RSPA 2017 Schedule & Results

Updated September 20a, 2017
RSPA Playoffs/Standings/Divisions 2017 (as at Sept 20)     —     RSPA Scores & Results Finished Weeks 2017


rain

RSPA Rain-Out Policy


Unless otherwise informed, all teams must show up "rain or shine".
Only the umpire can call the game at the diamond.
DO NOT call, email or text to see if the game will be played!
In EXTREME situations teams will be e-mailed by 3:00 pm
to cancel games and info will be posted on the web site.

RSPA Slo-Pitch Tournament September 23-24

Coed (6M-4F) D, E, F; Mens D, E • SPN Provincial & National Qualifiers with SPN awards
Headquarters: Irish Shebeen Pub, 5555 Eglinton Ave. W., Etobicoke ON M9C 5M1 — map

• Team Rep Appreciation Gift & Appreciation Draw • Team Draws •

Tournament Flyer       Tournament Entry Form       Tournament Frequently Asked Questions

Schedule will be posted at: http://www.slopitch1.com/tournament/TournamentSchedule170923.pdf
Randy Warren — e-mail preferred: accent@slopitch1.com • Cell 416-930-6124     • Entry Fee $350.00
Largest Coed Slo-Pitch Tournament

RSPA Slo-Pitch 2017 Banquet & Awards Dance

Updated April 2, 2017
The RSPA 2017 Awards Banquet and Dances are scheduled for 3 dates: New dates!
Saturday, October 28, Saturday, November 4 and Saturday, November 11, 2017. The October 28 banquet will be a Halloween banquet.
LOCATION: Lions Banquet Hall, 45 Avondale Blvd, Brampton, ON L6T 1H1
south side, just west of Bramalea Road, 3 blocks north of Steeles Ave (just north of the airport) map
Banquet tickets will not be printed. We will use on-line/email pdf tickets. Banquet info will be hand out at the league meetings.

RSPA BANQUET INFO
• Teams may request to switch dates if they prefer, but date switches must be approved.
• Teams or individual players may attend more than one date if tickets are available.
• Tickets are $50 per person and include open bar (all you can drink) and all-you-can-eat buffet.
• Banquet tickets are for information only and a copy can be downloded from the web site.
• Tickets should be sold throughout the season and unsold tickets must be returned at the banquet.
• Banquet tickets are non-transferable (this is one of the ways that helps to keep our costs down).
• Each team is required to pre-pay the banquet deposit of $200 which covers the first four (4) tickets.
• Banquet deposit is usually minimum 6 tickets per team; for 2017 will be only 4 tickets per team.
• If you require additional tickets, print off temporary tickets from 2017 Banquet Ticket
• Each team must confirm the number of tickets that are required 5-7 days before the banquet.
• The team rep is required to pay for the balance of the tickets at the door at the banquet.
REMEMBER - Whatever number of tickets that you confirm, you MUST pay for.
• Team are also required to donate a door prize (all teams have somebody that can get a door prize) valued $25.00-30.00. RSPA banquet ticket 2017

RSPA 2017 Teams with no team photo

Updated September 3, 2017
Teams that do not submit a team photo for 2017 will be required to pay a "Team Photo Deposit" for 2018.
Alcoholics, Alkos in the Outfield, Arods in my Pujols, Baesic Pitches, Balls Deep, Balls to the Wall, Bambinos, Bandits, Bang Bang, Barflys, Baseheads, Bats n Hoes, Bats n Mitts, Blaze Jays, Blue Balls, Bone Crushers, Booty Pirates, Booze Jayz, Breaking Bats, Brew Jays-1, Brew Jays-2, Brickyard Big Mouths, Burlington Drifters, Casharoos, Charros, Chicks n Dicks, Cleats & Cleavage, Coconuts, CTS Electrics, Culinary Crushers, Designated Drinkers-1, Designated Drinkers-2, Designated Drinkers-3, Dingbats, Dinger Swingers, Dirty Dozen, Dirty Mitts, Dusty Darryls, Dutch Rudders, Eh Team-2, Etob Trolley Dodgers, Field of Beerz, Fighting Irish, Free Agents, G3T (Green3), Game of Throws, GDG Dodgers, Got the Runs (Baccalas), Grand Slammers, Hall of Shamers, Hit Em Up, Hit Squad, Humdingers, Huskies, I’d Hit That, Indians, Inferno, Litigators, Lob Squad, Lumberjacks, Major League Drinkers, Marvel, Massive Hits, Mayhem, McGlovins, Misfits, Money Badgers, Nakatomi All-Stars, Nutz & Boltz, Pass the Bunts, Peel Dodgers, Piccolo Pals, Pitch Please, Pitch Slaps, Pitches be Crazy, Prophix Sons of Pitches, Purple People Eaters, Rage, Raincats, Rebooters, Reds, Rexdale Heavy Hitters, Ruff Riders, Say It Ain’t Sosa, Schweddy Balls, Sofa Kings, Special K’s, Springfield Isotopes, Tactical Bacon, Third Base Bullies, Tiger Balmers, TMT, TNT, Toronto Blue Yays, Toronto Brew Jays, Torontourage, Trash Pandas, Triple Threat, TSC Showstoppers, Tulo Window, Unathletics, Underachievers, Unnecessary, We Are Winners, We'd Hit That, Wins Below Replacement, Woodbine Longshots, Woodland Sluggers, Yolo Warmers. Will be updated soon ...

Week 21: Sept 18-22

Updated Sept 9, 2017. Scores updated Sept 20, 2017.
Division MONDAY, September 18 - PLAYOFFS
Mon-1
Playoffs

6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Aug 21: Pho House-Mon eliminates 6th HCCD in two games. 4th Homeward Bound takes game 1 vs 1st Lance Romance. 2nd Wins Below Replacement still OFF with BYE.
Aug 28: 3rd Pho House-Mon eliminates 2nd Wins Below Replacement in two games. 3rd Pho House-Mon next vs winner 1st-4th. 1st Lance Romance wins game 2 to tie the series vs 4th Homeward Bound.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: Semi-Finals: 4th Homeward Bound wins a very close game 3 to eliminate 1st Lance Romance.
FINALS: 3rd Pho House-Mon wins game 1 vs 4th Homeward Bound.
Monday, Sept 18: FINALS: 3rd Pho House-Mon beats 4th Homeward Bound to win the Mon-1 division!
Mon-2
Playoffs

8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 1st Bats n Mitts takes a close game 1 vs 8th On Deck. 3rd Triple Threat takes game 1 vs 6th Wasted Talent.
5th Aceholes takes high-scoring game 1 vs 4th Reds. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats were OFF.
Aug 28: 4th Reds takes game two to tie the series vs 5th Aceholes. 1st Bats n Mitts takes another close game to eliminate 8th On Deck. 1st Bats n Mitts next vs winner 4th-5th. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats split two very close games. 6th Wasted Talent wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Triple Threat. 6th Wasted Talent next vs winner 2nd-7th.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: QF - 5th Aceholes wins a very close game 3 to eliminate 4th Reds. Semi-Finals: 5th Aceholes wins a very close game 1 vs 1st Bats n Mitts. QF - 7th Breaking Bats wins game 3 to eliminate 2nd Tap This. Semi-Finals: 6th Wasted Talent wins game 1 vs 7th Breaking Bats.
Monday, Sept 18: Semi-Finals: 5th Aceholes takes 3 games to eliminate 1st Bats n Mitts, next in Finals vs 6th Wasted Talent.
Semi-Finals: 6th Wasted Talent eliminates 7th Breaking Bats in two games, next in Finals vs 5th Aceholes.
Monday, Sept 25: FINALS: 5th Aceholes vs 6th Wasted Talent, all 3 games.
Mon-3
Playoffs

7 teams
7 teams, best of 3 game series, Playoffs start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 7th Special K's takes game 1 vs 2nd OPQ. 3rd We Are Winners takes a close game 1 vs 6th Shebeen Shebangers.
4th Black & Yellow vs 5th Woodbine Longshots split the first two games. 1st Reverse Apache Masters gets first round bye.
Aug 28: 4th Black and Yellow wins very close game 3 to eliminate 5th Woodbine Longshots, next vs 1st Reverse Apache Masters. 4th Black and Yellow wins game 1 vs 1st Reverse Apache Masters. 6th Shebeen Shebangers wins game 2 to tie the series vs 3rd We Are Winners. 7th Special K’s wins game 2 to eliminate 2nd Our Pitcher Quit. 7th Special K’s next vs winner 3rd-6th.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: 6th Shebeen Shebangers wins game 3 to eliminate 3rd We Are Winners. Semi-Finals: 6th Shebeen Shebangers wins game 1 vs 7th Special K’s. Semi-Finals: 1st Reverse Apache Masters wins game 2 & 3 to eliminate 4th Black and Yellow.
Monday, Sept 18: Semi-Finals: 6th Shebeen Shebangers eliminates 7th Special K’s, next in Finals vs 1st Reverse Apache Masters.
Monday, Sept 25: FINALS: 1st Reverse Apache Masters vs 6th Shebeen Shebangers, all 3 games.
Mon-4
Playoffs

6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 6th Bang Bang-Mon eliminates 3rd Piccolo Pals in 2 games.
4th Toronto Blue Yays vs 5th Roadrunners split the first two games. 1st TNT & 2nd Nakatomi All-Stars get bye
Aug 28: 6th Bang Bang-Mon takes game 1 vs 2nd Nakatomi All-Stars. 4th Toronto Blue Yays eliminates 5th Road Runners 2 games-1. 4th Toronto Blue Yays next vs 1st TNT. 1st TNT takes game one vs 4th Toronto Blue Yays.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: Semi-Finals: 2nd Nakatomi All-Stars wins game 2 to tie the series vs 6th Bang Bang-Mon.
Semi-Finals: 1st TNT wins game 2 to eliminate 4th Toronto Blue Yays. 1st TNT next in Finals vs winner 2nd-6th.
Monday, Sept 18: Semi-Finals: 6th Bang Bang-Mon wins close game 3 to eliminate 2nd Nakatomi All-Stars.
FINALS: 1st TNT wins game one vs 6th Bang Bang-Mon.
Monday, Sept 25: FINALS: 1st TNT vs 6th Bang Bang-Mon, game 2 & 3.
Mon-R1
Playoffs

9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 8th Emcom Fewsters vs 9th TSC Showstoppers split two close games. 3rd Peel Dodgers takes a close game 1 vs 6th Etobicoke Rage. 5th Rebooters-Mon takes a close game 1 vs 4th Pass the Bunts. 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day OFF.
Aug 28: 4th Pass the Bunts wins game 2 to tie the series vs 5th Rebooters-Mon. 8th Emcom Fewsters wins game 3 to eliminate 9th TSC Showstoppers. 8th Emcom Fewsters next vs 1st Smokin’ Bats-Mon. 1st Smokin’ Bats-Mon wins gm 1 vs 8th Emcom Fewsters. 6th Etobicoke Rage wins game two to tie the series vs 3rd Peel Dodgers. 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day split the first two games.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: 4th Pass the Bunts wins game 3 to eliminate 5th Rebooters-Mon. 2nd Big Sticks wins game 3 to eliminate 7th Pay2Day. 2nd Big Sticks wins game 1 vs 3rd Peel Dodgers. 3rd Peel Dodgers wins a close game 3 to eliminate 6th Etobicoke Rage. 1st Smokin’ Bats-Mon vs 8th Emcom Fewsters RESCHEDULED.
Monday, Sept 18: QF: 1st Smokin’ Bats-Mon wins close game 2 to eliminate 8th Emcom Fewsters. Semi-Finals: 1st Smokin’ Bats-Mon eliminates 4th Pass the Bunts. Semi-Finals: 2nd Big Sticks eliminates 3rd Peel Dodgers in two games.
Monday, Sept 25: FINALS: 1st Smokin’ Bats-Mon vs 2nd Big Sticks, all 3 games.
Mon-RL
Playoffs

6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 3rd Swingers eliminates 6th Tulo Window in two games. 3rd Swingers next vs 2nd Brew Jays-2.
5th Mitt Wreckers eliminates 4th Dusty Daryls in two games. 5th Mitt Wreckers next vs 1st Dutch Rudders.
Aug 28: 1st Dutch Rudders eliminates 5th Mitt Wreckers in two games straight. 1st Dutch Rudders next vs winner 2nd-3rd. 3rd Swingers takes game 1 vs 2nd Brew Jays-2.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: Semi-Finals: 3rd Swingers takes game 2 to eliminate 2nd Brew Jays-2. 3rd Swingers next vs 1st Dutch Rudders.
Monday, Sept 18: FINALS: 1st Dutch Rudders beats 3rd Swingers to win the Mon-RL division!
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home   W/L    Score Umpire
Mon Sept 18  Dunton-1 7:30 3rd Pho House-Mon (DH) W 4th Homeward Bound (DH) L 15-10 BrianL
Mon-1 Finals FINALS: 3rd Pho House-Mon beats 4th Homeward Bound to win the Mon-1 division!
Mon Sept 18 Dunton-3 6:30 1st Smokin’ Bats-Mon (DH) W 8th Emcom Fewsters (DH) L 15-14 JimMcN
Mon-R1 QF QF: 1st Smokin’ Bats-Mon wins close game 2 to eliminate 8th Emcom Fewsters.
Mon Sept 18 Dunton-3 8:00 4th Pass the Bunts (DH) L 1st Smokin’ Bats-Mon (DH) W 12-13 JimMcN
Mon Sept 18 Dunton-3 9:30 1st Smokin’ Bats-Mon (DH) W 4th Pass the Bunts (DH) L 18-14 JimMcN
Mon-R1 SF Semi-Finals: 1st Smokin’ Bats-Mon eliminates 4th Pass the Bunts, 1st Smokin’ Bats-Mon next in Finals vs 2nd Big Sticks.
Mon Sept 18 Dunton-4 6:30 6th Bang Bang-Mon (DH) W 2nd Nakatomi All-Stars (DH) L 9-7 HenryP
Mon-4 SF Semi-Finals: 6th Bang Bang-Mon wins close game 3 to eliminate 2nd Nakatomi All-Stars.
Mon Sept 18 Dunton-4 8:00 6th Bang Bang-Mon (DH) L 1st TNT W 3-15 HenryP
Mon-4 Finals FINALS: 1st TNT wins game one vs 6th Bang Bang-Mon.
Mon Sept 18 Wildwood Park-2 6:30 2nd Big Sticks (DH) W 3rd Peel Dodgers (DH) L 8-4 TrevorF
Mon-R1 SF Semi-Finals: 2nd Big Sticks eliminates 3rd Peel Dodgers in two games, next in Finals vs 1st Smokin’ Bats-Mon.
Mon Sept 18 Wildwood Park-1 7:30 3rd Swingers (DH) L 1st Dutch Rudders (DH) W 15-16 RichardP
Mon Sept 18 Wildwood Park-1 9:00 1st Dutch Rudders (DH) W 3rd Swingers (DH) L 17-8 RichardP
Mon-RL Finals FINALS: 1st Dutch Rudders beats 3rd Swingers to win the Mon-RL division!
Mon Sept 18 West Deane-L 7:30 6th Shebeen Shebangers W 7th Special K’s (DH) L 16-1 RobO
Mon-3 SF Semi-Finals: 6th Shebeen Shebangers eliminates 7th Special K’s, next in Finals vs 1st Reverse Apache Masters.
Mon Sept 18 Centennial-3 7:30 1st Bats n Mitts (DH) W 5th Aceholes (DH) L 20-11 WayneB
Mon Sept 18 Centennial-3 9:00 5th Aceholes (DH) W 1st Bats n Mitts (DH) L 16-10 WayneB
Mon-2 SF Semi-Finals: 5th Aceholes takes 3 games to eliminate 1st Bats n Mitts, next in Finals vs 6th Wasted Talent.
Mon Sept 18 Centennial-2 7:30 6th Wasted Talent (DH) W 7th Breaking Bats (DH) L 13-10 AndyB
Mon-2 SF Semi-Finals: 6th Wasted Talent eliminates 7th Breaking Bats in two games, next in Finals vs 5th Aceholes.
Division TUESDAY, September 12 - PLAYOFFS
Tue-1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Purple People Eaters eliminates 8th Inferno two games straight, next vs winner 4th-5th.
3rd Bambinos takes game 2 eliminates 6th McGlovins two games straight. 3rd Bambinos next vs winner 2nd-7th.
7th Ruff Riders wins game 2 vs 2nd Looseballs to tie series. 4th Assassins wins game 2 vs 5th Powchicawawahs to tie series.
Tuesday, August 29: 4th Assassins takes game 3 eliminates 5th Powchicawawahs. 4th Assassins next vs 1st Purple People Eaters. 1st Purple People Eaters takes game 1 vs 4th Assassins. 7th Ruff Riders wins game 3 to eliminate 2nd Looseballs-Tue. 7th Ruff Riders next vs 3rd Bambinos. 3rd Bambinos vs 7th Ruff Riders tie game 1.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 4th Assassins wins game 2 vs 1st Purple People Eaters.
7th Ruff Riders vs 3rd Bambinos have split two games and tied two games.
Tuesday, Sept 12: Semi-Finals: 3rd Bambinos wins a very close game 5 (yes, game 5 - two tied games, lights go out) to finally eliminate 7th Ruff Riders. Semi-Finals: 4th Assassins wins game 3 to eliminate 1st Purple People Eaters. FINALS: 3rd Bambinos wins game 1 vs 4th Assassins.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 4th Assassins beats 3rd Bambinos to win the Tue-1 division!
Tue-2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Insta-Slams takes game 3 eliminates 5th Punishers. 4th Insta-Slams next vs 8th Massive Hits.
8th Massive Hits takes game 3 eliminates 1st Arod in my Pujols. 8th Massive Hits next vs winner 4th Insta-Slams (winner 4th-5th).
3rd Bang Bang-Tue eliminates 6th Designated Drinkers-3 two games straight. 3rd Bang Bang-Tue next vs 2nd Pitch Slaps.
Tuesday, August 29: 3rd Bang Bang-Tue takes game 1 vs 2nd Pitch Slaps. 8th Massive Hits takes game 1 vs 4th Insta-Slams.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Pitch Slaps wins two close games 2 & 3 to eliminate 3rd Bang Bang-Tue.
8th Massive Hits wins game 2 eliminates 4th Insta-Slams. 8th Massive Hits next in FINALS vs 2nd Pitch Slaps.
Tuesday, Sept 12: FINALS - 2nd Pitch Slaps splits two games vs 8th Massive Hits.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 2nd Pitch Slaps beats 8th Massive Hits to win the Tue-2 division!
Tue-3 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 4th Legion of Doom wins a close game 2 vs 5th Eh Team-2 to tie the series 1-1.
1st Purple Cobras takes game 2 eliminates 8th Prestige two games straight. 1st Purple Cobras next vs winner 4th-5th.
2nd Lob Squad wins game 2 vs 7th Bats n Hoes to tie the series 1-1. 3rd Unathletics vs 6th Bandits split first two games.
Tuesday, August 29: 2nd Lob Squad takes very close game 3 eliminates 7th Bats n Hoes. 6th Bandits takes game 3 eliminates 3rd Unathletics. 6th Bandits next vs 2nd Lob Squad. 6th Bandits takes game 1 vs 2nd Lob Squad. 5th Eh Team-2 wins game 3 to eliminate 4th Legion of Doom. 5th Eh Team-2 next vs 1st Purple Cobras. 1st Purple Cobras wins game 1 vs 5th Eh Team-2.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS - 1st Purple Cobras wins game 2 eliminates 5th Eh Team-2.
6th Bandits wins close game 2 eliminates 2nd Lob Squad. 6th Bandits next in FINALS vs 1st Purple Cobras.
Tuesday, Sept 12: FINALS: 1st Purple Cobras vs 6th Bandits split first two games.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 1st Purple Cobras beats 6th Bandits to win the Tue-3 division!
Tue-4 Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 4th Chicks n Dicks takes game 3 and eliminates 5th Rebooters-Tue, next vs 1st Balls to the Wall.
3rd Balls Deep vs 6th Smackin Pitches (requested OFF).
Tuesday, August 29: 6th Smackin Pitches wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Balls Deep, next vs 2nd Baseheads.
1st Balls to the Wall takes a very close game 1 vs 4th Chicks n Dicks. 2nd Baseheads still OFF with first round bye.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Baseheads splits first two games vs 6th Smackin Pitches.
1st Balls to the Wall wins game 2 eliminates 4th Chicks n Dicks. 1st Balls to the Wall next vs TBA.
Tuesday, Sept 12: Semi-Finals: 6th Smackin Pitches wins game 3 to eliminate 2nd Baseheads.
FINALS: 1st Balls to the Wall wins game 1 vs 6th Smackin Pitches.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 6th Smackin Pitches beats 1st Balls to the Wall to win the Tue-4 division!
Tue-R1 Playoffs
9 teams
Tuesday, August 22: 1st Eh Team (427) takes two very close games and eliminates 8th Loaded Bases, next vs winner 4th-5th.
2nd Sunwing Flyers wins game 2 vs 7th Pirates-Tue to tie the series 1-1. 3rd Prophix eliminates 6th Brew Crew two games straight.
5th Shake & Bake takes game 3 eliminates 4th Prompt Alerts two games-1. 5th Shake & Bake next vs winner 1st-8th.
Tuesday, August 29: 5th Shake & Bake wins game 1 vs 1st Eh Team.
2nd Sunwing Flyers eliminates 7th Pirates-Tue two games-1. 2nd Sunwing Flyers next vs 3rd Prophix.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Sunwing Flyers splits first two games vs 3rd Prophix.
5th Shake & Bake wins game 2 eliminates 1st Eh Team. 5th Shake & Bake next vs winner 2nd-3rd.
Tuesday, Sept 12: Semi-Finals: 3rd Prophix wins game 3 to eliminate 2nd Sunwing Flyers.
FINALS: 3rd Prophix wins game 1 vs 5th Shake & Bake.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 3rd Prophix beats 5th Shake & Bake to win the Tue-R1 division!
Tue-RL Playoffs
6 teams
Tuesday, August 22: 1st Schweddy Balls takes game 1 vs 4th G3T, leads 1-0.
3rd Smokin Bats-2 takes game 1 vs 2nd Hit Squad, leads 1-0.
Tuesday, August 29: 1st Schweddy Balls eliminates 4th G3T 2 games straight. 1st Schweddy Balls next vs 3rd Smokin Bats-2.
3rd Smokin Bats-2 wins close game 2 to eliminate 2nd Hit Squad. 3rd Smokin Bats-2 next vs 1st Schweddy Balls.
Tuesday, Sept 5: FINALS: 1st Schweddy Balls wins game 1 of the Finals vs 3rd Smokin Bats-2.
Tuesday, Sept 12: 1st Schweddy Balls beats 3rd Smokin Bats-2 to win the Tue-RL division!

Schweddy Balls
Tue-RL Winners
Tue-R2 Playoffs
8 teams
Tuesday, August 22: 1st Designated Drinkers-2 wins close game 2 vs 8th Casharoos to tie the series 1-1. 2nd Batters with Benefits wins game 2 vs 7th Caught Looking to tie the series 1-1. 6th Bird Sluggers eliminates 3rd Culinary Crushers two games straight.
4th Bench Warmers takes game 2 eliminates 5th Humdingers two games straight.
Tuesday, August 29: 8th Casharoos wins close game 3 to eliminate 1st Designated Drinkers-2,s next vs 4th Bench Warmers.
2nd Batters with Benefits wins very close game 3 eliminates 7th Caught Looking, next vs 6th Bird Sluggers.
Tuesday, Sept 5: SEMI-FINALS: 2nd Batters with Benefits splits first two games vs 6th Bird Sluggers.
4th Bench Warmers wins very close game 1 vs 8th Casharoos.
Tuesday, Sept 12: SEMI-FINALS: 2nd Batters with Benefits wins game 3 to eliminate 6th Bird Sluggers, next vs 8th Casharoos.
SEMI-FINALS: 8th Casharoos wins game 2 & 3 to eliminate 4th Bench Warmers, next vs 2nd Batters with Benefits.
Tuesday, Sept 19: FINALS: 2nd Batters with Benefits beats 8th Casharoos to win the Tue-R2 division!
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Tue Sept 19 Max Ward-N #1 6:30 3rd Bambinos (DH) L 4th Assassins (DH) W 11-13 JimMcN
Tue Sept 19 Max Ward-N #1 8:00 4th Assassins (DH) W 3rd Bambinos (DH) L 7-2 JimMcN
Tue-1 Finals FINALS: 4th Assassins beats 3rd Bambinos to win the Tue-1 division!
Tue Sept 19 Dunton-2 7:30 8th Massive Hits L 2nd Pitch Slaps W 10-13 RobO
Tue-2 Finals FINALS: 2nd Pitch Slaps beats 8th Massive Hits to win the Tue-2 division!
Tue Sept 19 Dunton-2 9:00 6th Bandits L 1st Purple Cobras W 5-8 RobO
Tue-3 Finals FINALS: 1st Purple Cobras beats 6th Bandits to win the Tue-3 division!
Tue Sept 19 Wildwood Park-2 6:30 3rd Prophix (DH) W 5th Shake & Bake (DH) L 17-11 DaveM
Tue-R1 Finals FINALS: 3rd Prophix beats 5th Shake & Bake to win the Tue-R1 division!
Tue Sept 19 Mount Charles-N 6:30 8th Casharoos (DH) L 2nd Batters with Benefits (DH) W 6-13 HenryP
Tue Sept 19 Mount Charles-N 8:00 2nd Batters with Benefits (DH) L 8th Casharoos (DH) W 15-16 HenryP
Tue Sept 19 Mount Charles-N 9:30 8th Casharoos (DH) L 2nd Batters with Benefits (DH) W 13-14 HenryP
Tue-R2 Finals FINALS: 2nd Batters with Benefits beats 8th Casharoos to win the Tue-R2 division!
Tue Sept 19 Mount Charles-S 7:30 1st Balls to the Wall (DH) L 6th Smackin Pitches (DH) W 1-13 WayneB
Tue Sept 19 Mount Charles-S 8:00 6th Smackin Pitches (DH) W 1st Balls to the Wall (DH) L 22-17 WayneB
Tue-4 Finals FINALS: 6th Smackin Pitches beats 1st Balls to the Wall to win the Tue-4 division!
Division WEDNESDAY, September 20 - PLAYOFFS
Wed-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 5th Alkos in Outfield wins gm 2 to eliminate 4th Blue Balls. 5th Alkos in Outfield next vs 1st Major League Drinkers.
2nd Game of Throws vs 1st Major League Drinkers (exhibition game). 6th Pho House-Wed OFF.
Wed, Aug 30: SemiFinals - 2nd Game of Throws wins game 1 vs 6th Pho House-Wed.
1st Major League Drinkers eliminates 5th Alkos in Outfield . 1st Major League Drinkers next in Finals vs winner 2nd-6th.
Wed, Sept 6: SF - 6th Pho House-Wed wins game 2 & 3 to eliminate 2nd Game of Throws, next vs 1st Major League Drinkers.
Wed, Sept 13: FINALS - 1st Major League Drinkers vs 6th Pho House-Wed split first two games.
Wed, Sept 20: FINALS - 1st Major League Drinkers vs 6th Pho House-Wed, game 3.
Wed-2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Sweet Spot wins close game 2 to eliminate 6th Dinger Swingers. 3rd Sweet Spot next vs 2nd QHDP. 1st Bang Bang-Wed wins game 1 vs 5th Charros.
Wed, Aug 30: SemiFinals - 2nd QHDP wins game 1 vs 3rd Sweet Spot.
1st Bang Bang-Wed wins game 2 to eliminate 5th Charros. 1st Bang Bang-Wed next in Finals vs winner 2nd-3rd.
Wed, Sept 6: SemiFinals - 2nd QHDP wins game 2 to eliminate 3rd Sweet Spot. 2nd QHDP next in Finals vs 1st Bang Bang-Wed.
Wed, Sept 13: FINALS: 2nd QHDP beats 1st Bang Bang-Wed to win the Wed-2 division!
Wed-3 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 3rd Master Batters wins close game 2 to eliminate 6th Marvel, next vs 2nd Saints of Circumstance.
5th Hit em Up wins a close game 2 to tie series vs 4th Burlington Drifters. 1st Huskies & 2nd Saints of Circumstance still on bye.
Wed, Aug 30: QF - 4th Burlington Drifters wins game 3 to eliminate 5th Hit Em Up. 4th Burlington Drifters next vs 1st Huskies.
SemiFinals - 2nd Saints of Circumstance vs 3rd Master Batters split the first two games. Winner vs 1st-4th.
Wed, Sept 6: SemiFinals - 1st Huskies eliminates 4th Burlington Drifters in two straight games.
2nd Saints of Circumstance wins game 3 to eliminate 3rd Master Batters.
Wed, Sept 13: FINALS: 2nd Saints of Circumstance wins two close games to win the Wed-3 division!
Wed-R1 Playoffs
10 teams
10 teams, best of 3 game series. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017. --
Wed, Aug 23: 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 2 to tie series vs 9th Furtraders. 10th Brew Jays-3 wins game 2 to eliminate 7th I'd Hit That. 10th Brew Jays-3 next vs 2nd Toronto Brew Jays. 6th Pitch Please wins game 2 vs 3rd Field of Beerz to tie the series 1-1. 5th Lumberjacks wins game 2 to eliminate 4th Ari Overdrive. 5th Lumberjacks next vs winner 1st-8th-9th.
Wed, Aug 30: 8th BDO Tax-Mania Devils wins game 3 to eliminate 9th Furtraders. 8th BDO Tax-Mania Devils next vs 1st Mad Batters. 1st Mad Batters wins game 1 vs 8th BDO Tax-Mania Devils. 2nd Toronto Brew Jays vs 10th Brew Jays-3 split the first two games. 3rd Field of Beerz wins game 3 to eliminate 6th Pitch Please. 3rd Field of Beerz next vs winner 2nd-10th.
Wed, Sept 6: QF - 2nd Toronto Brew Jays wins game 3 to eliminate 10th Brew Jays-3. Semi-Finals: 2nd Toronto Brew Jays wins a very close game 1 vs 3rd Field of Beerz. Semi-Finals: 1st Mad Batters wins game 2 to eliminate 8th BDO Tax-Mania Devils.
Wed, Sept 13: Semi-Finals: 1st Mad Batters eliminates 5th Lumberjacks in two very close games.
Semi-Finals: 2nd Toronto Brew Jays wins game 3 to eliminate 3rd Field of Beerz.
Wed, Sept 20: FINALS: 1st Mad Batters vs 2nd Toronto Brew Jays, all 3 games.
Wed-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Wed, Aug 16, 2017
Wed, Aug 23: 4th Coconuts wins games 2 & 3 to eliminate 5th Alpha Q-Up. 4th Coconuts next vs 1st Baes on Balls.
3rd Hardballs wins game 2 to eliminate 6th Blaze Jays. 2nd Baesic Pitches wins a close game 1 vs 3rd Hardballs.
Wed, Aug 30: 1st Baes on Balls eliminates 4th Coconuts two games straight, next in Finals vs 2nd Baesic Pitches.
2nd Baesic Pitches wins game 2 to eliminate 3rd Hardballs, next in Finals vs 1st Baes on Balls.
Wed, Sept 6: FINALS: 1st Baes on Balls beats Baesic Pitches to win the Wed-RL division!
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Wed Sept 13 Max Ward-N #1 7:30 6th Pho House-Wed 1st Major League Drinkers Wed-1 gm 3 BrianL
Wed-1 Finals FINALS, game 3 - 1st Major League Drinkers vs 6th Pho House-Wed.
Wed Sept 20 Fleetwood 6:30 2nd Toronto Brew Jays (TH) 1st Mad Batters (TH) We-R1 gm 1 JimMcN
Wed Sept 20 Fleetwood 8:00 1st Mad Batters (TH) 2nd Toronto Brew Jays (TH) We-R1 gm 2 JimMcN
Wed Sept 20 Fleetwood 9:30 2nd Toronto Brew Jays (TH) 1st Mad Batters (TH) We-R1 gm 3 JimMcN
Wed-R1 Finals FINALS, all 3 games - 1st Mad Batters vs 2nd Toronto Brew Jays.
Division THURSDAY, September 14 - PLAYOFFS
Thu-1 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 2 game series, total runs, double knock-out,
1st Bucket Bombers & 2nd Nutz & Boltz, get first round bye,
Game 1 - Thu, Aug 10 - 4th Yolo Warmers beats 5th Tailgators two games straight.
Game 2 - Thu, Aug 10 - 3rd Draft Dodgers beats 6th Honey Badgers two games straight.
Game 3 - Thu, Aug 24 - 1st Bucket Bombers beats 3rd Draft Dodgers total runs. 3rd Draft Dodgers next vs 2nd Nutz & Boltz.
Game 4 - Thu, Aug 24 - 2nd Nutz & Boltz beats 4th Yolo Warmers 33-22 total runs. NEXT: 2nd vs 3rd, 4th vs 6th.
Game 5 - Thu, Aug 24 - Losers G1 & G2, 6th Honey Badgers beats 5th Tailgators total runs.
6th Honey Badgers next vs 4th Yolo. 5th Tailgators are eliminated.
Game 6 - Thu, Aug 31 - Winner G4 2nd Nutz & Boltz beats Winner G2, 3rd Draft Dodgers by total runs.
Game 7 - Thu, Aug 31 - Loser G4 4th Yolo Warmers eliminates Winner G5, 6th Honey Badgers.
Game 8 - Thu, Sept 7 - 3rd Draft Dodgers vs 4th Yolo Warmers split two games but 3rd Draft Dodgers wins by total runs.
Game 9 - Thu, Sept 14 - FINALS: 3rd Draft Dodgers beat 2nd Nutz & Boltz to win the Thu-1 division championship!
Thu-2L Playoffs
9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Playoffs start Thu, Aug 24.
Thu, Aug 24: 8th Got the Runs eliminates 9th Nice Looking Melons two games straight. 8th Got the Runs next vs 1st Rage.
2nd Titans wins a close game 1 vs 7th Cleats & Cleavage. 4th Brickyard wins a close game 1 vs 5th Brew Jays-1.
6th Designated Drinkers-1 wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Thu, Aug 31: 1st Rage vs 8th Got the Runs split two close games. 2nd Titans wins two close games to eliminate 7th Cleats & Cleavage. 2nd Titans next vs winner 3rd-6th.
3rd Alcoholics wins game two to tie series vs 6th Designated Drinkers-1. 4th Brickyard eliminates 5th Brew Jays-1 two games straight. 4th Brickyard next vs winner 1st-8th.
Thu, Sept 7: QF - 1st Rage wins game 3 to eliminate 8th Got the Runs. Semi-Finals: 1st Rage wins game 1 vs 4th Brickyard.
QF - 3rd Alcoholics wins very close game 3 to eliminate 6th Designated Drinkers-1. SF: 2nd Titans wins game 1 vs 3rd Alcoholics.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 1st Rage eliminates 4th Brickyard. 1st Rage next in Finals vs 2nd Titans.
Semi-Finals: 2nd Titans eliminates 3rd Alcoholics in two game, next in Finals vs 1st Rage.
Thu, Sept 21: FINALS: 1st Rage vs 2nd Titans, game 1 & 2.
Thu-2E Playoffs
7 teams
7 teams, best of 3 game series, 1st gets first round bye, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Thu, Aug 24: 2nd Scallywags eliminates 7th Moneyballers two games straight. 2nd Scallywags next vs winner 3rd vs 6th.
4th Bone Crushers eliminates 5th Free Agents two games straight. 4th Bone Crushers next vs 1st Pirates-Thu.
3rd Money Badgers wins a close game 1 vs 6th Hall of Shamers.
Thu, Aug 31: 1st Pirates-Thu wins close game 1 vs 4th Bone Crushers. 3rd Money Badgers eliminates 6th Hall of Shamers two games straight. 3rd Money Badgers next vs 2nd Scallywag Sluggers.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st Pirates-Thu wins game 2 to eliminate 4th Bone Crushers, next in Finals vs 2nd Scallywag Sluggers.
Semi-Finals: 2nd Scallywag Sluggers eliminates 3rd Money Badgers two games straight, next in Finals vs 1st Pirates-Thu.
Thu, Sept 14: FINALS: 1st Pirates-Thu vs 2nd Scallywag Sluggers split the first two games
Thu, Sept 21: Playoffs: FINALS - 1st Pirates-Thu vs 2nd Scallywag Sluggers, game 3.
Thu-R1 Playoffs
8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17.
Thu, Aug 24: 2nd Woodland Sluggers wins a close game 2 to eliminate 7th Third Base Bullies, next vs winner 3rd-6th.
5th Springfield Isotopes wins game 2 to eliminate 4th Coby Crushers two games straight, next vs winner 1st-8th.
1st Tactical Bacon wins a close game 1 vs 8th Looseballs-Thu. 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 3rd Trash Pandas.
Thu, Aug 31: 1st Tactical Bacon wins game 3 to eliminate 8th Looseballs-Thu. 1st Tactical Bacon next vs 5th Springfield Isotopes.
6th Bayside Tigers wins game 3 to eliminate 3rd Trash Pandas. 6th Bayside Tigers next vs 2nd Woodland Sluggers.
2nd Woodland Sluggers & 5th Springfield Isotopes are OFF.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st Tactical Bacon wins a very close game 1 vs 5th Springfield Isotopes.
Semi-Finals: 6th Bayside Tigers wins game 1 vs 2nd Woodland Sluggers.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 1st Tactical Bacon wins game 3 to eliminate 5th Springfield Isotopes.
Semi-Finals: 6th Bayside Tigers wins game 3 to eliminate 2nd Woodland Sluggers, next in Finals vs 1st Tactical Bacon.
Thu, Sept 21: FINALS: 1st Tactical Bacon vs 6th Bayside Tigers, game 1 & 2 & 3.
Thu-RL Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 24, 2017
Thu, Aug 24: 4th Underachievers eliminates 5th Litigators two games straight. 4th Underachievers next vs 1st Barflys.
3rd Indians vs 6th CTS Electrics were OFF. 1st Barflys & 2nd Pitches be Crazy get first round bye.
Thu, Aug 31: 3rd Indians vs 6th CTS Electrics split two close games.
4th Underachievers wins game one vs 1st Barflys. 2nd Pitches be Crazy still OFF.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st Barflys wins game 2 & 3 to eliminate 4th Underachievers. 1st Barflys next in Finals vs winner 2nd-3rd.
QF - 3rd Indians wins close gm 3 eliminates 6th CTS Electrics. Semi-Finals: 2nd Pitches be Crazy wins close gm 1 vs 3rd Indians.
Thu, Sept 14: Semi-Finals: 2nd Pitches be Crazy wins game 2 to eliminate 3rd Indians. 1st Barflys OFF, next in Finals vs 2nd-3rd.
Thu, Sept 21: FINALS: 1st Barflys vs 2nd Pitches be Crazy, game 1 & 2.
Thu-R2 Playoffs
6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Thu, Aug 17, 2017
Thu, Aug 24: 5th Torontourage wins game 1 vs 4th We'd Hit That.
3rd Last Call wins a game 2 to tie series vs 2nd No Glove No Love.
Thu, Aug 31: 5th Torontourage wins a close game 3 to eliminate 4th We'd Hit That. 5th Torontourage next vs 1st GDG Dodgers. 3rd Last Call wins a close game 3 to eliminate 2nd No Glove No Love. 3rd Last Call next in Finals vs winner 1st-5th.
Thu, Sept 7: Semi-Finals: 1st GDG Dodgers eliminates 5th Torontourage two games straight, next in Finals vs 3rd Last Call.
Thu, Sept 14: FINALS: 1st GDG Dodgers vs 3rd Last Call split the first two games.
Thu, Sept 21: FINALS: 1st GDG Dodgers vs 3rd Last Call, game 3.
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home W/L Score Umpire
Thu Sept 14 Max Ward-N #1 7:30 2nd Titans (DH) 1st Rage (DH) Th-2L gm 1 JimMcN
Thu Sept 21 Max Ward-N #1 9:00 1st Rage (DH) 2nd Titans (DH) Th-2L gm 2 JimMcN
Thu-2L Finals FINALS: 1st Rage vs 2nd Titans, game 1 & 2.
Thu Sept 21 Fleetwood 6:30 6th Bayside Tigers (TH) 1st Tactical Bacon (TH) Th-R1 gm 1 RobO
Thu Sept 21 Fleetwood 8:00 1st Tactical Bacon (TH) 6th Bayside Tigers (TH) Th-R1 gm 2 RobO
Thu Sept 21 Fleetwood 9:30 6th Bayside Tigers (TH) 1st Tactical Bacon (TH) Th-R1 gm 3 RobO
Thu-R1 Finals FINALS: 1st Tactical Bacon vs 6th Bayside Tigers, game 1 & 2 & 3.
Thu Sept 21 Miss Valley-2 7:30 3rd Last Call 1st GDG Dodgers Th-R2 gm 3 BrianL
Thu-R2 Finals FINALS: 1st GDG Dodgers vs 3rd Last Call, game 3.
Thu Sept 21 Miss Valley-2 9:00 2nd Scallywag Sluggers 1st Pirates-Thu Th-2E gm 3 BrianL
Thu-2E Finals FINALS - 1st Pirates-Thu vs 2nd Scallywag Sluggers, game 3.
Thu Sept 21 Sheridan Park 7:30 2nd Pitches be Crazy (DH) 1st Barflys (DH) Th-RL gm 1 WayneB
Thu Sept 21 Sheridan Park 9:00 1st Barflys (DH) 2nd Pitches be Crazy (DH) Th-RL gm 2 WayneB
Thu-RL Finals FINALS: 1st Barflys vs 2nd Pitches be Crazy, game 1 & 2.

Week 22: September 25-20

Updated Sept 19, 2017. Scores updated Sept 19, 2017.
Division MONDAY, September 25 - PLAYOFFS
Mon-1
Playoffs

6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th.
Aug 21: Pho House-Mon eliminates 6th HCCD in two games. 4th Homeward Bound takes game 1 vs 1st Lance Romance. 2nd Wins Below Replacement still OFF with BYE.
Aug 28: 3rd Pho House-Mon eliminates 2nd Wins Below Replacement in two games. 3rd Pho House-Mon next vs winner 1st-4th. 1st Lance Romance wins game 2 to tie the series vs 4th Homeward Bound.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: Semi-Finals: 4th Homeward Bound wins a very close game 3 to eliminate 1st Lance Romance.
FINALS: 3rd Pho House-Mon wins game 1 vs 4th Homeward Bound.
Monday, Sept 18: FINALS: 3rd Pho House-Mon beats 4th Homeward Bound to win the Mon-1 division!
Mon-2
Playoffs

8 teams
8 teams, best of 3 game series, 1st vs 8th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 1st Bats n Mitts takes a close game 1 vs 8th On Deck. 3rd Triple Threat takes game 1 vs 6th Wasted Talent.
5th Aceholes takes high-scoring game 1 vs 4th Reds. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats were OFF.
Aug 28: 4th Reds takes game two to tie the series vs 5th Aceholes. 1st Bats n Mitts takes another close game to eliminate 8th On Deck. 1st Bats n Mitts next vs winner 4th-5th. 2nd Tap This vs 7th Breaking Bats split two very close games. 6th Wasted Talent wins game 2 & 3 to eliminate 3rd Triple Threat. 6th Wasted Talent next vs winner 2nd-7th.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: QF - 5th Aceholes wins a very close game 3 to eliminate 4th Reds. Semi-Finals: 5th Aceholes wins a very close game 1 vs 1st Bats n Mitts. QF - 7th Breaking Bats wins game 3 to eliminate 2nd Tap This. Semi-Finals: 6th Wasted Talent wins game 1 vs 7th Breaking Bats.
Monday, Sept 18: Semi-Finals: 5th Aceholes takes 3 games to eliminate 1st Bats n Mitts, next in Finals vs 6th Wasted Talent.
Semi-Finals: 6th Wasted Talent eliminates 7th Breaking Bats in two games, next in Finals vs 5th Aceholes.
Monday, Sept 25: FINALS: 5th Aceholes vs 6th Wasted Talent, all 3 games.
Mon-3
Playoffs

7 teams
7 teams, best of 3 game series, Playoffs start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 7th Special K's takes game 1 vs 2nd OPQ. 3rd We Are Winners takes a close game 1 vs 6th Shebeen Shebangers.
4th Black & Yellow vs 5th Woodbine Longshots split the first two games. 1st Reverse Apache Masters gets first round bye.
Aug 28: 4th Black and Yellow wins very close game 3 to eliminate 5th Woodbine Longshots, next vs 1st Reverse Apache Masters. 4th Black and Yellow wins game 1 vs 1st Reverse Apache Masters. 6th Shebeen Shebangers wins game 2 to tie the series vs 3rd We Are Winners. 7th Special K’s wins game 2 to eliminate 2nd Our Pitcher Quit. 7th Special K’s next vs winner 3rd-6th.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: 6th Shebeen Shebangers wins game 3 to eliminate 3rd We Are Winners. Semi-Finals: 6th Shebeen Shebangers wins game 1 vs 7th Special K’s. Semi-Finals: 1st Reverse Apache Masters wins game 2 & 3 to eliminate 4th Black and Yellow.
Monday, Sept 18: Semi-Finals: 6th Shebeen Shebangers eliminates 7th Special K’s, next in Finals vs 1st Reverse Apache Masters.
Monday, Sept 25: FINALS: 1st Reverse Apache Masters vs 6th Shebeen Shebangers, all 3 games.
Mon-4
Playoffs

6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 6th Bang Bang-Mon eliminates 3rd Piccolo Pals in 2 games.
4th Toronto Blue Yays vs 5th Roadrunners split the first two games. 1st TNT & 2nd Nakatomi All-Stars get bye
Aug 28: 6th Bang Bang-Mon takes game 1 vs 2nd Nakatomi All-Stars. 4th Toronto Blue Yays eliminates 5th Road Runners 2 games-1. 4th Toronto Blue Yays next vs 1st TNT. 1st TNT takes game one vs 4th Toronto Blue Yays.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: Semi-Finals: 2nd Nakatomi All-Stars wins game 2 to tie the series vs 6th Bang Bang-Mon.
Semi-Finals: 1st TNT wins game 2 to eliminate 4th Toronto Blue Yays. 1st TNT next in Finals vs winner 2nd-6th.
Monday, Sept 18: Semi-Finals: 6th Bang Bang-Mon wins close game 3 to eliminate 2nd Nakatomi All-Stars.
FINALS: 1st TNT wins game one vs 6th Bang Bang-Mon.
Monday, Sept 25: FINALS: 1st TNT vs 6th Bang Bang-Mon, game 2 & 3.
Mon-R1
Playoffs

9 teams
9 teams, best of 3 game series. 8th vs 9th, 2nd vs 7th, 3rd vs 6th, 4th vs 5th, 1st vs winner 7th-8th. Start Monday, Aug 21, 2017.
Aug 21: 8th Emcom Fewsters vs 9th TSC Showstoppers split two close games. 3rd Peel Dodgers takes a close game 1 vs 6th Etobicoke Rage. 5th Rebooters-Mon takes a close game 1 vs 4th Pass the Bunts. 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day OFF.
Aug 28: 4th Pass the Bunts wins game 2 to tie the series vs 5th Rebooters-Mon. 8th Emcom Fewsters wins game 3 to eliminate 9th TSC Showstoppers. 8th Emcom Fewsters next vs 1st Smokin’ Bats-Mon. 1st Smokin’ Bats-Mon wins gm 1 vs 8th Emcom Fewsters. 6th Etobicoke Rage wins game two to tie the series vs 3rd Peel Dodgers. 2nd Big Sticks vs 7th Pay2Day split the first two games.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: 4th Pass the Bunts wins game 3 to eliminate 5th Rebooters-Mon. 2nd Big Sticks wins game 3 to eliminate 7th Pay2Day. 2nd Big Sticks wins game 1 vs 3rd Peel Dodgers. 3rd Peel Dodgers wins a close game 3 to eliminate 6th Etobicoke Rage. 1st Smokin’ Bats-Mon vs 8th Emcom Fewsters RESCHEDULED.
Monday, Sept 18: QF: 1st Smokin’ Bats-Mon wins close game 2 to eliminate 8th Emcom Fewsters. Semi-Finals: 1st Smokin’ Bats-Mon eliminates 4th Pass the Bunts. Semi-Finals: 2nd Big Sticks eliminates 3rd Peel Dodgers in two games.
Monday, Sept 25: FINALS: 1st Smokin’ Bats-Mon vs 2nd Big Sticks, all 3 games.
Mon-RL
Playoffs

6 teams
6 teams, best of 3 game series, 1st & 2nd get first round bye, 3rd vs 6th, 4th vs 5th. Playoffs start Monday, Aug 21, 2017
Aug 21: 3rd Swingers eliminates 6th Tulo Window in two games. 3rd Swingers next vs 2nd Brew Jays-2.
5th Mitt Wreckers eliminates 4th Dusty Daryls in two games. 5th Mitt Wreckers next vs 1st Dutch Rudders.
Aug 28: 1st Dutch Rudders eliminates 5th Mitt Wreckers in two games straight. 1st Dutch Rudders next vs winner 2nd-3rd. 3rd Swingers takes game 1 vs 2nd Brew Jays-2.
Monday, Sept 4: NO GAMES - Long weekend.
Monday, Sept 11: Semi-Finals: 3rd Swingers takes game 2 to eliminate 2nd Brew Jays-2. 3rd Swingers next vs 1st Dutch Rudders.
Monday, Sept 18: FINALS: 1st Dutch Rudders beats 3rd Swingers to win the Mon-RL division!
Day   Date  Park Time Visitors W/L Home   W/L    Score Umpire
Mon Sept 25  All Mississauga diamonds are closed.
Mon Sept 25  West Deane-L 6:30 6th Wasted Talent (TH) 5th Aceholes (TH) Mon-2 gm 1 RobO
Mon Sept 25 West Deane-L 8:00 5th Aceholes (TH) 6th Wasted Talent (TH) Mon-2 gm 2 RobO
Mon Sept 25 West Deane-L 9:30 6th Wasted Talent (TH) 5th Aceholes (TH) Mon-2 gm 3 RobO
Mon-2 Finals FINALS: 5th Aceholes vs 6th Wasted Talent, all 3 games.
Mon Sept 25 Centennial-3 7:00 1st TNT (DH) 6th Bang Bang-Mon (DH) Mon-4 gm 2 RichardP
Mon Sept 25 Centennial-3 8:30 6th Bang Bang-Mon (DH) 1st TNT (DH) Mon-4 gm 3 RichardP
Mon-4 Finals FINALS: 1st TNT wins game one vs 6th Bang Bang-Mon.
Mon Sept 25 Diamond Beach-1 6:30 6th Shebeen Shebangers (TH) 1st Reverse Apache (TH) Mon-3 gm 1 BrianL
Mon Sept 25 Diamond Beach-1 8:00 1st Reverse Apache (TH) 6th Shebeen Shebangers (TH) Mon-3 gm 2 BrianL
Mon Sept 25 Diamond Beach-1 9:30 6th Shebeen Shebangers (TH) 1st Reverse Apache (TH) Mon-3 gm 3 BrianL
Mon-3 Finals FINALS: 1st Reverse Apache Masters vs 6th Shebeen Shebangers, all 3 games.
Mon Sept 25 Diamond Beach-2 6:30 2nd Big Sticks (TH) 1st Smokin’ Bats-Mon (TH) Mo-R1 gm 1 JimMcN
Mon Sept 25 Diamond Beach-2 8:00 1st Smokin’ Bats-Mon (TH) 2nd Big Sticks (TH) Mo-R1 gm 2 JimMcN
Mon Sept 25 Diamond Beach-2 9:30 2nd Big Sticks (TH) 1st Smokin’ Bats-Mon (TH) Mo-R1 gm 3 JimMcN
Mon-R1 Finals FINALS: 1st Smokin’ Bats-Mon vs 2nd Big Sticks, all 3 games.
Division TUESDAY, September 19 - ALL TUESDAY PLAYOFFS ARE COMPLETE.
Tue-1 FINALS: 4th Assassins beats 3rd Bambinos to win the Tue-1 division!
Tue-2 FINALS: 2nd Pitch Slaps beats 8th Massive Hits to win the Tue-2 division!
Tue-3 FINALS: 1st Purple Cobras beats 6th Bandits to win the Tue-3 division!
Tue-4 FINALS: 6th Smackin Pitches beats 1st Balls to the Wall to win the Tue-4 division!
Tue-R1 FINALS: 3rd Prophix beats 5th Shake & Bake to win the Tue-R1 division!
Tue-RL 1st Schweddy Balls beats 3rd Smokin Bats-2 to win the Tue-RL division!
Tue-R2 FINALS: 2nd Batters with Benefits beats 8th Casharoos to win the Tue-R2 division!

RSPA 2017 Schedule Dates with No Games

Day   Date   Park  No Games  Description
Friday May 19  All Parks  No Games Victoria Day Long Weekend
Monday May 22 All Parks Games optional Victoria Day Long Weekend
Friday June 30 All Parks No Games Canada Day Long Weekend
Friday July 14 All Parks No Games RSPA Volleyball Night
Friday Aug 4 All Parks No Games Civic Holiday Long Weekend
Monday Aug 7 All Parks Games optional Civic Holiday Long Weekend
Friday Aug 11 All Parks No Games RSPA All-Star Night & BBQ
Friday Aug 25 SPN Mens Masters Provincial Championships: please advise if your team needs Friday off.
Friday Sept 1 All Parks No Games Labour Day Long Weekend
Mon Sept 4 All Parks Games optional Labour Day Long Weekend
Friday Sept 8 SPN Mens E Provincial Championships: please advise if your team needs Friday off.
Friday Sept 15 SPN Mens D Provincial Championships: please advise if your team needs Friday off.

RSPA Parks List - Alphabetical List of Parks

RSPA Team Park/Night Preference Request Form - PDF
Park AB Area Address / Comments
Allison Park ALL Mississauga Central Rathburn Road East, south side, at Westminster Place, two blocks east of Cawthra Road, north of Burnhamthorpe; unlit; early games 6:30 only.
Birchwood Park BW Mississauga South-West Clarkson Road, east side, just north of Lakeshore Road West, west of Mississauga Road; Thursday; lit; late games only.
Brickyard
Park #2
BY Mississauga South 3061 Clayhill Road; east of Mavis Road; north of Dundas Street West; fenced; lit; Tuesday nights.
Centennial
Park 1, 2, 3
CP Etobicoke West 256 Centennial Park Rd M9C 5N3, north of Rathburn, west of Renforth; 3 lit diamonds; Diamond #1 (main diamond) is north, closest to the arena; #2 is far diamond, south-west; #3 is south-east, closest to parking lot.
Century City
Park
CC Mississauga Central 933 Focal Road at Terry Fox Drive, east side, north off of Eglinton, west of Mavis Road; unlit.
Diamond Beach #1, #2 DB Etobicoke West 575 Centennial Park Blvd., Etobicoke Ontario M9C 4V1 (beside Mini Indy); one block west of Centennial Park and Centennial Park Drive, two blocks west of Renforth, north off of Rathburn, south of Eglinton; lit; two diamonds.
Dunton
Park
#1,#2,#3,#4
DUN Mississauga North Kennedy Road, west side, north of Hwy 401; lit; diamond #1 is close diamond, to the left; diamond #2 is the far diamond to the left; diamond #4 is diamond on the right, next to the parking lot; diamond #3 is the far diamond, past diamond #4; fenced; lit.
Eastgate Park EAS Mississauga East 320 Nahani Way; south off of Bristol Road, west of Kennedy Road, north of Eglinton; Mississauga; unlit.
Fleetwood
Park
FW Mississauga East Burnhamthorpe Road, south side; west of Mill Road, east of Dixie; softball diamond at the front; lit.
Forest Glen
Park
FGL Mississauga East Forest Glen Park is located at Glen Forest Secondary School, 3575 Fieldgate Drive, Mississauga, ON L4X 1V5 East side of Fieldgate Drive, south off of Burnhamthorpe Road, or north of Bloor Street; one unlit diamond, unfenced; Park not available for league play.
Garnetwood
Park
#1 & #2
GW Mississauga East Burnhamthorpe Road, north side; west of Mill Road, east of Dixie; across from Fleetwood Park;
GW-1: is the small softball diamond at the front; fenced; unlit; Mon-Tue-Wed;
GW-2: is the large hardball diamond back and to the left; fenced; unlit; Wed-Thursday.
Heritage
Hills Park
HH Mississauga Central Huntington Ridge Drive, north side, take Heritage Hills Blvd. south off of Eglinton Avenue, one block east of McLaughlin Road; unlit; Monday; Wednesday.
Hickory Green Park HIC Mississauga East Behind St. Basil School, 4235 Golden Orchard Drive, Mississauga ON, L4W 3G1; north off of Rathburn Road East, west of Dixie Road, north of Burnhamthorpe; unlit.
Humberwood
Park
HW Etobicoke North-West 850 Humberwood Blvd., Etobicoke M9W 7A6; east side; north off of Rexdale; just east of 427; lit diamond.
King's
Park
#1, #2, #3
KP Mississauga North East side of Dixie Road north of Derry Road; 1/2 back-stop only; unlit, open field, half-backstop; 3 diamonds; Access only from Dixie Road north-bound and exits only to Dixie Road north-bound;
RSPA has diamond #1, north diamond, closest to Dixie Road.
Martin
Dobkin Park
DOB Mississauga South Softball diamond (lit, fenced) is at 395 Fairview Road West, ON L5B 3W5, west of Confederation Pkwy.
Max Ward
Park
-N & -S
MX Mississauga North Matheson Blvd, north side, just west of Orbitor Drive, north of Eglinton; west of Renforth; two diamonds; both lit; fenced 315 feet. Diamond #2 is south diamond, closest to Matheson, by the parking lot.
Diamond #1 is far, north diamond - for access to north diamond, park in the parking lot behind 5250 Orbitor Drive (Lakeside Process Controls - big white building), and walk through the walkway in the fence.
Mimico
Park
MIM Etobicoke South Hillside Avenue, East off Royal York Road, south of QEW, between QEW & Lakeshore;
unlit; Tuesday, Wednesday;
Mississauga
Valley #2
MV Mississauga Central Mississauga Valley Boulevard, west off of Central Parkway; just north of Bloor Street, between Cawthra & Hwy 10; parking lot take the driveway west behind the arena; diamond #1 is the hardball diamond in the center; diamond #2 is lit diamond tpo the east; diamond #3 unlit diamond to the west is no longer there.
Mount Charles 
Park N & S
MC Mississauga North Cardiff Blvd., north side, north off Derry Road, west of Dixie Road;
2 lit diamonds (North and South); fenced; Tuesday.
Novo Star
Park
NS Mississauga North-west Novo Star Drive, south side; east off Mavis Road; one block south of Derry Road; beside/east of St. Veronica Elementary School; unlit.
Quenippenon
Meadows
QN Mississauga West 2625 Erin Centre Boulevard, just west of Erin Mills Parkway, north of Eglinton Avenue;
2 lit, fenced diamonds; one hardball, one softball; Tuesday early only.
Red Brush Park RED Mississauga Central 5139 Red Brush Drive; one block east of Kennedy Road, north of Eglinton; unlit.
River Grove
Park #3
RIV Mississauga West 5800 River Grove #3 Ave, Mississauga, ON L5M 4R8, west side, south off of Britannia Road, between Creditview and Queen Street (Mississauga Road); Monday; lit; diamond #3.
Sheridan
Park
SHP Mississauga South-West Speakman Drive, south of Sheridan Park Drive, west off of Erin Mills Parkway; south of Dundas Street; north of QEW; Wednesday and Thursday, lit; late only.
Smithfield
Park
SF Etobicoke North Martin Grove Road, east side, north of Albion, south of Steeles; 1 lit diamond; lit; Mon-Tue-Thursday.
West Deane
Park
WD Etobicoke Central Martin Grove Road, west side, between Eglinton & Rathburn; 2 diamonds, diamond #1 or L is close, lit diamond; diamond #2 is far, unlit diamond.
Wildwood
Park
#1 & #2
WP Mississauga North 3430 Derry Road East,South-west corner of Derry Road at Goreway (Disco Road); behind Malton Arena; take 427 north to Derry Road, take Derry Road west; 2 lit diamonds, one fenced; Dia #1 is far diamond, lit, unfenced; Dia #2 is close diamond, lit, fenced.
Willowvale
Field
WVL Mississauga North-west Willowvale Gardens, south side; east off Creditview Road; north of Eglinton; unlit; Thursday.

For park maps and complete directions, refer to RSPA Parks & Maps