-2 4 Saints of Circumstance 6 12 0 18 18
Wed-2 5 Sweet Spot 4 12 0 16 16

Division: Wed-3 (Merged Wed-3 & Wed-4)

Updated September 13, 2018
Wed-3 Playoffs, (Merged Wed-3 & Wed-4), 9 teams, best of 3 game series.

Wed-3 PLAYOFF SCHEDULE
Wednesday
Aug 15
Round 1: 2nd Baes on Balls eliminates 7th Walking Wounded in two games straight.
3rd Huskies wins game 1 vs 6th Team Awesome. 8th Master Batters wins game 1 vs 9th Hit em Up-1.
Wednesday
Aug 22
3rd Huskies eliminates 6th Team Awesome in two games straight. 8th Master Batters eliminates 9th Hit Em Up-1 two games-1.
4th Marvel wins game 1 vs 5th Mad Batters. 1st Blouses and 2nd Baes on Balls OFF.
Wednesday
Aug 29
8th Master Batters eliminates 1st Blouses in extra innings.
3rd Huskies wins game 1 vs 2nd Baes on Balls. 4th Marvel eliminates 5th Mad Batters in two games straight.
Wednesday
Sept 5
Round 3, Semi-Finals continued: Wed-3 Semi-Finals game 2 & 3, 3rd Huskies eliminates 2nd Baes on Balls in 3 games.
Wed-3 Semi-Finals game 1, 8th Master Batters wins game 1 vs 4th Marvel. Game 2 called because of lightning.
Wednesday
Sept 12
Round 3, Semi-Finals continued: Wed-3 Semi-Finals game 2 & 3, 8th Master Batters eliminate 4th Marvel in extra innings, game 3.
3rd Huskies OFF waiting for winner 4th-8th.
Wednesday
Sept 19
FINALS:
3rd Huskies vs 8th Master Batters, game 1 & 2.
Wednesday
Sept 26
FINALS continued if necessary:
3rd Huskies vs 8th Master Batters, game 3.
ELIMINATED: 1st Blouses; 4th Marvel; 5th Mad Batters; 6th Team Awesome; 7th Walking Wounded; 9th Hit Em Up-1.


Wed-3 FINAL Regular Season Standings (Merged Wed-3 & Wed-4)
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Wed-3 1 Blouses (new) *13 4 1 *18 18
Wed-3 2 Baes on Balls 11 6 0 17 17
Wed-3 3 Huskies 9 7 1 17 17
Wed-3 4 Marvel 9 8 0 17 17
Wed-3 5 Mad Batters (Bats) 9 8 0 17 17
Wed-3 6 Team Awesome (new) 8 *9 0 *17 *17
Wed-3 7 Walking Wounded (new) *8 *10 1 *19 *19
Wed-3 8 Master Batters 7 7 3 17 17
Wed-3 9 Hit Em Up-1 (Wed) *5 11 1 17 *17

Division: Wed-R1

Updated September 13, 2018
Wed-R1 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.

Wed-R1 PLAYOFF SCHEDULE
Wednesday
Aug 15
1st Blaze Jays wins gm 1 vs 8th Coby Crushers in extra innings. 2nd Brew Jays-3 wins game 1 vs 7th BDO Taxmanian Devils.
3rd Baesic Pitches wins game 1 vs 6th I'd Hit That-1. 4th Toronto Brew Jays wins game 1 vs 5th Furtraders.
Wednesday
Aug 22
1st Blaze Jays eliminates 8th Coby Crushers in extra innings. 4th Toronto Brew Jays eliminates 5th Furtraders in two games straight.
3rd Baesic Pitches eliminates 6th I'd Hit That-1. 7th BDO Tax-Manian Devils wins game 2 to tie series vs 2nd Brew Jays-3.
Wednesday
Aug 29
Round 1, game 3: 2nd Brew Jays-3 eliminates 7th BDO Tax-Manian Devils in a very close game 3.
Round 2: 3rd Baesic Pitches wins game 1 vs 2nd Brew Jays-3. 1st Blaze Jays wins game one vs 4th Toronto Brew Jays.
Wednesday
Sept 5
Semi-Finals: Wed-R1, Semi-Finals, game 2, 1st Blaze Jays eliminates 4th Toronto Brew Jays in two games.
Wed-R1, Semi-Finals, game 2, 3rd Baesic Pitches vs 2nd Brew Jays-3 series tied 1-1.
Wednesday
Sept 12
Semi-Finals: Wed-R1 Semi-Finals game 3, 3rd Baesic Pitches eliminates 2nd Brew Jays-3 in game 3.
FINALS:
Wed-R1 FINALS game 1, 1st Blaze Jays wins game 1 vs 3rd Baesic Pitches.
Wednesday
Sept 19
FINALS:
1st Blaze Jays vs 3rd Baesic Pitches, game 2 & 3 if necessary.
Wednesday
Sept 26
FINALS continued if necessary:
1st Blaze Jays vs 3rd Baesic Pitches - Rain out date.
ELIMINATED: 2nd Brew Jays-3; 4th Toronto Brew Jays; 5th Furtraders; 6th I'd Hit That-1; 7th BDO Taxmanian Devils; 8th Coby Crushers.


Wed-R1 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Wed-R1 1 Blaze Jays 14 1 1 16 16
Wed-R1 2 Brew Jays-3 (Wed-R) 14 2 0 16 16
Wed-R1 3 Baesic Pitches 10 7 1 18 18
Wed-R1 4 Toronto Brew Jays 10 7 0 17 17
Wed-R1 5 Furtraders 9 7 1 17 17
Wed-R1 6 I’d Hit That-1 (Wed) 9 7 1 17 17
Wed-R1 7 BDO Tax-Manian Devils 9 *9 0 *18 *18
Wed-R1 8 Coby Crushers *9 9 0 *18 *18

Division: Wed-R2

Updated September 13, 2018
Wed-R2 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.

Wed-R2 PLAYOFF SCHEDULE
Wednesday
Aug 15
8th Makina wins game 1 vs 1st Hardballs. 2nd Field of Beerz wins game 1 vs 7th Explorer Topliners.
3rd Royals wins game 1 vs 6th Farm Team. 5th Stihl Hittin wins game 1 vs 4th Ari Overdrive.
Wednesday
Aug 22
2nd Field of Beerz eliminates 7th Explorer Topliners in two games straight. 4th Ari Overdrive beats 5th Stihl Hittin to tie series 1-1.
6th Farm Team wins game 2 to tie series vs 3rd Royals. 8th Makina eliminates 1st Hardballs. Game is under protest.
Wednesday
Aug 29
Round 1, game 3: 4th Ari Overdrive eliminates 5th Stihl Hittin in game 3. 3rd Royals eliminates 6th Farm Team in a very close game 3.
8th Makina eliminates 1st Hardballs. 2nd Field of Beerz OFF vs winner 3rd-6th.
Wednesday
Sept 5
Round 2, Semi-Finals: Wed-R2, game 1, 3rd Royals wins a very close game 1 vs 2nd Field of Beerz.
Wed-R2, Semi-Finals, game 2, 4th Ari Overdrive eliminates 8th Makina in two games.
Wednesday
Sept 12
Round 2, Semi-Finals: Wed-R2 Semi-Finals game 2 & 3, 2nd Field of Beerz eliminates 3rd Royals in a very close game 3.
4th Ari Overdrive OFF waiting for winner 2nd-3rd.
Wednesday
Sept 19
FINALS:
2nd Field of Beerz vs 4th Ari Overdrive.
Wednesday
Sept 26
FINALS:
Winner vs winner - congtinued if necessary.
ELIMINATED: 1st Hardballs; 5th Stihl Hittin; 6th Farm Team; 7th Explorer Topliners; 8th Makina.


Wed-R2 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Wed-R2 1 Hardballs 8 7 2 17 17
Wed-R2 2 Field of Beerz 8 8 1 17 18
Wed-R2 3 Royals (new) 6 10 1 17 19
Wed-R2 4 Ari Overdrive 5 8 2 15 15
Wed-R2 5 Stihl Hittin (Coconuts) 5 12 0 17 17
Wed-R2 6 Farm Team (new) 5 13 0 18 18
Wed-R2 7 Explorer Topliners (new) *4 12 0 *16 *16
Wed-R2 8 Makina (ret) 4 *15 0 19 *19

Division: Thu-1

Updated September 14, 2018
Thu-1 Playoffs, 5 teams, best of 3 game series.
Round 1: 1st Thunder (OFF) gets first round bye. 4th Honey Badgers vs 5th Scallywag Sluggers.
Round 2, Semi-Finals: 1st Thunder vs winner 4th-5th; 2nd Draft Dodgers vs 3rd Yolo Warmers.
Round 3, Finals: Winner 1st-4th-5th vs winner 2nd-3rd.

Thu-1 PLAYOFF SCHEDULE
Thursday
Aug 16
Round 1:
Thursday, August 16 all games rescheduled rainout across the board.
Thursday
Aug 23
Round 1: 4th Honey Badgers vs 5th Scallywags split two close games. 1st Thunder (OFF) gets first round bye.
Round 2: 3rd Yolo Warmers upsets 2nd Draft Dodgers to win game 1.
Thursday
Aug 30
Round 1: 5th Scallywags eliminates 4th Honey Badgers in a close game 3. 5th Scallywags wins game 1 vs 1st Thunder.
Round 2: 2nd Draft Dodgers vs 3rd Yolo Warmers, game 2 OFF.
Thursday
Sept 6
Round 2, Semi-Finals continued:
5th Scallywags eliminates 1st Thunder in two games straight. 3rd Yolo Warmers eliminates 2nd Draft Dodgers in two games straight.
Thursday
Sept 13
Round 3, Finals:
3rd Yolo Warmers vs 5th Scallywags, game 1 & 2 rescheduled.
Thursday
Sept 20
Round 3, Finals:
3rd Yolo Warmers vs 5th Scallywags, game 1 & 2.
Thursday
Sept 27
Round 3, Finals:
Winner vs winner (rainout date).
ELIMINATED: 1st Thunder; 2nd Draft Dodgers; 4th Honey Badgers.


Thu-1 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Thu-1 1 Thunder 13 4 0 17 17
Thu-1 2 Draft Dodgers 12 7 3 22 22
Thu-1 3 Yolo Warmers 11 8 1 20 20
Thu-1 4 Honey Badgers 11 9 2 22 22
Thu-1 5 Scallywag Sluggers 6 *10 3 19 *21

Division: Thu-2

Updated September 14, 2018
Thu-2 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.
Round 1: 1st Dusters vs 8th Alcoholics. 2nd Bone Crushers vs 7th Rage-X.
3rd Moneyballers vs 6th Money Badgers. 4th Got the Runs vs 5th Brickyard Big Mouths.
Round 2, Semi-Finals: Winner 1st-8th vs winner 4th-5th. Winner 2nd-7th vs winner 3rd-6th.
Round 3, Finals: Winner vs winner.

Thu-2 PLAYOFF SCHEDULE
Thursday
Aug 16
Round 1:
Thursday, August 16 all games rescheduled rainout across the board.
Thursday
Aug 23
Round 1: 4th Got the Runs eliminates 5th Brickyard in two games straight. 1st Dusters vs 8th Alcoholics split two very close games.
2nd Bonecrushers vs 7th Rage-X split the first two games. 6th Money Badgers wins game 1 vs 3rd Moneyballers by default.
Thursday
Aug 30
Round 1: 1st Dusters eliminate 8th Alcoholics in 3 games. 7th Rage-X eliminate 2nd Bonecrushers in 3 games.
6th Money Badgers eliminate 3rd Moneyballers in 3 games. Round 2: 1st Dusters wins a very close game 1 vs 4th Got the Runs.
Thursday
Sept 6
Semi-Finals continued: 7th Rage-X eliminates 6th Money Badgers in two games straight.
1st Dusters splits 2 very close games to eliminate 4th Got the Runs in 3 games.
Thursday
Sept 13
FINALS:
FINALS: 7th Rage-X beats 1st Dusters to win the Thu-2 division!
ELIMINATED: 2nd Bonecrushers; 3rd Moneyballers; 4th Got the Runs; 5th Brickyard; 6th Money Badgers; 8th Alcoholics.


Thu-2 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Thu-2 1 Dusters (ret) *13 7 0 *20 *20
Thu-2 2 Bone Crushers 10 4 5 19 19
Thu-2 3 Moneyballers 9 7 0 16 16
Thu-2 4 Got the Runs 6 8 3 17 17
Thu-2 5 Brickyard Big Mouths 7 9 1 17 17
Thu-2 6 Money Badgers 6 *10 0 116 *16
Thu-2 7 Rage-X 5 16 0 21 22
Thu-2 8 Alcoholics 4 *11 2 17 *17

Division: Thu-3

Updated September 14, 2018
Thu-3 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.
Round 1: 1st Tactical Bacon vs 8th Designated Drinkers-1. 2nd Pitches be Crazy vs 7th Free Agents.
3rd One Hit Wonders vs 6th Mighty Ducks. 4th Last Call vs 5th Rippers.
Round 2, Semi-Finals: Winner 1st-8th vs winner 4th-5th. Winner 2nd-7th vs winner 3rd-6th.
Round 3, Finals: Winner vs winner.

Thu-3 PLAYOFF SCHEDULE
Thursday
Aug 16
Round 1:
Thursday, August 16 all games rescheduled rainout across the board.
Thursday
Aug 23
Round 1: 1st Tactical Bacon vs 8th Designated Drinkers-1 OFF. 4th Last Call beats 5th Rippers to win game 1.
2nd Pitches Be Crazy wins very close game 1 vs 7th Free Agents. 3rd One Hit Wonders wins very close game vs 6th Mighty Ducks.
Thursday
Aug 30
Round 1: 1st Tactical Bacon eliminate 8th Designated Drink-1 in two games straight. 2nd Pitches Be Crazy wins game 3 to eliminate 7th Free Agents.
6th Mighty Ducks wins game 2 to tie series vs 3rd One Hit Wonders. 4th Last Call vs 5th Rippers, game 2 OFF.
Thursday
Sept 6
Round 1: 6th Mighty Ducks eliminates 3rd One Hit Wonders in 3 games. 4th Last Call eliminates 5th Rippers in two games straight.
Round 2, Semi-Finals: 6th Mighty Ducks wins game 1 vs 2nd Pitches Be Crazy. 1st Tactical Bacon OFF vs winner 4th-5th.
Thursday
Sept 13
Semi-Finals: Thu-3 Semi-Finals: 6th Mighty Ducks eliminates 2nd Pitches Be Crazy in 2 games.
Thu-3 Semi-Finals: 4th Last Call eliminates 1st Tactical Bacon in 2 games.
Thursday
Sept 20
FINALS:
4th Last Call vs 6th Mighty Ducks, game 1 & 2.
Thursday
Sept 27
Finals:
4th Last Call vs 6th Mighty Ducks, game 3 if necessary.
ELIMINATED: 1st Tactical Bacon; 2nd Pitches Be Crazy; 3rd One Hit Wonders; 5th Rippers; 7th Free Agents; 8th Designated Drinkers-1.


Thu-3 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Thu-3 1 Tactical Bacon *12 5 0 *17 *17
Thu-3 2 Pitches be Crazy 8 *6 2 16 *16
Thu-3 3 One Hit Wonders (new) *8 8 2 *18 *18
Thu-3 4 Last Call 7 9 0 16 16
Thu-3 5 Rippers 7 10 1 18 18
Thu-3 6 Mighty Ducks (new) *6 *10 0 *16 *16
Thu-3 7 Free Agents 6 10 1 17 17
Thu-3 8 Designated Drinkers-1 (Thu) 0 *14 2 16 *16

Division: Thu-R1

Updated September 14, 2018
Thu-R1 Playoffs, 9 teams, best of 3 game series.
Round 1: 1st Springfield Isotopes (OFF) gets first round bye.
8th Woodland Sluggers vs 9th Wheat Kings.
Round 2: 1st Springfield Isotopes (OFF) vs winner 8th-9th. 2nd Looseballs-Thu vs 7th Ohhh Rass.
3rd GDG Dodgers vs 6th Bayside Tigers. 4th Indians vs 5th Third Base Bullies.

Thu-R1 PLAYOFF SCHEDULE
Thursday
Aug 16
Round 1:
Thursday, August 16 all games rescheduled rainout across the board.
Thursday
Aug 23
Round 1: 8th Woodland Sluggers beats 9th Wheat Kings to win game 1.
Round 2: 2nd Looseballs-Thu wins a close game vs 7th Ohhh Rass. 6th Bayside Tigers upsets 3rd GDG Dodgers to win game 1.
4th Indians wins a very close game 1 vs 5th Third Base Bullies. 1st Springfield Isotopes (OFF) gets first round bye.
Thursday
Aug 30
Round 1: 8th Woodland Sluggers eliminates 9th Wheat Kings in two games straight. 1st Springfield Isotopes OFF vs winner 8th-9th.
Round 2: 2nd Looseballs-Thu eliminate 7th Ohhh Rass in two games. 4th Indians eliminate 5th Third Base Bullies in two games.
3rd GDG Dodgers vs 6th Bayside Tigers, game 2 OFF.
Thursday
Sept 6
QF: 8th Woodland Sluggers eliminate 1st Springfield Isotopes in two games. 6th Bayside Tigers eliminates 3rd GDG Dodgers.
2nd Looseballs-Thu OFF vs winner 3rd-6th. 4th Indians OFF vs winner 1st-8th.
Thursday
Sept 13
Semi-Finals: Thu-R1 Semi-Finals: 8th Woodland Sluggers eliminate 4th Indians in 2 games
Thu-R1 Semi-Finals: 2nd Looseballs-Thu vs 6th Bayside Tigers split game 1 & 2.
Thursday
Sept 20
Semi-Finals continued: 2nd Looseballs-Thu vs 6th Bayside Tigers, game 3.
FINALS: 8th Woodland Sluggers vs winner 2nd-6th Looseballs-Bayside.
Thursday
Sept 27
Round 4, Finals:
Winner vs winner.
ELIMINATED: 1st Springfield Isotopes; 3rd GDG Dodgers; 4th Indians; 5th Third Base Bullies; 7th Ohhh Rass.


Thu-R1 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Thu-R1 1 Springfield Isotopes 14 2 0 16 16
Thu-R1 2 Looseballs-Thu 12 5 0 17 17
Thu-R1 3 GDG Dodgers *10 6 1 *17 *17
Thu-R1 4 Indians *10 7 1 *18 *18
Thu-R1 5 Third Base Bullies 11 8 0 19 19
Thu-R1 6 Bayside Tigers *10 8 1 *19 *19
Thu-R1 7 Ohhh Rass (NGNL) 9 5 2 16 16
Thu-R1 8 Woodland Sluggers 9 7 1 17 17
Thu-R1 9 Wheat Kings & Pretty Things (new) 8 9 0 17 17

Division: Thu-RL

Updated September 14, 2018
Thu-RL Playoffs, 4 teams, best of 3 game series.
Round 1, Semi-Finals: 1st CTS Electrics vs 4th Brew Jays-4. 2nd Barflys vs 3rd Underachievers.
Round 2, Finals: Winner 1st-4th vs Winner 2nd-3rd.

Thu-RL PLAYOFF SCHEDULE
Thursday
Aug 16
Round 1:
Thursday, August 16 all games rescheduled rainout across the board.
Thursday
Aug 23
Round 1: 2nd Barflys eliminates 3rd Underachievers in two games straight.
1st CTS Electrics vs 4th Brew Jays-4 - OFF.
Thursday
Aug 30
Round 1: 1st CTS Electrics eliminates 4th Brew Jays-4 in two games straight.
2nd Barflys OFF vs winner 1st-4th.
Thursday
Sept 6
Round 2, Finals:
2nd Barflys wins game 1 vs 1st CTS Electrics.
Thursday
Sept 13
FINALS:
FINALS: 2nd Barflys beat 1st CTS Electrics to win the Thu-RL division!
ELIMINATED: 3rd Underachievers; 4th Brew Jays-4.


Thu-RL FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Thu-RL 1 CTS Electrics 10 4 3 17 17
Thu-RL 2 Barflys 8 8 2 18 18
Thu-RL 3 Underachievers 7 11 0 18 18
Thu-RL 4 Brew Jays-4 (Thu-R) (Bat&Bj) 6 9 1 16 16

Division: Thu-R2 - Consolation

Updated September 14, 2018
Thu-R2 Playoffs, 4 teams, best of 3 game series.
Round 1, Semi-Finals: 1st We'd Hit That vs 4th Litigators. 2nd Trash Pandas vs 3rd 6ix Crew.
Round 2, Finals: Winner 1st-4th vs Winner 2nd-3rd.

Thu-R2 PLAYOFF SCHEDULE
Thursday
Aug 16
Round 1:
Thursday, August 16 all games rescheduled rainout across the board.
Thursday
Aug 23
Round 1: 4th Litigators spanks 1st We'd Hit That to win game 1.
2nd Trash Pandas wins a very close game vs 3rd 6ix Crew.
Thursday
Aug 30
Round 1, Semi-Finals: 1st We'd Hit That vs 4th Litigators, game 2 OFF.
2nd Trash Pandas vs 3rd 6ix Crew, game 2 OFF.
Thursday
Sept 6
Round 1, Semi-Finals: 4th Litigators eliminates 1st We'd Hit That in two games straight.
2nd Trash Pandas eliminate 3rd 6ix Crew in two games straight.
Thursday
Sept 13
FINALS:
Thu-R2 FINALS: 2nd Trash Pandas wins game 1 vs 4th Litigators.
Thursday
Sept 20
FINALS:
4th Litigators vs 2nd Trash Pandas, game 2 & 3.
Thursday
Sept 27
FINALS:
Winner vs winner (rainout date).
ELIMINATED: 1st We'd Hit That; 3rd 6ix Crew.


Thu-R2 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Thu-R2 1 We'd Hit That 8 *8 1 17 *17
Thu-R2 2 Trash Pandas 8 9 1 18 18
Thu-R2 3 6ix Crew (new) 4 14 0 18 18
Thu-R2 4 Litigators 3 13 1 17 17

Division: Fri-1

Updated September 15, 2018
Fri-1 Playoffs, 7 teams, best of 3 game series.
Round 1: 1st Tiger Balmers gets first round bye. 2nd Krushers vs 7th Uncoachables;
3rd Dirty Dozen vs 6th Last 2 Leave; 4th Mixed Balls vs 5th Unnecessary.

Fri-1 PLAYOFF SCHEDULE
Friday
Aug 17
4th Mixed Balls vs 5th Unnecessary split the first two games. 2nd Krushers vs 7th Uncoachables R/O.
3rd Dirty Dozen vs 6th Last 2 Leave R/O. 1st Tiger Balmers still have first round bye
Friday
Aug 24
1st Tiger Balmers still have first round bye. 5th Unnecessary eliminates 4th Mixed Balls two games-1.
2nd Krushers eliminates 7th Uncoachables in two games straight. 3rd Dirty Dozen vs 6th Last 2 Leave rescheduled to Friday ???.
Friday
Aug 31
OPTIONAL GAMES (none played)
Friday, August 31 - Labour Day long weekend.
Friday
Sept 7
Fri-1 game 2, 1st Tiger Balmers eliminates 5th Unnecessary in two games straight. Fri-1 game 2, 6th Last 2 Leave eliminates 3rd Dirty Dozen in two games straight. 2nd Krushers OFF waiting for winner 3rd-6th Dirty-Last.
Friday
Sept 14
Semi-Finals: Fri-1 Semi-Finals: 2nd Krushers eliminates 6th Last 2 Leave in two games series by total runs.
FINALS: 1st Tiger Balmers OFF waiting for winner 2nd-6th (Krushers vs Last 2 Leave).
Friday
Sept 21
FINALS:
Fri-1 FINALS: 1st Tiger Balmers vs 2nd Krushers.
Friday
Sept 28
Round 3, Finals rainout date:
1st Tiger Balmers vs 2nd Krushers.
ELIMINATED: 3rd Dirty Dozen; 4th Mixed Balls; 5th Unnecessary; 6th Last 2 Leave; 7th Uncoachables.


Fri-1 FINAL REVISED-2 Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Win %
Fri-1 1 Tiger Balmers 15 7 0 22 0.682
Fri-1 2 Krushers (Cardinals)(ret) 11 5 2 18 0.666
Fri-1 3 Dirty Dozen 12 7 1 20 0.625
Fri-1 4 Mixed Balls-Fri 11 7 4 22 0.591
Fri-1 5 Unnecessary 11 8 1 20 0.575
Fri-1 6 Last 2 Leave (ret) 12 11 1 24 0.521
Fri-1 7 Uncoachables (new) 9 10 1 20 0.475

Division: Fri-2

Updated September 15, 2018
Fri-2 Playoffs, 8 teams, best of 3 game series.
Round 1: 1st Toronto Heavy Hitters vs 8th G3T; 2nd Etobicoke Trolley Dodgers vs 7th Say It Ain’t Sosa;
3rd Grand Slammers vs 6th Holy Walkamoly; 4th Dingbats vs 5th Superior Interiors.
Round 2, Semi-Finals: Winner 1st-8th vs winner 4th-5th. Winner 2nd-7th vs winner 3rd-6th.
Round 3, Finals: Winner vs winner.

Fri-2 PLAYOFF SCHEDULE
Friday
Aug 17

Round 1: 3rd Grand Slammers eliminates 6th Holy Walkamoly in two games straight.
All other games rained out.
Friday
Aug 24
Round 1: 1st Toronto Heavy Hitters eliminates 8th G3T. 2nd Etobicoke Trolley Dodgers eliminates 7th Say it Aint Sosa.
4th Dingbats vs 5th Superior Interior split the first two games. 3rd Grand Slammers OFF vs winner 2nd-7th.
Friday
Aug 31
OPTIONAL GAMES (none played)
Friday, August 31 - Labour Day long weekend.
Friday
Sept 7
Fri-2 game 2, 2nd Etobicoke Trolley Dodgers eliminates 3rd Grand Slammers in two games straight. Fri-2 game 3, 5th Superior Interior eliminates 4th Dingbats in 3 games. Fri-2 game 1, 5th Superior Interior wins game 1 vs 1st Toronto Heavy Hitters.
Friday
Sept 14
Semi-Finals: Fri-2 Semi-Finals: 5th Superior Interiors eliminates 1st Toronto Heavy Hitters in two games.
FINALS: 2nd Etobicoke Trolley Dodgers OFF waiting for winner 1st-5th.
Friday
Sept 21
FINALS:
Fri-2 FINALS: 2nd Etobicoke Trolley Dodgers vs 5th Superior Interiors.
Friday
Sept 28
FINALS continued:
2nd Etobicoke Trolley Dodgers vs 5th Superior Interiors.
ELIMINATED: 1st Toronto Heavy Hitters; 3rd Grand Slammers; 4th Dingbats; 6th Holy Walkamoly; 7th Say it Aint Sosa; 8th G3T.


Fri-2 FINAL Regular Season Standings
Division Rank Team Name Won Loss Tied Played Sched
Fri-2 1 Toronto Heavy Hitters (Rex) *11 *0 1 *22 *22
Fri-2 2 Etobicoke Trolley Dodgers 9 9 0 18 18
Fri-2 3 Grand Slammers 9 9 2 20 20
Fri-2 4 Dingbats 8 12 0 20 20
Fri-2 5 Superior Interiors 7 11 2 20 20
Fri-2 6 Holy Walkamoly 7 13 0 20 20
Fri-2 7 Say It Ain’t Sosa *6 13 1 *20 20
Fri-2 8 G3T (Green3) 5 *13 0 18 *18