RSPA 2018 Schedule & Results

Updated September 21, 2018
RSPA Standings/Divisions/Playoffs 2018     —     RSPA Scores & Results Finished Weeks 2018

RSPA Slo-Pitch Last Bash Summer Tournament September 22-23

Last tournament of the summer!

Coed (6M-4F) D, E, F • Mens D, E
Etobicoke-Mississauga - HQ: Irish Shebeen Pub
5555 Eglinton Ave. W., Etobicoke ON M9C 5M1 — map
Tournament Flyer       Entry Form       Tournament F.A.Q.

SPN Provincial & National Qualifiers

• Team Rep Appreciation Gift & Appreciation Draw •

Tournament Schedule September 22-23, 2018
SCHEDULE NOW POSTED
Randy Warren — e-mail preferred: accent@slopitch1.com • Cell 416-930-6124 • Fax 905-840-7206 • Entry Fee $350.00
Largest Coed Slo-Pitch Tournament

Playoffs in Progress

RSPA playoffs are now in progress. Check playoffs at: RSPA Slo-Pitch Playoffs/Standings 2018
I will try to give teams 5-6 days advance notice, but be prepared to play on 24 hours notice for adjustments to the playoff schedule.
NO MORE RESCHEDULES.
NO MORE WEEKS OFF.


rain

RSPA Rain-Out Policy


Unless otherwise informed, all teams must show up "rain or shine".
Only the umpire can call the game at the diamond.

DO NOT call, email or text to see if the game will be played!
In EXTREME situations teams will be e-mailed by 3:00 pm
to cancel games and info will be posted on the web site.

RSPA Slo-Pitch 2018 Banquet & Awards Dance

Updated August 6, 2018
The RSPA 2018 Awards Banquet and Dances are now scheduled for 4 dates:
Saturday, October 13, Saturday, October 20, Saturday, October 27 and Saturday, November 3, 2018.
The October 27 banquet will be a Halloween banquet.
A great party to end the season with great food, drinks, dancing and door prizes!
LOCATION: Lions Banquet Hall, 45 Avondale Blvd, Brampton, ON L6T 1H1
south side, just west of Bramalea Road, 3 blocks north of Steeles Ave (just north of the airport) map
Banquet tickets will not be printed. We will use on-line/email pdf tickets.

RSPA BANQUET INFO
• All teams will be assigned a banquet date for their team.
• Teams may request to switch dates if they prefer, but date switches must be approved.
• Teams or individual players may attend more than one date if tickets are available.
• Tickets are $50 per person and include open bar (all you can drink) and all-you-can-eat buffet.
• Banquet tickets will NOT be handed out. A pdf version of the ticket is available on-line for info only.
• Tickets should be sold throughout the season.
• Banquet tickets are non-transferable (this is one of the ways that helps to keep our costs down).
• Each team is required to pre-pay the banquet deposit of $200 which covers the first four (4) tickets.
• Banquet deposit is usually minimum 6 tickets per team; for 2018 will be only 4 tickets per team.
• If you require additional tickets, print off temporary tickets from 2018 Banquet Ticket
• Each team must confirm the number of tickets that are required 7 days before the banquet.
• The team rep is required to pay for the balance of the tickets at the door at the banquet.
REMEMBER - Whatever number of tickets that you confirm, you MUST pay for.
• Team are also required to donate a door prize
(all teams have somebody that can get a door prize) valued $25.00-30.00.

RSPA 2018 Standings/Playoffs


See RSPA 2018 Standings/Playoffs

RSPA playoff schedule will be posted 5-6 days in advance as we determine who plays who next.
For example: Monday playoff schedule will be posted the Tuesday before, Tuesday schedule on Wed, etc.
There will still be a some minor division adjustments.

Best of two game series, total runs

If a playoff series is set as a Best of two game series, total runs:
Must be equal number of innings. If winning team is ahead, they still bat in the bottom of the 7th or last inning. Mercy rule is still in effect. If plus-minus is tied after two games, continue from there with International Tie-Breaker Rule. Higher ranked team has the choice of first or second home game, but lower ranked team places the bases. In the second game if the games are won or if the home team is already ahead by total runs, they don’t need to bat in the bottom of the last inning.

Week 20: September 17-21

Updated September 11, 2018. Scores updated September 19, 2018.
Day   Date   Park Time Visitors   W/L    Home   W/L    Score Umpire
Mon-1
Playoffs
Semi-Finals: 1st Pho House-Mon vs 4th Wasted Talent, game 2 & 3. 1st Pho House-Mon eliminates 4th Wasted Talent.
2nd Lance Romance advance to FINALS but OFF waiting for winner 1st-4th. 2nd Lance Romance will play 1st Pho House-Mon.
Mon-2
Playoffs
QF: 2nd TMT vs 7th Reds, game 1 & 2, will be best of two games series, total runs. 2nd TMT eliminates 7th Reds.
Semi-Finals: 1st Tap This vs 5th On Deck, game 2 & 3. 1st Tap This eliminates 5th On Deck. 3rd Breaking Bats OFF.
Mon-3
Playoffs
QF: 3rd Saved by the Balls vs 6th Bats n Mitts, game 3. 6th Bats n Mitts eliminates 3rd Saved by the Balls.
Semi-Finals: 2nd Black & Yellow vs winner 3rd-6th Saved-BnM, game 1 & 2. 6th Bats n Mitts eliminates 2nd Black & Yellow.
1st TNT vs 5th Special K’s, game 1 & 2, best of two games series, total runs. 5th Special K’s eliminates 1st TNT.
Mon-4
Playoffs
QF: 1st Big Sticks vs 8th Our Pitcher Quit, game 3. 1st Big Sticks eliminates 8th Our Pitcher Quit.
Semi-Finals: 4th Bang Bang-Mon vs winner 1st-8th, game 1 & 2. 4th Bang Bang-Mon vs 1st Big Sticks split.
Semi-Finals: 3rd Legion of Doom vs 7th Eh Team-2, gm 2 & 3. 7th Eh Team-2 eliminates 3rd Legion of Doom.
Mon-R1
Playoffs
QF: 3rd Rebooters-Mon vs 6th Sour Ballz, game 3. 6th Sour Ballz eliminates 3rd Rebooters-Mon.
Semi-Finals: 2nd Road Runners vs winner 3rd-6th, game 1 & 2. 2nd Road Runners vs 6th Sour Ballz split.
1st Smokin’ Bats-1 vs 4th NGS Dirty Birds, game 1. 4th NGS Dirty Birds wins a very close game 1.
Mon-RL
Playoffs
FINALS:
1st Brew Jays-2 vs 3rd Mitt Wreckers, game 1. 3rd Mitt Wreckers wins game 1.
Mon-R2
Playoffs
Semi-Finals: 1st Toronto Blue Yays vs 4th Alcoballics, game 1 & 2 & 3. 1st Toronto Blue Yays eliminates 4th Alcoballics.
Semi-Finals: 2nd Pay2Day vs 3rd Peel Dodgers, game 1 & 2 & 3. 3rd Peel Dodgers eliminates 2nd Pay2Day.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Mon Sept 17   Dunton-1 7:30 1st Tap This (DH) W 5th On Deck (DH) L 17-7 BrianL
Mon-2 gm 2 Mon-2 Semi-Finals, game 2, 1st Tap This eliminates 5th On Deck in two games.
Mon Sept 17 Dunton-3 7:30 5th Special K’s (DH) L 1st TNT (DH) W 10-12 TrevorF
Mon Sept 17 Dunton-3 9:00 1st TNT (DH) L 5th Special K’s (DH) W 11-25 TrevorF
Mon-3 gm 2 Mon-3, Semi-Finals, game 1 & 2, 5th Special K’s eliminates 1st TNT in best of two games series, total runs.
Mon Sept 17 Dunton-4 6:30 6th Bats n Mitts (TH) W 3rd Saved by the Balls (TH) L 8-2 JimMcN
Mon-3 gm 3 Mon-3, QF, game 3, 6th Bats n Mitts eliminates 3rd Saved by the Balls in game 3.
Mon Sept 17 Dunton-4 8:00 6th Bats n Mitts (TH) W 2nd Black & Yellow (DH) L 11-9 JimMcN
Mon Sept 17 Dunton-4 9:30 2nd Black & Yellow (DH) L 6th Bats n Mitts (TH) W 18-20 JimMcN
Mon-3 gm 2 Mon-3, Semi-Finals, game 1 & 2, 6th Bats n Mitts eliminates 2nd Black & Yellow in two close games.
Mon Sept 17 River Grove #3 7:00 7th Eh Team-2 (TH) W 3rd Legion of Doom (TH) L 4-3 HenryP
Mon Sept 17 River Grove #3 8:30 3rd Legion of Doom (TH) L 7th Eh Team-2 (TH) W 5-12 HenryP
Mon-4 gm 1 Mon-4 Semi-Finals, 7th Eh Team-2 eliminates 3rd Legion of Doom in game 3.
Mon Sept 17 Paul Coffey #2 6:30 8th Our Pitcher Quit (TH) L 1st Big Sticks (TH) W 12-14 EricV
Mon-4 gm 3 Mon-4 QF, game 3, 1st Big Sticks eliminates 8th Our Pitcher Quit in a close game 3.
Mon Sept 17 Paul Coffey #2 8:00 4th Bang Bang-Mon (DH) L 1st Big Sticks (TH) W 10-13 EricV
Mon Sept 17 Paul Coffey #2 9:30 1st Big Sticks (TH) L 4th Bang Bang-Mon (DH) W 7-16 EricV
Mon-4 gm 2 Mon-4 Semi-Finals, game 1 & 2, 4th Bang Bang-Mon vs 1st Big Sticks split first 2 games.
Mon Sept 17 West Deane-L 6:30 4th Wasted Talent (DH) L 1st Pho House-Mon (DH) W 6-23 RobO
Mon-1 gm 2 Mon-1 Semi-Finals, game 2 & 3 if necessary, 1st Pho House-Mon eliminates 4th Wasted Talent in two games.
Mon Sept 17 West Deane-L 8:00 1st Pho House-Mon (DH) xxx 4th Wasted Talent (DH) xxx xxx RobO
Mon Sept 17 West Deane-L 9:30 3rd Mitt Wreckers W 1st Brew Jays-2 L 12-10 RobO
Mon-RL gm 1 Mon-RL FINALS, game 1, 3rd Mitt Wreckers wins game 1 vs 1st Brew Jays-2.
Mon Sept 17 Centennial-3 6:30 4th NGS Dirty Birds W 1st Smokin’ Bats-1 L 14-13 SteveCu
Mon-R1 gm 1 Mon-R1 Semi-Finals, game 1, 4th NGS Dirty Birds wins a very close game 1 vs 1st Smokin’ Bats-1.
Mon Sept 17 Centennial-3 8:00 7th Reds (DH) L 2nd TMT (DH) W 12-17 SteveCu
Mon Sept 17 Centennial-3 9:30 2nd TMT (DH) L 7th Reds (DH) W 10-11 SteveCu
Mon-2 gm 2 Mon-2, QF: 2nd TMT eliminates 7th Reds in best of two games series, total runs.
Mon Sept 17 Centennial-1 6:30 3rd Peel Dodgers (TH) W 2nd Pay2Day (TH) L 11-6 MichaelIs
Mon Sept 17 Centennial-1 8:00 2nd Pay2Day (TH) L 3rd Peel Dodgers (TH) W 9-10 MichaelIs
Mon-R2 gm 2 Mon-R2, Semi-Finals: 3rd Peel Dodgers eliminates 2nd Pay2Day in close game 2.
Mon Sept 17 Humberwood 6:30 4th Alcoballics (TH) L 1st Toronto Blue Yays (TH) W 23-24 KarenW
Mon Sept 17 Humberwood 8:00 1st Toronto Blue Yays (TH) W 4th Alcoballics (TH) L 20-5 KarenW
Mon-R2 gm 2 Mon-R2, Semi-Finals: 1st Toronto Blue Yays eliminates 4th Alcoballics in 2 games.
Mon Sept 17 Smithfield 6:30 6th Sour Ballz (TH) W 3rd Rebooters-Mon (TH) L 21-17 RichardP
Mon-R1 gm 3 Mon-R1 QF, game 3, 6th Sour Ballz eliminates 3rd Rebooters-Mon in 3 games.
Mon Sept 17 Smithfield 8:00 6th Sour Ballz (TH) W 2nd Road Runners (DH) L 20-11 RichardP
Mon Sept 17 Smithfield 9:30 2nd Road Runners (DH) W 6th Sour Ballz (TH) L 16-15 RichardP
Mon-R1 gm 2 Mon-R1 Semi-Finals, game 1 & 2, 2nd Road Runners vs 6th Sour Ballz split the first two games.
Monday Teams OFF/Not Playing: Mon-1, 2nd Lance Romance advance to FINALS but OFF waiting for winner 1st-4th.
Mon-2, 3rd Breaking Bats OFF waiting for winner 2nd-7th.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue-1
Playoffs
Semi-Finals: 2nd Purple Cobras vs 3rd Pitch Slaps (Tux), game 2 & 3. 2nd Purple Cobras eliminates 3rd Pitch Slaps (Tux).
Semi-Finals: 4th Hit em Up-2 vs 8th Assassins, game 2 & 3. 4th Hit em Up-2 eliminates 8th Assassins.
Tue-2
Playoffs
FINALS:
1st Unathletics vs 2nd Bang Bang-Tue, game 1 & 2. 1st Unathletics wins division Tue-2!
Tue-3
Playoffs
FINALS:
Tue-3 FINALS: 2nd Bandits beats 1st Prestige Worldwide to win the Tue-3 division!
Tue-4
Playoffs
FINALS:
1st Hardcore vs 7th Baseheads, game 1 & 2. 1st Hardcore wins division Tue-4!
Tue-R1
Playoffs
Round 2, Semi-Finals: 1st Shake & Bake vs 5th Brew Crew, game 2 & 3. 1st Shake & Bake eliminates 5th Brew Crew.
2nd Prompt Alerts vs 3rd Touchstoners, game 3. 3rd Touchstoners eliminates 2nd Prompt Alerts.
Tue-RL
Playoffs
FINALS:
1st Sunwing Flyers vs 2nd Pass The Bunts, game 2 & 3. 1st Sunwing Flyers wins division Tue-RL!
Tue-R2
Playoffs
Round 2, Semi-Finals: 1st Alpha Q-Up vs 4th Bench Warmers, game 1 & 2. 1st Alpha Q-Up eliminates 4th Bench Warmers.
FINALS: 7th Casharoos still OFF waiting for winner 1st-4th, AlphaQ-Bench.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue Sept 18 Dunton-2 7:30 2nd Purple Cobras (DH) L 3rd Pitch Slaps (Tux)(DH) W 11-12 EricV
Tue Sept 18 Dunton-2 9:00 3rd Pitch Slaps (Tux)(DH) L 2nd Purple Cobras (DH) W 8-15 EricV
Tue-1 gm 3 Tue-1 Semi-Finals game 2 & 3, 2nd Purple Cobras eliminates 3rd Pitch Slaps (Tux) in game 3.
Tue Sept 18 Paul Coffey #2 7:30 4th Hit em Up-2 (DH) W 8th Assassins (DH) L 15-8 RichardP
Tue Sept 18 Paul Coffey #2 9:00 8th Assassins (DH) L 4th Hit em Up-2 (DH) W 12-20 RichardP
Tue-1 gm 2 Tue-1 Semi-Finals, game 2 & 3 if necessary, 4th Hit em Up-2 eliminates 8th Assassins in game 3.
Tue Sept 18 Mount Charles-S 6:30 7th Baseheads (DH) L 1st Hardcore (DH) W 4-7 WayneB
Tue Sept 18 Mount Charles-S 8:00 1st Hardcore (DH) W 7th Baseheads (DH) L 12-9 WayneB
Tue-4 gm 2 FINALS: 1st Hardcore beats 7th Baseheads to win the Tue-4 division!
Tue Sept 18 Brickyard-2 7:30 1st Sunwing Flyers (DH) W 2nd Pass The Bunts (DH) L 13-9 JimMcN
Tue-RL gm 2 FINALS: 1st Sunwing Flyers beats 2nd Pass The Bunts to win the Tue-RL division!
Tue Sept 18 Centennial-3 6:30 1st Shake & Bake (DH) L 5th Brew Crew (DH) W 14-18 RobO
Tue Sept 18 Centennial-3 8:00 5th Brew Crew (DH) L 1st Shake & Bake (DH) W 15-16 RobO
Tue-R1 gm 3 Tue-R1 Semi-Finals game 2 & 3, 1st Shake & Bake eliminates 5th Brew Crew in a very close game 3.
Tue Sept 18 Centennial-2 6:30 3rd Touchstoners (DH) W 2nd Prompt Alerts (DH) L 17-6 WenselC
Tue-R1 gm 3 Tue-R1 Semi-Finals game 3, 3rd Touchstoners eliminates 2nd Prompt Alerts in game 3.
Tue Sept 18 Centennial-2 8:00 2nd Bang Bang-Tue (DH) L 1st Unathletics (DH) W 10-18 WenselC
Tue Sept 18 Centennial-2 9:30 1st Unathletics (DH) W 2nd Bang Bang-Tue (DH) L 20-9 WenselC
Tue-2 gm 2 FINALS: 1st Unathletics beats 2nd Bang Bang-Tue to win the Tue-2 division!
Tue Sept 18 Humberwood 6:30 4th Bench Warmers (TH) L 1st Alpha Q-Up (TH) W 13-14 KarenW
Tue Sept 18 Humberwood 8:00 1st Alpha Q-Up (TH) W 4th Bench Warmers (TH) L 22-9 KarenW
Tue-R2 gm 2 Tue-R2 Semi-Finals game 1 & 2, 1st Alpha Q-Up eliminates 4th Bench Warmers in 2 games.
Tuesday Teams OFF/Not Playing: Tue-R2, 7th Casharoos OFF waiting for winner 1st-4th, AlphaQ-Bench.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed-1
Playoffs
FINALS:
FINALS: 1st QHDP beats 3rd Blue Balls to win the Wed-1 division!
Wed-2
Playoffs
FINALS:
Wed-2 FINALS, 1st Bang Bang-Wed beats 2nd Booze Jays to win the Wed-2 division!
Wed-3
Playoffs
FINALS:
3rd Huskies vs 8th Master Batters, game 1 & 2.
Wed-R1
Playoffs
FINALS:
1st Blaze Jays vs 3rd Baesic Pitches, game 2 & 3 if necessary.
Wed-R2
Playoffs
FINALS:
2nd Field of Beerz vs 4th Ari Overdrive.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed Sept 19 Fleetwood 6:30 4th Ari Overdrive (DH) L 2nd Field of Beerz (DH) W 14-20 RobO
Wed Sept 19 Fleetwood 8:00 2nd Field of Beerz (DH) L 4th Ari Overdrive (DH) W 14-15 RobO
Wed-R2 gm 2 Wed-R2, FINALS: 2nd Field of Beerz vs 4th Ari Overdrive split first 2 games.
Wed Sept 19 Paul Coffey #2 6:30 8th Master Batters (DH) W 3rd Huskies (DH) L 12-9 SteveS
Wed Sept 19 Paul Coffey #2 8:00 3rd Huskies (DH) L 8th Master Batters (DH) W 9-15 SteveS
Wed-3 gm 2 FINALS: 8th Master Batters beats 3rd Huskies Bound to win the Wed-3 division!
Wed Sept 19 Sheridan Park 7:30 1st Blaze Jays (DH) L 3rd Baesic Pitches (DH) W 14-16 JimMcN
Wed Sept 19 Sheridan Park 9:00 3rd Baesic Pitches (DH) L 1st Blaze Jays (DH) W 8-18 JimMcN
Wed-R1 gm 2 FINALS: 1st Blaze Jays beats 3rd Baesic Pitches to win the Wed-R1 division!
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Thu-1
Playoffs
FINALS:
3rd Yolo Warmers vs 5th Scallywags, game 1 & 2 & 3.
Thu-2
Playoffs
FINALS:
FINALS: 7th Rage-X beats 1st Dusters to win the Thu-2 division!
Thu-3
Playoffs
FINALS:
4th Last Call vs 6th Mighty Ducks, game 1 & 2 & 3.
Thu-R1
Playoffs
Semi-Finals continued: 2nd Looseballs-Thu vs 6th Bayside Tigers, game 3.
FINALS: 8th Woodland Sluggers vs winner 2nd-6th Looseballs-Bayside, game 1 & 2.
Thu-RL
Playoffs
FINALS:
FINALS: 2nd Barflys beat 1st CTS Electrics to win the Thu-RL division!
Thu-R2
Playoffs
FINALS:
4th Litigators vs 2nd Trash Pandas, game 2 & 3.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Thu Sept 20 Max Ward-N #1 6:30 5th Scallywags (TH) 3rd Yolo Warmers (TH) Thu-1 gm 1 JimMcN
Thu Sept 20 Max Ward-N #1 7:30 3rd Yolo Warmers (TH) 5th Scallywags (TH) Thu-1 gm 2 JimMcN
Thu Sept 20 Max Ward-N #1 9:00 5th Scallywags (TH) 3rd Yolo Warmers (TH) Thu-1 gm 3 JimMcN
Thu-1 gm 3 Thu-1 FINALS: 3rd Yolo Warmers vs 5th Scallywags, game 1 will be continued from where left off, game 2 & 3.
Thu Sept 20 Fleetwood 6:30 6th Bayside Tigers (TH) 2nd Looseballs-Thu (TH) Thu-R1 gm 3 RobO
Thu-R1 gm 3 Thu-R1 Semi-Finals, game 3: 2nd Looseballs-Thu vs 6th Bayside Tigers. Possible play 3 games.
Thu Sept 20 Fleetwood 8:00 8th Woodland Sluggers (DH) winner 2nd-6th (TH) Thu-R1 gm 1 RobO
Thu Sept 20 Fleetwood 9:30 winner 2nd-6th (TH) 8th Woodland Sluggers (DH) Thu-R1 gm 2 RobO
Thu-R1 gm 2 Thu-R1 FINALS: 8th Woodland Sluggers vs winner 2nd-6th Looseballs-Bayside, game 1 & 2.
Thu Sept 20 Centennial Park-1 6:30 2nd Trash Pandas (DH) 4th Litigators (DH) Thu-R2 gm 2 Mario
Thu Sept 20 Centennial Park-1 8:00 4th Litigators (DH) 2nd Trash Pandas (DH) Thu-R2 gm 3 Mario
Thu-R2 gm 3 Thu-R2 FINALS: 2nd Trash Pandas vs 4th Litigators, game 2 & 3. 2nd Trash Pandas leads 1-0.
Thu Sept 20 Centennial Park-3 6:30 6th Mighty Ducks (TH) 4th Last Call (TH) Thu-3 gm 1 LewL
Thu Sept 20 Centennial Park-3 8:00 4th Last Call (TH) 6th Mighty Ducks (TH) Thu-3 gm 2 LewL
Thu Sept 20 Centennial Park-3 9:30 6th Mighty Ducks (TH) 4th Last Call (TH) Thu-3 gm 3 LewL
Thu-3 gm 3 Thu-3 FINALS: 4th Last Call vs 6th Mighty Ducks, game 1 & 2 & 3.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Fri-1 playoffs FINALS: 1st Tiger Balmers vs 2nd Krushers, game 1 & 2.
Fri-2 playoffs FINALS: 2nd Etobicoke Trolley Dodgers vs 5th Superior Interiors, game 1 & 2.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Fri Sept 21 Friday games may be moved to parks that drain better if inclement weather is forecast.
Fri Sept 21 Max Ward-N #1 7:30 2nd Krushers (DH) 1st Tiger Balmers (DH) Fri-1 gm 1 JimMcN
Fri Sept 21 Max Ward-N #1 9:00 1st Tiger Balmers (DH) 2nd Krushers (DH) Fri-1 gm 2 JimMcN
Fri-1 F Fri-1 FINALS: 1st Tiger Balmers vs 2nd Krushers, game 1 & 2.
Fri Sept 21 Diamond Beach-1 7:30 5th Superior Interior (DH) 2nd Etobicoke Trolley (DH) Fri-2 gm 1 LewL
Fri Sept 21 Diamond Beach-1 9:00 2nd Etobicoke Trolley (DH) 5th Superior Interior Fri-2 gm 2 LewL
Fri-2 F Fri-2 FINALS: 2nd Etobicoke Trolley Dodgers vs 5th Superior Interiors, game 1 & 2.

Week 21: September 24-28

Updated September 16, 2018. Scores updated September 16, 2018.
Day   Date   Park Time Visitors   W/L    Home   W/L    Score Umpire
Mon-1
Playoffs
FINALS:
1st Pho House-Mon vs 2nd Lance Romance. All 3 games in one night.
Mon-2
Playoffs
Semi-Finals: 2nd TMT vs 3rd Breaking Bats. Best of 2 games, total runs.
FINALS: 1st Tap This advances to Finals but OFF waiting for winner 2nd-3rd.
Mon-3
Playoffs
FINALS:
5th Special K’s vs 6th Bats n Mitts. Finish in one night.
Mon-4
Playoffs
Semi-Finals: 1st Big Sticks vs 4th Bang Bang-Mon, game 3.
FINALS: 7th Eh Team-2 vs winner 1st-4th, game 1 & 2.
Mon-R1
Playoffs
Semi-Finals: 1st Smokin’ Bats-1 vs 4th NGS Dirty Birds, game 2 & 3.
Semi-Finals: 2nd Road Runners vs 6th Sour Ballz, game 3.
Mon-RL
Playoffs
FINALS continued:
1st Brew Jays-2 vs 3rd Mitt Wreckers, game 2 & game 3, if necessary.
Mon-R2
Playoffs
FINALS:
1st Toronto Blue Yays vs 3rd Peel Dodgers. All 3 games in one night.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Mon Sept 24   West Deane-L 7:30 2nd TMT (DH) 3rd Breaking Bats (DH) RobO
Mon Sept 24 West Deane-L 9:00 3rd Breaking Bats (DH) 2nd TMT (DH) RobO
Mon-2 SF Mon-2 Semi-Finals: 2nd TMT vs 3rd Breaking Bats. Best of 2 games, total runs.
Mon Sept 24 Centennial-1 6:30 4th NGS Dirty Birds (DH) 1st Smokin’ Bats-1 (DH)
Mon Sept 24 Centennial-1 8:00 4th NGS Dirty Birds (DH) 1st Smokin’ Bats-1 (DH)
Mon-R1 SF Mon-R1 Semi-Finals: 1st Smokin’ Bats-1 vs 4th NGS Dirty Birds, game 2 & 3.
Mon Sept 24 Centennial-1 9:30 6th Sour Ballz (DH) 2nd Road Runners (DH)
Mon-R1 SF Mon-R1 Semi-Finals: 2nd Road Runners vs 6th Sour Ballz, game 3.
Mon Sept 24 Centennial-3 6:30 2nd Lance Romance (TH) 1st Pho House-Mon (TH) SteveCu
Mon Sept 24 Centennial-3 8:00 1st Pho House-Mon (TH) 2nd Lance Romance (TH) SteveCu
Mon Sept 24 Centennial-3 9:30 2nd Lance Romance (TH) 1st Pho House-Mon (TH) SteveCu
Mon-1 F Mon-1 FINALS: 1st Pho House-Mon vs 2nd Lance Romance. All 3 games in one night.
Mon Sept 24 Humberwood 6:30 4th Bang Bang-Mon (TH) 1st Big Sticks (TH)
Mon-4 SF Mon-4 Semi-Finals: 1st Big Sticks vs 4th Bang Bang-Mon, game 3.
Mon Sept 24 Humberwood 8:00 7th Eh Team-2 (DH) winner 1st-4th (TH)
Mon Sept 24 Humberwood 9:30 winner 1st-4th (TH) 7th Eh Team-2 (DH)
Mon-4 F Mon-4 FINALS: 7th Eh Team-2 vs winner 1st-4th, game 1 & 2.
Mon Sept 24 Smithfield 6:30 6th Bats n Mitts (TH) 5th Special K’s (TH)
Mon Sept 24 Smithfield 8:00 5th Special K’s (TH) 6th Bats n Mitts (TH)
Mon Sept 24 Smithfield 9:30 6th Bats n Mitts (TH) 5th Special K’s (TH)
Mon-3 F Mon-3 FINALS: 5th Special K’s vs 6th Bats n Mitts. All 3 games. Finish in one night.
Mon Sept 24 Paul Coffey #2 6:30 3rd Peel Dodgers (TH) 1st Toronto Blue Yays (TH) RichardP
Mon Sept 24 Paul Coffey #2 8:00 1st Toronto Blue Yays (TH) 3rd Peel Dodgers (TH) RichardP
Mon Sept 24 Paul Coffey #2 9:30 3rd Peel Dodgers (TH) 1st Toronto Blue Yays (TH) RichardP
Mon-R2 F Mon-R2 FINALS: 1st Toronto Blue Yays vs 3rd Peel Dodgers, game 1 & 2 & 3.
Tue Sept 25 Paul Coffey #1 7:30 1st Brew Jays-2 (DH) 3rd Mitt Wreckers (DH)
Tue Sept 25 Paul Coffey #1 9:00 3rd Mitt Wreckers (DH) 1st Brew Jays-2 (DH)
Mon-RL F Mon-RL FINALS: 1st Brew Jays-2 vs 3rd Mitt Wreckers, game 2 & 3.
Tue-1
Playoffs
FINALS
2nd Purple Cobras vs 4th Hit em Up-2. Best of 2 games, total runs.
Tue-2
Playoffs
FINALS:
FINALS: 1st Unathletics beats 2nd Bang Bang-Tue to win the Tue-2 division!
Tue-3
Playoffs
FINALS:
Tue-3 FINALS: 2nd Bandits beats 1st Prestige Worldwide to win the Tue-3 division!
Tue-4
Playoffs
FINALS:
FINALS: 1st Hardcore beats 7th Baseheads to win the Tue-4 division!
Tue-R1
Playoffs
FINALS:
1st Shake & Bake vs 3rd Touchstoners. All 3 games.
Tue-RL
Playoffs
FINALS:
FINALS: 1st Sunwing Flyers beats 2nd Pass The Bunts to win the Tue-RL division!
Tue-R2
Playoffs
FINALS:
1st Alpha Q-Up vs 7th Casharoos. All 3 games.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue Sept 25 West Deane-L 6:30 7th Casharoos (TH) 1st Alpha Q-Up (TH) RO
Tue Sept 25 West Deane-L 8:00 1st Alpha Q-Up (TH) 7th Casharoos (TH) RO
Tue Sept 25 West Deane-L 9:30 7th Casharoos (TH) 1st Alpha Q-Up (TH) RO
Tue-R2 gm 3 Tue-R2 FINALS game 1 & 2 & 3, 1st Alpha Q-Up vs 7th Casharoos. All 3 games.
Tue Sept 25 Centennial-3 7:30 2nd Purple Cobras (DH) 4th Hit em Up-2 (DH) JMcN
Tue Sept 25 Centennial-3 9:00 4th Hit em Up-2 (DH) 2nd Purple Cobras (DH) JMcN
Tue-1 gm 3 Tue-1 FINALS, 2nd Purple Cobras vs 4th Hit em Up-2. Best of 2 games, total runs.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed Sept 26 Centennial-3 6:30 4th Ari Overdrive 2nd Field of Beerz Wed-R2 gm 3
Wed-R2 gm 3 Wed-R2, FINALS, game 3: 2nd Field of Beerz vs 4th Ari Overdrive split first 2 games.
Day   Date   Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire

Week 22: October 1-2

Updated September 16, 2018. Scores updated September 16, 2018.
Day   Date   Park Time Visitors   W/L    Home   W/L    Score Umpire
Mon Oct 1   West Deane-L 6:30 spacer spacer RobO

RSPA 2018 Schedule Dates with No Games

Day   Date   Park  No Games  Description
Friday May 18  All Parks  Games optional Victoria Day Long Weekend
Monday May 21 All Parks Games optional Victoria Day Long Weekend
Friday June 29 All Parks Games optional Canada Day Long Weekend
Monday July 2 All Parks Games optional Canada Day Long Weekend
Friday July 20 All Parks No Games RSPA All-Star Night & BBQ
Friday Aug 3 All Parks No Games Civic Holiday Long Weekend
Monday Aug 6 All Parks Games optional Civic Holiday Long Weekend
Friday Aug 10 All Parks No Games RSPA Volleyball Night
Friday Aug 24 SPN Mens Masters Provincial Championships: please advise if your team needs Friday off.
Friday Aug 31 All Parks No Games Labour Day Long Weekend
Mon Sept 3 All Parks Games optional Labour Day Long Weekend
Friday Sept 7 SPN Mens E Provincial Championships: please advise if your team needs Friday off.
Friday Sept 14 SPN Mens D Provincial Championships: please advise if your team needs Friday off.

RSPA Parks List - Alphabetical List of Parks

RSPA Team Park/Night Preference Request Form - PDF
Park AB Area Address / Comments
Allison Park ALL Mississauga Central Rathburn Road East, south side, at Westminster Place, two blocks east of Cawthra Road, north of Burnhamthorpe; unlit; early games 6:30 only.
Birchwood Park BW Mississauga South-West Clarkson Road, east side, just north of Lakeshore Road West, west of Mississauga Road;
Thursday; lit; late games only.
Brickyard
Park #2
BY Mississauga South 3061 Clayhill Road; east of Mavis Road; north of Dundas Street West; fenced; lit; Tuesday nights.
Centennial
Park 1, 2, 3
CP Etobicoke West 256 Centennial Park Rd M9C 5N3, north of Rathburn, west of Renforth; 3 lit diamonds; Diamond #1 (main diamond) is north, closest to the arena; #2 is far diamond, south-west; #3 is south-east, closest to parking lot. Centennial Park #4 & #5 are known as Diamond Beach (Friday nights).
Century City
Park
CC Mississauga Central 933 Focal Road at Terry Fox Drive, east side, north off of Eglinton, west of Mavis Road; unlit.
Diamond Beach #1, #2 DB Etobicoke West 575 Centennial Park Blvd., Etobicoke Ontario M9C 4V1 (beside Mini Indy); one block west of Centennial Park and Centennial Park Drive, two blocks west of Renforth, north off of Rathburn, south of Eglinton; lit; two diamonds, (Centennial Park #4 & #5).
Dunton
Park
#1,#2,#3,#4
DUN Mississauga North Kennedy Road, west side, north of Hwy 401; lit; diamond #1 is close diamond, to the left; diamond #2 is the far diamond to the left; diamond #4 is diamond on the right, next to the parking lot; diamond #3 is the far diamond, past diamond #4; fenced; lit.
Eastgate Park EAS Mississauga East 320 Nahani Way; south off of Bristol Road, west of Kennedy Road, north of Eglinton; Mississauga; unlit.
Fleetwood
Park
FW Mississauga East Burnhamthorpe Road, south side; west of Mill Road, east of Dixie; softball diamond at the front; lit.
Forest Glen
Park
FGL Mississauga East Forest Glen Park located at Glen Forest Secondary School, 3575 Fieldgate Drive, Mississauga, ON L4X 1V5 East side of Fieldgate Drive, south off of Burnhamthorpe Road, or north of Bloor Street; one unlit diamond, unfenced.
Garnetwood
Park
#1 & #2
GW Mississauga East Burnhamthorpe Road, north side; west of Mill Road, east of Dixie; across from Fleetwood Park;
GW-1: is the small softball diamond at the front; fenced; unlit; Mon-Tue-Wed-Thu.
GW-2: is the large hardball diamond back and to the left; fenced; unlit.
Heritage
Hills Park
HH Mississauga Central Huntington Ridge Drive, north side, take Heritage Hills Blvd. south off of Eglinton Avenue, one block east of McLaughlin Road; unlit; Monday; Wednesday.
Hickory Green Park HIC Mississauga East Behind St. Basil School, 4235 Golden Orchard Drive, Mississauga ON, L4W 3G1; north off of Rathburn Road East, west of Dixie Road, north of Burnhamthorpe; unlit.
Humberwood
Park
HW Etobicoke North-West 850 Humberwood Blvd., Etobicoke M9W 7A6; east side; north off of Rexdale; just east of 427; lit diamond.
King's
Park
#1, #2, #3
KP Mississauga North East side of Dixie Road north of Derry Road; 1/2 back-stop only; unlit, open field, half-backstop; 3 diamonds; Access only from Dixie Road north-bound and exits only to Dixie Road north-bound;
Diamond #1 is north diamond, closest to Dixie Road; #2 is south diamond; #3 is far back diamond.
Martin
Dobkin Park
DOB Mississauga South Softball diamond (lit, fenced) is at 395 Fairview Road West, ON L5B 3W5, west of Confederation Pkwy.
Max Ward
Park
-N & -S
MX Mississauga North Matheson Blvd, north side, just west of Orbitor Drive, north of Eglinton; west of Renforth; two diamonds; both lit; fenced 315 feet. Diamond #2 is south diamond, closest to Matheson, by the parking lot.
Diamond #1 is far, north diamond - for access to north diamond, park in the parking lot behind 5250 Orbitor Drive (Lakeside Process Controls - big white building), and walk through the walkway in the fence.
Mimico
Park
MIM Etobicoke South Hillside Avenue, East off Royal York Road, south of QEW, between QEW & Lakeshore;
unlit; Tuesday, Wednesday, Thursday.
Mississauga
Valley #2
MV Mississauga Central Mississauga Valley Boulevard, west off of Central Parkway; just north of Bloor Street, between Cawthra & Hwy 10; parking lot take the driveway west behind the arena; diamond #1 is the hardball diamond in the center; diamond #2 is lit diamond tpo the east; diamond #3 unlit diamond to the west is no longer there.
Mount Charles 
Park N & S
MC Mississauga North Cardiff Blvd., north side, north off Derry Road, west of Dixie Road;
2 lit diamonds (North and South); fenced; Tuesday.
Novo Star
Park
NS Mississauga North-west Novo Star Drive, south side; east off Mavis Road; one block south of Derry Road; beside/east of St. Veronica Elementary School; unlit.
Paul Coffey
Park
#1 & #2
PC Mississauga North (formerly Wildwood Park) 3430 Derry Road East,South-west corner of Derry Road at Goreway (Disco Road); behind Malton Arena; take 427 north to Derry Road, take Derry Road west; 2 lit diamonds, one fenced; Dia #1 is far diamond, lit, unfenced; Dia #2 is close diamond, lit, fenced.
Quenippenon
Meadows
QN Mississauga West 2625 Erin Centre Boulevard, just west of Erin Mills Parkway, north of Eglinton Avenue;
2 lit, fenced diamonds; one hardball, one softball; Tuesday early only.
Red Brush Park RED Mississauga Central 5139 Red Brush Drive; one block east of Kennedy Road, north of Eglinton; unlit.
River Grove
Park #3
RIV Mississauga West 5800 River Grove #3 Ave, Mississauga, ON L5M 4R8, west side, south off of Britannia Road, between Creditview and Queen Street (Mississauga Road); Monday; lit; diamond #3.
Sheridan
Park
SHP Mississauga South-West Speakman Drive, south of Sheridan Park Drive, west off of Erin Mills Parkway; south of Dundas Street; north of QEW; Wednesday and Thursday, lit; late only.
Smithfield
Park
SF Etobicoke North Martin Grove Road, east side, north of Albion, south of Steeles; 1 lit diamond; lit; Mon-Tue-Thursday.
West Deane
Park
WD Etobicoke Central Martin Grove Road, west side, between Eglinton & Rathburn; 2 diamonds, diamond #1 or L is close, lit diamond; diamond #2 is far, unlit diamond.
Wildwood Park PC Mississauga See Paul Coffey Park.
Willowvale
Field
WVL Mississauga North-west Willowvale Gardens, south side; east off Creditview Road; north of Eglinton; unlit; Thursday.

For park maps and complete directions, refer to RSPA Parks & Maps